Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Anatómia penisu – z akých častí sa skladá vaša pýcha a akú majú úlohu?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

penisPenis, pohlavný orgán muža alebo úd spolu so semenníkmi a mieškom vytvára pohlavné ústrojenstvo. Z hľadiska vývoja je podobný klitorisu ženy. Penisom prechádza močová trubica a ejakulát so spermou. Vysvetlíme si mechanizmus erekcie a ejakulácie.

 

 

Anatómia penisu a jeho zloženie

Mužské prirodzenie sa delí na 3 základné časti:

  • žaluď
  • koreň
  • telo
  • 2 karvenózne telesá
  • 1 špongiózne teleso

 

Koreň penisu

Koreň penisu vytvárajú párové ramená spojené nielen s panvovými kosťami, ale aj s takzvaným bulbus penis. Pri špongióznom telese ide o jeho začiatok, kedy v týchto miestach od mužského údu začína prichádzať tiež trubica močová. Sval mutulus bulbospongiosus, teda telo penisu ich potom kryje.

 

Karvenózne telesá

Kavernózne telesá, latinsky Corpus cavernosum, sú časťou mužského prirodzenia, ktoré sa pri erekcii naplní krvou. Ide o dva valce silne obalené väzivom s latinským názvom tunica albuginea. Penis je pevný a pripravený na sexuálny akt vo chvíli, keď je naplnený krvou.

 

Špongiózne teleso

Špongiózne teleso, latinsky Corpus spongiosum, niekedy tiež hubovité teleso, je vo forme valca a plní sa krvou oveľa menej. Vedie ním aj močová trubica a teleso sa na záver rozširuje, kde prechádza žaluď.

 

Žaluď

Žaluď, latinsky glans, je žliabok oddiaľujúci penis od žaluďu. Ten ukrýva sťahovateľná predkožka, latinsky prepucium. So žaluďom je spojená uzdičkou a v ňom je väčšie množstvo malých žliazok produkujúcich výlučky alebo smegmu. Všetko zakončuje aj močová trubica. Žaluď leží v mostoch, kde končí najviac nervových zakončení, a preto je najcitlivejší.

 

Močová trubica

Močová trubica, latinsky uretra, je súčasťou močového ústrojenstva a je úzko spojená s rozmnožovacím ústrojenstvom. Prechádza ňou aj sperma. Celá močová trubica je vedená od močového mechúra až do penisu. Pohlavná cesta začína prostatou.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: O nepríjemnom zápale močového mechúra

 

Aký je mechanizmus erekcie?

Erekcia alebo stoporenie penisu je stav, kedy penis stvrdne a zväčšuje sa jeho objem aj dĺžka. Erekcia je predpokladom množenia a sexu. Erekcia vzniká v mozgu a ide o reakciu na rôzne podnety fantázie, dotykové, akustické a vizuálne. Potom sa stimulujú nervové centrá, cez miechu a nervy prechádzajú ďalšie signály, ktoré putujú do mužského prirodzenia.

Mechanizmus erekcie spúšťa sexuálne vzrušenie a následkom relaxácie hladkej svaloviny stien artérií sa zvýši prítok krvi do penisu a hubovitého tkaniva v karvenóznych telesách, ktoré sa začnú plniť krvou. Tie potom mechanicky stláčajú žily a odvádzajú krv a znížia odtok krvi.

Penis sa naplní krvou, predĺži sa a stvrdne, dôjde k jeho stoporeniu alebo erekcii. Membrána pomáha zadržať krv v kavernóznych telesách a zaistí udržanie erekcie pri pohlavnom styku. Erekcia končí s ukončením stimulácie alebo po sexuálnom vyvrcholení a výrone semena ejakulácii.

Prítok krvi do penisu sa zníži rovnako, ako tlak kavernózneho telesa na žily odvádzajúce krv. Krv z kavernózneho telesa odtečie a penis sa zmenší.

NAUČTE SA: Čo je to predčasná ejakulácia a ako ju oddialiť pre dlhšiu súlož

 

Parasympatické nervy

Parasympatické nervy sú v toporivých telesách, kde sa rozširujú artérie, čo vedie k intenzívnejšiemu toku krvi do penisu. Odvodné žily sú následne stiahnuté a krv zostane v penise, kde dochádza k erekcii a k možnosti pohlavného styku.

Počas súlože alebo masturbácie sa proces dovršuje ejakuláciou. Následne sa penis vracia do pôvodného stavu. Keď sa objavia ťažkosti s dosiahnutím erekcie, dostavuje sa erektilná dysfunkcia. Opakom je priapizmus v podobe neustupujúcej a dlho trvajúcej erekcie.

 

Stavba penisu a odchýlky

Zakrivenie mužského prirodzenia nie je žiadna odchýlka a je celkom bežné. Môže niekedy spôsobiť problémy a nepríjemnosti počas sexu a potom je potrebné vyriešiť túto nepríjemnú situáciu pomocou chirurgie.

Veľkosť mužského prirodzenia nie je možné ovplyvniť. Môžete ale skúsiť Kegelove cviky a Jelqing, bylinky a stravu podporujúcu erekciu. S rôznymi metódami je možné prirodzeniu pridať niekoľko desiatok milimetrov a spevniť jeho erekciu. Vákuové pumpy používajte veľmi opatrne a veľmi obmedzene, môžu poškodiť penis, spôsobiť zranenie a nie sú určené pre dlhodobé použitie.

Najväčší penis je zatiaľ 41 cm a najmenší je 11,5 mm pri erekcii. Tomu veľkému ale závidieť nemusíte, ženy s ním nič nechcú mať. Občas sa objaví vrodený rázštep močovodu na spodnej strane penisu, takzvaná hypospádia.

To môže spôsobovať problém s močením aj sexom. Predkožka kryje mužský úd a občas sú problémy s jej úzkosťou. Ide o fimózu a parafimózu, kedy sa predkožka veľmi ťažko alebo vôbec nedostane cez žaluď. Riešením je potom obriezka alebo takzvaná cirkumcízia.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ako sa vykonáva obriezka, koľko stojí a pre koho nie je vhodná?

 

Miešok

Miešok, latinsky skrotum, je bezpečným úkrytom pre semenníky. Ide o kožovitý vak. Koža mieška je len koža pokračujúca z brucha. Pokiaľ vnímate rozdiel vo vzhľade, ide o množstvo mazových a potných žliaz, ochlpenia a pigmentácie.

Delí sa na dve polovice prepážkou a mení tvar. Stena mieška sa sťahuje pri chladnom počasí a semenníky sa sťahujú k brušnej stene, kde sa semenníky ohrievajú a potom miešok v teple povoľuje.

 

Semenníky

Semenníky, latinsky testes, sú párový orgán a fungujú ako produkcia testosterónu, čo je mužský pohlavný orgán. Produkujú spermie v ejakuláte, ktorý obsahuje aj seminálnu plazmu, v ktorej sa môžu spermie hýbať. Produkujte sa v prídavných pohlavných žľazách. Nadsemenníky sú zásobárňou spermií, ktoré tu dozrievajú a potom putujú semenovodom, silnou svalovou trubicou spojenou s močovou trubicou.

Semenníky sa vyvíjajú v brušnej dutine a potom do 3 mesiacov veku zostúpia do mieška. Pokiaľ to nenastane, ide o kryptorchizmus. Zostúpiť môže tiež len jeden semenník alebo obidva a potom sa objavuje neplodnosť. Pokiaľ jeden či obidva semenníky chýbajú, ide o anarchizmus. Nadpočet semenníkov je triorchia, ale ide o veľmi vzácne prípady, ktoré nie sú bežné.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ako sa prejavuje nedostatok testosterónu

 

Aký je proces ejakulácie?

Ejakulácia je prudké vypudenie spermy z penisu. Väčšinou sa spája s orgazmom pri stimulácii penisu pohlavným stykom alebo masturbáciou. Existuje aj polúcia, ktorá obyčajne prebehne, keď muž spí. Ide o samovoľný výron semena.

Stimuláciou prostaty je možné nahradiť stimuláciu penisu. Intenzívne pohlavné vzrušenie prebieha pri ejakulácii s orgazmom, dochádza k svalovým kontrakciám v panvových svaloch, kedy je najsilnejší prvý a druhý sťah vylučujúci najviac spermy. Predčasná ejakulácia je problém obyčajne mladších neskúsených mužov a objavuje sa aj jej opak, teda oddialená ejakulácia.

ĎALEJ ČÍTAJTE: O vazodilatácii – správne roztiahnutým cievam a ich vplyve na erekciu

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze