Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Vyšetrenie prostaty – háklivé, ale nebolestivé „prehmatnutie“ cez konečník

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 3,67 z 5)
Loading...

Aj keď žijeme v modernej dobe, kedy prakticky všetko máme k dispozícii a mnohé ochorenia nás už vôbec neohrozujú, stále existujú isté situácie, ktorým by sme sa najradšej úplne vyhli.

Sú to situácie, kedy si pripadáme ponížení, dehonestovaní, znemožnení, no napriek tomu ich musíme pre naše dobro podstúpiť. A čo je horšie, dokonca aj v pravidelných intervaloch.

Medzi tieto situácie sa jednoznačne radí aj vyšetrenie prostaty. Pre mužov asi neexistuje nepríjemnejšie vyšetrenie. Navonok môžete byť silný a sebavedomý, no vnútorne cítite, že toto vyšetrenie je jedným z vašich najhorších nočných mor.

Je nutné sa však tohto vyšetrenia obávať? Ako prebieha? Nemôže sa vám pri ňom stať nejaký trapas? Prečo je nutné ho vlastne podstúpiť? Na všetky tieto otázky si hneď odpovieme.

vyšetrenie prostaty

 

Detailný popis vyšetrenia prostaty – ako to presne prebieha?

Prostatu vám lekár môže vyšetriť niekoľkými spôsobmi. Tým celkom najbežnejším a zároveň zo strany mužov najobávanejším je per rectum, teda cez konečník. Prečo práve cez konečník? Prečo vás lekár nemôže vyšetriť nejako inak?

Pretože je stena v konečníku veľmi jemná a tenká, je možné práve na tomto mieste bezpečne prostatu nahmatať a zistiť, či sa na nej neobjavujú nejaké zdureniny, hrčky alebo iné výrastky.

NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?

 

Ako prebieha vyšetrenie prostaty?

Ako prebieha vyšetrenie prostaty? Najprv si vyzlečiete spodný diel oblečenia, teda nohavice a boxerky. Potom si ľahnete na lekárske lôžko a „vyšpúlite sa“ pánovi doktorovi. Pán doktor si vás ešte sám našteluje, aby mal ideálny prístup do vašich zadných partií.

Následne si oblečie gumové rukavice, namaže ich lubrikačným gélom a zasunie jeden prst do vášho konečníka. Tam bude chvíľu nahmatávať prostatu a zisťovať, či sa na nej neobjavujú žiadne nezrovnalosti.

Urológ Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín vysvetľuje:

„Pri prehliadke si lekár všíma najmä veľkosť, tvrdosť a ohraničenie prostaty. Svoje zistenia dá potom dohromady s výsledkami krvného testu na PSA.“

Lekár práve pri tomto spôsobe vyšetrenia presne cíti prípadné zmeny veľkosti prostaty či iné nepravidelnosti.

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA. sa ale snaží všetkých upokojiť:

„Väčšina mužov sa prehliadky bojí. Je to pre nich príliš intímne. A práve preto je nutné ich podporiť a zdôrazniť, že vyšetrenie nie je bolestivé a nie je dôvod na obavy.“

 

VIDEO: Vyšetrenie prostaty

 

Ďalšie spôsoby vyšetrenia prostaty

Ďalším možným spôsobom vyšetrenia prostaty je rozbor krvi. Lekár vám odoberie krv, pošle ju do laboratória na rozbor a potom prípadne indikuje liečbu. Výsledkom z rozboru krvi sú hodnoty PSA, teda Prostatický špecifický antigén. Viac o PSA si povieme nižšie.

To ale nie je zďaleka všetko. Prostatu možno vyšetriť aj pomocou ultrazvuku alebo röntgenu. V tomto prípade najprv vypijete kontrastnú látku, ktorá sa pomocou vášho krvného riečiska dostane po niekoľkých minútach aj do prostaty.

Akonáhle ju však lekár prezrie pomocou ultrazvuku alebo röntgenu, jasne uvidí, či sa na nej niekde nevyskytujú nejaké výrastky. Tento spôsob vyšetrenia sa však príliš nevyužíva. Ak sa už využije, tak len v prípade pozitívnych nálezov z predchádzajúcich vyšetrení.

Doc. MUDr. Andrea Burgetová, Ph.D., prednostka Radiodiagnostickej kliniky VFN a 1. LF UK v Prahe dodáva:

Vyšetrenie magnetickou rezonanciou trvá približne 30 minút a je pri ňom podávaná kontrastná látka s minimálnym rizikom alergických reakcií. Pacient následne nie je nijakým spôsobom obmedzený vo svojom bežnom dennom režime.“

Pomerne neobvyklým spôsobom vyšetrenia je tzv. uroflowmetria.

Pri vyšetrení sa močí do špeciálne upravenej toalety, tzv. uroflowmetra. Toto vyšetrenie pomáha overiť, či zväčšená prostata spôsobuje zhoršené vyprázdňovanie (obštrukciu) dolných močových ciest,“ objasňuje proces MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primár Urologickej kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Prahe a 1. LF UK.

Úplne najmenej častou metódou vyšetrenia je biopsia prostaty. Ako toto vyšetrenie prebieha? Lekár vám v polohe na ľavom boku zavedie do konečníka ultrazvukovú sondu veľkosti prstu, ktorou zmeria veľkosť prostaty a zhodnotí eventuálne podozrivé miesta.

Tenkou ihlou odoberie niekoľko (väčšinou 10 – 14) drobných vzoriek tkaniva z prostaty. Tieto malé vzorky prostaty sa posielajú na následné histologické vyšetrenie. Toto vyšetrenie je asi zo všetkých najnepríjemnejšie, no je aj najmenej časté.

Urológ Jakub Fejfar toto vyšetrenie objasňuje:

„Práve biopsia diagnózu rakoviny prostaty potvrdí alebo vyvráti. Ak sa preukáže podozrenie na karcinóm prostaty, môžu nasledovať ďalšie vyšetrenia s cieľom podrobnejšieho posúdenia štádia ochorenia, napríklad počítačová tomografia, magnetická rezonancia alebo scintigrafia kostí.

Ďalšie kontroly sú nutné aj v prípade, že sa biopsiou nepreukáže rakovina prostaty, ale pri ďalších krvných testoch a potvrdí rýchly nárast hodnôt PSA.“

Najčastejšie je však vyšetrenie prostaty per rectum a zároveň pomocou rozboru krvi.

 

VIDEO: Vyšetrenie biopsie prostaty 

 

Bolí vyšetrenie prostaty?

Vyšetrenie prostaty síce nie je dvakrát najpríjemnejšie, no pokiaľ je prostata v poriadku, rozhodne nebolí.

Aj pán Karel má z takéhoto vyšetrenia obavy:

Asi by som mal zájsť k lekárovi kvôli vyšetreniu prostaty… Mám poslednú dobu vcelku problémy s močením. Ako prebieha vyšetrenie prostaty? Je to veľmi nepríjemné alebo to dokonca bolí?“

Samotného vyšetrenia sa nemusíte báť. Nič vás počas neho bolieť nebude. Ak bude dotyk lekára na prostate predsa len bolieť, je už niečo zlé. Je preto dobré, že ste vyšetrenie podstúpili.

Urológ Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín upokojuje:

„Obavy mužov z vyšetrenia nie sú na mieste, nie je síce zvlášť príjemné, no ide len približne o dvadsaťminútovú kontrolu, ktorá ale môže dotyčnému zachrániť život.“

 

So skúsenosťami sa podelil aj Vladimír:

Úvodné vyšetrenie nebýva príjemné. Nie je to však až také neznesiteľné. Áno, zozadu vám doktor na prostatu siahne, no inak je základom sono podbruška a to nie je žiadny problém.

Problémom sú dve veci: Po prvé – muži majú často prístup cez konečník zafixovaný ako rýdzo homosexuálnu aktivitu a po druhé sú tu obavy, že budú nasledovať operácie a tie môžu pre muža mať vážne psychicko-fyzické následky.

To prvé rozhodne nie je pravda, no dôsledok výchovy a postojov k 4 % menšine. A, páni – keď to budete riešiť včas, je úplne možné, že budú stačiť len lieky. A aby ste nepovedali, že len kecám. Naposledy som bol na kontrole teraz v novembri. Ešte stále mám výmenný lístok na stanovenie hladiny PSA v krvi, kam si mám skočiť pred ďalšou kontrolou.“

Bolí vás konečník bežne pri normálnych aktivitách? Alebo dokonca aj počas vyprázdňovania (nehovoríme však o hemeroidoch)? Že nie? Tak vidíte. Ani vyšetrenie prostaty nebolí. To, že všetci neustále zmieňujú slovo, že je to „nepríjemné“, nie je preto, že by to bolelo, ale preto, že sa vás váš lekár, prakticky cudzí človek, bude dotýkať na miestach, kam slnko nesvieti.

Nemusíte sa však toho vôbec báť. Váš lekár je profesionál a nepovažuje toto vyšetrenie za vulgárne, obscénne či dokonca dehonestujúce. Považuje ho za nutnú súčasť vyšetrenia na zistenie vášho zdravotného stavu. A verte nám, že je tisíckrát lepšie podstúpiť vyšetrenie prostaty, než objaviť rakovinové bujnenie až príliš neskoro.

Vďaka vlastným skúsenostiam pritakáva aj päťdesiatročný Petr:

„Vyšetrenie prostaty nie je žiadny problém. Nebolí a trvá krátko. Je ale fakt, že budeš rád, keď bude po všetkom.“

 

Príprava pred vyšetrením prostaty

Je nutné sa na vyšetrenie prostaty špeciálne pripraviť? Mali by ste sa napríklad vyholiť, osprchovať, kompletne vyprázdniť? Čo odporúčajú lekári?

Pred vyšetrením prostaty je nutné v prvom rade vyprázdniť konečník. Večer pred vyšetrením si preto zavediete do konečníka 1 – 2 glycerínové čípky, ktoré vám pomôžu s vyprázdnením, a ktoré si možno úplne voľne zakúpiť v lekárni.

V deň vyšetrenia ráno potom použijete ešte jeden glycerínový čípok. Vďaka tomu budete dokonale vyprázdnený a nestane sa vám potom počas vyšetrenia žiadne faux pas. Nemusíte teda používať žiadne šialené klystíry ani iné podobné pochybné metódy.

Zároveň si pred vyšetrením prostaty pripravte zoznam všetkých ochorení, operácií a úrazov, ktoré ste prekonali, zoznam a dávky užívaných liekov, popis vášho životného štýlu a popis vašich aktuálnych príznakov močových ciest. Vďaka tomu získa lekár dokonalú predstavu.

Holiť zadok si nemusíte, pokiaľ to sám vyložene nechcete. Nie je to povinné. Rovnako nie je povinná pred návštevou lekára ani sprcha, no pre váš dobrý pocit ju odporúčame.

 

Nemôže sa mi pri vyšetrení prostaty postaviť penis?

Vyšetrenie prostaty nie je síce pre žiadneho pána dvakrát príjemné, no napriek tomu sa vám môže penis počas tohto zákroku postaviť.

Pán Jaroslav, 34 rokov, popisuje svoje skúsenosti z vyšetrenia prostaty:

„Vyšetrenie prostaty, ktoré sme nedávno podstúpili, je bežné vyšetrenie, ktoré som absolvoval bez problémov. Po prehliadke u praktickej lekárky, ktorého súčasťou bolo aj vyšetrenie konečníka, ma poslali na urologické vyšetrenie, pretože mi pani doktorka zistila väčšiu a citlivejšiu prostatu.

Mám 34 rokov, a preto mala strach, aby sa nezanedbal nejaký zápal. Na urológii ma po vyzlečení uložili na gynekologické kreslo a pani doktorka ma najprv vyspovedala, aké ochorenia som prekonal, potom si obliekla na pravú ruku rukavicu. Ľavou rukou mi prehmatala brucho a pravou mi vyšetrovala konečník.

Nebolo to príjemné, navyše sa mi penis stoporil. Mal som obavy, aby som nevystrekol semeno. Všetko ale dopadlo dobre a pani doktorka aj sestrička ma upokojili, že sa nemám čoho obávať. Potom som sa obkliekol a pani doktorka napísala správu, že ide o prechodné podráždenie prostaty. Bol som veľmi rád, že bol výsledok pozitívny.“

Nie je to nič neobvyklé a môže sa to stať prakticky každému. Pri prostate sa totiž nachádza veľa nervových zakončení, ktoré stimulujú toporivé telesá v penise. Preto môže veľmi jednoducho dôjsť k stoporeniu penisu, a to aj vtedy, keď sa vám toto vyšetrenie nepáči, nie je vám príjemné a rozhodne si ho nijakým spôsobom neužívate.

Pán doktor alebo pani doktorka sú však odborníci a určite to nebudú považovať za nič vulgárne, nevhodné ani kompromitujúce. To sa môže stať úplne každému, takže si z toho rozhodne nič nerobte.

 

Kto všetko sa vyšetrenia prostaty zúčastní?

Pri vyšetrení prostaty bude prítomný ošetrujúci lekár či lekárka, prípadne môže asistovať zdravotná sestrička. Je však jasné, že vám toto vyšetrenie nebude dvakrát príjemné, takže pokiaľ si budete priať, môže byť prítomný iba lekár.

 

Prečo je nutné absolvovať vyšetrenie prostaty?

Väčšina mužov vie, že je vyšetrenie prostaty dôležité. Prečo to však tomu tak je? Prečo je nutné vyšetrenie prostaty absolvovať? Tiež sa sám seba pýtate, prečo by ste na toto vyšetrenie mali ísť? Veď sa cítite dobre, nič vás netrápi a ste úplne fit. Prečo teda podstupovať niečo nepríjemné, ako býva vyšetrenie prostaty?

Odpoveď je jednoduchá: len vďaka vyšetreniu prostaty možno včas odhaliť rakovinu prostaty. Rakovina prostaty je druhým najčastejším nádorom v mužskej populácii a treťou najčastejšou príčinou úmrtia na nádorové ochorenia u mužov v západnej Európe.

„Chlapec, ktorý sa dnes narodí, má asi šestnásťpercentné riziko, že ochorie karcinómom prostaty a asi trojpercentné riziko, že na toto ochorenie zomrie,“ upresnil prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., zástupca prednostu urologickej kliniky VFN v Prahe.

Rakovina prostaty je mimoriadne zradná v tom, že nemá prakticky žiadne príznaky. MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologickej kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lekářské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje:

„Akonáhle sa začne rakovina prejavovať niektorým z príznakov, akými sú problémy s močením, v moči sa tiež môže objaviť krv, bolesti v kostiach, či dokonca zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyliečiteľný.

Apelujeme preto na mužov, aby vyšetrenie podstúpili ešte v dobe, kedy problémy nemajú. Ak lekár objaví ochorenie skoro, môže predísť nebezpečným komplikáciám, ako sú kostné metastázy, a pacientovi tak vo výsledku zachrániť život. Muži by sa teda vyšetrenia skutočne nemali obávať.“

Aké ďalšie príznaky môže mať rakovina prostaty?Ukazovateľom môže byť náhly pokles sexuálnej výkonnosti a strata záujmu o sex. Ďalší príznak začínajúceho ochorenia je nočné vstávanie z dôvodu močenia či dlhší pobyt v priestoroch WC, než bolo vždy obvyklé,“ objasňuje docent Jaroslav Novák a zdôrazňuje: „Odkladanie riadneho vyšetrenia môže spôsobiť, že dôjde k zanedbaniu problému a úvodné príznaky, pôvodne nezrelé, sa neustále pomalšie prehlbujú.“

V súčasnosti žije v Českej republike podľa odhadov viac než 60 000 mužov s rakovinou prostaty. Ale nie všetci títo muži vedia, že týmto karcinómom trpia. Z vlastnej skúsenosti hovorí aj mladý muž, ktorý sa lieči na rakovinu prostaty: „Aj keď som športovec, nikdy som vlastne nebol na preventívnej prehliadke. Mal som pocit, že keď ma občas skontroluje športový lekár a urobí mi funkčné vyšetrenie, že to stačí.

Pre mňa vtedy bola diagnóza rakoviny prostaty veľký šok. Žil som zdravo, nefajčil som, nepil som. Športoval som a nádorové ochorenia sa v rodine nevyskytovali. Postupom času som zistil, že takýchto je nás viac – aj mladších. Na prvý pohľad sme silní a zdraví, pritom máme rovnakú diagnózu.“

Našťastie je dnešná medicína natoľko pokročilá, že dokáže včas diagnostikovanú rakovinu prostaty úplne vyliečiť. „Rakovinu prostaty, ak sa odhalí včas, možno veľmi úspešne liečiť. Moderná diagnostika nám umožňuje vybrať pre pacienta liečbu s cčo možno najmenšími nežiadúcimi účinkami. Ak je ale ochorenie pokročilé, dokážeme jeho priebeh už len spomaliť a zmierniť komplikácie,“ apeluje na všetkých mužov Doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., prednosta Urologickej kliniky FNO.

MUDr. Otakar Čapoun, FEBU dokonca uvádza, že pri skutočne veľmi skorom zachytení rakoviny prostaty nemusí k liečbe ani dôjsť: „V prípadoch, kedy lekári nádor zachytia v počiatočnom a málo agresívnom štádiu, môžu dokonca pristúpiť len k sledovaniu a monitorovaniu stavu pacienta a na jeho celkový, teda aj sexuálny život, tak ochorenie dlhé roky nemusí mať žiadny vplyv.“

„Na toto ochorenie som prišiel pred tromi rokmi. Našiel som v novinách leták, ktorý vyzýval na vyšetrenie. Pretože som človek, ktorý nechodí k lekárovi kým ho niečo nebolí či netrápi, musela ma žena niekoľkokrát nabádať, aby som si vyšetrenie nechal urobiť. A toto ochorenie je presne o tom. Nič vás nebolí, nič vás netrápi,“ hovorí Stanislav Burák, u ktorého bola úplne náhodou diagnostikovaná rakovina prostaty.

Možno konštatovať, že v súčasnej dobe je pacientom dostupný široký rad liečebných postupov, ktoré dokážu rakovinu prostaty v ideálnom prípade úplne vyliečiť. Platí tu však pravidlo, že túto šancu dostanú len tí pacienti, u ktorých sa ochorenie odhalí v ranom štádiu, kým je lokalizované len na prostatu.

V opačnom prípade už možno priebeh ochorenia len spomaliť. Preto dôrazne odporúčam dodržiavať pravidelné intervaly preventívnych prehliadok, nech je šanca na odhalenie tohto ochorenia čo najväčšia,“ uzatvára Jakub Fejfar.

 

VIDEO: Fyziológia prostaty 

 

Ako často by ste si mali nechať prostatu skontrolovať?

Ak ste už oslávili päťdesiatku, máte na vyšetrenie prostaty nárok zdarma raz za dva roky pri preventívnej prehliadke u svojho praktického lekára. Samozrejme ale môžete pri tejto príležitosti navštíviť aj urológa. Aj ten vám dokáže prostatu skontrolovať a prezrieť.

Celé preventívne vyšetrenie zaberie lekárovi maximálne pol hodiny, takže sa rozhodne nemáte čoho obávať. U zubára často strávite omnoho viac času a zažijete oveľa viac bolesti a nepríjemných pocitov.

Urológ Otakar Čapoun, ktorý pôsobí na Urologickej klinike 1. lekářské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Prahe vysvetľuje:

„Muži by si mali nechať urobiť krvný obraz už v 40 rokoch. Podľa jeho hodnoty by následne mali byť určené ďalšie intervaly, kedy vyšetrenie PSA opakovať? Riziko vzniku rakoviny prostaty sa významne zvyšuje po 50. roku života.

Každý muž by teda v tomto veku mal pravidelne absolvovať preventívne kontroly. Muži po päťdesiatke by mali toto vyšetrenie absolvovať raz za 1 až 2 roky pri preventívnej prehliadke u praktického lekára.“

 

Kam a kedy na vyšetrenie prostaty?

Na preventívnu prehliadku prostaty by ste teda mali chodiť zhruba raz za dva roky. Ak sa však medzi vašimi príbuznými, akými sú brat alebo otec, objavila rakovina prostaty, mali by ste sa nechať kontrolovať raz ročne už od štrnástich rokov.

V tomto prípade si ale prehliadku hradíte sami, pokiaľ vám neboli diagnostikované žiadne problémy. Nie je to však vôbec drahé. Vyšetrenie prostaty v takomto prípade stojí zhruba 7,70 €.

Urológ Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín dopĺňa:

Pri pozitívnej rodinnej anamnéze na rakovinu prostaty sa lekár zameria na vyšetrenie prostaty konečníkom a výsledok laboratórnych testov. Pri podozrení na ochorenie prostaty praktický lekár odporučí pacienta na špecializované urologické vyšetrenie.“

 

Rovnaký názor má aj doc. MUDr. Jaroslav Novák, CSc., primár Urologického oddelenia FN Bulovka v Prahe:

Každý muž, v ktorého rodine – dedko, otec, súrodenci – sa vyskytujú alebo sa vyskytli zhubné ochorenia prostaty, by mali najneskôr v 40 rokoch už z tohto dôvodu navštíviť praktického lekára aj urológa.

Ak teda v rodinnej anamnéze problémy s prostatou nie sú, môže k lekárovi tohto odboru zájsť o 10 rokov neskôr. V prípade, že sa objavia akútne problémy, je potrebné navštíviť lekára ihneď a nechať sa vyšetriť.“

 

Aké ochorenia odhalí vyšetrenie prostaty?

Rakovina prostaty nie je jediným ochorením, ktoré vyšetrenie prostaty dokáže odhaliť. Patrí sem tiež:

  • Zväčšená prostata

Zväčšená prostata, alebo aj benígna hyperplázia či nezhubné zväčšenie prostaty, trápi až 60 % šesťdesiatnikov a až 80 % osemdesiatnikov. Prostata sa totiž mužom už od 30. roku života postupne zväčšuje.

Nie je to síce rast o niekoľko centimetrov ročne, no napriek tomu je natoľko citeľný, že muži po päťdesiatke často trpia bolestivou erekciou, inkontinenciou, častým nutkaním na malú potrebu, nočným budením sa kvôli nutnosti močiť a pod.

Ak lekár počas vyšetrenia prostaty zistí, že je vaša prostata príliš veľká, môže prejsť k špecifickej liečbe, ktorá vám pomôže. Zároveň vám predpíše účinné lieky, prípadne vám odporučí doplnky stravy, ktoré vám môžu tiež pomôcť.

  • Zápal prostaty

U mladších mužov je úplne bežné, že lekár objaví počas vyšetrenia prostaty jej zápal. Ten je obvykle spôsobený bakteriálnou infekciou, ku ktorej môže dôjsť napríklad pohlavným stykom alebo zlými hygienickými návykmi.

Ako taký zápal prostaty odhaliť? Je to pomerne jednoduché. Medzi časté príznaky totiž patrí mimoriadne bolestivé a časté močenie, bolesti v dolnej časti chrbta a v genitáliách, horúčka, niekedy aj krvavý výtok. Takéto príznaky teda rozhodne neprehliadajte.

 

VIDEO: Po vyšetrení prostaty – rakovina prostaty

 

Hodnoty PSA a vyšetrenia prostaty

Náš článok o vyšetreniach prostaty zakončíme krvnými testami, a to konkrétne PSA. Táto skratka tu už niekoľkokrát padla. O čo ide? Aké hodnoty PSA sú v norme? Aké hodnoty PSA sa objavia pri rakovine prostaty? A čo to pre vás znamená?

Všetko vysvetľuje Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín:

„Prostaticky špecifický antigén, skrátane PSA, je bielkovina, ktorá je tvorená bunkami prostatických žliaz. Bunky týchto žliaz vylučujú tekutinu, ktorá sa stáva súčasťou ejakulátu vychádzajúceho z penisu pri pohlavnom vyvrcholení.

Malé množstvo tohto antigénu sa dostáva do krvného obehu, a preto môže byť detegovaný z krvnej vzorky. Samotný PSA nie je nebezpečný, ale jeho zvýšená hladina môže signalizovať problém týkajúci sa prostaty.“

Vyšetrenie PSA sa vykonáva z malej vzorky krvi pomocou presnej laboratórnej metódy a jeho hodnoty sa udávajú v nanogramoch na milimeter (ng/ml). Hodnoty PSA do 2,5 ng/ml sú úplne v norme. „Ak je hodnota PSA vyššia než 2,5 ng/ml alebo ukáže vyšetrenie konečníkom nejakú nepravidelnosť alebo stvrdnutie, je potrebné doplniť informácie o biopsiu, teda odber vzorky tkaniva,“ popisuje docentka Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA., prednostka Onkologickej kliniky 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Prahe.

 

So svojím príbehom sa nám zveril aj pán Roman z Brna:

Mám 55 rokov a môj celkový zdravotný stav je dobrý. Pri preventívnej prehliadke mi bola z krvi zistená vyššia hodnota PSA (7,2 ng/ml). Tak som absolvoval biopsiu prostaty, pri ktorej mi odobrali 16 vzoriek. Výsledky z histológie boli 14 vzoriek negatívnych a 2 pozitívne.

Doktor v onkoporadni mi povedal, že prostatu mám karcinómom ohraničenú. Podstúpil som následnú scintigrafiu skeletu, RTG pľúc a ultrazvuk pečene. Všetko bolo v poriadku. Teraz čakám na vyjadrenie lekárov, či ma budú operovať alebo podstúpim ožarovanie spojené s hormonálnou liečbou.“

S vekom navyše hodnoty PSA postupne rastú, a to zhruba o 1 ng/ml za dekádu. Preto je jasné, že starší muži budú mať tieto hodnoty o trochu vyššie než mladší. Každopádne ale výsledky 2,5 ng/ml sú úplne v poriadku a nie je sa čoho obávať. Ako správna hodnota PSA je považovaná hladina 1 ng/ml.

Ak vám počas tohto krvného testu lekár namerá hodnotu PSA nad 2,5 ng/ml, ešte nemusíte maľovať čerta na stenu. Výsledky sú väčšinou v takomto prípade doplnené ešte o ďalšie vyšetrenia. Ako hraničná hodnota je považovaná koncentrácia až 4 ng/ml.

Navyše hodnoty PSA nie sú nikdy vcelku jednoznačné. Svoju úlohu môže zohrať aj veľkosť prostaty a rýchlosť vzostupu koncentrácie PSA. Preto je nutné posudzovať stav pacienta s ohľadom aj na ďalšie vyšetrenia. Niekedy totiž môže byť hodnota PSA zvýšená, a napriek tomu rakovinu prostaty mať nemusíte.

Nevýhodou PSA je jeho nízka špecifita, teda rad pacientov so zvýšenou hladinou PSA podstúpi biopsiu prostaty s normálnym (negatívnym) výsledkom. Zobrazovacie metódy nemali doteraz zásadný vplyv na vyhľadávanie karcinómu prostaty. Až využitie magnetickej rezonancie prinieslo výrazný posun v možnosti zobraziť podozrilé ložiská a odobrať okrem vzoriek „naslepo“ aj cielené vzorky z týchto podozrilých ložísk,“ uzatvára celý článok MUDr. Otakar Čapoun, FEBU, z Urologickej kliniky VFN a 1. LF UK v Prahe.

Páni, vyšetrenia prostaty sa nebojte! Nie je vôbec bolestivé a naopak vám mnoho bolestí a nepríjemností môže ušetriť. Máte k tejto téme ešte ďalšie otázky? Neváhajte sa na nás obrátiť s otázkou. Radi vám pomôžeme.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE

Podrobný priebeh vyšetrenia prostaty
Zoznam všetkých ochorení prostaty
Rakovina prostaty – ako sa prejavuje, ako lieči a koľko sa s ňou dožijete?
Rakovina prostaty a zväčšená (hyperplastická) prostata – takto ich rozoznáte
Vplyv zväčšenej prostaty na pevnosť erekcie
Prostatektómia - chirurgické odstránenie časti prostaty
Zväčšená prostata - príznaky a vyšetrenie
Zväčšená prostata - lieky na predpis a preventívne doplnky stravy
11 príčin nepríjemného zápalu prostaty
3 najčastejšie ochorenia prostaty

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze