Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Rakovina prostaty – ako sa prejavuje, ako lieči a koľko sa s ňou dožijete?

1/52/53/54/55/5 (4 hlasů, průměr: 3,25 z 5)
Loading...

Rakovina ako taká sa prejavuje tak, že bunky, ktoré putujú do tela, začnú nekontrolovateľne rásť. Bunky v takmer ktorejkoľvek časti tela sa môžu stať rakovinotvornými bunkami a môžu sa rozniesť do ostatných častí tela.

Rakovina prostaty má veľmi podobný priebeh. Bunky sa v žľaze prostaty začnú nekontrolovateľne šíriť a rásť. Prostata je žľaza, ktorú majú len muži. Vytvára jednu z tekutín, ktorá je súčasťou spermy.

Nachádza sa pod močovým mechúrom pred ritným otvorom. Ich veľkosť závisí od veku – pri mladých mužoch má veľkosť lieskovca, u starších môže byť aj omnoho väčšia.

rakovina prostaty

 

Typy rakoviny prostaty

Takmer všetky typy rakoviny prostaty sú adenokarcinómy. Tieto typy rakoviny pochádzajú zo žľazových buniek.

Podľa American Cancer Society existuje hneď niekoľko typov rakoviny prostaty:

  • Sarkóm – zhubný nádor väzivového tkaniva
  • Malý bunkový karcinóm
  • Neuroendokrinná rakovina
  • Prechodné bunkové karcinómy

Tieto ďalšie typy sú však skôr vzácne. Ak vás niekedy postihne rakovina prostaty, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude adenokarcinóm.

výskyt rakoviny

Pozn.: počet prípadov na 100 000 osôb

 

Príznaky rakoviny prostaty

Rakovinu prostaty je spočiatku náročné odhaliť. Sú však určité symptómy, ktorým by ste mali venovať pozornosť, obzvlášť vtedy, ak ste päťdesiatnik a starší.

Rakovina sa prejavuje problémami s močením. Typické sú nutkavé pocity na močenie, časté chodenie na malú potrebu, či pocit, že ste sa nevymočili dostatočne.

Prejavom rakoviny prostaty sú aj situácie pokiaľ idete na toaletu a veľa toho zo seba nedostanete, ale chodíte často a močenie sprevádza slabý prúd. Tieto príznaky sú však zrejmé až pri pokročilejšom štádiu rakoviny prostaty. Navyše si ich možno zmýliť so zväčšenou prostatou. Tá je síce nepríjemná, no nie smrteľná.

NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?

 

Koho najviac postihuje rakovina?

Podľa urologickej kliniky UroKlinikum rakovina prostaty najviac postihuje mužov, ktorý majú viac než päťdesiat rokov. Nádory rakoviny vznikajú spontánne a zriedkakedy sa dedia.

Podľa Masarykova onkologického ústavu existujú určité rizikové faktory – rozhodne nepomáha (denná) konzumácia tučných jedál a fajčenie.

 

Výskyt rakoviny v Čechách a štatistika úmrtí

Podľa serveru svod.cz môžeme vidieť, že počet mužov s výskytom rakoviny prostaty najviac narastá v posledných desiatich rokoch. Počet úmrtí sa naproti tomu drží zhruba na rovnakej úrovni.

Podľa predsedu České urologické společnosti ČLS JEP Marka Babjuka však stále ide o druhú najčastejšiu príčinu smrti u mužov v Českej, ale aj Slovenskej republike.

 

Prevencia proti rakovine prostaty

Na Slovensku by každý muž nad päťdesiat rokov mal mať vyšetrenú hladinu PSA – alebo aj prostatický špecifický antigén. Pri rakovine prostaty sa hodnota PSA pohybuje okolo 20 mikrogramov na liter.

Bežná hodnota by sa pritom mala pohybovať medzi nulou až 6,5 mikrogramu na liter. Za hraničnú sa považuje množstvo desiatich mikrogramov na liter. Toto vyšetrenie zatiaľ na Slovensku poisťovňa neuhrádza. Jeho cena sa pohybuje od 62 do 77 EUR. Niektoré kliniky na Slovensku republike umožňujú získať príspevok.

Pokiaľ sa chcete rakovine prostaty vyhnúť alebo jej predísť, je podľa České urologické společnosti vhodné obmedziť solenie, veľmi korenené jedlá, kofeínové a alkoholické nápoje.

Ak existuje niečo, čo prostatu zaťažuje, je to veľké množstvo alkoholu. Čím viac ho nápoj obsahuje, tým je účinok horší. Ako sme už spomínali, je dobré sa tiež vyhýbať tučným jedlám. Naopak by ste do svojej stravy mali zaradiť biele mäsá, dostatok zeleniny, vlákniny a vitamíny.

štatistiky rakoviny prostaty

 

Vyšetrenie rakoviny prostaty – čo vám bude urológ robiť?

Vyšetrenie rakoviny prostaty vykonáva urológ. Vyšetrenie sa najčastejšie robí dvomi spôsobmi, ktoré sa považujú za najspoľahlivejšie. Samozrejme je najideálnejšie na ne chodiť pravidelne.

Vyšetrenie sa vykonáva buď metódou cez konečník, alebo odberom krvi, ktorý ukáže aktivitu prostaty – už spomínané PSA.

Podľa doktora farmácie Tomáša Arndta však zvýšenie tejto hodnoty nie vždy nutne musí znamenať, že máte rakovinu. Príčinou môže byť aj benígna hyperplázia (zväčšenie prostaty) alebo zápal prostaty, ktorý sa prejavuje najmä bolesťou v trieslach, bolesťou pri močení a tiež aj zimnicou.

Obidva problémy sú nepríjemné, no dajú sa vyliečiť. Ako prvé sa nasadia lieky. Potom sa najmä pri zväčšenej prostate prechádza k radikálnejším metódam. V extrémnych prípadoch môže byť prostata úplne odstránená.

Vyšetrenie cez konečník nie je nič bolestivé, aj keď asi nejde o úplne najpríjemnejšiu vec. Pri vyšetrení sa navyše používa znecitlivejúci gél, latexové rukavice a lubrikačný gél. Ak je prostata v poriadku, vyšetrenie je bezbolestné. V prípade bolesti je možné, že s ňou máte problém. V tomto prípade je len dobré, že ste urológa navštívili.

Ďalšími metódami je tiež vyšetrenie pomocou ultrazvuku alebo röntgenu. Ďalšími možnosťami sú aj meranie prúdu moču a punkcia, pri ktorej lekár odoberie vzorku tkaniva z prostaty pomocou ihly cez močovú rúru. Pri punkcii sa používa znecitlivejúca injekcia, pretože vyšetrenie môže byť veľmi nepríjemné.

KLIKNITE A ČÍTAJTE:

 

Metódy liečby rakoviny prostaty

Protónová liečba rakoviny prostaty

Protónová liečba je typom liečby, pri ktorej sa používa ožarovanie. Na liečbu rakoviny prostaty je však veľmi vhodná, pretože „ožaruje“ len postihnuté miesto a nezasahuje ostatné zdravé orgány. Podľa Proton Therapy Center až 99 % pacientov netrpí po protónovej liečby inkontinenciou a až 97 % mužov netrpí impotenciou.

 

VIDEO: Ako prebieha protónová terapia prostaty?

 

Na Slovensku protónovú liečbu hradí poisťovňa. Musí ju však schváliť.

Protónová liečba je veľmi nákladná – pohybuje sa od štvrť milióna do takmer jedného milióna korún. Podľa lekára Protonového centra Jiřího Kubeše sa cena odvíja od počtu ožiarení. Ten sa zas odvíja od typu nádorového ochorenia.

Na Slovensku je táto liečba hradená zo zákona zdravotnými poisťovňami, ktoré ju najprv musia posúdiť a až potom sa rozhodnú, či ju pacientovi preplatia. Pokiaľ vám liečbu neschvália, môžete podľa Proton therapy centra požiadať o vysvetlenie zamietnutia a potom sa s centrom poradiť, aké ďalšie kroky môžete podniknúť, aby vám liečbu schválili.

 

Hormonálna liečba rakoviny prostaty

Pri hormonálnej liečbe rakoviny prostaty existuje niekoľko typov v závislosti od diagnózy rakoviny. V praxi sa využívajú najviac tri typy. Môžu sa však používať aj kombinovane v závislosti na štádiu rakoviny.

  • Injekcie alebo implantáty, ktoré spôsobujú, že semenníky prestanú produkovať testosterón – mozog prestane vysielať signál do semenníkov, aby produkovali testosterón. Bez neho totiž rakovinové látky neporastú.
  • Operácia odobratia semenníkov či ich časti, v ktorej sa vytvára testosterón – táto liečba má rovnaký účinok ako injekcie či implantáty a ponúka sa pacientom, ktorí by museli podstúpiť dlhodobú hormonálnu liečbu.
    Operácia je nenávratná a vykonáva sa pod celkovou anestéziou. Po operácii môže nastať opuch a modriny v oblasti mieška. Ak máte strach, že vám operácia zmení telo, poraďte sa najprv so svojím chirurgom. Môžete si nechať voperovať implantát, ktorý vyzerá tak, ako semenník, a to dokonca už počas operácie.
  • Užívanie tabletiek, ktoré zablokujú účinok pôsobenia testosterónu – takzvané antiandrogény fungujú na princípe, ktorý brzdí testosterón, aby sa nedostal k rakovinovým bunkám prostaty, pretože bez neho nie sú schopné rásť.
    Užívajú sa v podobe tabletiek raz denne. Možno ich užívať aj kombinovane s injekciami či implantátmi, prípadne aj pri operácii semenníkov.

TIP: Ďalšie podrobnejšie informácie o hormonálnej liečbe si môžete prečítať v špeciálnej brožúrke od nadačného fondu muži proti rakovine.

 

VIDEO: Hormonálna terapia liečby karcinómov (nie len prostaty).

 

Biologická liečba rakoviny prostaty

Biologická alebo cielená liečba využíva imunitu organizmu na liečbu ochorení tak, že imunitu buď zámerne oslabuje, alebo posilňuje. Biologická liečba sa tiež telí na niekoľko skupín.

Predstavuje rôzne vakcíny alebo toxíny, no zaraďujú sa sem aj komplexnejšie postupy. Ide napríklad o imunomodulátory, ktoré predstavujú látky, ktoré si ľudské telo obyčajne vyrába samo. Pri tejto liečbe sa vyrobia v laboratóriu a do tela sa už len dodávajú.

Podobne, ako protónová liečba však pôsobí len na zasiahnuté bunky. Zdravé bunky neničí, ani na ne nijako nevplýva. Podľa publikácie Ligy proti rakovině Praha, ktorej autorkou je Lenka Hronovská, biologické lieky pôsobia priamo na danú oblasť s minimálnym poškodením zvyšku organizmu, keďže v podstate ide o produkty živej prírody, ktoré povzbudzujú funkciu imunitného systému. Publikáciu si môžete stiahnuť zdarma v PDF z ich stránok tu.

 

VIDEO: Krátky dokument o využití biologickej liečby v onkológii.

 

Operácia rakoviny prostaty

Pri operácii sú možné dva typy. Prvá je klasická, ktorú vykonáva výlučne chirug. Ide o rez v spodnej časti brucha, počas ktorého sa odstráni celá prostatická zľaza, semenné miešky, prípadne aj lymfatické uzliny.

Operuje sa v úplnej narkóze, obvykle trvá približne dve až tri hodiny. Po operácii sa výživa dodáva pacientovi vnútrožilovo. Podľa Sanatoria Sanus v Hradci Králové, kde sa tiež operuje, je potrebné ešte nejaký čas dodržiavať kašovitú stravu, aby sa v poriadku obnovila funkcia tráviaceho traktu. Po operácii je tiež potrebné dodržiavať pohybovú rehabilitáciu. Po zhruba desiatich dňoch budete môcť ísť domov.

Druhým – a niekedy považovaným za lepší – typom operácie je tzv. robotická operácia prostaty. To znamená, že chirurg využíva asistenciu operačného robota, ktorého ovláda pomocou konzoly.

Jeho výhoda je podľa UroKliniky najmä v tom, že oproti laparoskopii je možné vidieť 3D zobrazenie. Vďaka jemným robotickým kĺbom sú možno presnejšie pohyby. Celá operácia je potom k telu pacienta omnoho šetrnejšia a môže sa tak očakávať lepší proces rekonvalescencie. Na lepšiu predstavu si môžete pozrieť aj toto video.

 

VIDEO: Robotická operácia prostaty.

 

Život po liečbe rakoviny prostaty (aj ten sexuálny)

Liečba rakoviny prostaty nie je jednoduchá, a to z fyzického aj psychického hľadiska. Ide o nápor na telo. Najčastejšie sa ako vedľajšie účinky počas a po liečbe môžu objaviť najmä únava, problémy pri močení, problémy spojené s trávením ale aj sexuálne problémy, ktoré sa asi najviac dotýkajú mužskej psychiky.

Liečba môže ovplyvniť aj to, ako vnímate svoju sexualitu, akú máte chuť na sex, schopnosť dosiahnuť orgazmus a ejakulovať či plodnosť. Môže spôsobiť aj erektilnú dysfunkciu. O tom, ako tieto problémy riešiť sa môžete poradiť so svojím lekárom alebo si prečítajte túto brožúru.

Po liečbe je vhodné dbať na zdravú a vyváženú stravu, piť dostatok tekutín, obmedziť kávu a alkohol a pridať aj mliečne či sójové výrobky. Nájdite si tiež nejakú fyzickú aktivitu, ktorá vás bude nie len udržiavať fit, ale pomôže vám aj psychicky sa lepšie vyrovnať s liečbou prostaty.

Rakovina prostaty môže ovplyvniť aj mnoho ďalších aspektov vášho života. Ide napríklad o partnerský vzťah, výkonnosť v práci či duševnú pohodu. Ak cítite strach z budúcnosti, nebojte sa vyhľadať pomoc odborník a hlavne sa o svojich obavách porozprávajte s partnerkou. V týchto chvíľach si musíte byť vzájomnou tou najväčšou oporou.

 

Ako dlho možno žiť s rakovinou prostaty?

Podľa Milana Svobody, uro-onkológa z českobudejovickej nemocnice obecne platí, že čím ste mladší, tým útočnejšie sa nádor správa a môže tak skrátiť dĺžku života. U starších mužov okolo deväťdesiatky už nepostupuje tak rýchlo a muž s nádorom väčšinou zomrie na niečo iné. Uviedol tak v rozhovore pre Český rozhlas.

Nedá sa však presne povedať, koľko rokov ešte budete žiť. Veľa závisí od toho, v akom štádiu rakovinu prostaty máte.

  • Ak pacient rakovinu odhalí včas v prvom alebo druhom stupni, má stopercentnú šancu, že bude žiť ešte päť rokov.
  • V tretej fáze, kedy už nádor presahuje hranice prostaty, sa tieto šance znižujú o polovicu.
  • Vo štvrtej fáze sa už nádor šíri do ďalších orgánov v tele a je najrizikovajší – pacient môže žiť ešte jeden až tri roky.

Najviac ovplyvňujúcim faktorom je však vek – čím ste starší, tým skôr vás môže rakovina postihnúť. Ak teda máte viac ako päťdesiat rokov, nepodceňujte včasnú prevenciu. Môžete si tak zachrániť život.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE

Podrobný priebeh vyšetrenia prostaty
Zoznam všetkých ochorení prostaty
Rakovina prostaty – ako sa prejavuje, ako lieči a koľko sa s ňou dožijete?
Rakovina prostaty a zväčšená (hyperplastická) prostata – takto ich rozoznáte
Vplyv zväčšenej prostaty na pevnosť erekcie
Prostatektómia - chirurgické odstránenie časti prostaty
Zväčšená prostata - príznaky a vyšetrenie
Zväčšená prostata - lieky na predpis a preventívne doplnky stravy
11 príčin nepríjemného zápalu prostaty
3 najčastejšie ochorenia prostaty

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze