Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Ejakulácia – kompletný sprievodca oddialením, poruchami a liekmi

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Položte akémukoľvek mužovi odbornejšiu otázku ohľadom ejakulácie a pravdepodobne na vás namiesto odpovede zostane pozerať s otvorenými ústami a nechápavým výrazom.

Rozhodne vtedy nemá cenu klásť akékoľvek ďalšie doplňujúce otázky: Čo znamená ejakulácia na fyziologickej úrovni? Čo obsahuje ejakulát? Ako k ejakulácii dochádza? Aké sú poruchy ejakulácie?

Presne preto sme spísali najpodrobnejší článok na slovenskom internete, aby zodpovedal všetky vaše otázky a rozptýlil prípadné pochybnosti.

ejakulácia ako gejzír

Zdravá ejakulácia je základom každého sexu. Bez nej má muž aj žena pocit, že niečo nie je v poriadku a začína kolotoč pochybností

 

Podrobný priebeh ejakulácie

Pred ejakuláciou dochádza k stoporeniu penisu – erekcii a následnej stimulácii. Keď dosiahne vzrušenie určitú hraničnú fázu, prichádzajú orgazmické sťahy svalov panvového dna spojené s orgazmom.

Výron semena prebieha aj nevedomky bez akejkoľvek stimulácie. V noci a v spánku prichádza polúcia (takzvaný mokrý sen).

K ejakulácii teda prekvapivo nie je potrebné vzrušenie ani erekcia. Skôr je nutná sexuálna stimulácia na neurologickej úrovni.

Pred orgazmom mužská žľaza prostata vylučuje takzvanú predejakulačnú tekutinu – preejakulát. Tá potom prechádza močovou trubicou von, aby pripravila cestu samotnému semenu. Objavuje sa pri vzrušení, počas masturbácie, predohry alebo sexu.

Preejakulát len málokedy obsahuje spermie. Existujú ale výnimočné prípady, kedy u mužov naozaj obsahuje ejakulát spermie. POZOR: Táto tekutina prenáša pohlavné choroby. Pravidlá bezpečného sexu a použitia kondómu platia aj tu.

BEZPEČNÝ TIP: Kanadské tablety Vimax vďaka kvalitným bylinným zložkám vyživujú semenníky, ktoré tak produkujú silné a kvalitné spermie.

Odporúčame aspoň mesiac pravidelného užívania.

tablety vimax na erekciu

 

 

Zloženie ejakulátu

Teraz, keď sme zhrnuli základné fakty o predejakulačnej tekutine, poďme na ejakulát.

Spermie – semenné bunky, vznikajú v semenníkoch a dozrievajú v nadsemenníkoch. Semeno má mliečne zakalenú farbu a vylučuje sa počas prvých kontrakcií orgazmu.

Obsahuje niekoľko zložiek: spermie, dôležité enzýmy, fruktózu (potrava pre spermie) a ďalšie užitočné látky.

Ejakulát ako celok je tu preto, aby sa vďaka nemu spermie prepravili pohodlne a v zdraví tak, aby sa aspoň jedna z nich dostala až k vajíčku.

Typický orgazmus pozostáva z 10 až 15 kontrakcií. Po ejakulácii semena ešte doznievajú kontrakcie naprázdno. Zvierače sa snažia vyplaviť zvyšky spermií, ale POZOR – malé množstvo vždy môže ostať v močovej trubici. 

 

Orgány zodpovedné za ejakuláciu

Do procesu ejakulácie je zapojené celé spektrum orgánov. Vekom a zdravotnou kondíciou slabnú a nefungujú správne. Aj to je dôvod problémov s ejakuláciou, ale aj s plodnosťou (potenciou) a erekciou. Popíšeme ich jednotlivé úlohy.

Semenníky

Tu sa rodí nový život. Semenníky sú miesto, kde vznikajú a rastú mužské pohlavné bunky – spermie. Ide o systém kanálikov, ktoré sú na malom priestore v obidvoch semenníkoch.

Zaujímavosťou je, že k svojej správnej tvorbe potrebujú spermie o niečo nižšiu teplotu ako je zvyšok tela a sú oddelené od imunitného systému, ktorý by ich zničil.

Nadsemenníky

Nadsemenník je systém stočených kanálikov. Tie sa nachádzajú na hornej zadnej strane semenníka. Ich dĺžka by v natiahnutom stave bola 6 metrov.

Slúžia ako zásobáreň spermií, ktoré tu dozrievajú po dobu zhruba dvoch týždňov. Tu získajú schopnosť pohybu a oplodnenie vajíčka.

Spermie opúšťajú tento orgán semenovodom. Nadsemenník je hmatateľný na zadnej strane semenníka.

ZDRAVIE SEMENNÍKOV veľmi príjemne podporí aj masáž. Kliknite a naučte partnerku správne masírovať. 

 

Prostata – predstojná žľaza

Predstojná žľaza (latinsky prostata) má na starosti produkciu sekrétu, ktorý je súčasťou ejakulátu. Zvyšuje životaschopnosť spermií. Zdravá má veľkosť asi ako vlašský orech a váži zhruba 20 gramov.

Obklopuje močovú trubicu ako prstenec neďaleko od ústia močového mechúra. Ústia do nej aj semenovody z nadsemenníkov.

Umiestnená je medzi kosťami ohanbia a konečníkom. To je ideálne miesto pre prípadné vyšetrenie i sexuálnu stimuláciu.

Prostata je tiež niekedy nazývaná mužský bod G. U niektorých mužov dokáže len samotné dráždenie vyvolať orgazmus.

 

Svaly panvového dna

Pri ejakulácii sú to práve svaly panvového dna, ktoré svojím sťahovaním a uvoľňovaním v rýchlych kontrakciách vystreľujú ejakulát cez semenovod a močovú trubicu von.

Ide o skupinu svalov rozdelených na dve polovice. Táto svalovina má celkom tri vrstvy a ich vzájomné zoskupenie účinne uzatvára celú panvu. Ďalej sú prospešné pre:

 • Držanie a stabilizácia tela
 • Bezproblémové močenie
 • Lepší sexuálny pôžitok

Je pravda, že posilnené svaly v tejto oblasti zvyšujú pôžitok, silu a intenzitu orgazmu. Na posilnenie sú skvelé Kegelove cviky. Po 2 až 3-týždňovom cvičení uvádzajú muži väčšiu výdrž v sexe a oveľa silnejší pôžitok z orgazmu.

TIP: Naučte sa Kegelove cviky a prospejte ochabnutým zvieračom, oddiaľte ejakuláciu a prekrvte vďaka nim celú intímnu oblasť. 

 

Močová trubica

Je finálnou časťou transportného kanálu pre ejakulát s dĺžkou 20 až 22 cm. Začína v močovom mechúre a ústi v špičke penisu. V časti pod mechúrom do nej ústia vývody z prostaty a semenovodov.

Vnútro trubice tvorí hladká svalovina. Vonkajšia časť trubice je naopak poskladaná z priečne pruhovaných svalov. Dohromady tento systém tvorí vonkajšie a vnútorné zvierače. Farba sliznice je ružová a je tvorená niekoľkými druhmi epitelu.

 

Hlavné zložky ejakulátu

Preejakulát – predejakulačná tekutina

Tekutina vzniká pri sexuálnom vzrušení a niekedy sa jej hovorí aj „kvapky lásky“. Vyteká cez močovú trubicu pri masturbácii, predohre a v prvej fáze súlože.

Primárne ju tvorí Copwerova a Litterho žľaza. Vylúčené množstvo je u každého muža iné. Objem rastie s vyšším vzrušením a množstvo nie je vždy rovnaké. Podobne, ako pri ejakulácii, tu hrá rolu niekoľko faktorov.

Niektorí muži predejakulačnú tekutinu takmer vôbec nevylučujú a iní naopak nadmerne. Sú známe aj prípady vylúčenia až 5 ml preejakulátu. Títo muži potom často dochádzajú k mylnému presvedčeniu, že došlo k predčasnej ejakulácii.

Preejakulát obsahuje niektoré chemické látky obsiahnuté v sperme (kyslé fosfatázy). Naopak, iné látky dôležité pre život spermií v ňom úplne chýbajú (napríklad glutamyltransferázy).

VIETE, KEDY je ejakulácia predčasná a co sa dá robiť pre jej oddialenie? 

 

Semeno – spermie

Semenná tekutina muža vzniká v niekoľkých častiach reprodukčného systému.

 

Semenníky

Tu v semenných kanálikoch vznikajú pohlavné bunky spermie. Ide o najmenšie bunky v ľudskom tele. Počas ejakulácie je ich vylúčených približne 200 až 500 miliónov. Muž, ktorý podstúpil vazektómiu nebude mať v ejakulácii žiadne spermie.

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: Sex po vazektómii: Obvykle dokonale možný, počkajte aspoň 2 týždne.

 

Semenné mechúriky

Tieto žliazky umiestnené párovo v blízkosti močového mechúra vytvárajú 65 až 75 % celkového obsahu semena. Produkujú:

 • Aminokyseliny
 • Citráty, enzýmy, flavíny
 • Fruktózu – jediný zdroj energie pre spermie na ich ceste
 • Prostaglandíny – potlačujú imunitný systém ženy, aby nezabil spermie
 • Proteíny
 • Vitamín C a ďalšie

 

Prostata

Predstojná žľaza je častým dôvodom problémov mužov v pokročilejšom veku. Plní nezastupiteľnú funkciu. Jej výlučok tvorí 25 až 35 % ejakulátu. Jeho obsah tvorí:

 

Bulbouretrálne žľazy

V podstate Cowperova zľaza, o ktorej sme sa už zmienili. Tvorí predejakulačnú tekutinu, a ďalej tiež:

 • Galaktózu
 • Sliz – slúži na zvýšenie pohyblivosť spermií vo vagíne a maternici. Znižuje viskozitu. Gélová štruktúra spermy je zapríčinená práve touto zložkou.

ZHRNUTIE: Vitalitu a kvalitu spermií ovplyvňuje hlavne jedálniček.

Bez potrebných živín bude ejakulát menej kvalitný a komplexný, bez vody bude príliš hustý. Zlozvyky spermiám škodia ešte viac, čo opäť znižuje ich kvalitu.

Pokiaľ viete, že vaša strava a návyky nie sú ukážkové, doprajte spermiám krátku výživnú kúru v podobe doplnku stravy. 

muž pri orgazme

Zdravú mužskú ejakuláciu sprevádza orgazmus. Tak príroda zabezpečila, aby sme sex podvedome vyhľadávali a množili sa tak ako ľudia

 

Kedy muž pohlavne dozrieva?

Pohlavná dospelosť u muža nastáva v okamihu, keď jeho pohlavné organy dozrejú a je schopný splodiť potomkov. U chlapca tento vek nastáva medzi 13 až 15 rokom. U dievčat je to dokonca už medzi 10 – 12 rokom.

Prvá ejakulácia nastáva približne 12 mesiacov po štarte puberty. Spravidla cez masturbáciu alebo nočný výron (takzvaný mokrý sen). Množstvo prvého ejakulátu je malé.

Nasledujúce ejakulácie majú objem okolo 1 ml. Ejakulát je aj typicky čistý. Po ejakulácii na rozdiel od dospelých mužov zostáva vo forme gélu.

 

V akom veku má byť ejakulácia normálna a pravidelná?

Ako muž prechádza pubertou, semeno tiež prechádza vývinom. Rastie množstvo normálnych spermií. Spočiatku je ejakulát riedky a priehľadný. Je to tým, že pri prvých ejakuláciách neobsahuje žiadne spermie. Ich počet v ejakuláte behom puberty rapídne rastie.

Semeno produkované zhruba 12 mesiacov po prvej ejakulácii (teda 24 mesiacov po štarte puberty) skvapalňuje po krátkom časovom intervale. Po 24 mesiacoch má semeno charakteristiky ako u dospelého muža.

Vo veku medzi 14 až 17 rokov by mal mať chlapec spermu dospelého muža. Teda nie je úplne číra a po určitej dobe sa skvapalní.

Pokiaľ pochybujete o kvalite spermy, je namieste návšteva urológa alebo andrologického centra.

 

V akom veku je možné oplodniť ženu?

Už v ranej puberte môže dôjsť k oplodneniu. K vzniku nového života stačí spojenie najmenšej a najväčšej bunky ľudského tela. Teda mužskej spermie a ženského vajíčka. Dbajte preto už v mladom veku na ochranu a vždy používajte kondóm.

ZHRNUTIE: 

 • Spermie sa dostávajú do ejakulátu začiatkom puberty 
 • Aj jedna jediná funkčná spermia stačí pre oplodnenie 
 • Dospelý ejakulát je mliečne kalný, väzký a po pár minútach skvapalnie

 

Poruchy ejakulátu

Priehľadný ejakulát je celkom normálny na začiatku puberty v prvých mesiacoch jej priebehu. Značí neprítomnosť spermií. Pokiaľ tento jav nastane v neskoršom veku, je to problém.

Muži bez spermií v ejakuláte majú takzvanú azoospermiu. Vyskytuje sa asi u 1 % mužov. Pritom 15 % neplodných jedincov postihuje práve táto dysfunkcia.

Neexistujú žiadne ďalšie špecifické symptómy, ktoré je možné zaznamenať. Jediným signálom je neschopnosť oplodniť partnerku a číre sperma.

Aká môže byť príčina? Jednoducho povedané, semenníky nie sú schopné produkovať spermie alebo ich niečo blokuje na ceste von. Existujú tri hlavné druhy azoospermie:

 

Pre-testikulárna azoospermia:

Semenníky sú úplne funkčné. Telo ich len nedokáže prinútiť tvoriť spermie. To môže byť zapríčinené nízkou hladinou hormónov alebo následkom chemoterapie. Tieto prípady sú veľmi vzácne.

 

Testikulárna azoospermia:

Poškodenie semenníkov zabraňuje normálnej tvorbe spermií. To môže nastať v týchto prípadoch:

 • Infekcia reprodukčného traktu. Napríklad zápal močových ciest alebo nadsemenníkov.
 • Choroba v detstve. Napríklad vírusová orchitída. Spôsobuje nabobtnanie jedného alebo obidvoch semenníkov.
 • Zranenie v oblasti rozkroku.
 • Rakovina a jej liečba. Radiácia.
 • Genetické predispozície (napríklad Klinefelterov syndróm)

 

Post-testikulárna azoospermia:

Semenníky normálne tvoria spermie, ale niečo im bráni v úniku von.

 • Blok v semenovode a močovej trubici. Takzvaná obštruktívna azoospermia.
 • Vazektómia.
 • Retrográdna ejakulácia. Ejakulát ide do močového mechúra namiesto toho, aby išiel močovou trubicou von z penisu. Približne 40 % mužov s azoospermiou trpí práve týmto typom.

BUĎTE V STREHU: Týchto 6 porúch ejakulácie trápi mnohých Slovákov. 

 

Krv v ejakuláte

Krv v ejakuláte neznačí nikdy nič dobré. Vzhľadom k rozsahu a veľkosti reprodukčnej sústavy môže zranenie vzniknúť na niekoľkých miestach. Najčastejšími príčinami krvi v ejakuláte sú:

 • Zranenie močových ciest
 • Krvácanie z prostaty
 • Rakovina močového mechúra
 • Močové kamene
 • Zápal močových ciest
 • Ďalšou príčinou krvi v ejakuláte môže byť poranenie v oblasti semenníkov, nadsemenníkov, semenovodu, prostaty a močovej trubice.

 

Bolestivá ejakulácia

Bolestivá ejakulácia alebo bolestivý orgazmus sa bežne popisuje ako bolesť alebo pálenie počas vyvrcholenia. Nepríjemný pocit sa objavuje medzi análnym otvorom, genitáliami, v semenníkoch či v močovode (trubica vedúca spermu von).

Bolesť môže byť natoľko frustrujúca, že vedieť k sexuálnej abstinencii. Výsledkom je narušenie vzťahu s partnerkou, depresia a úzkosť. Za bolestivou ejakuláciou môžu byť aj pohlavné problémy a choroby.

 

Čo je polúcia a ako sa prejavuje?

Nejde o žiadnu poruchu ani chorobu. Nočné erekcie a výrony sú u zdravého muža celkom bežnou záležitosťou. Tie sú niekedy doplnené aj samovoľným orgazmom s výronom semena (takzvaná polúcia). K polúcii môže počas noci dôjsť bez akéhokoľvek fyzického dráždenia. Jediným stimulom sú naše sny.

Prvá polúcia prebehne najčastejšie v období puberty. V období dospievania je bežný výskyt tohto javu 1 – 2-krát týždenne. S rastúcim vekom pravidelnosť klesá. Zatiaľ čo je polúcia u chlapcov pomerne častý jav, s pribúdajúcim vekom postupne mizne.

Okolo 25. roku sa objavuje zhruba jedenkrát za 14 dní. Pod podmienkou, že daný jedinec neuvoľňuje napätie masturbáciou alebo sexom.

Výskyt polúcie veľmi závisí od početnosti masturbácie alebo pohlavného styku. Onania aspoň dvakrát týždenne môže znamenať úplnú elimináciu nočnej polúcie.

Dospelý muž s pravidelným sexom nemusí polúciu vôbec zažiť. Naopak pri znížení frekvencie pohlavného styku a masturbácie môže dôjsť aj u neho k nečakanej príhode.

Nočná polúcia vzniká na základe snov. Tieto mokré sny majú rozmanitý obsah. Často sú spojené so sexuálnou skúsenosťou. Muž, ktorý ešte nezažil súlož, nebude pravdepodobne prežívať sex ani v sne.

Sexuálny sen v 95 % zodpovedá sexuálnej orientácii a môže obsahovať aj prvky sexuálnej deviácie. Masochista bude v sne trpieť a sadista spôsobovať bolesť. Ostatných 5 % snov môžu byť sny, ktoré nezodpovedajú sexuálnej preferencii. Heterosexuál bude mať homosexuálne sny a podobne.

Abstinencia v sexe je teda hlavným faktorom výskytu polúcie. Platí to v puberte, ale aj v dospelom veku. S polúciou súvisí aj termín spermatorrhea. Ide o samovoľný únik semena. Pri úniku nie je prítomná erekcia ani sexuálna stimulácia a dochádza k nej počas dňa. Vyskytuje sa aj po dlhšej sexuálnej abstinencii a extrémnej námahe.

Pokiaľ dochádza k úniku častejšie, môže ísť o zdravotnú komplikáciu v podobe zápalu alebo infekcie. V tom prípade je namieste návšteva urológa. Spermatorrhea sa môže zamieňať s kvapavkou (hnisavý výtok z penisu) alebo s predejakulačnou tekutinou (takzvaná kvapka lásky).

 

Vlastnosti kvalitného ejakulátu

Kvalitná sperma je podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) delená do niekoľkých kategórií.

KVALITA EJAKULÁTU SA ZNIŽUJE! Štatistiky WHO hodnotia kvalitu a kondíciu spermií. Od roku 1999 do roku 2010 sa niektoré vlastnosti zhoršili o desiatky percent. Vymiera pomaly ľudstvo?

štatistika znižovania kvality ejakulátu

Štatistiku je zo stránky vimax.cz

 

zdravý ejakulát

Takto vyzerá zdravý ejakulát. Mliečna farba, dostatočná viskozita a postupné skvapalňovanie. Kondíciu spermií zistí spermiogram.

 

Celkový počet spermií

Je to počet spermií v jednej ejakulácii. Za normálnu hodnotu sa považuje koncentrácia spermií od hodnoty 15 000 000/ml. Normálne množstvo je podľa WHO od 1,5 ml. Teda minimálne normálne množstvo spermií pri jednej ejakulácii je 22,5 miliónov.

Priemer je potom podľa WHO niekde okolo 50 miliónov/ml pri jednej ejakulácii. Celkovo je priemerný počet spermií medzi 200 až 500 miliónov pri jednej ejakulácii.
Presné počty a kvalitu ejakulátu spoľahlivo zistíte na spermiograme.

NECHAJTE SA VYŠETRIŤ A ZISTIŤ STUPEŇ PLODNOSTI: Slúži na to bezbolestné vyšetrenie ejakulátu – odber vzorky – spermiogram

 

Masívna a silná ejakulácia

Scény veľmi propagované v porne, kedy muži na obrazovke ejakulujú neskutočné množstvo semena do astronomických vzdialeností sú efektné. Bohužiaľ, zbytočne zavádzajú väčšinu mužov. Tí potom podobné výkonu chcú podávať aj doma.

Obrovská ejakulácia je skôr sen, než realita

Podobné parametre čakajú aj niektoré ženy. Nakoniec sú všetci prekvapení, že výsledok nie je ako na plátne.

Je to tým, že scény v porne sú často fingované. Výstreky sú umelo dotvárané pomocou umelých trysiek alebo trikov.

Priemerné množstvo ejakulátu je podľa WHO u mužov medzi 20 až 50 rokmi asi 12 mililitrov. To sú necelé 3 čajové lyžičky.

 

Sila ejakulácie je premenlivá

Sila ejakulácie je veľmi odlišná v závislosti od psychického rozpoloženia, sily svalov panvového dna a dĺžky abstinencie. Silu je možné veľmi dobre ovplyvniť kegelovými cvikmi, dostatkom pohybu a správnym životným štýlom.

 

Zdravý počet ejakulácií za deň

Ejakulácia je neodeliteľnou súčasťou života každého muža. Mať sex alebo aspoň často masturbovať je pre telo prospešné fyzicky aj zo psychologického hľadiska.

Ohľadom počtu ejakulácií je to u každého muža veľmi individuálne. Častá ejakulácia, pokiaľ je muž pri chuti, nie je vôbec nič zlé. Má veľa zdravotných benefitov.

Naopak, celibát bez ejakulácie okrem horšieho fyzického stavu môže viesť aj k psychickým poruchám.

So sexuálnou zdržanlivosťou a malým počtom ejakulácií prichádzajú ďalšie riziká:

 

Počet ejakulácií za sebou

Najčastejší počet ejakulácií, ktoré muži zvládnu počas jednej súlože, sa pohybuje v rozmedzí 1 až 2.

Sú aj takí, čo zvládnu bez problémov 3 kolá a viac, ale zase majú menšiu výdrž.

Väčšina mužov potrebuje určitú obnovovaciu dobu orgazmu, aby mohli dosiahnuť ďalšiu erekciu. Táto doba je daná vekom a sexuálnou kondíciou. Obvykle je to čas od niekoľkých minút do hodiny.

chorý muž s oslabenou erekciou

Pokiaľ ste prechladnutý, telo slabne a šetrí energiu na liečbu. Ejakulácia a erekcia môže byť oslabená. Pre telo totiž v čase liečby nie je prvoradá.

 

Oddialenie ejakulácie

Predčasná ejakulácia je veľmi častou sexuálnou dysfunkciou. Ide o výron semena ešte pred samotným pohlavným stykom alebo po pár kopulačných pohyboch.

Predčasná ejakulácia, odborne „ejaculatio praecox“, nemizne ani s opakovaným pohlavným stykom a nie je teda následkom dlhodobejšej sexuálnej abstinencie. Existuje niekoľko spôsobov, ako bojovať s predčasnou ejakuláciou. Poďme sa na ne pozrieť.

 

Prerušovaná súlož

Ide o bežnú súlož s tým rozdielom, že muž penis vytiahne skôr, ako dôjde k ejakulácii. Potom „rozdýcha“ svoje vzrušenie a po chvíli pokračuje.

Táto metóda kladie zvýšené nároky na oboch partnerov. Doba prerušovania je veľmi individuálna. Niekto vydrží súložiť minútu, iný dlhšie. Výsledkom je v každom prípade predĺženie súlože.

TIP PRE ODDIALENIE EJAKULÁCIE: Metóda štart a stop. 

 

Častá masturbácia

Častý tréning je jednou z odpovedí na predčasnú ejakuláciu. Nie je potrebné ponáhľať sa. Naopak. Pri boji s predčasnou ejakuláciou chcete mať na tréning čas a byť uvoľnený.

Experimentujte a v momente blížiacej sa ejakulácie prestaňte. Dajte si minimálnu pauzu a po chvíli pokračujte. Týmto spôsobom rozpoznáte a nájdete svoj hraničný bod. Vaším cieľom je posunúť ho pravidelným cvičením.

 

Masturbačné techniky

Je niekoľko techník, ktoré sa líšia od štandardnej stimulácie a viac imitujú pohlavný styk. Vďaka nim je možné penis lepšie pripraviť na vnímanie skutočného pohlavného styku. To sú niektoré techniky, ktoré odporúčame vyskúšať:

 • Masturbácia ľavou rukou – menej dominantná ruka ponúka nový, zaujímavý pocit
 • Technika „OK“ gesto – masturbácia spojením palca a ukazováka
 • Žaluď ako viečko fľaše – technika napodobuje otváranie viečka fľaše. Len namiesto viečka je v tomto prípade žaluď.

 

Druhý kondóm

Použitie kondómu pomáha oddialiť ejakuláciu. Ďalšia vrstva reguluje citlivosť penisu počas sexu. Tým pádom je kondóm skvelým riešením predčasnej ejakulácie. Je potrebné použiť kondóm s hrubou vrstvou, prípadne dva kondómy naraz.

Rozhodne odporúčame vyvarovať sa tenkým kondómom, ktoré majú naopak pôžitok zvýšiť. Tie pre znecitlivenie penisu nie sú dobré a hrozí vyššie riziko pretrhnutia.

VEDELI STE, ŽE: Kondóm má antikoncepčnú účinnosť iba 98 %?

 

Stlačenie žaluďa pred ejakuláciou

Táto technika dokáže zabrániť ejakulácii. Je akýmsi doplnkom prerušovanej súlože. Muž vytiahne penis zo ženy. Stisne palcom a ukazovákom miesto tesne za žaluďom. Tým pádom nedôjde k priechodu semena celou trubicou a k ejakulácii.

Je však potrebné poznamenať, že nie vždy ide o spoľahlivú metódu. Citlivejším a mladším mužom nemusí táto metóda stačiť.

O niečo istejšou technikou z hľadiska nechceného počatia je stlačenie penisu hneď pri koreni. V tomto prípade je potrebné uchopiť penis až za semenníkmi tesne pri koreni. V tomto prípade neprenikne ejakulát zo semenníkov do močovej trubice. Zostane v semenovodoch. Odtiaľ bude sperma vylúčená inokedy (odporúča sa čo najskôr).

 

Sexuálne polohy pre slabšie dráždenie penisu

Všeobecne by sa mal muž vyhýbať polohám, kde je na ňom väčšina práce. Takou je napríklad misionárska poloha. Muž je tu iniciatívny a poloha je intímna. Pokiaľ má muž problém s predčasným finišom, tieto polohy nepomôžu.

Ďalšia skupina polôh, ktorým sa treba vyhnúť, sú polohy „zozadu“. Tie sú veľmi dráždivé a muž vyvrcholí veľmi rýchlo.

Aké polohy teda použiť? Ideálne všetky tie, kde prevezme jazdu vaša partnerka. V podstate ide o dve skupiny polôh, ktoré dokážu oddialiť vyvrcholenie a predĺžiť rozkoš oboch partnerov.

 • Muž sedí a žena naňho nasadá
 • Muž leží a žena je hore – bokom k nemu alebo intímne hrudník na hrudník

Obe tieto polohy dávajú priestor žene k uspokojeniu a muž nie je nútený prirážať. Tým pádom odpadá psychický tlak a vydrží dlhšie.

 

Kegelove cviky

Na posilnenie sexuálnej kondície a výdrže sú vynikajúcou metódou kegelove cviky. Posilňujú výrazne svalstvo panvového dna.

Cviky spočívajú v opakovanom zatínaní a držaní svalov, ktoré muži používajú, keď idú močiť. Cviky a ich účinok je pri pravidelnom dennom cvičení poznať už po niekoľkých týždňoch.

Posilené panvové dno má ešte ďalšie výhody:

 • Vynikajúce držanie tela
 • Lepší pôžitok a vnímanie vlastného tela.

 

Znecitlivejúce gély

Stále vznikajú nové snahy, ako vylákať zo zúfalých mužov peniaze. Každú chvíľu je v ponuke nový gél, masť alebo krém. Ponúka zlepšenie erekcie a ďalšiu kopu sľubov.

Výsledok je väčšinou rovnaký. Erekcia sa väčšinou nedostaví vôbec. Avšak vyrážka, podráždenie pokožky a podobné efekty áno.

Ako sú na tom znecitlivujúce gély oddiaľujúce ejakuláciu? Tieto gély pôsobia ako anestetikum – znecitlivujú potretú oblasť. Oddialiť ejakuláciu teda pomôžu. Ale má to svoju druhú stranu mince.

Pokiaľ to preženiete s množstvom, môžete si úplne pokaziť súlož. Silné zloženie znecitlivie penis natoľko, že nebudete cítiť vôbec žiadne dráždenie. Navyše to isté prenesiete aj na partnerku. Výsledok? Zdevastovaná súlož.

Doplnky a lieky
Určité cesty za skrotením predčasnej ejakulácie predstavujú lieky a prírodné prípravky.

V prípade liekov je výhodou ich účinok. Nástup je možné očakávať pomerne rýchlo a účinne. Nevýhodou je nutnosť návštevy lekára, pretože tieto lieky sa vydávajú na predpis. Druhou nevýhodou sú vedľajšie účinky. Tak, ako to pri syntetických liekoch býva nedobrým zvykom, takmer každý so sebou prináša aj vedľajší účinok.

Druhou alternatívou sú prírodné prípravky. V tomto prípade je skvelé, že zloženie je na báze účinných a bezpečných bylín.

KÚPTE SI: Napríklad výrobky s Tribulusom terrestris (Kotvičník zemný) pre podporu prekrvenia penisu. 

 

Súlož s plným mechúrom

Tento trik na predčasnú ejakuláciu má medzi ľuďmi rozporuplnú povesť. Prvý názor je taký, že pri súloži s plným mechúrom bude muž myslieť na to, že chce močiť. Tým pádom jeho myseľ nie je natoľko zamestnaná stimulmi zo súlože a vydrží dlhšie.

Druhý názor odporuje prvému a tvrdí presný opak. Pointa je v tom, že pri sexe budete myslieť na dve veci – uspokojenie partnerky a plný močový mechúr. Záleží na tom, čo mozog vyhodnotí ako prioritu. Možno, že podvedome zvolí radšej toaletu. Tým pádom je predčasná ejakulácia na svete.

Z dvoch protichodných názorov, za ktoré ľudia v diskusiách a na amatérskych stránkach bojujú, vyplýva celkom očividný záver. Predčasná ejakulácia je z veľkej časti aj záležitosťou psychiky.

 

Predĺžená predohra bez stimulácie penisu

Koľko času venujete predohre? Skúste ju predĺžiť aj skrátiť. Dajte šancu rozmanitosti. Viacmenej sa zamerajte na penis. Tak budete kontrolovať úroveň stimulácie. Pokiaľ pri predohre dosahujete stupne podráždenia penisu 9,5 a 10 je ejakulácia, tak je už predohry veľa. Lepšie je vstupovať do partnerky niekde okolo úrovne 6.

Predohra v správnej miere pomáha bojovať proti predčasnej ejakulácii. Muž počas nej získa kontrolu nad svojou úzkosťou z prípadného zlyhania. Zostane tak uvoľnený a bez stresu.

Dráždenie penisu počas predohry znižuje jeho citlivosť, takže muž vydrží o niečo dlhšie. Pokiaľ si neverí, vždy sa môže z problému „vylízať“.

 

Pravidelný sex

Cvičenie robí majstra. Toto príslovie platí aj v sexe. Čím viac sexu, tým viac istoty a menej strachu. Psychická pohoda má veľký vplyv na predčasnú ejakuláciu a celkový pôžitok zo sexu.

Sex by sa dal v tomto ohľade prirovnať k športu. Čím častejší tréning, tým lepšie sú výsledky. A rovnako, ako pri športe, aj pri sexe platí, že základom je správne dýchanie. Ak budete dýchať zhlboka a pravidelne, získate nad ejakuláciou väčšiu kontrolu ako keď budete naopak dych zadržovať.

 

Lieky a liečba predčasnej ejakulácie

Predčasná ejakulácia je predovšetkým nesprávne pochopená. Pre muža je prirodzená. Ešte v praveku u našich predkov šlo hlavne o splodenie potomkov. Samec musel oplodniť samicu skôr, ako prišiel šabľozubý tiger.

Predčasná ejakulácia nie je žiadna choroba ani porucha, ktorej by ste sa mali obávať. Ide len o zvýšenú citlivosť penisu, predovšetkým žaluďa.

Dnešná doba je iná. Kladie diametrálne odlišné nároky. Ženy túžia po uspokojení a orgazmoch rovnako ako my.

Tým pádom výrobci liečiv a spoločenský tlak tabuizujú predčasnú ejakuláciu ako niečo zvláštne a nechcené. Z problému sa stal veľký biznis, pritom ide o prirodzenú reakciu tela zakorenenú v našom genóme po tisíce rokov.

Ako na predčasnou ejakuláciu?

Stimuly z penisu sa prenášajú rýchlejšie a zvierače reagujú skorým výronom semena. Riešení je niekoľko. Na redukciu zrýchlených stimulov platí vyššie spomenutý silnejší kondóm alebo znecitlivejúci gél.

 

Poruchy ejakulácie

Poruchy ejakulácie môžu byť rozmanité. Môže byť predčasná, oneskorená, slabá, úplne chýbajúca, bolestivá a retrográdna. Pozrime sa na jednotlivé druhy a zistime, ako rozpoznať, liečiť a aj ako im zabrániť.

Predčasná ejakulácia zneistí partnerku. Ejakulácia počas 1 až 1,5 minúty po začiatku súlože je spolu s problémami s erekciou najčastejšou sexuálnou nepríjemnosťou. Tento problém zasahuje 33 % mužov a len minimum s ním beží hneď k doktorovi.

Predčasná ejakulácia nie je žiadny zdravotný problém, ako býva často opisovaná. Nemá vplyv ani na plodnosť. Len partnerka asi nebude dvakrát nadšená po pár minútach súlože.

 

Oneskorená ejakulácia zaberie aj hodiny

Tento druh ejakulácie nie je zase taký častý. V zaberie aj niekoľko hodín súlože, kým muž dosiahne orgazmus. Hoci v súvislosti s dnešnými trendami môže ísť o zdanlivú výhodu, nie každý tak dlhý čas uvíta.

Riešenie nie je jednoduché. Príčiny môžu mať psychologické aj fyziologické korene.

ČÍTAJTE AJ: Podrobný článok o oneskorenej – retardovanej ejakulácii. 

 

Slabá ejakulácia vás môže zaskočiť

Ide o čiastočnú neschopnosť ejakulovať. Súčasťou orgazmu nie sú typické kontrakcie panvového dna a chýba aj príjemný pocit. Príčina môže byť v rade iných ochorení. Pokiaľ zmizne choroba, odoznie aj tento vedľajší efekt.

 

Chýbajúcu ejakuláciu konzultujte s lekárom

Orgazmus bez výronu semena, takzvaný suchý orgazmus. Tento neduh môže byť spôsobený operáciami alebo poškodením nervov. Môžeme sem zaradiť napríklad poškodenie miechy, chrbta, chybné chirurgické zákroky a úrazy. Vplyv majú opäť psychofarmaká a lieky na vysoký krvný tlak.

 

Retrográdna ejakulácia a bez výronu von z tela

Retrográdna ejakulácia je špecifická dysfunkcia. Ejakulácia funguje normálne, až na to, že na križovatke močový mechúr a močová trubica volí sperma druhý smer. Putuje do mechúra namiesto toho, aby išla z tela von.

ČÍTAJTE AJ: Podrobný článok o retrográdnej ejakulácii a možnostiach nápravy. 

 

Bolestivá ejakulácia zničí záujem o sex

Toto nie je veľmi častý problém. Vo chvíli, keď nastane, dokáže veľmi znepríjemniť život. Táto dysfunkcia je získaná psychickými problémami, poruchami nervovej sústavy, rakovinou prostaty alebo zápalmi a infekciami.

 

Ejakulácia bez erekcie

Táto dysfunkcia sa vyskytuje po úraze chrbta, pri cukrovke alebo pri braní liekov proti depresiám. Príčiny sú teda veľmi podobné ako pri iných poruchách ejakulácie.

Jediným spôsobom, ako dosahovať orgazmus, sú rôzne masáže a špeciálne techniky masturbácie.

Aj cez slabú erekciu môže byť priebeh orgazmu veľmi silný. Pri správnom zaobchádzaní teda muž nebude ochudobnený o sexuálne uspokojenie.

V prípade, že pár sa pokúša o bábätko, je možné problém riešiť umelým oplodnením. Aj v tomto prípade odporúčame návštevu urológa alebo ešte lepšie sexuológa. Ten vám poradí so všetkým potrebným.

ZHRNUTIE: Oneskorenú ejakuláciu a krátky sex nespôsobuje choroba. Na zhoršené zdravie upozorní problém s erekciou, kedy je penis mäkký aj pri vzrušení. 

syndróm mužského prechodu

Za oslabenie sexuálnej vitality môže vo veľkej miere andropauza. Nastupuje niekedy po 40. roku života

 

Štatistiky porúch erekcie

Pre mnoho mužov je predčasná ejakulácia jav, ktorý nastane sčista jasna a potom odoznie. Tejto skupine mužov teda neprináša zas až toľko problémov.

Pre ostatných je táto dysfunkcia ťažkou prekážkou. Tento boj môže byť extrémne vyčerpávajúci.

Za predčasnú ejakuláciu je možné považovať orgazmus, ku ktorému dôjde do 90 až 120 sekúnd po zasunutí alebo dokonca aj pred ním. Zasahuje všetky vekové skupiny.
Štatistika vnesie do problému trocha svetla.

 • Neuveriteľných 69 % mužov nevyhľadá lekársku pomoc pri predčasnej ejakulácii
 • Takmer 70 % mužov hľadá pomoc na internete
 •  Viac ako polovica mužov verí, že predčasná ejakulácia je psychologického pôvodu
 •  Takmer 43 % uvádza ako hlavnú príčinu PE stres

 

Impotencia – neplodnosť

Čo to vlastne znamená, keď žena vytkne mužovi: „Nestojí ti. Si totálny impotent!“ Je táto veta pravdivá? Nie je. Dotyčná slečna si pletie pojmy s dojmami.

Čo je to impotencia?

Impotencia vyjadruje neschopnosť muža plodiť deti. Príčiny je možné rozdeliť do 3 skupín:

 • Pretestikulárne: semenníky fungujú, len telo ich nevie prinútiť tvoriť spermie
 • Testikulárne: porucha semenníkov, netvoria spermie
 • Posttestikulárne: chyba je na ceste medzi semenníkmi a ústím močovej trubice

 

Ako sa prejavuje impotencia?

Impotencia sa prejavuje neschopnosťou splodiť deti. Spoľahlivo ju lekári rozoznajú na spermiograme. Tí zistia, ako je na tom ejakulát daného muža a odporučia ďalšie vhodné postupy.

 

Liečba impotencie

V prípade, že pochybujete o svojej plodnosti, zájdite určite za urológom. Impotencia sa dá liečiť. Všetko začína návštevou odborníka. Ten zistí príčinu neplodnosti. Tie môžu byť rôzne, preto je správna diagnóza kľúčová.

Nikto nie je schopný zistiť príčinu neplodnosti bez riadneho vyšetrenia. Vždy je dôležitý názor lekára.

ČÍTAJTE AJ: Impotencia vôbec nesúvisí s erekciou.

 

Andropauza

Nielen žien sa týka téma prechodu. Aj muži majú svoj vlastný prechod do zrelých rokov. V spoločnosti túto tému veľmi často nepočujete. Neznamená to, že neexistuje. Andropauza sa týka aj mužov, i keď jej príchod nie je taký očividný.

Andropauza je záležitosťou meniacej sa sexuálnej aktivity a zmeny pohlavných hormónov v organizme. Aj pre mužov často znamená toto obdobie zásadnú životnú komplikáciu.

 

Andropauza u mužov

Andropauza označuje syndróm mužského starnutia. V skutočnosti to nie je úplné zastavenie tvorby testosterónu, ako si mnohí myslia. Pokles je pozvoľný a je na ňom možné veľmi dobre pracovať.

U mužov dochádza teda k pozvoľnému poklesu pohlavného hormónu. Nejde ale o tak prudký pokles ako u žien. Plodnosť muža totiž zostáva zachovaná až do neskorého veku. Preto je v súčasnosti pojem andropauza nahradzovaný termínom syndróm mužského starnutia.

MALI BY STE VEDIEŤ: Všetko o testosteróne – 8 nepríjemných prejavov nedostatku. 

 

Príznaky andropauzy

Príznaky mužskej andropauzy delíme do troch skupín:

Príznaky psychologické:

 • napätie
 • podráždenosť
 •  úzkosť

Príznaky somatovegetatívne:

 • návaly tepla a potenie
 • nespavosť alebo naopak zvýšená potreba spánku
 • zníženie fyzickej výkonnosti

Príznaky sexuálne:

 • pokles erekčnej pohotovosti
 • menej pevná erekcia
 • kratšia výdrž

 

Liečba andropauzy

Správny chlap berie osud do svojich rúk. Takže ani andropauza ho nemôže rozhodiť. V prvom rade môže na sebe pracovať sám.

Pohyb, životospráva a optimizmus sú kľúčom k oddialeniu starnutia. Namieste je aj konzultácia s odborníkmi.

 

Udržujte svoju ejakuláciu aktívnu!

Dúfame, že sme aspoň sčasti rozlúštili tak tajomnú a rozsiahlu oblasť, ako je mužská ejakulácia. Snáď ste tu našli aspoň základné odpovede na vaše otázky. Pokiaľ nie, odporúčame navštíviť stránky v odkazoch pre viac informácií.

NEZABUDNITE semenníky poriadne vyživovať. Kanadský Vimax vám pomôže udržať spermie zdravé a vitálne.

tablety vimax na erekciu

 

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PREDČASNEJ EJAKULÁCII, METÓDACH ODDIALENIA A ZVÝŠENÍ MNOŽSTVA EJAKULÁTU

Ejakulácia – kompletný sprievodca oddialením, poruchami a liekmi
Oddialenie ejakulácie – metódy predĺženia súlože
Poruchy ejakulácie – 6 intímnych utrpení muža. Čo s nimi?
Krv v ejakuláte – hematospermia – 15 častých príčin + metódy liečby
Retrográdna ejakulácia – trápi vás suchý orgazmus?
Predčasná ejakulácia – 14 tipov pre najdlhšiu súlož
Ako zvýšiť objem ejakulátu pre vyššiu kvalitu spermií, a tiež pre ohromenie partnerky?

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze