Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Hydrokéla (vodná cysta) na semenníkoch – príčiny vzniku, prejavy a najrýchlejšie metódy liečby

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Možno ste už o nej niekedy poučili, možno je to pre vás celkom nový neznámy pojem. Hydrokéla. Časté mužské ochorenie, pri ktorom sa hromadí tekutina medzi obalmi semenníka.

Čo ju spôsobuje? Ako sa hydrokéla lieči? Aké má prejavy? Ako jej predchádzať?

hydrokéla na semenníku

 

Čo je hydrokéla u dospelých mužov?

Možno ste už o nej niekedy poučili, možno je to pre vás celkom nový neznámy pojem. Hydrokéla. Časté mužské ochorenie, pri ktorom sa hromadí tekutina medzi obalmi semenníka.

Čo ju spôsobuje? Ako sa hydrokéla lieči? Aké má prejavy? Ako jej predchádzať?

 

Čo je hydrokéla u dospelých mužov?

Ako som už uviedla v úvode, hydrokéla predstavuje pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje u mužskej časti populácie.

Ide totiž o nahromadenie čírej jantárovej tekutiny medzi obalmi semenníka. Lekári rozlišujú dva druhy hydrokély:

Vrodená hydrokéla

– tá sa prejavuje pretrvávajúcim hromadením tekutiny v oblasti semenníkov.

 

Získaná hydrokéla

– môže vzniknúť poškodením cievneho zásobenia semenníkov pri úrazoch, zápaloch alebo nádoroch semenníka či nadsemenníka.

vodná cysta, hydrokéla

 

Príčiny hydrokély

Prečo sa u mužov objavuje hydrokéla? Čo ju spôsobuje? Pravá príčina hydrokély je v súčasnosti pre lekárov nejasná.​ Môže za tým stáť úraz vo vašej intímnej oblasti, ale tiež za to môže byť zodpovedné nejaké skryté ochorenie.

Ani lekári si v tomto ohľade nie sú úplne istí. Prítomnosť hydrokély, bohužiaľ, nie je možné nijako ovplyvniť. Môžete sa teda o seba starať viac a rovnako sa u vás môže objaviť.

Hydrokéla môže byť v dospelosti spôsobená ochorením semenníka a jeho prívesku, poškodením cievneho zásobenia mieška pri úrazoch zápaloch alebo nádoroch semenníka či nadsemenníka.

MUDr. Nela Šrámková z Ordinácie praktického lekára, Praha 8 uvádza:

Príčin opuchu semenníkov môže byť viac – najčastejšie je to hromadenie tekutiny v miešku zápalom, hydrokélou alebo poruchami obehu. Pokiaľ sa opuch prehlbuje, máte bolesti, začervenanie, teploty alebo iné ďalšie závažné príčiny, navštívte lekára.

 

Príznaky hydrokély alebo ako ju bezpečne odhaliť?

Hydrokéla sa prejavuje zväčšovaním obsahu obalov semenníkov. Najčastejšie hydrokélu odhalíte sám proste tak, že si všimnete, že sa vám zrazu zväčšili semenníky.

Avšak žiadne iné ťažkosti vás netrápia. Nemáte žiadne výrazné bolesti, nebýva zvýšená teplota ani nie je viditeľná krv v moči (hematúria) alebo nie sú prítomné problémy s močením. Proste sa vám len zväčšili semenníky.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Opuch semenníkov – najčastejšie príčiny, metódy ich liečby a sexuálny život po doliečení.

opuch semenníkov

 

Ako odlíšiť hydrokélu od ostatných ochorení semenníkov?

Odhaliť, že skutočne ide hydrokélu, môže byť chúlostivé. Podobne sa totiž môže prejavovať aj rakovina semenníkov alebo napríklad zápal semenníkov.

Najlepšie preto urobíte, pokiaľ navštívite svojho lekára, teda buď praktického lekára, alebo urológa. Ten vás prehliadne a určí presnú diagnózu.

Na mužov s opuchnutými semenníkmi apeluje MUDr. Zdeňka Janoušková z Ordinácie praktického lekára, Velká Bíteš:

Určite zájdite na urológiu. Môže ísť o zápal, ktorý treba riešiť. Súčasne si na vyšetrenie vezmite ranný moč. Na urológii sa obyčajne objednáva. Pokiaľ by vám dali dlhý čakací termín, tak zájdite za praktickým lekárom.

 

MAJTE PREHĽAD: Sexuológ, andrológ a urológ – v čom sa líšia a s čím vám presne pomôžu?

urológ, sexuológ a andrológ

 

Diagnóza hydrokély

Lekár sa najprv na vaše semenníky pozrie a zhodnotí ich pohľadom. Prehmatá ich, aby vyradil možnosť nádoru. Môže vykonať aj ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom zistí, ako to vyzerá v samotných semenníkoch a či sa v nich nenachádza niekde vnútri príčina vašich problémov.

Pokiaľ sú výsledky stále nejasné, môže lekár previesť ešte tzv. punkciu, kedy odoberie časť tekutiny z obalov semenníka a prevedie na nej cytologické a mikrobiologické vyšetrenie. Na základe všetkých týchto krokov by mal lekár dôjsť k jednoznačnej diagnóze a správnemu typu liečby.

PRIPRAVTE SA: Vyšetrenie semenníkov – ako presne prebieha, kde vám semenníky vyšetria a ako sa pripraviť?

vyšetrenie semenníkov

 

Liečba hydrokély

Pokiaľ je vám diagnostikovaná skutočne hydrokéla, môže byť zvolá jedna z týchto možností:

Punktovanie hydrokély:

Punktovanie hydrokély spočíva vo vypúšťaní tekutiny z vaku vašich semenníkov. Hoci tento neinvazívny a veľmi jednoduchý zákrok prináša okamžitú úľavu, nie je definitívnym riešením.

Hydrokéla sa vám môže vrátiť.

 

Operačný zákrok

Potom prichádza na scénu operačný zákrok, pri ktorom sa vytvorí komunikácia medzi dutinou vašich semenníkov a podkožím. Podložia následne danú tekutinu dokáže ľahko absorbovať a ochorenie sa väčšinou už nevracia.

Pokiaľ sa u vás problém opakuje, zošijú sa obaly semenníkov k sebe, aby sa tekutina nemohla už ďalej tvoriť.

Zákrok sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestéze. Samotný výkon trvá obyčajne 30 – 45 minút. Operácia sa vykonáva počas jedného dňa bez ďalšej nutnosti hospitalizácie alebo ambulancie.

Po výkone dostanete pooperačný balíček, ktorý obsahuje režimové opatrenia a pokyny pre domáce ošetrovanie v tlačenej forme a zdravotnícky materiál na domáce ošetrovanie rany.

 

VIDEO: Operácia hydrokély

Vzhľadom na chúlostivú povahu videí pre pozretie kliknite na odkazy nižšie:

 

Rekonvalescencia po operácii hydrokély

Ako dlho budete pripútaný na lôžko? Ako dlho nebudete aktívny? Ako dlho sa budete zotavovať po operácii hydrokély?

Na tuto otázku odpovedajú lekári z ANDROGEOS, spol. s.r.o.:

Doba rekonvalescencie po zákroku je individuálna. Pokiaľ muž pracuje na počítači, môže pracovať prvý deň po operácii, pokiaľ však dochádza do zamestnania, môže mu poloha v sede s kolenami pri sebe robiť ťažkosti. Podobne je tomu pri dlhšej chôdzi, nutnosti častého striedania polôh, pri šoférovaní.

Pokiaľ pacient vykonáva fyzicky namáhavú prácu, je možné dobu pracovnej neschopnosti prirovnať k dobe obvyklej po operácii trieslovej prietrže. Po operácii je nutné dodržiavať režimové opatrenia, celková doba nekomplikovaného hojenia sú 3 4 týždne.

 

Aké sú pooperačné riziká či komplikácie?

Rovnako, ako akákoľvek iná operácia, môže mať aj operácia hydrokély svoje isté riziká. Nejbežnejšou komplikáciou je opuch mieška a výtok z rany po dobu až niekoľkých dní po operácii. Tieto ťažkosti sa objavujú v menej ako 10 prípadoch zo 100.

Ešte menej bežná býva infekcia miesta rezu vyžadujúce ďalšiu operačnú či antibiotickú liečbu alebo krvácanie vyžadujúce si ďalšiu operáciu.

A najvzácnejšie sa u vás môže objaviť chronická bolesť mieška či opätovné navrátenie tohto ochorenia. Avšak týchto ťažkostí sa báť nemusíte. Sú skutočne iba veľmi výnimočné a pokiaľ ste inak úplne zdravý, prebehne všetko bez komplikácií.

 

Koľko stojí operácia hydrokély?

Určite vás bude aj zaujímať, koľko vás to vlastne bude stáť. Cena operácie závisí od danej ordinácie, v ktorej vám zákrok urobia.

Priemerne sa cena za operáciu hydrokély pohybuje od 9 900 Kč až po 15 000 Kč.

 

Sexuálny život po liečbe hydrokély

Po vyliečení hydrokély sa všetko opäť vráti do starých koľají. Na váš intímny život to nebude mať žiadny vplyv. Naopak, budete sa cítiť oveľa lepšie a sebaistejšie.

Bude preto pre vás oveľa príjemnejšie, keď si konečne budete môcť užiť so svojou partnerkou milostné chvíle bez nepríjemného nafúknutého semenníka.

Neplodnosti ani problémov s erekciou sa báť nemusíte. Tieto ťažkosti po operácii hydrokély sa prakticky vôbec nevyskytujú.

 

Čo keď sa hydrokéla nevylieči alebo nelieči správne?

Lenže, čo ak ste liečbu hydrokély podcenili? Čo keď ste lekára nenavštívili ihneď? Môže to mať nejaké negatívne následky? Rovnako, ako akékoľvek iné ochorenie v oblasti vášho prirodzenia, môže, samozrejme, mať aj neliečená hydrokéla svoje následky.

Avšak v tomto prípade väčšinou nebývajú nijako katrastrofické. Niekedy sa môže hydrokéla sama vstrebať.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa vám ale budú semenníky naďalej neúmerne zväčšovať a môže dochádzať k tzv. zanorovaniu penisu, čím sa vám penis opticky zmenší.

V závažnejších prípadoch môže tekutina postupovať ďalej do dutiny brušnej a spôsobiť trieslovú alebo brušnú prietrž. Vždy je preto najlepšie navštíviť lekára a svoj problém vyriešiť.

 

Hydrokéla semenníkov u detí

Hydrokéla postihuje mužov v každom veku, často sa objavuje aj u detí. Jej príčina je väčšinou neznáma. Hydrokéla u detí delí na nekomunikujúcu a komunikujúcu hydrokélu.

U detí sa väčšinou nevyskytujú žiadne vážnejšie komplikácie a tekutina väčšinou sama zmizne do jedného roka. Pokiaľ by do jedného roka nezmizla, prechádza sa rovnako, ako u dospelých, k punkcii alebo operácii.

Rekonvalescencia býva veľmi rýchla a následky sú prakticky nulové. Dieťa nemáva žiadne problémy ani v dospelosti.

 

Pár slov na záver

Dôležitosť lekárskeho vyšetrenia spomína aj riaditeľka Nadačného fondu Petra Koukala Kamila Lukášková:

Bohužiaľ stále platí, že s pravidelnou prehliadkou lekára sú u mužov spojené značné tabu – hanba, pocit straty „mužnosti“, strach, že sa potvrdí ochorenie, pocit „predsa sa to nemôže stať mne“. Pravidelné prehliadky sú pritom bezbolestná vec a pokiaľ sa nedajbože aj nález objaví, pri jeho včasnom odhalení je vysoká pravdepodobnosť na uzdravenie.

Hydrokéla nie je nič, na čo by sa umieralo. Napriek tomu odkáže nejedného muža potrápiť. Ale zbytočne. Stačí navštíviť svojho lekára a za pár hodín môže byť po probléme. S hydrokélou sa nemusíte uspokojiť, môžete ju veľmi rýchlo vyriešiť.

URČITE NEZABUDNITE: Doplnok Vimax semenníkom dodáva potrebnú výživu.

Je vďaka tomu vhodný aj v rámci rekonvalescencie po liečbe, aby boli semenníky silné a produkovali kvalitné spermie. 

tablety vimax na erekciu

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách semenníkov

VYŠETRENIE SEMENNÍKOV
SAMOVYŠETRENIE SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
HYDROKÉLA (VODNÁ CYSTA)
TORZIA SEMENNÍKOV
BOLESŤ NADSEMENNÍKOV
ORCHIEKTÓMIA - ODSTRÁNENIE SEMENNÍKOV

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze