Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Bolesť v podbrušku u mužov – 11 obvyklých príčin a metódy liečby

1/52/53/54/55/5 (9 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Bolesť. Nepríjemný signál, že niečo nie je v poriadku. Bolesť odjakživa upozorňuje človeka, že je niečo zle a že by mal okamžite vyhľadať pomoc. Či už hovoríme o bolesti zubov, bolesti kĺbov alebo o tupé bolesti v podbrušku.

Každá bolesť má svoju príčinu. Niekedy ide len o banálne namáhanie svalov, inokedy je príčina oveľa závažnejšia. Aké sú teda najčastejšie príčiny bolesti v podbrušku u mužov? To zistíte práve v tomto článku.

bolesť v podbrušku u mužov

 

11 príčin bolesti v podbrušku u mužov

S bolesťou podbruška sa v živote stretne snáď každý z nás. V detstve nám slúži ako dokonalá výhovorka k tomu, aby sme zostali doma, v dospelosti potom môže značiť závažný zdravotný problém. V podbrušku sa totiž nachádzajú samé dôležité orgány. Močové ústrojenstvo, hrubé črevo, slepé črevo a hlavne mužské pohlavné orgány. Čo teda stojí bolesťou v podbrušku u mužov?

 

Zastavené vetry

Asi celkom najčastejšou príčinou bolesti v podbrušku u mužov sú zastavené vetry alebo inak povedané zastavené prdy. S týmto problémom sa stretávame prakticky všetci. Nie je to síce nič vážne, ale bolesť môžu obyčajné prdy spôsobiť poriadnu.

Zastavené vetry jednoducho spoznáte tak, že máte nafúknuté brucho doslova na prasknutie, k tomu cítite nepríjemný tlak v oblasti podbruška, ktorý smeruje nahor a občas vás tam bodne. Máte presne tieto symptómy? Potom sú to jednoznačne a bez debát zastavené vetry.

Riešenie zastavených prdov je jednoduché. Vyhýbajte sa teraz nejakú dobu potravinám s lepkom a potravinám, ktoré vás bežne nafukujú. Potom užívajte po dobu aspoň jedného týždňa probiotiká. A v neposlednom rade si môžete pomôcť špeciálnymi tabletami, ktoré rozpúšťajú plyny v črevách. To všetko vám pomôže a bolesti v podbrušku sa rýchlo zbavíte.

 

Zápal hrubého čreva (ulcerózna kolitída)

Horšia situácia nastane, pokiaľ vás trápi zápal hrubého čreva. Ten sa častejšie objavuje u starších osôb nad 50 rokov, ale výnimkou samozrejme nie je ani u mladších pacientov. Ako sa prejavuje zápal hrubého čreva? Zápal hrubého čreva sprevádza bolesť brucha v rôznej intenzite, dávenie, vredy, bolestivý konečník, častá stolica či nevoľnosť. Zároveň môžete mať aj teplotu a môžete stratiť chuť do jedla.

Pokiaľ si svojou diagnózou nie ste istý, navštívte radšej svojho lekára. Zápal hrubého čreva neradno podceňovať. Liečba zápalu hrubého čreva začína podávaním protizápalových liekov a nariadenou diétou. Vyhnúť by ste sa mali vláknine a zároveň by ste mali pravidelne dopĺňať minerály a tekutiny.

 

VIDEO: Pozrite sa na diel seriálu U Lékaře o črevných zápaloch. 

 

Zápcha (obstipácia

Ďalšou pomerne častou príčinou bolestí v podbrušku u mužov je klasická a dobre známa zápcha. Problémy so zápchou trápia až tretinu populácie. Ide o stav, kedy črevá nedokážu rýchlo a efektívne spracúvať potravu a tá sa potom hromadí v črevách. Je to opäť veľmi nepríjemný stav sprevádzaný veľkou bolesťou brucha, nízkou početnosťou pravidelnej stolice počas týždňa a nafukovaním. Ale nejde o nič závažné.

Aj v tomto prípade je potrebná zmena stravovacích návykov. Perfektne funguje napríklad hrnček teplej vody hneď ráno nalačno. Ďalej pomáhajú sušené slivky, fazuľa, kivi, bataty, oriešky a semienka, jablká a hrušky alebo brokolica. Cez deň tiež myslite na dostatok tekutín a pohyb. To všetko vám so zápchou pomôže.

 

VIDEO: O poruchách trávenia vrátane zápchy informuje portál Jíme hlavou. 

 

Žalúdočný vred (peptický vred, gastro-duodenálny vred, vredová choroba)

Veľmi závažným problémom, ktorý môže spôsobovať bolesti brucha a podbruška u mužov, sú žalúdočné vredy. Žalúdočný vred je vlastne typom zápalu žalúdka, prípadne dvanástorníka. Môže postihnúť dospelých jedincov aj deti. Môže vzniknúť pôsobením niektorých liekov, v dôsledku stresu či pôsobením alkoholu. Niekedy môžu byť príčinou ťažkosti a zlé stravovacie návyky.

Ako spoznáte, že vás trápi žalúdočný vred? Trpíte silnými bolesťami brucha, a to najmä pri jedle. Nie je výnimkou, že máte po jedle často potrebu na zvracanie. Pomôcť vám v takej chvíli môžu lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdka. Ďalej sa v niektorých prípadoch pristupuje k chirurgickému odstráneniu vredu.

 

Zápal slepého čreva (apendicitída)

Asi najzávažnejšia bolesť, ktorá vás v okolí podbruška môže stretnúť, je bolesť pochádzajúca zo zápalu slepého čreva. Ľudovo sa tomuto problému hovorí „slepák“ a ide o zapálenie prívesku slepého čreva, teda apendixu. Zápal slepého čreva sa prejavuje tupou bolesťou v podbrušku, ktorá môže byť sprevádzaná teplotou, nevoľnosťou, zvracaním a zápchou.

Pokiaľ máte len podozrenie na zápal slepého čreva, okamžite by ste mali navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. Ten vykoná riadne gynekologické vyšetrenia a v prípade pozitívneho nálezu je okamžite nutný chirurgický zákrok a odstránenie slepého čreva.

 

VIDEO: MUDr. Miloš Bubán hovorí o zápale hrubého čreva. 

 

Zápal močového mechúra (cystitis)

Presúvame sa v oblasti podbruška nižšie. Aké sú príčiny bolesti v podbrušku uprostred u muža? Hlavne môže ísť o zápal močového mechúra. Ten síce nie je u mužov tak bežný a častý, ako u žien, ale nie je úplne vylúčený. Zápal močového mechúra poznáte častým nutkaním na malú, rezavou bolesťou pri močení, pálením v oblasti močového mechúra a možnou teplotou.

V prípade, že si nie ste istý, či vaše ťažkosti pramenia skutočne zo zápalu močového mechúra, navštívte svojho praktického lekára. Ten vás vyšetrí a v prípade pozitívnej diagnózy začne s účinnou liečbou. Liečba spočíva v podávaní antibiotík, v dostatočnom množstve tekutín a prípadne v podávaní extraktov z brusníc.

 

Infekcia v močovej trubici

Veľmi podobne ako zápal močového mechúra sa prejavuje aj infekcia v močovej trubici. Aj v tomto prípade muži pociťujú pálenie a rezanie počas močenia, majú častejšie nutkanie na malú a k tomu majú začervenaný penis.

Avšak nejde o žiadny neriešiteľný problém. Stačí opäť navštíviť svojho praktického lekára alebo urológa a ten už vám s problémami pomôže. Aj v tomto prípade vám predpíše špeciálne antibiotiká, odporučí extrakty z brusníc a nakáže prijímať dostatočné množstvo tekutín. Po týždni už opäť budete ako rybička.

 

Zväčšená prostata (benígna prostatická hyperplázia)

Bolesť v podbrušku uprostred u muža avšak môže mať úplne inú príčinu. Najmä páni v zrelom veku sa s týmto problémom stretávajú stále častejšie. Zväčšená prostata.

Zväčšená prostata sa prejavuje pomerne známymi príznakmi. Prakticky všetci sme o nich už niekedy počuli z najrôznejších televíznych reklám. Častá potreba na malú, nočné výlety na toaletu, problematické močenie, neustále kvapkanie moču, inkontinencia, slabý prúd moču počas močenia či v neskorších prípadoch aj krv v moči.

To sú všetko nezameniteľné príznaky, ktoré signalizujú, že sa vaša prostata neprimerane zväčšila a teraz vám spôsobuje v oblasti podbruška problémy.

A bohužiaľ aj zväčšená prostata môže bolieť. Bolesť môže značiť tlak na vedľajšie orgány v dôsledku prílišného zväčšenia alebo zápal.

Tak či tak je nutná opäť návšteva vášho praktického lekára alebo urológa. Ten vás vyšetrí, prehmatá vám prostatu a určí následnú liečbu. Tá sa môže veľmi líšiť podľa skutočného problému, ktorý vás aktuálne trápi. Máte dve možnosti – podávanie protizápalových liekov alebo užívanie liekov na zväčšenú prostatu.

 

Rakovina prostaty (CaP

Pri prostate ešte chvíľu zostaneme. Okrem zväčšenia prostaty môže podbruško bolieť ešte z dôvodu rakoviny prostaty. Tá je najbežnejším typom rakoviny u mužov. Ochorie naň až 2500 slovenských mužov každý rok. Tvorí tak 10 % nádorových ochorení.

Bohužiaľ sa rakovina prostaty v prvej fáze nijako neprejavuje. Bolesť, ktorú môžte po čase cítiť a ktorá vás na problém upozorní, sa objavuje až v posledných fázach tohto zákerného ochorenia. Pri pokročilých nádoroch sa zároveň objavujú najrôznejšie ťažkosti pri močení, vzácne aj krv v moči, bolesť chrbta, nechutenstvo, slabosť či únava.

Pre laika je ale veľmi zložité odhaliť rakovinu prostaty. Preto by ste mali chodiť na pravidelné urologické vyšetrenia, na ktorých vás lekár prehliadne, hmatom vyšetrí vašu prostatu a v prípade akýchkoľvek pochybností vás pošle na podrobnejšie vyšetrenie.

 

Zápal semenníkov (orchitída)

Bolesťou v podbrušku a hlavne v oblasti semenníkov sa môže hlásiť o slovo zápal semenníkov. Tento problém si prakticky nemôžete s ničím spliesť. Pálčivá bolesť v podbrušku vystreľujúca až do slabín je jasným signálom, že sa vo vašich semenníkoch usídlila infekcia. Ťažkosti väčšinou sprevádza horúčka, výrazná bolestivosť pri pohlavnom styku a nechutenstvo.

Liečba zápalu semenníkov spočíva v podávaní antibiotík a liekov proti bolesti. Muži musia držať aspoň dva týždne pokoj na lôžku a rozhodne aj sexuálnu abstinenciu. Pokiaľ je zápal veľmi závažný a liečba liekmi príliš nezaberá, je potrené prejsť k chirurgickému zákroku. Počas neho sú odstránené napadnuté časti tkaniva alebo celý semenník. Ale k tomuto dochádza len vo výnimočných prípadoch.

S návštevou lekára však neotáľajte. Navštíviť môžete aj svojho praktického lekára, aj urológa.

 

Otočenie semenníka (torzia)

Podobne, ako sa prejavuje zápal semenníkov, sa môže hlásiť o slovo aj veľmi závažný stav spôsobený otočením alebo torziou semenníka. O čo ide? Ide o otočenie semenníka so zaškrtením cievneho zásobenia, takže krv nemôže do semenníka pritekať, ale ani odtekať. Väčšinou k otočeniu semenníka dôjde počas športu alebo pri sexe.

Jediným možným riešením tohto problému je chirurgický zákrok v celkovej anestézii. Počas nej sa vykonáva rez na miešku. Chirurg následne preniká rezom až k semenníku, ktoré sa vysunie pred kožu. Semenník je totiž potrebné skontrolovať.

Pokiaľ muž dorazí za lekárom neskoro, môže byť semenník čierny, teda úplne odumretý, a je potrebné odstrániť ho. Pokiaľ je však semenník len namodralý a je možné ho ešte zachrániť, navráti sa do pôvodnej polohy, zafixuje sa, aby v budúcnosti nedošlo k rovnakému problému, a počká sa, ako sa zmení prekrvenie.

Po operácii je potrebná len krátka hospitalizácia a muž môže po jednom či dvoch dňoch domov. Semenníky sú síce po zákroku citlivejšie, ale už po troch týždňoch je možná plná fyzická záťaž a samozrejme aj sex.

Pokiaľ sa vám niečo podobného prihodilo a naraz z ničoho nič cítite rezavú až bodavú bolesť v oblasti semenníkov vystreľujúcu až do slabín, rozhodne na nič nečakajte. V stávke sú nie len vaše semenníky, ale aj vaša plodnosť. Čím skôr dorazíte za lekárom, tým väčšiu šancu na záchranu máte.

 

Bolesť penisu

A na záver tu máme tradičnú bolesť penisu. Tú zažil takmer každý muž. Ide o typickú bolesť po premilovanej noci alebo po premasturbovanom večere. Nie je to nič neobvyklé ani závažné. S bolestivým penisom sa môže stretnúť prakticky každý. Stačí sa na nejakú dobu vyhnúť sexuálnym aktivitám. Objavte aj 5 príčin bolesti penisu pri erekcii.

Závažnejšia situácia nastáva, pokiaľ vás penis bolí celkom bezdôvodne. Teda žiadne erotické hry ste predošlý deň neprežili a ani masturbácii ste sa v posledných hodinách neoddával. Potom sa môže hlásiť o slovo niektorá z pohlavne prenosných chorôb. Typicky sa takto prejavuje syfilis, kvapavka či mykóza penisu.

V takom prípade na nič nečakajte a navštívte svojho praktického lekára. Ten vám odoberie krv a vyšetrí vás. V prípade pozitívnych nálezov potom začne špecifickú liečbu závislú od typu pohlavnej choroby.

 

Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách

BOLESŤ SEMENNÍKOV
TORZIA SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
ZOZNAM CHORÔB SEMENNÍKOV
ZÁPAL PROSTATY
HYDROKÉLA (vodná cysta)
VARIKOKÉLA
ZVäČŠENÁ PROSTATA
BOLESŤ V PODBRUŠKU U MUŽOV
KRV V MOČI (hematúria)
ZÁPACH Z POŠVY A PENISU

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze