Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Močové kamene – komu hrozia, ako vznikajú a ako sa odstraňujú?

1/52/53/54/55/5 (7 hlasů, průměr: 3,43 z 5)
Loading...

Obličkové alebo aj močové kamene sú typom ochorenia, pri ktorom sa niekde v močových cestách objavia väčšie aj menšie kamienky. Latinsky sa toto ochorenie nazýva ureterolitiáza a postihuje ženy aj mužov. Častejšie sa s ním však stretávajú muži.

Najčastejšie sú močovými kameňmi postihnutí ľudia medzi 30. a 50. rokom života. V tomto článku vám popíšem nielen to, ako toto ochorenie vzniká, ako sa lieči alebo ako sa mu môžete vyhnúť, ale aj to, či má nejaký vplyv na erekciu a váš sexuálny život.

ľadvinové kamene

Kamene sa meria od desatín milimetra až po centimetre. Čím väčší kameň, tým väčšia bolesť.

 

Čo sú to obličkové kamene?

Obličkové či močové kamene si predstavte ako skutočné malé kamienky vo vašej močovej sústave. Ide o pevné kryštalické zhluky, ktoré vznikajú najčastejšie v obličkách z minerálov rozpustených v moči.

V priemere môžu mať pár milimetrov, ale našli sa aj extrémne exempláre meriace aj niekoľko centimetrov. Tie sú však veľmi vzácne. Celkovo nie je toto ochorenie celkom bežnou záležitosťou. Každý človek má zhruba len 5 % až 10 % šancu, že sa u neho objavia obličkové či močové kamene.

Urológ MUDr. Aleš Petřík, Ph.D. z Všeobecnej fakultnej nemocnice Praha a z Urologického oddelenia Nemocnice České Budějovice, upresňuje:

Urolitiáza postihuje všetky vekové skupiny vrátane malých detí. Najčastejšie sa vyskytuje medzi 20. a 40. rokom a nad 60 rokov. Častejšia je u mužov než u žien.

Niekedy si ich vôbec nevšimnete, inokedy vás na ich prítomnosť upozorní nepríjemná bolesť. Nejde ale našťastie o ochorenie, na ktoré by ľudia umierali.

Geodet Emil Ludvík spomína na chvíle, kedy ho choroba zaskočila:

Po návrate z práce ma začalo bolieť v podbrušku. V motolskej nemocnici potom zistili, že mám kameň pod obličkou.

 

Vznik obličkových kameňov

Obličkové kamene vznikajú pri nahromadení minerálnych solí, ktoré vykryštalizujú v močových cestách. Najobvyklejšie sú kamene v močovom mechúre zložené zo šťavelanu vápnika, ďalej aj z kyseliny močovej, cysteínu a fosfátov.

MUDr. Michaela Štěpánková z Lekárskeho domu Praha uvádza, že obličkové kamene môžu mať rôzny pôvod:

Najčastejšie sú kamene v močovom mechúre oxalátového pôvodu spolu s vápnikom (oxaláty sú známe šťavelany obsiahnuté v niektorých potravinách, ako špenát, rebarbora, niektorá zelenina).

Niekedy sú kamene v močových cestách z fosforečnanu vápenatého, z kyseliny močovej (urátové kamene vznikajú zo stravy, ako je čokoláda, jogurty, kapusta, z mladého mäsa, kávy, čaju, alkoholu), ďalej xantinové, cystinové… Najčastejšie ide o kamene zmiešaného obsahu.

Tieto minerály následne v močovom ústrojenstve vykryštalizujú na kamienok. Niekedy si dokáže telo poradiť samo a kamienok samovoľne vylúči, ale niekedy tu zostane a môže začať páchať neplechu.

 

Najčastejšie príčiny vzniku močových kameňov ureterolitiázy

Obličkové kamene ani močové kamene nevznikajú samovoľne. Dochádza k nim len spojením nevhodnej stravy bohatej na minerálne soli a zlého vylučovania látky z tela. Pokiaľ sa k tomu naviac pripojí ešte stres, nedostatočný pitný režim, práca v teple, nezdravý životný štýl alebo málo pohybu, máte problém.

MUDr. Aleš Petřík, Ph.D., urológ z Urologického oddelenia Nemocnice České Budějovice a Urologickej kliniky 1. LF UK a VFN v Prahe vysvetľuje:

Obličkové kamene sa vytvárajú vo chvíli, kedy minerály a ďalšie kameňotvorné látky v moči dosiahnu nerovnováhu alebo vyššiu koncentráciu a kryštalizujú. Väčšina kryštálov je drobná a odchádza močom bez problémov z tela von.

Za nepriaznivých podmienok sa však z kryštálov vytvoria veľké kamene, ktoré môžu blokovať močové cesty, pretože nimi proste neprejdú. Následkom býva silná bolesť a je nevyhnutné lekárske ošetrenie.

 

Tradičné príčiny vzniku kameňov: 

  • strava bohatá na minerálne soli,
  • zlé vylučovanie minerálnych solí z tela,
  • stres,
  • nedostatočný pitný režim,
  • práce v teple,
  • nízky príjem kyseliny citrónovej,
  • nezdravý životný štýl,
  • málo pohybu.

Najčastejšie preto obličkové a močové kamene trápia úradníkov či osoby, ktoré majú sedavé zamestnanie. Práve takí ľudia totiž často pracujú vo vysokom strese, nemajú dostatok pohybu, málo pijú a často jedia rýchle jedlá z fast foodov.

MUDr. Aleš Petřík, Ph.D., urológ z Urologického oddelenia Nemocnice České Budějovice a Urologickej kliniky 1. LF UK a VFN v Prahe upozorňuje:

Na vzniku obličkových kameňov sa môže podieľať veľa faktorov, ale rozhodne nie pitie minerálnych vôd. Tie do pitného režimu patria, pretože okrem tekutín dodávajú telu aj dôležité minerálne látky, najmä draslík a magnéziu, ktoré tvorbe kameňom naopak bránia.

Tiež nie je pravda, že by tvorbe obličkových kameňov bránilo pivo. Vzhľadom na vysoký prísun energie, a tým zvýšené vylučovanie kyseliny močovej v moči, sa pitie piva neodporúča.

močové kamene

Podľa „materiálov“ sa kamene buď zaobľujú, alebo sú kryštalicky ostré a veľmi bolestivé.

 

Ako sa prejavujú obličkové či močové kamene?

U niekoho sa ťažkosti nemusia objaviť žiadne. Niekto si ich teda ani nevšimne. Pokiaľ však močové kamene upchajú močové cesty alebo pokiaľ porania výstelku močových ciest, môže sa objaviť nepríjemná bolesť v podbrušku či krv v moči.

Hviezda Modrého kódu a jedna z účastníčok českej šou Tvoje tvář má známý hlas Eva Burešová popísala svoje trápenie:

Obličková kolika s obličkovými kameňmi je bolesť, ktorá sa dá priblížiť pôrodu.

 

Typické príznaky močových alebo obličkových kameňov:

  • veľmi silná bolesť v boku,
  • bolesť vystreľujúca do triesla,
  • kolikovitá bolesť,
  • bolesť v podbrušku,
  • bolesť v bedrovej časti chrbta,
  • zvracanie,
  • potenie,
  • nepokoj,
  • krv v moči.

 

S čím si môžete obličkové kamene najčastejšie pomýliť?

Podľa tradičných príznakov obličkových kameňov si ich môžete spliesť napríklad so zápalom slepého čreva, so zápalom močového mechúra, so žalúdočným vredom či so zápalom obličiek. Rozhodne ale na nič nečakajte a radšej čo najskôr navštívte svojho lekára. Len ten totiž môže určiť pravú diagnózu vašich problémov.

Pokiaľ by ste príznaky a problémy neriešili, mohlo by dôjsť k zhoršeniu funkcie vašich obličiek až dokonca k ich vážnemu poškodeniu. Ideálne by ste preto mali navštíviť lekára ihneď, ako pocítite dlhodobé, nijako výrazné ťažkosti, napríklad s močením alebo pobolievaním v bedrách.

MUDr. Bronislava Chlebovcová z Lekárskeho domu Praha uvádza:

Najčastejšie je prvým príznakom obličková kolika, prudká bolesť v bedrách, ktorá prinúti pacienta vyhľadať lekársku pomoc.

 

Vyšetrenie obličkových kameňov – ako prebieha?

Hneď, ako navštívite svojho lekára, najprv sa vás samozrejme spýta na vaše problémy. Všetko mu podrobne popíšete. Lekár vás vypočuje a potom vás fyzicky vyšetrí. Prehmatá vám brucho a bedrovú oblasť.

Ďalej sa vykonáva vyšetrenie moču, kedy buď do ordinácie prinesiete svoj ranný moč, alebo sa priamo u lekára vymočíte do téglika. Moč sa vyšetrí po vizuálnej stránke, či sa v ňom nenachádza krv, a tiež po stránke pH. A v neposlednom rade dôjde k odberu a vyšetreniu krvi.

Pokiaľ by boli nálezy pozitívne a poukazovali by na zápal vo vašich močových cestách, vykoná lekár posledné vyšetrenie, a to niektorú zo zobrazovacích metód, teda ultrazvuk (sonografiu), röntgen či CT (počítačovú tomografiu). Vďaka týmto vyšetreniam bude mať jasnú predstavu o tom, čo sa vo vašom tele deje a môže prípade prejsť k liečbe obličkových kameňov.

MUDr. Leoš Handrejch dopĺňa:

Je pomerne časté, že sa pri obličkovej kolike nenájde kameň, ale len určitá drť, ktorá upchá močovod. Potom sa močovod prečistí aj za pomoci zavedenia stentu a kameň sa tak nemusí vyberať alebo drtiť.

Pokiaľ sa koliky opakujú bez nálezu kameňa, odporúčam metabolické vyšetrenia moču v urologickej ambulancii a ďalej pravidelné kontroly v urologickej ambulancii. V určitých prípadoch sa dá preventívne zasiahnuť diétnymi alebo medikamentóznymi opatreniami proti výskytu obličkovej koliky. Pacient však musí dodržiavať odporučené diétne postupy.

Plánujete zájsť na vyšetrenie k urológovi? Ako také vyšetrenie u urológa prebieha? Nemá cenu riskovať vlastné zdravie len kvôli hanbe alebo strachu. Je to chvíľa, ktorá dokáže mužovi doslova zachrániť život. Viac sa dočítate v článku Ako prebieha vyšetrenie u urológa? Netreba sa ničoho báť.

 

Liečba obličkových kameňov

Prvou pomocou v liečbe obličkových kameňov sú lieky proti bolesti. Ďalej vám lekár môže predpísať lieky uvoľňujúce hladké svalstvo v močovodoch, tzv. spazmolytiká, a v neposlednom rade je dôležitý dostatok tekutín.

Predseda Českej urologickej spoločnosti Marek Babjuk hovorí:

Ešte pred dvadsiatimi rokmi sme pacientovi v takom prípade mohli ponúknuť len otvorenú operáciu. Dnes máme k dispozícii oveľa šetrnejšie metódy.

Že sa vám to zdá málo? Až 80 % všetkých kameňov sa z tela vylúči samo do 72 hodín od koliky. Nie je teda potrebné do tela pchať nejaké lieky alebo do toho procesu nejako zasahovať.

MUDr. Michaela Štěpánková z Lekárskeho domu Praha vysvetľuje:

Liečba môže byť konzervatívna, teda pacient musí veľa piť, užívať tzv. spazmolytiká, ktoré zmiernia bolesť a zároveň napomáhajú dilatácii močových ciest, aby kamienok mohol ľahšie vyjsť, k tomu je potrebný aj pohyb, niekedy najmä pri horúčke je potrebné pridať aj antibiotiká.

Problém nastáva až v prípade, kedy sú obličkové kamene väčšie a samy by močovými cestami neprešli. Potom sa pristupuje k rozdrveniu kameňov rázovou vlnou alebo k ich chirurgickému odobraniu. Väčšinou sú tieto zákroky bez rizika pre pacienta. Naviac sa v dnešnej dobe vybavenie lekárov pre tento zákrok výrazne zlepšuje, a tak už pre pacienta taký zákrok nepredstavuje prakticky žiadne riziko.

Hovorkyňa nemocnice Jihlava Monika Zachrlová uviedla k vybaveniu nového prístroja pre rozdrvenie obličkových kameňov:

Holmiový laser sa využíva na drvenie kameňov v jihlavskej nemocnici vôbec po prvý raz. Okrem toho ešte lekári využívajú metódu ultrazvuku.

 

VIDEO: Operácia obličkových kameňov

 

 

Ako predchádzať obličkovým kameňom prevencia ureterolitiázy

Pokiaľ ste nikdy obličkové kamene nemali a chcete im len predchádzať, dodržujte dostatočný pitný režim, zdravý životný štýl a pravidelný pohyb. Vyhýbajte sa príliš slaným jedlám, ako sú jedlá z fast foodu.

Nutričná terapeutka zo Všeobecnej fakultnej nemocnice Praha pre zdravé obličky Miroslava Matějková odporúča:

Pite predovšetkým prírodnú vodu bez obsahu cukru a chemických látok, ktorá by mala tvoriť polovicu prijatých tekutín. Do každodenného pitného režimu zaraďte prírodné minerálky, slabo aj stredne mineralizované vody môžete byť dlhodobo.

Pitný režim by mal byť pestrý, preto striedajte aj bylinné čaje, ovocné šťavy, najvhodnejšia je 100 % pomarančová a mlieko.

 

Praktická lekárka MUDr. Bronislava Chlebovcová z Lekárskeho domu Praha pridáva svoj praktický tip:

Veľmi dobrú orientáciu v tom, či pijete dostatok tekutín, vám poskytuje farba moču. Moč by mal mať číru alebo slabo žltú farbu. Pokiaľ je tmavožltý až oranžový, je to známka, že je organizmus málo zavodnený.

 

MUDr. Leoš Handrejch upozorňuje na najčastejší mýtus spojený s obličkovými kameňmi:

Pitie plzeňského piva patrí medzi najrozšírenejší mýtus v odbore urológie už niekoľko desiatok rokov. U asi 20 30 % pacientov je príčinou obličkových kameňov príliš kyslý moč a zloženie kameňov z kyseliny močovej.

Plzeňské pivo má alkalizujúci efekt v moči, takže môže do určitej miery alkalizovať pH moču. Ako urológ ale odporúčam iné a viac účinné prostriedky na liečbu tohto typu kameňov (diétne opatrenia, alkalizačné lieky). V prípade iných urologických ochorení pitie piva nepreukázalo žiadny liečebný efekt.

Pokiaľ ste už ale niekedy obličkové kamene mali, existuje obrovská pravdepodobnosť, že sa u vás opäť objavia. U pacientov postihnutých močovými kameňmi sa totiž kameň v močovom mechúre obyčajne vyvinie viac ako raz za život. V takom prípade by sa mali celkovo prekopať svoj životný štýl a začať sa o seba riadne starať.

 

Prednosta Kliniky nefrológie a Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc. uvádza:

Základným opatrením je žiť zdravo. Hýbať sa, jesť zdravo, nepiť sladké nápoje.

Výrazne obmedzte príjem živočíšnych bielkovín a naopak zvýšte príjem vlákniny. Obmedzte príjem solí a tvrdého alkoholu. Predchádzať obličkovým kameňom vám môžu pomôcť aj najrôznejšie bylinky, ako sú repík, praslička, rebríček obyčajný, kapsička pastierska, ľubovník či žihľava. Dopriavajte si preto pravidelne vývary či čaje z týchto byliniek a obličkové kamene vás trápiť nebudú.

Neustále sa vám obličkové alebo močové kamene vracajú? MUDr. Michaela Štěpánková z Lekárskeho domu Praha odporúča:

Vo vzácnych prípadoch, pokiaľ sa obličkové kamene opakujú, je potrebné pomyslieť na ochorenie prištítnych teliesok, ktoré regulujú okrem iného hladinu vápnika a fosfátu v tele. Väčšinou nezhubný nádor týchto teliesok sa môže prejaviť opakujúcimi sa kolikami a obličkovými kameňmi.

 

Sex s obličkovými kameňmi je možný?

A aký vplyv majú obličkové alebo močové kamene na váš sexuálny život? Môžu vôbec nejako ovplyvniť vašu erekciu alebo plodnosť? Doteraz nebol vykonaný odborný výskum, ktorý by jednoznačne potvrdil vzťah medzi erektilnou dysfunkciou či neplodnosťou a močovými kameňmi.

Je ale jasné, že s bolesťou brucha alebo s nepríjemnou kolikou nebudete odvádzať žiadne úžasné sexuálne výkony. Skôr naopak, budete ležať v kŕči a modliť sa, aby to už prestalo. V tej chvíli teda nemôže byť o sexe ani reč.

Naopak výskumníci z Univerzity v Ankare objavili revolučnú metódu odstraňovania obličkových kameňov. Počas štúdie sledovali 75 pacientov s obličkovými kameňmi. Podľa požiadaviek nesmeli byť ich obličkové kamene väčšie ako 6 mm.

Pacientov rozdelili do troch skupín podľa metódy ošetrenia: prvej predpísali sex trikrát až štyrikrát za týždeň, druhej 0,4 mg/dl svalového relaxantu Tamsulosínu a tretej štandardnú liečbu v podobe príjmu tekutín a liekov proti bolestiam.

Výsledky tejto štúdie vás určite prekvapia – liečba obličkových kameňov sexom bola dvakrát efektívnejšia ako ostatné metódy. Obličkových kameňov sa vďaka nežným chvíľkam s partnerom zbavilo 26 z 31 účastníkov (teda 83,9 %). Naviac pacienti, ktorí si dopriavali pravidelný sex, vyčistili svoje obličky už po 10 dňoch. Rozhodne teda nie je možné povedať, že by vám obličkové kamene spôsobili erektilnú dysfunkciu.

Pokiaľ vám kamene v močovom ústrojenstve nespôsobujú žiadne ťažkosti ani bolesť, potom s nimi pokojne môžete vykonávať akúkoľvek sexuálnu aktivitu bez obmedzenia. Ak vám budú diagnostikované obličkové kamene a kvôli ich veľkosti bude potrebné pristúpiť k chirurgickému zákroku, už po pár dňoch rekonvalescencie sa zase môžete vrátiť do bežného sexuálneho života. V tomto ohľade teda pre vás nepredstavujú obličkové alebo močové kamene žiadnu prekážku.

 

Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách

BOLESŤ SEMENNÍKOV
TORZIA SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
ZOZNAM CHORÔB SEMENNÍKOV
ZÁPAL PROSTATY
HYDROKÉLA (vodná cysta)
VARIKOKÉLA
ZVäČŠENÁ PROSTATA
BOLESŤ V PODBRUŠKU U MUŽOV
KRV V MOČI (hematúria)
ZÁPACH Z POŠVY A PENISU

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze