Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Liečba 3 najčastejších ochorení prostaty (zápal, zväčšenie, karcinóm)

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 3,33 z 5)
Loading...

V zásade existujú tri druhy ochorenia prostaty. Je to benígna hyperplázia (zväčšenie), zápal a karcinóm prostaty. V článku nájdete užitočné tipy na lekárske aj alternatívne metódy.

 

Benígna hyperplázia prostaty (BHP)

Prostata muža s pribúdajúcim vekom rastie. Benígna hyperplázia prostaty síce nie je život ohrozujúce ochorenie, ale jej prejavy môžu enormným spôsobom zmeniť kvalitu života postihnutých mužov. Obnovenie kvality života možno dosiahnuť ovplyvnením symptómov alebo cieleným zmenšením objemu prostaty.

NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?

 

Lekárske metódy liečby zväčšenej prostaty

Alfa-1 blokátory

Pri stredných a vážnych ťažkostiach lekári pristupujú k liečbe pomocou alfa 1 blokátorov. Tie blokujú receptory v hladkej svalovine prostaty a močového mechúra. To spôsobuje menšie podráždenie, takže muž nemá nutkanie chodiť tak často na toaletu a močenie je citeľne jednoduchšie.

Účinnými látkami týchto liekov sú tamsulosín, doxazosín, alfuzosín a terazosín. Vedľajším účinkom je predovšetkým pokles tlaku. Nie je vhodné kombinovať viacero liekov s rôznymi účinnými látkami. Dochádza k zvýšeniu vedľajších účinkov a efekt nie je lepší. Výhodou tejto liečby je rýchly účinok do 24 – 48 hodín.

 

Alfa-5 blokátory enzýmu reduktázy

Blokátor enzýmu 5-alfa reduktázy je účinný v prípade, keď je prostata ešte väčšia, než v predchádzajúcom prípade. Vďaka liečbe dochádza k miernemu zmenšeniu prostaty o 20 – 30 % a úľave od ťažkostí. Pozor ale na vedľajšie účinky.

Patrí medzi ne strata libida a erektílna dysfunkcia. Rovnako je potrebné venovať pozornosť poklesu PSA, ktorý nastáva pri užívaní tohto lieku. Nižšia hladina PSA zvyšuje riziko karcinómu prostaty.

 

Operácia prostaty

K operácii sa pristupuje v prípade, keď lieky nezaberajú tak, ako by mali. Operácii sa nevyhnete ani vtedy, ak dôjde k zadržiavaniu moču, opakované infekcie močových ciest, močové kamene a ďalšie.

 

Zápal prostaty 

Na zápal prostaty lekári väčšinou nasadia liečbu antibiotikami, prípadne ju doplnia liekmi na tlmenie bolesti. Doba užívania sa líši podľa druhu zápalu.

 

VIDEO: Masáž prostaty pre zdravie a plodnosť. Masáž nepodstupujte, pokiaľ máte prostatu zväčšenú. 

 

Rakovina prostaty a lekárske metódy liečby

Operácia prostaty

Počiatočné štádiá karcinómu prostaty sa len sledujú. K operačnému riešeniu sa pristupuje, pokiaľ sa nádor lokálne rozšíri do uzlín a močovej rúry. Rizikom operácie môže byť následná inkontinenciaimpotencia. V poslednej dobe sú však operačné techniky na veľmi dobrej úrovni a riziko je teda pomerne malé.

 

VIDEO: Operácia prostaty

 

Rádioterapia

Ide o konvenčnú rádioterapiu, pri ktorej je postihnuté miesto ožarované v oblasti prostaty alebo celej malej panvy. Niektoré pracoviská disponujú aj brachyrádioterapiou, čo je ožarovanie zvnútra v mieste nádoru. Tento spôsob je účinnejší, pretože lúče neprechádzajú cez kožu a počet vedľajších príznakov je menší.

Výsledky ožarovania sú porovnateľné s operačnými zákrokmi. Pri rádioterapii by mal lekár vždy zvážiť, či poškodenie z ožarovania nepreváži zničenie nádoru.

 

Protónová terapia

Protónová terapia je v súčasnosti najmodernejším spôsobom ožarovania. Jej výhodou je, že okrem nádoru nie je ožiarené okolité zdravé tkanivo. V praxi je ožiarený len nádor a časť tkaniva, ktorou prejde lúč. Ožarovanie je bezbolestné. Účinok je maximálny možný a vedľajšie príznaky sú minimálne.

Protónová liečba je zo zákona hradená všetkými poisťovňami. Česká republika sa pýši najmodernejším protónovým zariadením súčasnosti. Jediným problémom je veľký dopyt pacientov po tejto liečbe a nekonečné spory zdravotníkov s poisťovňami. Do budúcnosti sa snáď situácia zlepší natoľko, aby sa čakacie doby skrátili a pacienti sa dočkali svojej liečby.

 

VIDEO: MUDr. Jiří Petera predstavuje protónovú liečbu. 

 

Výhody protónovej liečby:

  • Cielený zásah
  • Milimetrová presnosť
  • Šetrí zdravé tkanivo
  • Nulové žiarenie za nádorom
  • Ambulatná liečba

 

Ďalšie medicínske postupy pri liečbe karcinómu prostaty

  • Hormonálna liečba (niektorými odborníkmi spochybňovaná a označovaná za škodlivú)
  • Operácia semenníkov (dnes sa už takmer nepraktizuje)
  • Chemoterapia

 

 Vyvážená strava ako prevencia

Rozhodne je dobré venovať pozornosť bohatej a vyváženej strave. Tvorí najdôležitejšiu časť v boji s chorobou, a predovšetkým pri prevencii. Vyhýbajte sa predovšetkým konzumácii mlieka, cukru, bielej múky a soli.

Výrazné účinky majú na problémy s prostatou potraviny bohaté na vitamín C a zinok. V globále sa teda predovšetkým treba vyhýbať potravinám okysľujúcich organizmus a minimalizovať toxíny prijaté do tela.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE

Podrobný priebeh vyšetrenia prostaty
Zoznam všetkých ochorení prostaty
Rakovina prostaty – ako sa prejavuje, ako lieči a koľko sa s ňou dožijete?
Rakovina prostaty a zväčšená (hyperplastická) prostata – takto ich rozoznáte
Vplyv zväčšenej prostaty na pevnosť erekcie
Prostatektómia - chirurgické odstránenie časti prostaty
Zväčšená prostata - príznaky a vyšetrenie
Zväčšená prostata - lieky na predpis a preventívne doplnky stravy
11 príčin nepríjemného zápalu prostaty
3 najčastejšie ochorenia prostaty

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze