Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Trenírky alebo slipy alebo ktoré prádlo menej škodí plodnosti a erekcii?

1/52/53/54/55/5 (5 hlasů, průměr: 3,40 z 5)
Loading...

Čierna – biela, sladké – slané, dobro – zlo, deň – noc. Tradičné protiklady, ktoré rozdeľujú ľudstvo už od nepamäti na dve polovice. Niekto sa prikláňa k jednému, niekto k druhému. Prakticky vo všetkých oblastiach ľudského života by ste také rozpory našli.

Ale ako to je v prípade tradičnej mužskej spodnej bielizne – trenky vs. slipy? Čomu by ste sa mali radšej vyhnúť? V tomto článku som sa pozrela na zúbok mužskej spodnej bielizne. Čo je pre mužské intímne zdravie podľa odborníkov škodlivejšie trenky alebo slipy?

trenírky boxerky alebo slipy?

 

Trenky alebo slipy?

„Sto ľudí, sto chutí,“ hovorí tradičné ľudové príslovie. V tomto článku nebudem vôbec riešiť váš vkus alebo estetické cítenie, ktorý z týchto druhov spodnej bielizne je podľa váš krajší alebo lepší. Trenky a slipy si zhodnotíme čisto z odborného hľadiska a na základe vedeckých zistení.

Najprv začnem vplyvom treniek a slipov na mužskú erekciu. Ďalej budem pokračovať vzťahom treniek a slipov k plodnosti muža a na záver nezabudnem spomenúť spojitosť medzi spodnou bielizňou muža a celkovým zdravím v intímnych partiách. Zaujíma vás, čo predstavuje pre vaše náradie väčšie zlo – trenky vs. slipy? Potom neprestávajte čítať.

 

Trenírky vs. slipy a erekcia

A začneme spojením mužskej spodnej bielizne s erekciou. Podľa najnovších poznatkov nemá na erekciu negatívny vplyv žiadny druh spodnej bielizne. Inými slovami – noste si, čo chcete, aj tak vám bude stáť ako skala.

Čo naopak negatívne ovplyvňuje erekciu, tak je obezita, nezdravý životný štýl, nadmerné vystavenie stresu, cukrovka, depresia, fajčenie, alkohol či psychické ťažkosti. To všetko dokáže utlmiť alebo úplne potlačiť vašu erekciu, ale výber spodnej bielizne na to nemá absolútne žiadny vplyv. Zistite o problémoch s erekciou viac v článku Erektilná dysfunkcia a terapia pre jej liečbu.

 

Trenky vs. slipy a plodnosť – potencia

Naopak, o plodnosti je to už iný príbeh. Na tú môže mať nevhodný druh spodnej bielizne značný vplyv. Uvedieme si to ale na pravú mieru:

Žiadna spodná bielizeň nedokáže zaistiť, aby ste boli úplne neplodný. Teda inak povedané, žiadna spodná bielizeň vás neurobí sterilného. Avšak niektoré kúsky dokážu spomaliť či úplne znehodnotiť vaše spermie. Ako to?

 

Slipy a zníženie kvality spermií

Príliš tesná spodná bielizeň, ktorá úzko obopína vaše náradie, ako sú napríklad pánske slipy alebo pánske tangá, totiž nedáva vašim intímnym partiám príliš veľa priestoru. Penis a najmä semenníky sa vám v takej chvíli neprirodzene prehrievajú, a tým môže dôjsť k spomaleniu spermií alebo dokonca k ich odumretiu.

V takej chvíli by ste samozrejme mali logicky problémy s oplodnením vašej partnerky.

TIP: Pre zdravie semenníkov je nevyhnutné ich samovyšetrovanie. Kliknite a čítajte, ako na to

 

Vedecké štúdie potvrdzujúce nevhodnosť slipov

I keď k takému zisteniu nepotrebujete vedecké poznatky, pretože sám zreteľne cítite, že máte v rozkroku oveľa teplejšie v úzkych rifliach a v tesných slipoch, potvrdzujú to aj odborné štúdie.

S prvými výsledkami prišla štúdia „Mild induced testicular and epididymal hyperthermia alters sperm chromatin integrity in men” v roku 2012. V rámci tohto výskumu sledovali vedci skupinu mužov, ktorí po dobu dlhšiu ako 120 dní nosili minimálne 15 hodín denne špeciálne skonštruovanú spodnú bielizeň, ktorá zvyšovala teplotu v ich rozkroku.

Po ukončení štúdie vykonali kontrolný spermiogram a zistili, že sa znížila nielen pohyblivosť a životaschopnosť spermií, ale aj ich celkový počet.

O dva roky neskôr sa vedci zamerali na faktory životného štýlu a aneuploidiu spermií, teda tvorbu chybných spermií. Odborníci zistili, že rôzne faktory životného prostredia a životného štýlu môžu v priebehu tvorby spermií v semenníkoch narušovať ich normálnu funkciu a môžu spôsobiť aneuploidiu, teda tvorbu chybných spermií.

Štúdia sa skladala z 212 zdravých mužov mladších ako 45 rokov, ktorí navštevovali kliniky neplodnosti pre diagnostické účely a ktorí mali normálnu koncentráciu spermy. Všetci účastníci poskytli na začiatku štúdie vzorku spermy.

Výsledky tejto štúdie naznačujú, že faktory životného štýlu jednoznačne súvisia s aneuploidiou spermií. Bol nájdený pozitívny vzťah napríklad medzi každodenným pitím kávy a nedostatkom chromozómu X alebo Y, rovnako, ako pitie kávy 1 – 6-krát týždenne a ďalšieho chromozómu 18. Ale čo nás zaujíma najviac a čo vďaka tejto štúdii vyšlo najavo, že nosenie upnutých slipov znižovalo počet spermií v semenníkoch a zároveň viedlo k tvorbe poškodených spermií. Tieto zistenia ukazujú, že zmena návykov muža v životnom štýle môže prispieť k zníženiu výskytu aneuploidie spermií.

Ďalšia odborná štúdia, ktorá sa zaoberala touto témou s názvom „Are boxer shorts really better? A critical analysis of the role of underwear type in male subfertility” priamo sledovala vplyv upnutej spodnej bielizne na mužskú plodnosť. Tento výskum pracoval s rovnakým predpokladom ako my, a to, že upnutá spodná bielizeň môže zvýšiť teplotu semenníkov, a to môže mať za následok zastavenie spermatogenézy, abnormálne parametre spermy či vo výnimočných prípadoch i sterilitu.

Počas štúdie bolo sledovaných celkom 97 mužov, ktorým bola priebežne meraná teplota ich semenníkov. Muži boli rozdelení na dve skupiny, jedna nosila upnutú spodnú bielizeň a druhá voľnú spodnú bielizeň. Výsledky preukázali, že nosenie upnutej spodnej bielizne zvyšuje teplotu semenníkov, čo môže mať negatívny vplyv na mužskú plodnosť.

 

Najnovšie štúdie z roku 2018

Obrovskú vlnu záujmu vyvolala v lete 2018 najnovšia štúdia publikovaná v časopise Human Reproduction vykonaná tímom pôsobiacim v Harvard’s T.H. Chan School of Public Health. Aj táto štúdia sa zamerala na našu otázku: „Môže spodná bielizeň ovplyvniť mužskú plodnosť?”.

Profesor Lee Smith, ktorý sa zaoberá výskumom funkcií semenníkov na austrálskej univerzite University of Newcastle, uviedol pre denník The Guardian:

Ide o zaujímavú štúdiu, ktorá zdôrazňuje súvislosť medzi vyššou teplotou v miešku a zvýšeným rizikom mierneho poklesu spermií, v podstate štúdia samotná popisovala koreláciu. Pre jednoznačné určenie kauzality bude nutný ďalší výskum.

Štúdia sledovala celkom 656 mužov, ktorí spolu so svojimi partnerkami vyhľadali pomoc v centre pre liečbu neplodnosti v bostonskej Massachusetts General Hospital medzi rokmi 2000 až 2017. Najmladší z účastníkov výskumu mal 18 rokov a najstarší 56 rokov. Žiadny zo sledovaných mužov neprekonal vazektómiu, teda prerušenie semenovodov.

Sledovaní muži potom počas štúdie vypĺňali dotazník zameraný na svoj životný štýl, celkovú anamnézu a tiež faktory, ktoré by mohli ovplyvniť ich plodnosť. Zároveň poskytli vzorku spermy, v ktorej bola zhodnotená koncentrácia ejakulátu, množstvo spermií a ich morfológia a pohyblivosť.

A aké sú výsledky tejto štúdie? Opäť potvrdila to, čo všetky pred ňou. Priaznivci treniek v štúdii vykazovali o 25 % vyššiu koncentráciu spermií a o 17 % vyšší celkový počet spermií v ejakuláte než muži, ktorí nosia slipy a podobnú tesnejšiu spodnú bielizeň. Súčasne tiež títo muži mali o 33 % viac pohyblivých spermií vo vzorke ejakulátu.

Lidie Mínguez-Alarcónová, vedúca vedeckého tímu pre denník The Independent uviedla:

Výsledky našej štúdie sú veľmi prakticky použiteľné, pretože ukazujú, že muži môžu zlepšiť svoju spermatogenézu, pokiaľ zmenia spodnú bielizeň, ktorú nosia, a dajú prednosť trenkám.

 

Trenky vs. slipy a plodnosť zhrnutie

Z tohto porovnania teda odchádzajú jednoznačne ako víťazi trenky. Tie by mali dopriavať vášmu náradiu dostatočný priestor, a tým pádom by nemalo dôjsť k jeho prehriatiu, a teda ani k zhoršeniu kvality vašich spermií.

MUDr. Marek Broul, urológ a sexuológ, ktorý pôsobí na Klinike urológie a robotickej chirurgie Masarykovej nemocnice v Ústí nad Labem, vysvetľuje:

Semenníky všeobecne potrebujú zhruba o štyri stupne nižšiu teplotu ako má zvyšok tela, aby mohla prebiehať spermatogenéza. Pokiaľ sú napríklad vplyvom tesnej spodnej bielizne pritiahnuté bližšie k telu, bude ich teplota vyššia, čo môže mať negatívny vplyv.

Vzhľadom na to, že cyklus spermatogenézy trvá zhruba 90 dní, mala by byť zmena viditeľná po troch mesiacoch nosenia voľnejšej spodnej bielizne.

Zároveň ale musím pridať ešte jednu informáciu. Pokiaľ sa snažíte o zvýšenie šance na splodenie potomka a odstraňujete zo svojho šatníka akúkoľvek upnutú spodnú bielizeň, potom by ste sa mali zamerať aj na ďalšie aspekty vášho života, ktoré môžu spôsobiť prehrievanie v intímnej oblasti.

Tým mám na mysli horúce kúpele, sauny, vírivky, horúcu vaňu, pokladanie si notebooku na lono a pod. To všetko totiž tiež prehrieva vaše semenníky a môže pri dlhodobom a častom pôsobení spôsobiť zníženie kvality vašich spermií.

 

Trenky vs. slipy a celkové zdravie muža

Na záver sa spoločne pozrieme na vplyv spodnej bielizne na celkové intímne zdravie muža. Rovnako totiž, ako v prípade mnohých iných cicavcov a primátov, je mužský pohlavný orgán veľmi komplikovaný a náchylný na problémy. Môžu sa tu objaviť najrôznejšie infekcie, zápaly, ekzémy a iné ďalšie problémy, čomu samozrejme výber spodnej bielizne môže pomôcť.

V tomto ohľade ale skôr ako o „upnutosti“ spodnej bielizne hovoríme o materiáli, z ktorého je spodná bielizeň vyrobená. Syntetická spodná bielizeň totiž môže spôsobiť najrôznejšie kožné choroby. Koža sa pod syntetickou tkaninou zaparuje a z vlhkého zaparenia vznikajú napríklad plesňové kožné choroby, a to najmä, pokiaľ je spodná bielizeň veľmi priliehavá.

Maurice Voce, spoluzakladateľka a riaditeľka marketingu v spoločnosti pre starostlivosť o pleť Skin Authority, v jednom rozhovore uviedla:

Určite by ste mali nosiť takú spodnú bielizeň, ktorá poskytuje správnu úroveň podpory a je vyrobená z vhodnej látky, ktorá poriadne odvádza vlhkosť. Nikdy nenoste spodnú bielizeň zo syntetických materiálov, ako je polyester alebo polyamid.

Dobrou správou ale je, že už dnes existuje množstvo možností spodnej bielizne vo všetkých cenových kategóriách, ktoré sú vhodné pre vaše intímne partie.

Ideálna je preto voľnejšia spodná bielizeň zo 100 % bavlny. Opäť teda získavajú bod trenky. Taká bielizeň by mala byť priedušná a pohodlná na nosenie. Zároveň ale pozor na výber správnej veľkosti. Mnohí muži robia tú chybu, že si zaobstarajú pohodlné trenky, ale napríklad o dve čísla väčšie.

Potom im také spodky správne nesedia, padajú im a neposkytujú správnu oporu. Pokiaľ ste teda doteraz neprišli trenkám na chuť, možno bola chyba v nevhodnej veľkosti. Ale s tým vám už pomôže vyškolená predavačka v obchode.

A nezabudnite ani na jeho pravidelnú výmenu. Lekár Gregory D. Albert, lekár v Delray Beach v štáte Florida, pripomína:

Spodnú bielizeň je potrebné často meniť, aby bola vždy čistá. Aj niekoľko dní po sebe nosená spodná bielizeň môže spôsobiť kožné problémy.

 

Sčítané, podčiarknuté aká spodná bielizeň je pre vás (ne)vhodná?

Dostávame sa do finále. Porovnali sme si upnutú a voľnú spodnú bielizeň z pohľadu vplyvu na mužskú erekciu, plodnosť a celkové zdravie muža. Jednoznačným víťazom nášho porovnania sú trenky. Tie odporúča väčšina odborníkov, lekárov, urológov, andrológov či sexuológov.

Sú pohodlné, vzdušné, dávajú vášmu náradiu dostatok priestoru a príliš vaše intímne partie neprehrievajú. Ideálne sú trenky vyrobené zo 100 % bavlny a dôležitá je aj ich správna veľkosť.

A pokiaľ sa nedokážete rozhodnúť, akému typu spodnej bielizne dáte prednosť, nemusíte nosiť žiadnu. „V skutočnosti totiž neexistuje žiadny lekársky dôvod, ktorý by prehlásil, že musíte nosiť spodnú bielizeň,uviedol Jamin Brahmbhatt, MD, co-riaditeľ urologickej kliniky PUR v Clermont na Floride.

Pokiaľ teda nechcete trápiť svoj penis v nepohodlnej spodnej bielizni, môžete pokojne vyraziť aj naostro. Ale pozor, v takej chvíli je dôležité svoj na celý deň v rifliach pripraviť. Ale o tom zase niekedy nabudúce.

ĎALEJ ČÍTAJTE: O potencii – plodnosti a o tom, prečo je veľmi dôležitá vo vzťahu so ženou.

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze