Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Opuch semenníkov – najčastejšie príčiny, metódy liečby a sexuálny život po doliečení

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Dívate sa do nohavíc a nejak sa vám to nezdá? Pripadá vám, že sú vaše semenníky nejaké opuchnuté? Môžu semenníky vôbec opuchnúť? A čím je to vlastne spôsobené? V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na opuch semenníkov od A do Z.

opuch semenníkov

 

Opuch semenníkov a jeho prejavy

Semenníky sa môžu každému mužovi počas života zväčšovať a zmenšovať. Niekedy to môže byť celkom prirodzený proces spôsobený napríklad úrazom alebo prisadnutím semenníkov behom bežných činností, inokedy môže byť na vine závažnejšie ochorenie.

V každom prípade je to ale nutné sledovať. Sledujte preto, či sa vám zároveň s opuchom nemení farba semenníkov a v prípade veľkej bolesti spojenej napríklad ešte aj s horúčkou alebo nahmatanou hrčkou okamžite navštívte lekára. Iba ten môže presne určiť, v čom je problém.

Nutnosť návštevy lekára vysvetľuje aj MUDr. Daniela Obrová z Ordinácie praktického lekára IKEMEDICAL s.r.o., Vlašim:

Nemusí sa jednať o nič závažného, ale ak by sa to dialo častejšie a opuch trval, určite odporúčam urologické vyšetrenie. Mohlo by sa jednať o hydrokélu alebo niečo iného, bohužiaľ to nemožno bez klinického vyšetrenia určiť.

 

Príčiny opuchu semenníkov

Ako už som spomenul, príčin zväčšených a opuchnutých semenníkov môže byť nespočet. Od tých menej závažných ako sú:

 • prisadnutie,
 • úraz,
 • „nakopnutie semenníkov”,
 • príliš častý pohlavný styk,
 • alebo naopak príliš dlhá sexuálna abstinencia,
 • nosenie tesných nohavíc či spodního prádla,
 • cysta,
 • natiahnutie počas športu,

 

až po tie veľmi vážné:

So svojou príčinou opuchu semenníkov sa s nami podelil aj pán Milan:

Mám 29 rokov, som sexuálne aktívny asi 11 rokov. Mám stálu partnerku, s ktorou máme radi drsnejšie sexuálne praktiky, pri ktorých často dostávam údery do semenníkov a penisu.

Občas to potom bolí niekoľko dní, niekedy mi semenníky opuchnú, ale potom to vždy prejde. Zatiaľ nemám žiadne problémy, všetko funguje ako má, vlastne som nikdy nemal žiadny problém (po sexuálnej stránke).

Pravú príčinu môže určiť iba váš lekár, nikto iný. A už vôbec nie nejaký náhodný článok na internete. Tu vás iba chcem informovať o možných príčinách a liečbe opuchu semenníkov, ale rozhodne sa na základe prečítania jedného článku nesnažte určiť presnú diagnózu svojich problémov a sám si ordinovať správnu liečbu. To môže len váš lekár.

MUDr. Nela Šrámková z Ordinácie praktického lekára, Praha 8 uvádza:

Príčin opuchu semenníkov môže byť viac – najčastejšie je to hromadenie tekutiny v miešku zápalom, hydrokélou alebo poruchami obehu. Ak sa opuch prehlbuje, máte bolesti, začervenanie, teploty alebo iné ďalšie závažné príčiny, navštívte lekára.

 

Kedy je nutné s opuchom navštíviť lekára?

Kedy je vlastne nutné na nič nečakať a okamžite navštíviť lekára? Odborníci radia vždy. Podľa odborníkov by muž v žiadnom prípade nemal na nič čakať a okamžite by mal navštíviť lekára.

Je totiž omnoho lepšie vypočuť si verdikt „Mal ste zbytočné obavy, semenníky ste si iba prisadol.”, než „Prišiel ste príliš neskoro, semenníky vám už bohužiaľ nezachránime.

Rozhodne preto nečakajte, než vám semenníky zmodrajú alebo dokonca sčernajú, keď 2 x zväčšia veľkosť, keď si nahmatáte zreteľnú hrčku, alebo keď sa k vašim problémom pridá ešte aj horúčka. To už môže byť príliš neskoro. Preto sa nebojte navštíviť lekára ihneď, keď sa opuch objaví.

Rozhodne na nič nečakajte, ako odporúča MUDr. Daniela Králová z Ordinace praktického lékaře IKEMEDICAL s.r.o., Vlašim:

Určite sa nechajte klinicky vyšetriť urológom. Ten spraví odber moči a sonografické vyšetrenie semenníkov, kde bude jasne vidieť, či je všetko v poriadku. Určite by som to nenechávala len tak, môže sa jednať o zápal alebo niečo iné (hydrokéla).

 

NAUČTE SA: Samovyšetrenie semenníkov – domáca prevencia rakoviny. Ako sa samovyšetriť?

 

Typy opuchu semenníkov

Semenníky vám môžu opuchnúť celé, po celom obvode, môže vám napuchnúť tiež iba jeden semenník, alebo vám môže opúchať iba nejaká časť semenníka. To potom záleží na príčine vášho problému.

 • Napríklad pri zápale semenníkov, prisadnutí, nosení tesných nohavíc či po úraze vám môžu opuchnúť oba celé semenníky po celom obvode.
 • U hydrokély, blokácie semenovodu či rakoviny semenníkov vám môže opuchnúť iba jeden semenník.
 • A pri cyste, hrčke či varikokéle vám môže opuchnúť len nejaká časť semenníku.

Na mužov s opuchnutými semenníkmi apeluje tiež MUDr. Zdeňka Janoušková z Ordinace praktického lékaře, Velká Bíteš:

Určite zájdite na urológiu. Môže sa jednať o zápal, ktorý je nutné riešiť. Súčasne si na vyšetrenie zoberte ranný moč. Na urológiu sa obvykle objednáva. Pokiaľ by vám dali dlhý čakací termín, tak zájdite za praktickým lekárom.

 

Kto vám s opuchom semenníkov pomôže?

Navštíviť môžete ako svojho praktického lekára, tak aj urológa. Obaja vám s opuchom semenníkov dokážu pomôcť.

MUDr. Romana Pavelková vysvetľuje, ako také vyšetrenie u lekára prebieha:

Postup pri vyšetrení obnáša základný pohovor s pacientom zahŕňajúci dobu trvania problému, pridružené choroby, rodinnú anamnézu a podobne.

Ďalej vlastné klinické vyšetrenie a laboratórne vyšetrenie moču, a pokiaľ je nutné, tak aj vyšetrenie krvi, u mužov nad 50 rokov aj preventívne vyšetrenie PSA – prostatického špecifického antigénu, ktorého hladina je zvýšená u nádorového ochorenia prostaty a podobne.

Ďalším vyšetrením je potom ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra.

 

Liečba opuchu semenníkov

A ako sa opuch semenníkov lieči? Záleží na tom, čo vám vlastne je. Je logické, že inak sa budú liečiť prisadnuté semenníky a inak rakovina semenníkov. V prvom rade teda záleží na správnej diagnóze vášho problému u lekára.

Uveďme si niekoľko základných liečebných procesov pri liečbe zväčšených, opuchnutých semenníkov:

 

Opuchnuté semenníky po úraze, športe, nakopnutí či prisadnutí

Pokiaľ vám semenníky opuchli napríklad po úraze alebo pri športe, je najúčinnejšou liečbou pokoj na lôžku a chladivé obklady. Semenníky si môžete obkladať ako studenými uterákmi, tak aj napríklad harmančekovými obkladmi.

Väčšinou v tomto okamihu nevyžaduje váš stav žiadnu zvláštnu opateru a vyrieši sa sám do niekoľkých hodín.

 

Opuchnuté semenníky z dôvodu cysty

Ak je u vás na vine cysta, určuje lekár správny liečebný postup. Väčšinou sa cysta nijak nelieči. Nechá sa napokoji a iba sa sleduje. Cysta sa totiž môže sama po čase vstrebať a úplne zmiznúť.

Ak sa tak nestane a začne naopak naberať na veľkosti, pristupuje sa k jednoduchému chirurgickému zákroku. Po ňom samozrejme bude nasledovať pár dní rekonvalescencie, ale rozhodne to nie je nič hrozného. Po pár dňoch už zase budete ako rybička.

 

Opuchnuté semenníky z dôvodu zápalu

V prípade zápalu vám váš lekár predpíše antibiotiká. Infekcia či zápal semenníka sa prejavuje bolesťou, napuchnutím a začervenaním semenníka. Neliečené ochorenie môže spôsobiť rozvoj chronického zápalu či dokonca neplodnosť.

Antibiotiká budete brať niekoľko dní až pokiaľ zápal nevyliečite. Potom ešte raz navštívite lekára kvôli kontrole a všetko sa opäť rýchlo vráti do normálu.

 

Opuchnuté semenníky z dôvodu torzie

Torzia semenníkov je jedným z najnepríjemnejších stavov, ktoré môžu muža stretnúť. Jedná sa o to, že sa vám semenník pretočí okolo svojej cievnej stopky a tým zároveň zastaví prietok krvi.

Semenník začne rýchlo puchnúť a bolieť, a pokiaľ sa včas neprikročí k chirurgickému zákroku, môže celkom odumrieť.

Počas zákroku sa semenník vráti späť do normálnej polohy a zafixuje sa špeciálnym pútkom, aby k tomuto stavu nemohlo v budúcnosti znovu dôjsť.

 

Opuchnuté semenníky z dôvodu hydrokély

Keďže hydrokéla predstavuje stav, kedy sa vám nahromadí tekutina v obaloch semenníkov, lieči sa tento problém jednoduchým vypustením tejto nahromadenej tekutiny. Ak sa u vás problém opakuje, zošijú sa obaly semenníkov k sebe, aby sa tekutina nemohla už ďalej tvoriť.

 

Opuchnuté semenníky z dôvodu rakoviny semenníkov

Rakovina semenníkov je posledná možnosť, prečo vám semenníky opuchli. Tá sa lieči rôznymi spôsobmi. To, aký spôsob liečby váš lekár zvolí, závisí ako na stupni pokročilosti rakoviny, tak aj na jej rozsahu.

Lekár môže zvoliť liečbu liekmi na potlačenie rakoviny, chemoterapiu, ožarovanie, alebo chirurgické odstránenie nádoru, časti semenníka alebo celého semenníka (orchiektómia semenníka).

Michal si blízko semenníkov nahmatal malú hrčku. Pri stlačení je tvrdá a bolí podobne ako akné. Čo mu odporúča lekárka MUDr. Renata Šimjáková z Ordinace praktického lékaře pro dospělé, Praha 10 – Uhříněves:

Dobrý deň Michal, najskôr sa bude jednať o folikulitídu – zápal vlasového folikulu. Často sa to stáva po holení. Teraz dodržujte zvýšenú hygienu, nehoľte sa.

Bohužiaľ z bežne dostupných mastí sú dostupné iba tie bez kortikosteroidov a antibiotík. Môžete skúsiť aplikovať 2x denne Imazol krém. Pokiaľ ale budú problémy pretrvávať alebo sa budú zhoršovať, tak navštívte kožného lekára.

 

MAJTE PREHĽAD: Bolesť v podbrušku u mužov – 11 obvyklých príčin a metódy liečby.

 

Sexuálny život po doliečení opuchu semenníkov

Sexuálny život môže byť aj po prekonanom opuchu semenníkov absolútne normálny. V ničom vás prekonaná príhoda nemusí limitovať, v ničom ju nemusíte pocítiť. Pokiaľ totiž dorazíte za lekárom včas a vyriešite svoje problémy veľmi rýchlo, potom na vás neostanú žiadne následky.

Ak ale budete s návštevou lekára otáľať a budete ju neustále odkladať, môže začať prípadná liečba príliš neskoro a môžete nielen prísť o svoju plodnosť, ale v najhoršom prípade môžete dokonca prísť aj o samotné semenníky. Preto znovu apelujem, navštívte svojho lekára čo najskôr.

Nebojte sa toho. Lekár je tu od toho, aby vám pomohol. Buďte k nemu celkom úprimný a uvidíte, že sa vám bude omnoho lepšie dýchať, akonáhle budete vedieť, že je všetko v poriadku.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách semenníkov

VYŠETRENIE SEMENNÍKOV
SAMOVYŠETRENIE SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
HYDROKÉLA (VODNÁ CYSTA)
TORZIA SEMENNÍKOV
BOLESŤ NADSEMENNÍKOV
ORCHIEKTÓMIA - ODSTRÁNENIE SEMENNÍKOV

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze