Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Orchiektómia (chirurgické odstránenie semenníkov) – príčiny, metódy a vzhľad miešku po zákroku

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Trápi vás závažné ochorenie semenníka a váš lekár spomenul výraz „Orchiektómia”?

  • Čo tento tajomný pojem vlastne znamená?
  • Ako tento zákrok prebieha?
  • Aké ochorenia sú natoľko závažné, že musia skončiť práve odstránením semenníkov?
  • Aké existujú typy orchiektómie?
  • A aký je život po prekonanej orchiektómii?
  • Môže mať muž normálne sex, či nebodaj deti?

orchiektómia

 

Orchiektómia – chirurgické odstránenie semenníkov

Orchiektómia je pojem označujúci chirurgické odstránenie semenníka.

K tomuto zákroku sa pristupuje iba v dvoch základných situáciách – v prípade veľmi vážneho ochorenia, najčastejšie rakoviny semenníkov, alebo v prípade zmeny pohlavia.

V roku 1966 získal za tento spôsob liečby rakoviny semenníkov Charles Brenton Huggins Nobelovú cenu za lekárstvo.

Charles Brenton Huggins, otec orchiektómie

Charles Brenton Huggins – „otec“ orchiektómie

 

Typy orchiektómie

Existuje zároveň niekoľko typov orchiektómie:

  1. Bilaterálna, alebo aj obojstranná orchiektómia – s odobratím obidvoch semenníkov. Inak povedané sa tomuto typu hovorí „chirurgická kastrácia“.
  2. Subkapsulárna orchiektómia – odoberá sa iba hormonálne aktívne tkanivo.
  3. Radikálna, slabinová či vysoká orchiektómia – výkon spočíva v odstránení semenníka, nadsemenníka a časti semenného zväzku.

BUĎTE PRIPRAVENÝ: Ako prebieha vyšetrenie u urológa? Nemusíte mať z toho obavy. Nie je sa čoho báť.

orchiektómia

 

Ochorenia, ktoré končia orchiektómiou

Orchiektómia doteraz zostáva jednou z najčastejších metód liečby pokročilého karcinómu prostaty či rakoviny semenníkov.

Samozrejme, že sa rakovina lieči aj pomocou chemoterapie či ožarovania, ale to v mnohých prípadoch, bohužiaľ, nestačí.

Potom je nutné pristúpiť k radikálnejšiemu kroku, ktorým je práve orchiektómia.

 

BDSM a orchiektómia – je to dobrý nápad?

Niektorí ľudia dokonca vykonávajú orchiektómiu ako erotickú praktiku. Nechávajú si odstrániť semenníky, a to ich vzrušuje.

Na to ale orchiektómia prvotne neslúži. Orchiektómia je oficiálne iba jedným zo spôsobov liečby pokročilého karcinómu prostaty či rakoviny semenníkov.

 

Alternatívna liečba v porovnaní s orchiektómiou

Existujú nejaké alternatívy? Je možné sa orchiektómii vyhnúť?

Niektoré odborné zdroje uvádzajú, že možno úplne výnimočne odstrániť iba napadnutú časť semenníku s nádorom.

Vo väčšine prípadov ale musí, bohužiaľ, dôjsť k celkovému odstráneniu semenníka, a teda k orchiektómii.

 

Priebeh orchiektómie

Ako takáto operácia prebieha? Podstatou tohto zákroku je odstránenie semenníka rezom v slabine. Výkon prebieha v celkovej anestézii. Nič teda necítite.

Pred operáciou dostanete injekčné či tabletové antibiotiká. Zákrok začína rezom nad slabinovým kanálom, ktorý sa otvorí.

Z neho sa vypreparuje semenný zväzok, ktorý je zachytený cievnou svorkou, aby sa pri manipulácii so semenníkom nemohli nádorové bunky šíriť krvným obehom do organizmu.

Potom sa vytiahne semenník, ktorý sa ešte raz zhodnotí, či sú na ňom skutočne viditeľné zmeny nádorového charakteru. Pokiaľ áno, preruší sa semenný zväzok a semenník sa odstráni.

Slabinový kanál sa spevní plastikou a operácia sa dokončí šitím podkožia a pokožky. Operácia trvá približne 30 až 45 minút.

Odstránený semenník sa následne pošle na histologické vyšetrenie, kde sa stanová presná diagnóza, ktorá je dôležitá na určenie ďalšieho liečebného postupu.

 

Orchiektómia na videu

Vzhľadom na mimoriadne chúlostivú povahu zákroku tu nezverejňujeme priamo video.

Kliknite, ak si ho chcete prehrať: 

orchiektómia zákrok

 

Príprava na orchiektómiu

Lekár vám odporučil liečbu rakoviny pomocou orchiektómie, teda chirurgického odstránenia semenníka. Ako by ste sa na takúto operáciu mali pripraviť?

Obvykle si vopred zaistíte predoperačné vyšetrenie, na ktorom sa vyhodnotí váš celkový zdravotný stav a vykonajú sa laboratórne a prístrojové vyšetrenia.

Po prijatí sestrou v nemocnici vás navštívi člen lekárskeho tímu, ktorý dokončí vaše vyšetrenie a zhodnotí vašu spôsobilosť k operačnému výkonu.

Požiadajú vás, aby ste minimálne 6 hodín pred operáciou nejedli ani nepili. Večer pred operáciou dostanete lieky od anesteziológa, ktoré vás upokoja a príjemne uspia.

 

Orchiektómia – môžu sa odstrániť obidva semenníky?

Pokiaľ rakovina napadla obidva vaše semenníky, prípadne prechádzate procesom zmeny pohlavia, potom môžu byť pri orchiektómii odstránené obidva semenníky. Tento zákrok sa nazýva bilaterálna orchiektómia.

Výsledok potom záleží od vašej situácie. V prípade liečby rakoviny je možné vložiť po zákroku do miešku silikónovú protézu, ktorá kozmeticky nahradí vaše semenníky.

Pokiaľ podstupujete zmenu pohlavia, potom väčšinou dochádza ku kompletnej vaginoplastike.

 

Riziká orchiektómie

Tak, ako akákoľvek iná operácia, je aj táto spojená s istými rizikami. Najväčším rizikom je infekcia, hematóm v rane, zmena citlivosti v okolí rany, opuch miešku, teploty absces v rane alebo oneskorené hojenie.

To však môžete výrazne ovplyvniť správnou hygienou a pokojom na lôžku. Hlavné je vyvarovať sa ťažkej fyzickej námahe v období zhruba až 3 týždne po operácii, obzvlášť v zmyslu zdvíhania ťažkých predmetov.

MUDr. David Tomášek uvádza:

S výkonom sú spojené štandardné riziká patriace k chirurgickému výkonu – šokové stavy, infekcie, rozpad rany, hojenie druhotné (per. secundam).

Ako dlho vlastne budete po prekonanej orchiektómii v nemocnici? Doba pobytu v nemocnici záleží predovšetkým na presnom stanovení diagnózy a nutnosti ďalších eventuálnych vyšetrení.

 

Diskusia a skúsenosti – sexuálny život, plodnosť a erekcia po orchiektómii

Aký bude váš život po prekonanej orchiektómii? Budete môcť mať normálne sex alebo dokonca deti? Budete mať ešte erekciu? Postaví sa vám? Dokážete aj po odstránení semenníka uspokojiť svoju partnerku?

Ničoho sa báť nemusíte. Odstránenie jedného semenníka by nemalo nijako negatívne ovplyvniť váš sexuálny život.

Zostávajúci druhý semenník totiž automaticky prevezme funkciu odstráneného semenníka, takže vaša schopnosť sexuálneho života a plodenia detí by mala zostať aj po tak náročnom zákroku takmer nenarušená.

Rakovina semenníku či prostaty a jej liečba, najmä chemoterapia, však môže zmeniť množstvo a kvalitu vašich produkovaných spermií.

Avšak aj na to už má dnešná medicína riešenie. Je totiž možné zabezpečiť kryokonverzáciu (zmrazenie) vášho semena. Tieto vzorky následne môžete v budúcnosti použiť k metódam asistovaného oplodnenia v prípade významnej poruchy plodnosti po ukončení onkologickej liečby.

 

Život po orchiektómii – skúsenosti skutočných mužov

orchiektómia diskusia orchiektómia fórum orchiektómia skúsenosť

/ZDROJ/

 

Hladina hormónov po chirurgickom odstránení semenníkov

Každý chlap vie, že najdôležitejší mužský pohlavný hormón testosterón vzniká v semenníkoch. Lenže ako to s ním bude po orchiektómii? Budete mať ešte vôbec v tele nejaký testosterón? Alebo sa z vás po operácii stane žena?!

Našťastie zostávajúci druhý semenník automaticky prevezme funkciu odstráneného semenníka, takže k žiadnym výrazným problémom nedôjde.

Pokiaľ by vám pri orchiektómii boli odstránené obidva semenníky, bude vám po zákroku nasadená doživotná hormonálna substitučná liečba, ktorá vám bude chýbajúci testosterón do tela dopĺňať. V prípade zmeny pohlavia je toto, samozrejme, bezpredmetné.

 

Podoba rozkroku po orchiektómii

Veľa mužov má tiež strach, ako bude po zákroku vyzerať ich rozkrok. Predsa len ste celý život zvyknutý na nejaký vzhľad svojho prirodzenia a teraz by naraz mal chýbať jeden celý semenník.

Nebude to divné? Nebude sa vám partnerka smiať? Nebudete kvôli tomu chlap len „z polovice“? Opäť sa nemáte čoho báť.

Pokiaľ by ste mali problémy s kozmetickým výsledkom po odobraní semenníka, je možné po ukončení onkologickej liečby vložiť do mieškau silikónovú protézu.

Predstavte si ju ako malú silikónovú slivku presne veľkosti vášho odobratého semenníka. Vďaka tomu budú aj po zákroku vyzerať vaše semenníky úplne rovnako. Ako by ste nikdy žiadnu operáciu ani neprekonali.

Vo výnimočných prípadoch je dokonca možné silikónový implantát vložiť do miešku ihneď po orchiektómii.

Toto je však limitované predpokladanou nutnosťou následného ožiarenia a často aj časovou tiesňou. V každom prípade je nutné tento zákrok vopred dohodnúť s vaším lekárom. Opäť sú ale vaše obavy úplne zbytočné.

silikónové implantáty semenníkov

Implantované silikónové semenníky

 

SLOVO REDAKCIE: 

Asi žiadneho chlapa neteší, keď musí podstúpiť orchiektómiu. Bohužiaľ je to jedna z najčastejších a najúspešnejších metód liečby pokročilého karcinómu prostaty či rakoviny semenníkov.

Na druhej strane sa niet čoho obávať – zostávajúci druhý semenník automaticky prevezme funkciu odstráneného semenníku, a preto žiadne výraznejšie zmeny vo svojom tele nezaznamenáte.

Ani po estetickej stránke sa vďaka silikónovému implantátu nemusíte ničoho obávať.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách semenníkov

VYŠETRENIE SEMENNÍKOV
SAMOVYŠETRENIE SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
HYDROKÉLA (VODNÁ CYSTA)
TORZIA SEMENNÍKOV
BOLESŤ NADSEMENNÍKOV
ORCHIEKTÓMIA - ODSTRÁNENIE SEMENNÍKOV

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze