Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Zväčšená prostata – lieky na predpis a doplnky (2. ČASŤ)

1/52/53/54/55/5 (5 hlasů, průměr: 3,80 z 5)
Loading...

V minulej časti sme písali o chorobách prostaty, ktoré hrozia mužom po 35. roku. Vysvetlili sme invazívne metódy liečby, ktoré sa ale používajú v ťažších štádiách chorôb.

Prostatu je možné liečiť aj pomocou liekov. K liečbe sa často pridáva preventívne a doplnkové užívanie doplnkov, ktoré pomáhajú kondícii prostaty. Prečítajte si, ktoréto sú.

lieky na prostatu

Liek vám lekár predpíše až keď zistí ochorenie prostaty. Preventívne sa odporúča užívanie doplnkov a zdravý životný štýl

 

Lieky na prostatu

Pri liečbe je potrebné mať na pamäti, že ide o beh na dlhú trať. Niekedy dokonca celoživotný. Lieky vždy majú vedľajšie účinky. Tým pádom je dobré dať na pomyslenú misku váh veľkosť problémov s močením a na druhú prípadné následky užívania liekov.

Tak, ako vraví web Českej urologickej spoločnosti platí, že lieky sú určené pre všetkých mužov trpiacich miernymi až strednými ťažkosťami s močením. Liečba liekmi nie je vhodná pre tých, ktorým zväčšená prostata spôsobila:

V tomto prípade je potrebné riešiť celú situáciu včasným operačným zákrokom.

 

VIDEO: Ako prebieha robotická operácia prostaty? 

 

Veľmi účinný liek na prostatu

V súčasnej dobe sú na zväčšenú prostatu najviac používané alfablokátory s vplyvom na uvoľnenie hladkého svalstva prostaty a močového mechúra. U mužov s hyperpláziou tvoria bunky hladkého svalstva podstatnú časť ich prostaty.

Alfablokátory sa naviažu na receptory týchto buniek a tak zabránia napätiu svalu. Tým pádom môže moč ľahko pretekať do močovej trubice.

Nevýhodou je, že hladké svalstvo uvoľňuje aj inde v tele, predovšetkým v cievach. Tu môže uvoľňovanie hladkého svalstva spôsobiť pokles tlaku. Namieste je preto zvýšená opatrnosť. Predovšetkým pozor na ďalšie lieky určené na reguláciu tlaku.

Uvoľnenie hladkého svalstva môže tiež spôsobiť retrográdnu ejakuláciu. Teda situáciu, keď sperma neputuje von z penisu, ale do močového mechúra.

Vedľajšie účinky alfablokátorov ustúpia. Ťažkosti s močením sa ale vrátia.

NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?

 

Doplnkové lieky na prostatu

Rast veľkosti prostaty súvisí s činnosťou hormónu dihydrotestosterónu. Ten vzniká premenou z testosterónu. Práve tejto premene dokáže účinne zabrániť inhibítor 5-alfa-reduktázy. Prostata potom nie je stimulovaná k rastu a dochádza k jej zmenšovaniu.

Predstojná žľaza sa zmenšuje výrazne v prvých 6 mesiacoch, potom už dochádza len k zanedbateľnému zmenšeniu. Táto liečba je vhodná predovšetkým pri väčších prostatách, kde sú vidieť lepšie výsledky. Veľkosť prostaty je možné zistiť na ultrazvuku.

Vedľajším efektom liekov je pokles sexuálneho apetítu, problémy s erekciou a ejakuláciou. Liečba reduktázou je často kombinovaná s alfablokátormi a tiež liekmi na syndróm dráždivého mechúra.

 

VIDEO: Ukážka použitia alfablokátorov, stenov a operácia prostaty cez močovú trubicu.

 

Lieky na podporu erekcie ako účinná pomoc

Tieto lieky sa dlhodobo užívajú s vysokou úspešnosťou. Ich účinok na problémy so zväčšenou prostatou a močením v praxi naozaj funguje. Účinok je dokonca porovnávaný s alfablokátormi. Tieto prípravky totiž dokážu uvoľniť svalové napätie prostaty, hrdla mechúra a zlepšiť prietok ciev panvového dna.

Nežiaduce účinky sú časté. Najbežnejšie sú bolesti svalov a návaly tepla. Proti tomu hrá hlavne vysoká cena každodenného užívania.

 

Zoznam liekov na prostatu

Tu vám prinášame zoznam niektorých dostupných liekov na predpis a voľne predajné. Pri každom lieku je uvedená účinná látka.

 

Lieky na prostatu na predpis

 • Tanyz – tamsulosin (alfablokátor)
 • Finpros – finasteridum (inhibítor alfareduktázy)
 • Kamiren – doxazosini mesilas

 

Lieky na prostatu bez predpisu

 • Prostamol UNO – extrakt z plodov Serenoy (Saw Palmetto)
 • Prostenal FORTE – extrakt z plodov Serenoy (Saw Palmetto)
 • Prostaktan FORTE – extrakt z plodov Serenoy (Saw Palmetto)
 • Polenal Forte – extrakt z peľu žita
 • PM Elixír na prostatu – Serona + ďalšie byliny
 • ADVANCE Prostalex – Serenoa, Pygeum africanum a ďalšie látky
 • Postatktan – Serenoa a extrakt zo žihľavy – aj podpora po operácii prostaty

Bližšie informácie o užívaní a nežiaducich účinkoch vám poskytne lekárnik. Nenakupujte tieto doplnky a lieky bez konzultácie!

 

Prírodné doplnky pre prekrvenie a zlepšenie kondície zväčšenej prostaty

Liečba a lieky na základe prírodných produktov sú veľmi populárne, ľahko dostupné a v povedomí širokej verejnosti. Nie je možné hodnotiť všetky rovnako, pretože zloženie je veľmi odlišné. Najčastejšími prísadami sú:

 • koreň žihľavy
 • dyňové semeno
 • žitný peľ
 • brusnice

Niektoré výskumy už potvrdili mierny protizápalný efekt, ovplyvnenie tvorby dihydrotestosterónu a potlačenie rastových faktorov.

Účinnosť jednotlivých preparátov závisí od kvality surovín, pestovania a extrakcie účinných látok. Nie všetky výrobky budú rovnako dobré. Je ich možné odporučiť najmä mužom s miernymi problémami.

Vždy je tiež vhodné liečbu konzultovať s lekárom. Tieto prípravky zvádzajú k tomu, aby sa odsunuli odborníci na druhú koľaj a aby sa všetko riešilo na vlastnú päsť. Nie je to dobre. Vždy je lepšie vedieť, na čom ste a či vám nehrozí nič vážnejšie.

VIETE, ako prebieha vyšetrenie u urológa? 

 

Prostata – často kladené otázky

Môžem mať prostatu zväčšenú aj pred 30. rokom?

Áno, je to možné. Pokiaľ ďalej neposlúcha, nechajte sa vyšetriť.

Je zápal prostaty to isté, čo zväčšenie?

Nie. Zápal dokáže prostatu zväčšiť, ale chronické zväčšenie má iné príčiny.

Aká je prevencia proti zväčšeniu prostaty?

Zdravý životný štýl, dostatok sexuálnej aktivity, posilňovanie svalov panvového dna. Konzumovať menej bielkovín. Zvýšiť príjem ovocia a zeleniny.

Ako je to s inkontinenciou (únikom moču) po operácii prostaty?

Pomerne častá je po operácii nádoru. Menej potom po operácii zväčšenej prostaty. K významnému ústupu dochádza 6 – 12 mesiacov po operácii. Fyzioterapia hrá tiež významnú úlohu pri zlepšení.

Ako prebieha test na rakovinu prostaty?

Po odbere v laboratóriu sa skúma prítomnosť PSA antigénu v krvi. V prípade jeho výskytu nasleduje biopsia. Tá podozrenie potvrdí alebo vyvráti.

Je rakovina prostaty dedičná?

Bohužiaľ áno.

Je masáž prostaty dobrou prevenciou proti zväčšeniu?

Rozhodne áno. Kliknite a naučte sa prospešnú masáž prostaty. 

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE

Podrobný priebeh vyšetrenia prostaty
Zoznam všetkých ochorení prostaty
Rakovina prostaty – ako sa prejavuje, ako lieči a koľko sa s ňou dožijete?
Rakovina prostaty a zväčšená (hyperplastická) prostata – takto ich rozoznáte
Vplyv zväčšenej prostaty na pevnosť erekcie
Prostatektómia - chirurgické odstránenie časti prostaty
Zväčšená prostata - príznaky a vyšetrenie
Zväčšená prostata - lieky na predpis a preventívne doplnky stravy
11 príčin nepríjemného zápalu prostaty
3 najčastejšie ochorenia prostaty

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze