Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Bolesť semenníkov – najčastejšie príčiny aj tých najmenších bolestí

1/52/53/54/55/5 (5 hlasů, průměr: 4,40 z 5)
Loading...

Bolesť semenníkov môže mať mnoho príčin. Dlhodobé bolesti semenníkov spôsobujú najčastejšie zápaly semenníkov – orchitída, ktoré sa prejavujú testikulárnou bolesťou, ktorá môže byť náhla alebo dlhodobá.

Ďalšou častou príčinou bolesti bývajú chlamýdie alebo kvapavka. Často za ňou môžu stáť športové zranenia. Trieslová prietrž celkom bežne spôsobuje dlhotrvajúcu aj akútnu bolesť semenníkov.

Dlhodobou testikulárnou bolesťou semenníkov môžu trpieť muži, ktorí jazdia veľmi často na bicykli a spôsobia si to nesprávnym sedením na sedadle. To môže spôsobiť bolesť v semenníkoch a konečníku a dokonca viesť k erektilnej dysfunkcii a ďalším urogenitálnym problémom. V neposlednom rade za to môžu obličkové kamene a ich operácia.

bolesť semenníkov

Čakať, kým bolesť odznie, nie je rozumné. Obvykle sa bolesti zhoršujú. Pomôže urológ. 

 

Bolesť semenníkov takmer vždy preukazuje úraz alebo ochorenie

Najcitlivejšou témou, čo sa ochorení mužského tela týka, sú nepochybne práve penis, semenníky a miešok. Bolesti tohto typu sú vnímané ako veľmi nepríjemné a často veľmi intenzívne a neraz vedú k invalidite.

Bolesť semenníkov v súvislosti s úrazom, torziou semenníka či zápalom je vždy dôvodom na rýchlu návštevu lekára. Trvalo poškodený semenník totiž môže byť príčinou všetkej neplodnosti.

TIP: Pre zdravie semenníkov je nevyhnutné ich samovyšetrovanie. Kliknite a čítajte, ako na to

 

Bolesť semenníkov a slabín, torzia semenníkov

Bolesť semenníkov a slabín môže súvisieť s torziou semenníkov, čo je stav, kedy sa jeden semenník otočí okolo svojich vyživujúcich ciev, to spôsobí nedokrvenie tkaniva semenníka až po odumretie týchto jemných štruktúr.

Najčastejšie sa torzia vyskytuje v novorodeneckom až mladšom, takmer dospelom veku, ale môže postihnúť aj starších mužov. Silné, prudké bolesti vystreľujú do slabiny a stehna, často sa objavuje zvracanie, studený pot, opuch mieška a máte tak 6 hodín na dostavenie sa k lekárovi, aby bolo semenník možné operatívne zachrániť.

VIETE, ako prebieha preventívne vyšetrenie u urológa? A ako presne prebieha urologické vyšetrenie semenníkov?

 

Bolesť semenníkov od chrbtice

Možno sa vám to nezdá, ale je to naozaj možné. Bolesť semenníkov od chrbtice je naozaj dosť častá. Na vine bolesti semenníkov od chrbtice sú veľmi často obtiahnuté džínsy a spodná bielizeň.

Bolesť semenníkov býva často sprevádzaná bolesťou bedrovej chrbtice. Pokiaľ je urologické vyšetrenie negatívne, obráťte sa na vyšetrenie na urológii. Tu ale najviac zaberie cvičenie a voľná bielizeň.

 

Súčasná bolesť semenníkov a podbruška

Bolesť v podbrušku sa u mužov prejavuje v dôsledku zväčšenia prostaty. Vplyvom zväčšenej prostaty môže dochádzať práve k hromadeniu moču, čo následne vyvolá bolesť v podbrušku a ide o veľké riziko pre vznik infekcie, ktorá potom bolesť ešte ďalej stupňuje.

O PROSTATE VIEME VŠETKO. PREČÍTAJTE SI O: 

Ďalšou príčinou bolestí môže byť aj nádor alebo veľmi častý zápal prostaty. U mladších mužov ide skôr o zápaly prostaty, a to akútne či chronické. U starších mužov ide potom výrazne častejšie o nezhubné, ale aj zhubné nádory prostaty.

 

Bolesť semenníkov na dotyk

Bolesť semenníkov už na dotyk môže byť spôsobená práve zápalom a často je zápalom postihnutý skôr nadsemenník. Typickými príznakmi je predovšetkým bolestivosť sprevádzaná veľkým opuchom na postihnutej strane a zdurený nadsemenník.

Infekcia sa môže preniesť nielen pri kvapavke či chlamýdiách a iných pohlavných chorobách, ktoré postihujú najmä močovú trubicu a prostatu. Liečba spočíva predovšetkým v podaní antibiotík, presnejšie chemoterapeutík, ako je Biseptol či Nolicin.

Samozrejme bolesť semenníkov môže spôsobiť aj vaša prílišná sexuálna aktivita pri sexe a masturbácii a naopak vaša dlhá sexuálna abstinencia.

 

Bolesť semenníkov a chlamýdie

Infekcia, ktorú vyvolávajú chlamýdie, je najrozšírenejšia sexuálne prenosná choroba. Jej zákernosť spočíva v tom, že nemá výrazné príznaky a asi 80 % mužov ich nespozoruje. Chlamýdie sa môžu do tela dostať pri nechránenom pohlavnom styku, pri priamom kontakte s kontaminovanými obliečkami, uterákom, v sprche, saune a bazéne či na toalete.

Dodržujte zásady intímnej hygieny a používajte len vlastné uteráky. Lekár odoberie vzorku výterom z močovej trubice a podá antibiotiká obom partnerom, ktoré musíte dobrať. Zápal sa môže opakovať a veľmi často prechádza do chronického stavu. U mužov môžu chlamýdie vyvolať práve bolestivý zápal semenníkovnadsemenníkov.

 

VIDEO: Riziká a možnosti liečby chlamýdií. 

 

Dlhodobá bolesť semenníkov

Bolesť semenníkov prinášajú aj športové zranenia či trieslová prietrž, kedy je celkom bežné, že je bolesť semenníkov akútna. Dlhodobou testikulárnou bolesťou môžu trpieť muži jazdiaci na bicykli, čo je spôsobené nesprávnym sedením na sedadle, čo môže spôsobiť bolesť v semenníkoch a konečníku a viesť k erektilnej dysfunkcii a urogenitálnym ťažkostiam.

Ďalšou príčinou sú obličkové kamene a ich následná operácia. Pokiaľ sú bolesti citeľné len po ejakulácii, tak pôjde pravdepodobne o funkčnú záležitosť. Je to spôsobené prekrvením a veľkými sťahmi svalstva a je veľmi pravdepodobné, že časom vymizne.

 

Samovyšetrenie semenníkov

Väčšinou si muž po samovyšetrení semenníkov čírou náhodou zistí nejakú zmenu. Semenník sa môže zväčšiť aj zmenšiť, objaví sa hrbolček, zmena povrchu semenníka, niekedy bolesť, inokedy nie, ale v zásade ide o akýsi nepríjemný pocit.

Môže sa objaviť bolestivosť v podobe ťahania v slabine alebo miešku, alebo napríklad náhle tlakové bolesti počas krvácania do nádoru semenníka. Každá zmena musí viesť k návšteve urológa alebo praktického lekára.

Liečba zhubných nádorov semenníkov je dnes na veľmi vysokej úrovni a je veľká šanca na trvalé vyliečenie. Neotáľajte a nenechajte zhubný proces rásť a metastázovať. Vyhnite sa zbytočnému riziku.

 

VIDEO: Herec Jirka Mádl vás naučí samovyšetrenie semenníkov. 

 

Rakovina semenníkov

Zhubným nádorom, teda rakovinou sa nazýva ochorenie asi 100 rôznych chorôb. Nekontrolovateľný rast buniek mimo kontrolných mechanizmov v organizme vytvorí nádor. Zhubné nádory ničia okolie tkaniva, orgány a tvoria dcérske nádorové ložiská v organizme. Zhubné nádory vyvíjajúce sa v semenníku sú nádory testikulárne. Nádory semenníkov sú veľmi zradné, pretože väčšina z nich vôbec nebolí.

 

VIDEO: Doktor Roman Zachoval hovorí o prejavoch karcinómu nádoru semenníkov 

 

Varikokéla a hydrokéla

Varikokéla je rozšírenie a zmnoženie žíl odvádzajúcich krv zo semenníka, nadsemenníka a mieška. Žily sa predlžujú, rozširujú a hromadí sa v nich krv. Porucha odtoku krvi zo semenníka vedie k prílišnému zahrievaniu, čo má negatívny vplyv na plodnosť. Varikokéla postihuje asi 15 % mužov a v malom rozsahu je bez príznakov, potom sa semenník zväčšuje, vzniká pocit tlaku v semenníku a ťahavá bolesť.

Liečba varikokély je chirurgická a prerušené sú aj jednotlivé postihnuté žily. Hydrokéla je naopak podmienená hromadením tekutiny okolo semenníka priamo v miešku, čo sa prejavuje nebolestivým opuchom semenníka. Príčinou hydrokély môže byť úraz, zápal a vznikajúca nerovnováha medzi tvorbou a vstrebávaním tekutiny. Niekedy sa musí riešiť aj chirurgicky.

 

Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách

BOLESŤ SEMENNÍKOV
TORZIA SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
ZOZNAM CHORÔB SEMENNÍKOV
ZÁPAL PROSTATY
HYDROKÉLA (vodná cysta)
VARIKOKÉLA
ZVäČŠENÁ PROSTATA
BOLESŤ V PODBRUŠKU U MUŽOV
KRV V MOČI (hematúria)
ZÁPACH Z POŠVY A PENISU

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze