Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Vyšetrenie semenníkov – ako presne prebieha a ako sa na neho pripraviť?

1/52/53/54/55/5 (4 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Priznajme si to to, vyšetrenie u pánskeho lekára nemá nikto z nás rád. Nikto z nás nie je rád, keď musí ísť za lekárom, nikto z nás sa nerád zveruje so svojimi ťažkosťami cudziemu človeku a čo viac, nikto z nás nerád obnažuje svoje najintímnejšie partie ani pred lekárom, ktorý je odborníkom na svojom mieste.

Pokiaľ ale chceme byť zdraví a mať spokojný a bezproblémový život, raz za čas nás taká návšteva neminie. Ale nebojte, rozhodne sa nemáte čoho báť.

Poďme si v tomto článku prejsť krok za krokom, ako prebieha vyšetrenie semenníkov. Ako to celé bude prebiehať? Čo všetko sa na ňom bude diať? Ako vás bude lekár vyšetrovať? A bude niečo z toho napríklad bolieť? Na všetky tieto otázky si spoločne odpovieme. Poďme sa do toho pustiť.

vyšetrenie semenníkov

 

Kam na vyšetrenie semenníkov?

Začneme ale úplne najzákladnejšou otázkou – kam by ste mali ísť na vyšetrenie semenníkov? Nech už sú ťažkosti akékoľvek, najprv navštívte svojho praktického lekára. Ten vás už veľmi dobre pozná, pozná vašu zdravotnú históriu a vie, aké sú vaše predispozície. Prehliadne vás, zmeria vám krvný tlak a vyšetrí váš moč. Pokiaľ sa mu to nebude zdať, môže vás poslať na vyšetrenie semenníkov k urológovi.

K urológovi sa ale môžete objednať rovno sami, nemusíte mať odporúčanie od praktického lekára. Takže pokiaľ sa vám nechce k obvoďákovi, môžete sa rovno objednať k urológovi.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Sexuológ, andrológ a urológ – v čom sa líšia a s čím vám presne pomôžu?

 

Kedy navštíviť urológa?

Spomenuli sme „nejaké ťažkosti”, ktoré by vás mali k lekárovi doviesť. To je ale príliš neurčité. O aké ťažkosti vlastne ide? Čo by malo byť tým spúšťačom, ktorý vás donúti na nič nečakať a navštíviť okamžite svojho praktického lekára alebo urológa?

To všetko sú výstražné znamenia, že niečo nie je v poriadku a mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára.

Peter, 19 rokov:

Dnes som si všimol, že mám vo svojom ejakuláte krv. Skúšal som hľadať na nete, ale dočítal som sa iba to, že je to rakovina semenníkov a pod. Lenže nikde žiadnu hrčku nemám.

Mám celkom strach, mám 19 rokov. Chcel by som sa spýtať, čo by to teda mohlo znamenať? Máte s tým niekto skúsenosti?

Áno, rakovina semenníka skutočne môže byť strojcom celého problému, ale nie je tomu tak úplne nutné vo všetkých prípadoch.

Je jasné, že máte obavy aj z niečoho vážneho, nádor sa ale potvrdí iba v 3,5 percentách prípadov. Určite ale vyhľadajte lekára, ten určí presnú príčinu,upokojuje pacientov sexuologička MUDr. Petra Sejbalová.

Najčastejšie sa muži stretávajú s diagnózou rakoviny prostaty. Rakovina prostaty je v Česku ročne diagnostikovaná u viac ako 6 500 mužov. Na druhom mieste stojí rakovina semenníkov. Tá je často diagnostikovaná mladým mužom vo veku 20 až 40 rokov.

MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologickej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe a 1. lekárskej fakulty Karlovej univerzity upozorňuje:

Keď s začne rakovina prejavovať niektorým z príznakov, ako sú problémy pri močení, v moči môže byť viditeľná krv, bolesti v kostiach alebo dokonca zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyliečiteľný.

Apelujeme preto na mužov, aby vyšetrenie podstúpili ešte v dobe kedy ťažkosti nemajú. Pokiaľ lekár objaví ochorenie skoro, môže predísť nebezpečným komplikáciám, ako sú kostné metastázy, a pacientovi vo výsledku zachráni život. Muži by sa teda vyšetrenia naozaj nemuseli báť.

Po 45. roku veku už by potom mali byť návštevy urológa na pravidelnej báze z dôvodu prevencie práve pred spomínanou rakovinou prostaty.

V tomto článku sa ale zameriame na prípady, kedy nejde o preventívnu prehliadku, ale kedy máte nejaké akútne problémy.

So svojou vlastnou skúsenosťou sa s nami podelil pán Miroslav:

Moje problémy začali tým, že mi stvrdol pravý semenník. Bolo mi to divné, ale veľmi som to neriešil. Nejaké zdravotné problémy som si začal pripúšťať až v dobe, kedy môj semenník začínal naberať na objeme. Bol stále väčší a väčší.

To ma trochu znepokojilo, tak som asi po polroku, keď už to bolo asi tak dvakrát väčšie ako zdravý semenník, začal hľadať na internete a naozaj som našiel, že by mohlo ísť o nádor. Môj stav sa postupne zhoršoval, až som skončil v nemocnici.

Jeden večer pri návrate domov som pocítil rezavú bolesť v podbrušku, z ktorej mi bolo nedobre. Zostal som stáť a vedel som, že už neurobím ani krok. Chcel som sa posadiť, ale bolelo to ešte viac, tak som radšej zostal stáť.

Lekárka mi v nemocnici oznámila, že mám rakovinu semenníka a metastázy v bruchu a pľúcach.

 

Ako prebieha vyšetrenie semenníkov?

Konečne sa ale dostávame k tomu najdôležitejšiemu, kvôli čomu ste aj tu – jak to vlastne celé prebieha? Čo vám všetko bude robiť lekár? Kam všade vám siahne? A či to bude bolieť?

Najprv sa k urológovi objednáte na nejaký konkrétny deň a čas. Na prehliadku budete vyzvaný, aby ste si so sebou priniesli vzorku ranného moču. Stačí sa vymočiť hneď po prebudení, napríklad do prázdnej zaváracej nádoby.

TIP PRE VÁS: Aby ste na to ráno nezabudli, nachystajte si nádobu večer vopred priamo na toaletu alebo vedľa toalety.

Pred vyšetrením je dobré sa osprchovať a samozrejmosťou je čistú spodnú bielizeň.

Holiť sa ale v intímnych partiách nemusíte. A to ani v prípade, že ste naozaj veľmi zarastený. Lekár je profesionál, takže nebude nijak hodnotiť váš porast. Toto vyšetrenie je pre neho dennou rutinou. Pred vyšetrením vám teda stačí základná hygiena – sprcha a čistá spodná bielizeň.

Keď narazíte na miesto, odovzdáte vzorku ranného moču a počkáte na vyzvanie v čakárni. Keď na vás dôjde rad, zavolá si vás pán doktor do ordinácie.

Všetko začína rozhovorom. Pán doktor sa vás spýta na to, čo vás trápia čo vás vlastne privádza do jeho ordinácie. Ako dlho už ťažkosti máte, ako sa prejavujú a kedy ste si ich po prvý raz všimli.

Nebojte sa mu úprimne a dopodrobna na všetky jeho otázky odpovedať. Kto iný by mal počuť pravdu, než práve váš lekár?

Gynekológ MUDr. Petr Hrubeš radí:

Keď pôjdete k lekárovi, nikdy mu netvrďte, že si myslíte, že máte rakovinu semenníka. Len mu popíšte svoje problémy a diagnózu nechajte na ňom.

A pripravte sa na otázky typu: Ako dlho na sebe príznaky pozorujete, či vás semenníky bolia a keď, tak akým spôsobom (stále, len v sede atď.). Pomôžete tým lekárovi lepšie a rýchlejšie určiť príčinu vašich problémov.

Po rozhovore prichádza na scénu menej príjemná časť vyšetrenia, a to hmatové vyšetrenie semenníkov. Áno, bohužiaľ k tomu musí dôjsť. Ale uvedomte si, že len tak lekár môže posúdiť, či sú vaše semenníky v poriadku. A verte, že za tie štyri slova „Vaše semenníky sú zdravé” tých pár minút nepohodlia skutočne stojí.

Urológ Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín všetkých upokojuje:

Obavy mužov z vyšetrenia nie sú namieste, nie je síce zvlášť príjemné, ale ide len o asi dvadsaťminútovú kontrolu, ktorá môže dotyčnému zachrániť život.

MAJTE PREHĽAD: Anatómia penisu – z čoho sa skladá vaša pýcha a čo majú časti za úlohu?

 

Ako sa semenníky vyšetrujú u lekára?

Najprv sa vyzlečiete do pol tela. Lekár sa na vaše semenníky pozrie a zhodnotí ich pohľadom – či nemajú nejakú neobvyklú farbu, či sú rovnako veľké a či nevykazujú iné známky toho, že by niečo mohlo byť v neporiadku.

Nasleduje hmatové vyšetrenie, kedy vám lekár semenník prehmatá, aby zistili, či sa v nich nenachádza napríklad nejaká skrytá hrčka.

MUDr. Zdeněk Otava. FEBU z Polikliniky Budějovická uvádza:

Drobné rezistencie na semenníkoch môžu byť aj nezávislé, napríklad rôzne cysty. Nič to ale nemení na tom, že v prípade každej zmeny by mal muž čo najrýchlejšie navštíviť urológa.”

Pokiaľ sa mu to stále nebude pozdávať, môže prejsť k ultrazvukovému vyšetreniu semenníkov, kedy semenníky vyšetria pomocou ultrazvukového prístroja. Ultrazvuk patrí medzi základné vyšetrovacie metódy.

Ide o neinvazívny výkon, ktorý vás nijako nezaťaží röntgenovým žiarením. Prirovnať ho môžeme k ultrazvuku, ktorý sa vykonáva tehotným ženám. Je úplne bezbolestný. Lekár vám pomocou ultrazvukovej sondy iba skontroluje vaše semenníky. Nič hrozného.

sonografické vyšetrenie semenníkov

Sonografické vyšetrenie semenníkov

 

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA sa ale snaží všetkých upokojiť:

Väčšina mužov sa prehliadky bojí. Je to pre ne príliš intímne. A práve preto je potrebné ich podporiť a zdôrazniť, že vyšetrenie nie je bolestivé a nie je dôvod báť sa.

Celý vyššie popísaný proces trvá asi 15 minút. Nejde teda o nič dlhé a naviac nič z vyššie uvedeného nebolí. Je to možno trochu nepríjemné, ale verte, že je oveľa lepšie zájsť za lekárom hneď a vypočuť si si „Mali ste zbytočné obavy. Vaše semenníky sú úplne v poriadku”, než sa doma zožierať obavami a strachom a medzitým nechať svoj problém dorásť do neliečiteľných veľkostí.

Dôležitosť lekárskeho vyšetrenia spomína aj riaditeľka Nadačného fondu Petra Koukala Kamila Lukášková:

Bohužiaľ stále platí, že s pravidelnou prehliadkou lekára sú u mužov spojené značné tabu hanba, pocit straty mužnosti, strach, že sa potvrdí ochorenie, pocit predsa sa to nemôže stať mne.

Pravidelné prehliadky sú pritom bezbolestná vec a pokiaľ sa nedajbože aj nález objaví, pri jeho včasnom odhalení je vysoká pravdepodobnosť na uzdravenie.

ultrazvukové vyšetrenie semenníkov

Ultrazvukové vyšetrenie semenníkov

Mám sa pred vyšetrením semenníkov báť?

Určite sa vyšetrenia semenníkov nebojte. Ako už bolo niekoľkokrát povedané, nebolí to.

Mnohí páni sa ale neboja tak bolesti, ako toho, že na nich bude siahať cudzí chlap alebo že sa mu nedajbože jeho penis počas vyšetrenia stoporí.

Tak po prvé – rovnako, ako gynekológovia nie sú iba ženy, tak ani urológovia nie sú iba muži, takže pokojne môžete naraziť na urologičku lekárku ženu.

A po druhé – lekár je profesionál a odborník a vie, že keď vám siahne do intímnych partií, môže sa vám penis stoporiť. To je ale úplne normálne a naopak môžete byť rád, pretože pevná erekcia značí pevné zdravie. Vedzte, že sa aj ženy u gynekológa často vzrušia. Len sa tým následne samozrejme nechvália. To je ale úplne normálne.

Niektorým mužom pomáha myslieť počas vyšetrenia na niečo iné, neerotické. Napríklad na pracovné povinnosti, na domáce práce, ktoré vás ešte v ten deň čakajú, alebo na čokoľvek, čo vás skrátka nevzrušuje. Ale aj keby sa vám penis stoporil, rozhodne to nevadí a nie je to žiadna tragédia.

MUDr. Romana Pavelková vysvetľuje, ako také vyšetrenie prebieha:

Postup pri vyšetrení obnáša základný pohovor s pacientom zahŕňa dobu trvania ťažkostí, pridružené choroby, rodinnú anamnézu a podobne.

Ďalej vlastné klinické vyšetrenie a laboratórne vyšetrenie moču, pokiaľ je nutné, aj vyšetrenie krvi, u mužov nad 50 rokov aj preventívne vyšetrenie PSA – prostatického špecifického antigénu, ktorého hladina je zvýšená pri nádorových ochoreniach prostaty a podobne. Ďalším vyšetrením je potom ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra.

 

MAJTE PREHĽAD: Bolesť v podbrušku u mužov – 11 obvyklých príčin a metódy liečby.

 

Ako často chodiť na vyšetrenie semenníkov?

Pokiaľ máte akútne problémy, je jasné, že k urológovi zavítate hneď bez premýšľania. A kým svoj problém spoločne nevyriešite, môžu byť tieto návštevy častejšie.

Pokiaľ vás ale žiadne problémy netrápia, navštívite ho až po 45. roku veku v rámci preventívnej prehliadky a potom vždy každé dva roky.

Urológ Otakar Čapoun, ktorý pôsobí na Urologickej klinike 1. lekárskej fakulty Karlovej univerzity a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe, radí:

Muži by si mali nechať urobiť krvný odber už v 40 rokoch. Podľa jeho hodnoty by potom mali byť určené ďalšie intervaly, kedy vyšetrenie PSA opakovať.

Riziko vzniku rakoviny prostaty sa významne zvyšuje po 50. roku života. Každý muž by teda v tomto veku mal pravidelne absolvovať preventívne kontroly. Muži po päťdesiatke by mali toto vyšetrenie absolvovať raz za 1 2 roky pri preventívnej prehliadke u praktického lekára.

 

MAJTE PREHĽAD: Zápal semenníkov sa lieči jednoducho, ale je potrebné ho správne diagnostikovať.

 

Je vyšetrenie u urológa hradené poisťovňou?

Preventívne vyšetrenie semenníkov aj prostaty u urológov je vždy hradené poisťovňou. Pri akútnych problémoch záleží od vyhodnotenia vášho lekára. Niektoré zákroky hradí poisťovňa, iné nie. O tom vás ale informuje váš praktický lekár alebo samotný urológ.

 

Prevencia chorôb semenníkov je najlepší lekár.

Často lekári upozorňujú na to, že sa na daný problém prišlo až príliš neskoro. Že keby daný človek prišiel do ich ordinácie skôr, obišiel by sa bez nepríjemných následkov, prípadne by bol úplne vyliečený. V prípade vašich semenníkov to platí dvojnásobne.

Nepodceňujte preto pravidelné samovyšetrenie semenníkov. Nie je to vôbec nič zložitého ani komplikovaného. Zvládne to úplne každý a môžete ho vykonávať pokojne každý týždeň napríklad v sprche.

Pán doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA odporúča vykonávať samovyšetrenie v pravidelných intervaloch:

Vhodné je vykonávať samovyšetrenie semenníkov priebežne u každého muža. Frekvencia samovyšetrenia nie je nijako stanovená. Z mojej praxe by som sa ale priklonil aspoň k trojmesačnému intervalu alebo aj kratšiemu.

 

Videá o samovyšetrení semenníkov

 

Vyšetrenie semenníkov neodkladajte

Strach a obavy sú typickou ľudskou emóciou. Všetci na svete sa bojíme, že ochorieme na nejakú zradnú a nepríjemnú chorobu. Nikto z nás to nechceme počuť. To je úplne normálne. Myslite ale na to, že keď budete svoje príznaky ignorovať, vaše problémy samy od seba nezmiznú.

Doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA z Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Hradci Králové, ktorý patrí medzi popredné české kapacity v odbore, vysvetľuje:

Nádor semenníka je život ohrozujúcou chorobou. Pacienti sa ale často hanbia o svojom náleze s lekárom porozprávať alebo ho taja pred svojím okolím.

Nie je výnimkou pacient s niekoľkomesačnou anamnézou rezistencie na semenníku, o ktorej vie a nikomu sa neprizná.

A pokiaľ budete prehliadku u lekára príliš dlho odkladať, môže vaše ochorenie, ak tam nejaké je, prerásť do takých rozmerov, že už sa vám nebude dať pomôcť.

A čo je lepšie? Prečkať 15 minút u lekára a odchádzať s vedomím, že budete úplne zdravý, alebo sa niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov budete zožierať doma obavami a potom zistiť, že sa vám už nedá pomôcť?!

Pán Josef nám popísal chvíľu, keď zistil, že má rakovinu semenníkov:

Ja som na rakovinu prišiel vo vani, keď som sa kúpal a mal som zrazu jeden semenník veľký cca 6 cm. A ešte ma boleli bedrá.

Išiel som teda k lekárovi, kde ma vyšetril a ešte ma poslal do inej nemocnice, kde mi potvrdili, že mám nádor na semenníku. A potom to začalo, ráno vyšetrenie a popoludní som už ležal v nemocnici a čakal na operáciu.

Preto sa toho nebojte. Lekár je profesionál a odborník a je tu na to, aby vám pomohol. Buďte k nemu úplne úprimný, pokojne sa mu zverte so svojimi obavami, ale navštívte ho. Uvidíte, že sa vám bude oveľa lepšie dýchať, keď budete vedieť, že je všetko v poriadku, ako teraz, keď neviete, na čom ste.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách semenníkov

VYŠETRENIE SEMENNÍKOV
SAMOVYŠETRENIE SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
HYDROKÉLA (VODNÁ CYSTA)
TORZIA SEMENNÍKOV
BOLESŤ NADSEMENNÍKOV
ORCHIEKTÓMIA - ODSTRÁNENIE SEMENNÍKOV
Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze