Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Samovyšetrenie semenníkov ako domáca prevencia rakoviny. Ako sa samovyšetriť?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Pokiaľ náš blog sledujete pravidelne, viete, že účinný postup pre samovyšetrenie prostaty prakticky neexistuje. O tom sme vás informovali v predošlom článku. Ako je tomu ale v prípade semenníkov? Je možné odhaliť rakovinu semenníkov či inú závažnú chorobu ešte v jej zárodku vďaka samovyšetreniu semenníkov? Ako na samovyšetrenie semenníkov krok za krokom? A ako často by ste to mali vykonávať?

samovyšetrenie semenníkov

 

Prečo si samovyšetrovať semenníky?

Akákoľvek prevencia predchádza závažným, život ohrozujúcim chorobám. Inak tomu nie je ani v prípade samovyšetrenia semenníkov. Pri ňom sa muži snažia odhaliť hlavne nebezpečnú rakovinu semenníkov, a to ideálne ešte v jej počiatku.

Práve rakovina semenníkov patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u dospievajúcich chlapcov a mladých mužov. Najviac ohrozenou vekovou skupinou sú muži vo veku 15 až 25 rokov. Povedalo by sa, že vás v tak mladom veku rakovina nemôže ohroziť, ale opak je pravdou.

Každý rok ochorie na rakovinu semenníkov asi 450 mužov. To je viac ako jeden človek každý deň. A zhruba 40 pacientov ročne tejto chorobe podľahne. Pritom samovyšetrenie semenníkov vykonáva len pätina slovenských mužov. A rovnako, ako v prípade iných nádorov, platí aj v prípade rakoviny semenníkov, že čím skôr ju odhalíte, tým je vyššia pravdepodobnosť úplného vyliečenia.

Doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA z Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Hradci Králové, ktorý patrí medzi popredné české kapacity v odbore, vysvetľuje:

Nádor semenníka je život ohrozujúcou chorobou. Pacienti sa ale často hanbia o svojom náleze s lekárom porozprávať alebo ho taja pred svojím okolím. Nie je výnimkou pacient s niekoľkomesačnou anamnézou rezistencie na semenníku, o ktorej vie a nikomu sa neprizná.

Pritom „výhodou“ tohto ochorenia je, že je naň možné prísť aj bežným samovyšetrením. Aj vďaka tomu dve tretiny chorých prídu k lekárovi včas, a teda v počiatočnom štádiu, kedy je ochorenie ešte dobre liečiteľné.

 

VIDEO: O samovyšetrenie s pani primárkou Barčiovou

 

Ako často samovyšetrovať semenníky?

Metódy samovyšetrenia semenníkov, vďaka ktorým môžete riziko rakoviny znížiť na minimum, sú veľmi jednoduché.

Pán doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA odporúča vykonávať samovyšetrenie v pravidelných intervaloch:

Vhodné je vykonávať samovyšetrenie semenníkov priebežne u každého muža. Frekvencia samovyšetrenia nie je nijako stanovená. Z mojej praxe by som sa ale priklonil aspoň k trojmesačnému intervalu alebo aj kratšiemu.

Niektorí odborníci odporúčajú vykonávať samovyšetrenie semenníkov každý mesiac rovnako, ako samovyšetrenie prostaty. Stanovte si preň konkrétny deň, napríklad prvý deň v mesiaci. Začnite so samovyšetrením už v inkriminovanom veku, a to v 15 rokoch. Avšak ani v dospelosti neprestávajte. Rakovina, a nielen semenníkov, totiž môže prepuknúť kedykoľvek.

Urobte si z toho pravidelnú životnú rutinu. Ideálne je vykonávať samovyšetrenie ihneď po kúpaní či sprchovaní, pretože po kúpeli v teplej vode je miešok uvoľnený a nahmatanie prípadných neobvyklých útvarov na povrchu semenníkov je tak ľahšie.

Rozhodne nevykonávajte samovyšetrenie vo chvíli, kedy vás to výrazne bolí a je to pre vás nepríjemné. Bolesť je totiž signálom, že niečo nie je v poriadku.

Samovyšetrenie semenníkov vám nezaberie viac ako 5 minút, takže sa nemusíte báť, že by ste si kvôli tomu museli vzdať na pol dňa voľno.

 

VIDEO: Presný manuál samovyšetrenia

 

Návod na samovyšetrenie semenníkov jednoduchý manuál

Samovyšetrenie semenníkov začnite pohľadom. Pozrite sa, ako vaše semenníky vyzerajú, či sa na nich nenachádza niečo podozrivé a či sú semenníky na pohľad zdravé. Semenníky by mali mať ružovú farbu.

Pokiaľ teda sú na nejakom mieste farebne odlišné, môže to značiť nejakú zmenu tkaniva. Porovnajte aj tvar a veľkosť oboch semenníkov. Jemným pohmataním zistíte, či je miešok ľahko pohyblivý, nebolestivý a bez hrčiek.

A ako vykonávať samotné samovyšetrenie? Odpoveď nám poskytol pán doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA:

Vyšetrenie semenníkov je jednoduché. Vykonávame ho tak, že medzi prsty uchopíme semenník, vyhmatáme jeho prednú plochu a bočné strany, ktoré sú hmatom prístupné.

Pokiaľ zistíte na semenníku zatvrdnuté miesta, hrčky, nerovné kontúry, zmenu konzistencie, obráťte sa ihneď na svojho praktického lekára alebo špecialistu-urológa. Lekár vám urobí klinické vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenie mieška, obidvoch semenníkov. Pri nejasnostiach vám bude odobraná krv pre ďalšie vyšetrenie.

 

Takže si to zhrnieme:

  1. Každý semenník sa vyšetruje zvlášť, a to obomi rukami.
  2. Ukazováky a prostredníky obidvoch rúk priložte na spodnú stranu semenníka, kým palce položte na prednú stranu.
  3. Potom pomocou jemného posúvania mieška medzi prstami a palcamov ohmatávajte povrch semenníka, či na ňom nie je nejaký hrbolček.

 

VIDEO: Ďalšie potrebné informácie k samovyšetreniu semenníkov

 

Na čo sa zamerať počas samovyšetrenia semenníkov?

Počas samovyšetrenia sa zamerajte najmä na hrčky a hrbolčeky. Pokiaľ je u vás prítomná rakovina, bude mať najčastejšie podobu guľôčky asi vo veľkosti hrášku. Nečakajte teda žiadnu veľkú hrčku. Rakovina je totiž v prvej chvíli pomerne malá a šíri sa pomaly.

Úplne zdravé semenníky by sa počas samovyšetrenia mali prejavovať úplne mäkkým poddajným povrchom bez akýchkoľvek hrčiek a hrbolčekov. Zatvrdnutie, zmena tvaru alebo veľkosti sú nežiaduce signály, že je niečo zle.

So svojou vlastnou skúsenosťou sa s nami podelil pán Miroslav:

Moje problémy začali tým, že mi stvrdol pravý semenník. Bolo mi to divné, ale veľmi som to neriešil. Nejaké zdravotné problémy som si začal pripúšťať až v dobe, kedy môj semenník začínal naberať na objeme. Bol stále väčší a väčší.

To ma trochu znepokojilo, tak som asi po polroku, keď už to bolo asi tak dvakrát väčšie ako zdravý semenník, začal hľadať na internete a naozaj som našiel, že by mohlo ísť o nádor. Môj stav sa postupne zhoršoval, až som skončil v nemocnici. Jeden večer pri návrate domov som pocítil rezavú bolesť v podbrušku, z ktorej mi bolo nedobre.

Zostal som stáť a vedel som, že už neurobím ani krok. Chcel som sa posadiť, ale bolelo to ešte viac, tak som radšej zostal stáť. Lekárka mi v nemocnici oznámila, že mám rakovinu semenníka a metastázy v bruchu a pľúcach.

Zároveň by ste nemali mať absolútne žiadny problém s erekciou a ejakuláciou. Krv v ejakuláte môže byť aj príznakom rakoviny semenníkov.

Spozornieť by ste mali v prípade, že sa zmenila veľkosť jedného či obidvoch semenníkov. V takej chvíli opäť radšej vyhľadajte odborníka.

 

Kedy je nutné navštíviť odborníka?

Kedy už je teda nutné navštíviť odborníka? Vo chvíli, keď:

  • si nahmatáte na semenníku hrčku,
  • sa významne zmenila veľkosť jedného či obidvoch semenníkov,
  • ste zaznamenali krv v ejakuláte,
  • ste nahmatali na semenníku zatvrdnutie,
  • semenníky zmenili tvar,
  • ste na semenníkoch zaznamenali zmenu farby.

vimax facebook

 

Bolia vás semenníky? Nemusí to byť hneď rakovina, ale nepodceňujte ju

Začali vás v poslednej dobe pobolievať semenníky a máte strach, že by to mohla byť rakovina? Potom vás musím upokojiť. Väčšinou totiž o rakovinu nejde.

MUDr. Zdeněk Otava, FEBU z Polikliniky Budějovická uvádza:

Drobné rezistencie na semenníkoch môžu byť aj nezávislé, napríklad rôzne cysty. Nič to ale nemení na tom, že v prípade každej zmeny by mal muž čo najrýchlejšie navštíviť urológa.”

Pokiaľ si nenahmatáte na semenníkoch žiadnu hrčku, môže ísť o mechanické poškodenie semenníkov, narušenie prietoku krvi do semenníka v dôsledku torzie, narušenie odtoku krvi zo semenníka v dôsledku tzv. variokély, zápalové ochorenie nadsemenníka či priamo semenníka alebo aj bolesť z inej časti tela.

Mimochodom, práve o bolestiach v podbrušku u mužov nájdete na našom blogu venovaný celý jeden článok.

 

VIDEO: O karcinóme semenníkov, ktorý môže byť dôsledkom zanedbaného samovyšetrovania

 

Najčastešie ochorenia semenníkov:

  • Zápal semenníkov (orchitída)
  • Otočenie semenníka (torzia) – stav vyvolaný otočením semenníka okolo cievnej stopky a priškrtenie prívodných tepien
  • Spermatokéla – nebolestivý cystický útvar, ktorý je vyplnený spermatickou tekutinou a môže obsahovať aj spermie. Obyčajne sa ale nachádza nad alebo za semenníkom, od semenníka je však oddelený
  • Hydrokéla – ochorenie, pri ktorom sa hromadí čistá jantárová tekutina medzi obalmi semenníka
  • Varikokéla – rozšírenie žíl v oblasti mieška
  • Rakovina semenníkov

Bolesť semenníkov teda ešte neznamená to najhoršie. Ideálne je v takej chvíli obrátiť sa na vášho praktického lekára alebo urológa. Ten vás vyšetrí a určí presnú diagnózu vašich problémov.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách semenníkov

VYŠETRENIE SEMENNÍKOV
SAMOVYŠETRENIE SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
HYDROKÉLA (VODNÁ CYSTA)
TORZIA SEMENNÍKOV
BOLESŤ NADSEMENNÍKOV
ORCHIEKTÓMIA - ODSTRÁNENIE SEMENNÍKOV

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze