Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Zápal prostaty a 11 príčin vzniku

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Zápal prostaty známy ako prostatitída je nepríjemný mužský problém. Zápal je spôsobený bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Vírusy a baktérie sa môžu dostať do prostaty buď cez krvné riečište, lymfatické uzliny, alebo močovú rúru.

Zápal má väčšinou formu bez príznakov a lekári ho zistia náhodou pri iných vyšetreniach. Odborník je ho schopný nájsť ho napríklad ultrazvukom alebo pomocou rektálnej vizuálnej prehliadky. Vzácnejšie sú prípady, keď je zápal sprevádzaný určitými negatívnymi príznakmi.

 

11 dôvodov, prečo prostatu chytí zápal

Lekári tvrdia, že príčiny zápalu sú nie vždy jasné. Môže k nemu dôjsť hneď z niekoľkých príčin a my sa pozrieme na 11 najčastejších.

bolesti_prostaty

Zápal prostaty môže preukázať aj dlhodobé pichanie či bolesť v podbrušku v oblasti ohanbia

 

Príčina 1.: Sex bez ochrany

K zápalu prostaty môže dôjsť v prípade, keď má muž s partnerkou nechránený sex. Pri súloži dochádza k prenosu niektorého z vírusov alebo baktérií. Títo cudzopasníci nájdu cestu cez močovú rúru do prostaty. Tu narušia prirodzené prostredie a spôsobia infekciu.

Telo náhle mobilizuje obranné prostriedky a vzniká zápal. Lekári sa zhodujú, že riziko zápalu týmto spôsobom je pomerne nízke vzhľadom na ostatné príčiny. V tomto prípade je teda dôležité venovať pozornosť predovšetkým ostatným pohlavne prenosným chorobám.

V prípade análneho sexu je riziko zápalu väčšie. Rovnako, ako pri klasickom nechránenom sexe, sa môžu baktérie či vírusy dostať k prostate. Hrozí infekcia od celej plejády baktérií (najčastejšie Ecoli).

ČO VŠETKO HROZÍ? Pre podrobný prehľad pohlavne prenosných chorôb kliknite sem. 

 

Príčina 2.: Nepravidelná ejakulácia – zadržiavanie spermií

Jedna z najčastejších príčin zápalu je nepravidelný a „chudobný“ sexuálny život. Prostata je zodpovedná za tvorbu sekrétu, ktorý je súčasťou spermy (predejakulčná tekutina – preejakulát). Pri pravidelnej ejakulácii sekrét pravidelne opúšťa prostatu a všetko funguje tak, ako má.

Pri nepravidelnom uvoľňovaní sekrétu dochádza k zadržiavaniu a množeniu baktérií. Odumreté spermie tvoria škodliviny.  Tie potom spôsobia zápal.

VIETE, prečo zápalmi prostaty a ďalšími poruchami trpia napríklad kňazi v celibáte alebo muži, ktorí nesúložia? Kliknite!

 

Príčina 3.: Nízka hladina testosterónu

Hladina testosterónu začína výrazne klesať okolo 50. roku života muža. Stále častejšie sú prípady poklesu už okolo tridsiatky. Úbytok hormónu spôsobuje znížené libido. Tým pádom vzniká riziko zápalu prostaty. Za pokles testosterónu už v takto mladom veku môžu hlavne nezdravý životný štýl, nadváha a nespavosť.

Stres a zlá nálada sú významným faktormi, ktoré znižujú hladinu testosterónu. Sú teda ďalším rizikom pre vznik zápalu prostaty.

VIETE, ako sa prejavuje nedostatok testosterónu vo vyššom veku? Kliknite!

 

Príčina 4.: Slabá fyzická aktivita, vyhýbanie sa športu

Lenivý a sedavý spôsob života s nedostatkom pohybu sú zlozvykom modernej doby. Málo pohybu spôsobuje zadržiavanie krvi v panvovej oblasti a vytvára tak ideálne podmienky pre vznik zápalu.

NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?

 

TIP: Prostatu a blízke orgány perfektne prekrvia a precvičia Kegelove cviky

 

Príčina 5.: Cievkovanie

Cievkovanie spočíva v zavedení trubičky do močovej rúry, aby moč mohol samovoľne odtekať z močového mechúra. Rizikom tejto terapie je zanesenie infekcie do močových ciest, prípadne do prostaty. Lekári sú povinní zaistiť maximálne hygienické podmienky, aby nespôsobili zápal.

 

Príčina 6.: Biopsia prostaty

Pri biopsii, ktorá sa najčastejšie vykonáva cez konečník, hrozí zvýšené riziko zanesenia infekcie. Preto sa po biopsii môže vyskytnúť infekcia a zápal. Počas tejto procedúry a niekoľkých ďalších dní predpisuje lekár antibiotiká, aby zamedzil tomuto nežiaducemu javu.

VIETE, čo je to biopsia prostaty? Kliknite!

 

Príčina 7.: Infekcia močového mechúra a zápaly močových ciest

Baktérie majú jedinečnú schopnosť, ktorú im nemôžeme odoprieť. Dokážu sa množiť a to poriadne rýchlo. Preto pokiaľ muž trpí infekciou močových ciest, vystavuje sa tiež riziku prenosu baktérií či vírusov do prostaty. Riziko narastá, ak sa zápal nelieči. Baktérie sa dokážu preniesť aj na vzdialenejšie orgány (pľúca, srdce).

 

Príčina 8.: Dlhodobo oslabená imunita

Znížená imunita je jedným z dôvodov, prečo v tele vznikajú zápaly. Pokiaľ je obranyschopnosť tela potlačená, imunitný systém nie je schopný fungovať naplno. Tým pádom nezničí nežiaduce baktérie a vírusy kolujúce v krvnom riečišti. Následkom toho sú zápaly.

 

VIDEO: Na liečbu prostaty by mohla pomôcť magnetoterapia. Zatiaľ ale nie je dostatočne overená, takže sa spoľahnite skôr na klasické metódy liečby. 

 

Príčina 9.: Chronicky zväčšená prostata

Zväčšená prostata je vzhľadom na štatistiky ďalším rizikovým faktorom vzniku zápalu.

Špecifický a zvláštny tvar močových ciest môže viesť ku koncentrácii baktérií v určitých častiach močového ústrojenstva. Tým vznikajú podmienky pre vznik zápalu v močových cestách i prostate.

ČÍTAJTE AJ podrobný článok o prostate a jej funkciách. Kliknite!

 

Príčina 10.: Zlozvyky a zlá životospráva

Konzumácia zvýšeného množstva alkoholunikotínu je ďalším rizikom, ktoré znižuje imunitu. Ľudia, ktorí sa vyhýbajú zvýšenej konzumácii alkoholu a cigariet, sú preukázateľne menej náchylní na zápal prostaty.

TOTO je 6 najčastejších dôvodov, ako škodíme erekcii, prostate aj libidu.

 

Príčina 11.: Prerušovaný styk a príliš dlhé oddiaľovanie ejakulácie

Pri prerušovanom alebo predlžovanom pohlavnom styku nedochádza k uvoľneniu sekrétu z prostaty prirodzene. Tým vznikajú podmienky pre vznik zápalu. Uvádza sa, že muži praktizujúci tantrické zadržiavanie ejakulácie sú náchylnejší na zápal prostaty.

Prerušovaná súlož ale pomáha predĺžiť sex, niekedy až 3-násobne.

AKO NA TO? Návod na prerušovanú súlož nájdete tu. Kliknite!

 

Najčastejšie príznaky zápalu prostaty (a iných zápalov v tele)

Ako vlastne poznať, že telo trpí zápalom prostaty? V ďalšej časti článku sa dočítate, aké sú príznaky zápalu prostaty a ako sa líšia v závislosti od druhu zápalu.

 

Bakteriálny zápal – akútny

Príznaky akútneho bakteriálneho zápalu bývajú pomerne vážne a prichádzajú nečakane. Vyhľadajte okamžite lekársku pomoc, pokiaľ zaznamenáte nasledujúce príznaky:

 

Neváhajte sa obrátiť na svojho doktora, pokiaľ niektorý z nižšie uvedených príznakov trvá dlhšie než 2 – 3 dni:

  • Ťažkosti v začiatkoch močenia, prípadne slabý prúd moču.
  • Pokiaľ nepociťujete príznaky podobné zápalu močových ciest.
  • Máte potrebu močiť často.
  • Počas noci vstávate na toaletu dvakrát a viac.

Príznakom môže byť aj nepríjemný zápach moču. Bolesti v podbrušku alebo počas močenia. Krv v moči či semene. To všetko môžu byť známky akútneho zápalu prostaty.

 

Bakteriálny zápal – chronický

Príznaky chronického zápalu môžu rýchlo prísť a opäť odznieť. Nie sú také dramatické ako pri akútnom zápale. Príznaky sa v tomto prípade vyvíjajú pozvoľne alebo zostávajú mierne. Môžu trvať viac ako tri mesiace a zahŕňajú:

ODPORÚČANIE – s každým podozrením na zápal zájdite za urológom. Kliknite a čítajte, ako urologické vyšetrenie prebieha. 

 

Chronický zápal prostaty

Príznaky chronického zápalu sú podobné tým, ktoré sú spojené s chronickým bakteriálnym zápalom. Naviac existuje možnosť pociťovať bolesť alebo nepohodlie po dobu dlhšiu ako tri mesiace v nasledujúcich oblastiach:

  • medzi mieškom a ritným otvorom
  • v strednej časti podbruška
  • okolo penisu, mieška alebo v spodnej časti chrbta
  • počas alebo po ejakulácii

Navštívte doktora, pokiaľ máte bolesti v oblasti panvy, bolestivé močenie alebo bolestivú ejakuláciu.

 

Liečba jednotlivých zápalov prostaty

Liečba bakteriálnych zápalov

Počas liečby vám doktor odporučí zvýšený príjem tekutín. Tie pomôžu vyplaviť baktérie z tela. Rovnako dobré je vyhnúť sa v tomto období alkoholu, kofeínu, kyslým a koreneným jedlám.

Na bakteriálny zápal sa podávajú antibiotiká po dobu 6 – 8 týždňov. Pri vážnych akútnych zápaloch môže lekár zvážiť hospitalizáciu. V tom prípade sa podávajú antibiotiká a tekutiny intravenózne.

Chronický bakteriálny zápal vyžaduje minimálne šesť týždňov antibiotík. Predovšetkým kvôli riziku návratu infekcie. Doktor tiež môže predpísať alfa blokátory. Tie pomáhajú uvoľniť svaly močového mechúra a zmierniť príznaky. Výnimočne sa pristupuje k operácii močového mechúra či inej časti močového ústrojenstva. Operácia môže odstránením blokujúceho tkaniva zlepšiť problémy s močením.

 

POZRITE SI VIDEO o odstraňovaní zápalu lymfatickým systémom. 

 

Chronický zápal

Liečba chronického zápalu závisí od príznakov. Najpravdepodobnejšie doktor v začiatkoch nasadí antibiotiká, aby vylúčil bakteriálnu príčinu. Ďalej nasadí lieky pre zvýšenie pohodlia a následne na zmiernenie bolesti. Medzi ne patrí ibuprofen, aspirin, neuromodulátory alebo lieky na relaxáciu a uvoľnenie svalov.

 

Myslite na prevenciu

Majte na pamäti to, čo vám vždy vtĺkala matka: „Neseď na tom studenom múre, prechladneš!“ Vyvarujte sa pôsobeniu chladu na kríže. Ak chytíte nádchu, snažte sa ju vyležať.

Zápaly v tele sa vedia rýchlo množiť a ohrozujú tak nie len prostatu, ale aj iné orgány. Sledujte telo a vnímajte, čo vám naznačuje.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE

Podrobný priebeh vyšetrenia prostaty
Zoznam všetkých ochorení prostaty
Rakovina prostaty – ako sa prejavuje, ako lieči a koľko sa s ňou dožijete?
Rakovina prostaty a zväčšená (hyperplastická) prostata – takto ich rozoznáte
Vplyv zväčšenej prostaty na pevnosť erekcie
Prostatektómia - chirurgické odstránenie časti prostaty
Zväčšená prostata - príznaky a vyšetrenie
Zväčšená prostata - lieky na predpis a preventívne doplnky stravy
11 príčin nepríjemného zápalu prostaty
3 najčastejšie ochorenia prostaty

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze