Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Zápach z pošvy a penisu – rybacina, cibuľa, kov, hniloba – ako zápach odstrániť?

1/52/53/54/55/5 (7 hlasů, průměr: 4,43 z 5)
Loading...

Nebudeme si nič nahovárať. Vagína a penis žiadnemu človeku na svete nevonia po fialkách ani po ružiach.

Každý z nás má tam dole svoju špecifickú vôňu. Niekto silnejšiu, niekto slabšiu, ale všetci nejako „voniame“.

Lenže prečo je tomu tak?

 • Prečo nemôže byť vagína a penis úplne bez vône a bez zápachu?
 • Prečo sa s nejakými čuchovými vnemami vôbec musíme zaoberať?
 • Kedy je už potrebné vyhľadať odborníka?

zápach z pošvy a penisu

 

Prečo vagína a penis páchnu?

Aróma vášho prirodzenia je rovnako individuálna ako jeho tvar. Každý muž a každá žena na svete sú úplne unikátnymi, čo sa týka vzhľadu ak „vône“ svojich intímnych partií. Na svete asi nenájdete dvoch ľudí, ktorí by mali prirodzenie úplne do bodky totožné. A to samozrejme platí aj o onom typickom zápachu.

Tento unikátny zápach, alebo ak chcete „vôňa“, je spôsobený hormónmi, ale aj baktériami, ktoré sa v okolí vášho lona nachádzajú.

Vôňa prirodzenia sa však môže aj počas mesiaca rôznym spôsobom meniť, a to v súlade s tým, ako vám v tele kolíšu hormóny. Niekedy bude silnejšia, inokedy slabšia. Dôležité je dobre poznať svoje telo a vedieť rozoznať, kedy je tento zápach ešte v normále a kedy je už iný.

KEĎ SA K ZÁPACHU PRIDÁ AJ SVRBENIE: Svrbenie pohlavných orgánov u žien – vagína a pysky – čoho je prejavom?

svrbenie vagíny

 

Aký je normálny zápach vagíny?

To isté platí aj o vagíne vašej partnerky. Každá žena má svoju špecifickú „vôňu“. Určite ste to už u svojej partnerky odsledovali.

Ideálne je, ak si nájdete partnerku s takou arómou, ktorá je vám príjemná a vonia vám. V takúto chvíľu môžem povedať, že si skutočne s partnerkou voniate, a preto sa k sebe dokonale hodíte.

Zápach z vagíny sa však v priebehu mesiaca rôzne mení. Vaša partnerka sa nemusí znepokojovať tým, pokiaľ je náhle intenzívnejšie cítiť alebo sa aróma trocha zmení. Inak totiž žena vonia počas ovulácie, kedy telo intenzívnejšie vypúšťa feromóny, inak zas pred menštruáciou, kedy môže byť cítiť kovový zápach upozorňujúci na prítomnosť krvi.

Tak, ako sa hovorí, že chuť mužského semena vylepší ananás či vanilka, aj vôňu ženského lona dokážu meniť bežné potraviny.

Po citrusoch je sladká, po cibuli či brokolici zas nepríjemná. Vaša milá tak môže meniť vôňu aj v dôsledku požitia niektorých potravín.

Gynekologička MUDr. Zuzana Vejběrová spomína, čo značí, ak je vagína cítiť po rybacine:

Človek je svojím pachom špecifický, každý nejaký máme. Rybina ukazuje na infekčnú komplikáciu, no väčšinou je spojená s klinickými problémami a výtokom.

V teple a tesnom oblečení a zvyšuje činnosť potných žliaz a tzv. pižma.“

 

Nepríjemný zápach z pošvy (hnilobný, mliečny, rybací, kovový, po cibuli)

Spozornieť by ale mala žena vo chvíli, kedy sa jej typická vôňa zmení na veľmi nepríjemnú, silnú a do nosa bijúcu.

V takúto chvíľu totiž môže ísť o zápal, infekciu alebo o pohlavne prenosnú chorobu.

Najčastejšie je vtedy pošva cítiť po rybacine či hnilobe. Obvykle to navyše sprevádza aj zelenkastý zapáchajúci výtok, svrbenie a bolesť v podbrušku.

V takúto chvíľu rozhodne na nič nečakajte a navštívte svojho gynekológa. Ten vás vyšetrí a určí presnú diagnózu.

MUDr. Michal Zikán, Ph.D.:

Pri liečbe vaginálnych infekcií sa používajú nie len prípravky, ktoré ničia premnožené mikroorganizmy, ale aj prípravky, ktoré obnovujú prirodzenú mikroflóru pošvy. Ide napríklad o probiotiká alebo kyselinu mliečnu.“

 • V prípade kvasinkovej infekcie vám gynekológ odporučí špeciálnu masť či vaginálne čapíky, ktoré s premnoženými kvasinkami zatočia.
 • Ak ide o nejaký druh zápalu, a to či už v močovej trubici, alebo v pošve, predpíše vám lekár účinné antibiotiká, ktoré si do pár dní so zápalom poradia.
 • Ak je však na vine pohlavne prenosné ochorenie, musí lekár určiť o akú chorobu ide a v závislosti od toho zvoliť vhodnú liečbu. Najčastejšie sa zápachom prejavuje pohlavne prenosné ochorenie s názvom trichomoniáza. Medzi jej typické príznaky patrí vaginálny výtok (hojný, riedky, spenený, zásaditý, sladkastý, po rybacine zapáchajúci žltkastej či zelenkastej farby), pálenie, svrbenie v oblasti pošvy, bolesť pri pohlavnom styku, začervenanie a zdurenie vonkajších pohlavných orgánov.

Doc. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Prahe vysvetľuje:

„Ženy samé veľmi ťažko rozoznajú, či ide iba o vaginálnu infekciu, alebo o príznak závažnejšieho ochorenia. Je tiež často náročné poznať, o aký typ infekcie ide. Či ide o kvasinkovú, alebo bakteriálnu. Preto musia navštíviť lekára.“

 

Kyslý zápach z pošvy

Vychádza z pošvy kyslý zápach? Máte obavy, že by to mohlo značiť nejaký zdravotný problém? Zachovajte pokoj.

V prvom rade je dôležité zhodnotiť, či je tento zápach normálny a stretávate sa s ním teda pravidelne a bežne alebo je to niečo nové. Kyslý zápach z vagíny totiž ešte nemusí hneď znamenať problém.

Pošva ženy je totiž pokrytá silnou vrstvou hlienu, ktorý je tvorený najmä zmesou prospešných mikroorganizmov, prevažne laktobacilov. Ide presne o tie laktobacily, ktoré poznáte z jogurtov alebo kefírových mliek.

Tie zabezpečujú na prirodzení ženy mliečne kvasenie, vďaka čomu je prostredie vo vagíne kyslé a nepriaznivé pre rast baktérií a kvasiniek.

A práve vďaka tomuto mliečnemu kvaseniu možno cítiť odor, ktorý pripomína kvasnice či tvaroh. Je to však úplne prirodzené a napovedá to o tom, že je v ženinom lone všetko úplne v poriadku.

Spozornieť by ste mali iba v prípade, ak sa tento zápach objavil z čista jasna a neodpovedá vašej bežnej aróme. Potom to môže značiť začínajúcu kvasinkovú infekciu.

Gynekologička MUDr. Zuzana Vejběrová uvádza:

S nepríjemným problémom či zápachom vám určite najlepšie poradí váš gynekológ. Je to lekár, ku ktorému musíte chodiť pravidelne na kontroly. Vyšetreniu na gynokologickom kresle sa aj tak nevyhnete, takže pred ním svoj problém so zápachom rozhodne nezatajujte.

Z odobraných vzoriek dokáže rýchlo zistiť, čo sa s vami a vašimi intímnymi partiami deje. S hygienou to ale nepreháňajte. Vo vagíne je prirodzená mikroflóra, ktorú prehnaným umývaním vyhubíte, čím si pripravíte pôdu pre celý rad problémov.

Jedným z nich môže byť aj bežná kvasinková infekcia, ktorá by podľa mňa mohla byť vinníkom nepríjemného zápachu. Neumývajte sa dvakrát denne, vagínu skôr oplachujte a rozhodne si ju neumývajte mydlom.“

 

Normálna vôňa penisu

Podobne je na tom aj mužský penis. Niektoré ženy hovoria, že sú páni dole cítiť po hríboch, iné zase prirovnávajú vôňu mužského prirodzenia k dezinfekcii.

Opäť za všetko môžu hormóny, prítomné baktérie alebo aj nedôsledná hygiena. Za silnejšou vôňou môže byť aj výraznejšie mužské pižmo, ale aj napríklad vyššia potivosť.

Lekár z portálu uLékaře.cz na túto tému odpovedá:

To, čo na pánskom prirodzení smrdí, je smegma, ktorá má u každého muža iné čuchové charakteristiky.

Prosím, nestarajte sa o svoj penis nadmerne. Môže to byť kontraproduktívne, pretože si v určitom ohľade zmývate fyziologické baktérie, čo využijú tie nefyziologické a nasťahujú sa na ich miesto.

Stačí umývať vodou 2x denne. Skúste aj úplne vynechať gély a sprchovacie prostriedky. Zakúpte si antibakteriálne mydlo v lekárni a uvidíte, že sa situácia po čase zlepší.“

Aj v prípade mužskej pýchy tak musí muž presne vedieť, kedy je jeho aróma ešte v normálne a kedy sa naraz zmení a začne voňať inak.

KEĎ SA K ZÁPACHU PRIDÁ AJ SVRBENIE: Svrbenie pohlavných orgánov u mužov – penis, miešok a slabiny – čoho je prejavom?

svrbenie pohlavných orgánov

 

Zápach z penisu

Aj muž sa musí mať na pozore v prípade, že jeho vercajk začne zapáchať inak, než na čo je zvyknutý. Aj v tomto prípade môže byť na vine infekcia alebo zápal. Pokiaľ hovoríme o zápale predkožky a žaluďa, ide o balanitídu.

Preto rozhodne neprirodzený pach svojho prirodzenia nevezmite na ľahkú váhu a navštívte buď svojho praktického lekára, alebo urológa. Iba ten vám môže určiť, v čom je váš problém a ako ho najefektívnejšie liečiť.

 

Ako sa zbaviť zápachu penisu či pošvy?

Trápi vás silný zápach tiahnuci sa z vášho rozkroku? Je vaša prirodzená aróma príliš silná a robí vám vrásky na čele?

So svojím problémom sa nám zverila aj slečna Iveta:

„Som zúfalá, nikdy som nemala priateľa dlhšie než pár týždňov. Príšerne mi totiž zapácha vagína. Ten desivý smrad pripomína rybacinu, čo som už z úst mužov počula niekoľkokrát.

Páchneš ako ázijský rybací trh navečer“ alebo „Čo si sa robila údenou makrelou?“, nadávajú mi muži.

Som pritom vcelku pekné dievča, no každého nápadníka odradí závan z mojej pošvy. Umývam sa dvakrát denne, čiže hygienu nezanedbávam. Poraďte, už nechcem byť „platesa“, „šťuka“ ani „šupina z kapra.“

V takomto prípade nie je na vine ochorenie, ani nedostatočná hygiena. Skrátka je váš prirodzený odor príliš silný. Ak vám to naozaj robí zo života peklo, môžete vyskúšať pár trikov, ako sa silného a nepríjemného zápachu svojich intímnych partií zbaviť:

 • zmeňte stravu a jedzte viac citrusových plodov, páni zas ananás alebo vanilku,
 • dodržiavajte pravidlá správnej hygieny, no na druhej strane to s ňou príliš nepreháňajte,
 • umývajte sa len špeciálnym intímnym gélom, ktorý šetrne umyje vaše intímne partie,
 • počas orálneho sexu používajte ochutené lubrikačné gély, ktoré čiastočne vašu prirodzenú arómu prebijú,
 • pred sexom sa okúpte,
 • počas sexu používajte kondóm, a to ešte lepšie napríklad s nejakou vôňou, ktorá opäť vašu vôňu trocha prebije,
 • dámy môžu vyskúšať aj voňavé „intimky“, ktoré dodajú jej lonu príjemnú vôňu,
 • nenoste príliš tesnú a obtiahnutú spodnú bielizeň, ktorá zvyšuje teplotu vášho prirodzenia, kde sa darí práve kvasinkám,
 • noste iba bavlnené nohavičky.

 

Zápach z pohlavia kontrolujte a zvážte náhle zmeny

Človek musí svoje telo sledovať tak nejako s rozumom, ani nie veľmi, ale zase ani nie príliš málo. Každý by tak mal vedieť, ako jeho prirodzenie vonia, akú má bežnú farbu, prípadne tvar.

Len tak môžete poznať, či je všetko v poriadku a kedy už je potrebné navštíviť lekára. Zároveň nezabudnite na dostatočnú, no zároveň primeranú hygienu. Rozhodne nie je rozumné používať na intímnu hygienu obyčajné mydlo, ktoré svojím zložením výrazne narúša prirodzenú mikroflóru intímnych partií.

A nakoniec – so svojou vôňou sa skrátka zmierte. Každý tam dole nejako voniame. Len vy sa môžete prijať taký, akým ste. Pokiaľ svojmu partnerovi úplne nevoniate, potom to ešte nie je koniec sveta. Stačí skúsiť niektorú z vyššie uvedených rád.

 

Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách

BOLESŤ SEMENNÍKOV
TORZIA SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
ZOZNAM CHORÔB SEMENNÍKOV
ZÁPAL PROSTATY
HYDROKÉLA (vodná cysta)
VARIKOKÉLA
ZVäČŠENÁ PROSTATA
BOLESŤ V PODBRUŠKU U MUŽOV
KRV V MOČI (hematúria)
ZÁPACH Z POŠVY A PENISU

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze