Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Torzia semenníkov – kvôli prerušenému prekrveniu semenník odumrie a muž bude neplodný. Aká je liečba?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Poznáte to, keď vás niekto nechcene (alebo aj úmyselne) „kopne do vajec“? Dokážete si živo predstaviť tú bolesť, to utrpenie, tie muky? Potom si predstavte, že existuje ešte niečo omnoho horšie než len „obyčajné“ kopnutie do vajec. Je to podľa mnohých tá najhoršia bolesť na svete, s akou sa muž môže stretnúť.

Traduje sa, že je to tisíckrát bolestivejšie než to povestné „kopnutie“. Torzia semenníkov. Ako sa torzia semenníkov prejavuje? Dokážete si ju vyliečiť svojpomocne, alebo by ste mali navštíviť lekára? Čo všetko obnáša liečba torzie semenníkov? Aká dlhá je následná rekonvalescencia?

toruia semenníkov

 

Čo je to torzia semenníkov

Torzia semenníkov je náhla urologická príhoda, pri ktorej sa vám semenník otočí vnútri svojho mieška okolo svojej cievnej stopky. Znamená to, že okamžite dochádza k prerušeniu prívodu krvi obomi smermi zo semenníka. Torziu semenníka ako prvý popísal v v roku 1810 doktor Hunter.

Lekárka MUDr. Kateřina Dušková z urologickej kliniky v Motole vysvetľuje:

„Ide o akútny stav v urológii, kedy dochádza k pretočeniu cievnej stopky semenníka. Otočením cievnej stopky dôjde k zaškrteniu ciev, prítok a odtok krvi zo semenníka sa zastaví.

Pokiaľ nedôjde k obnoveniu krvného prúdenia, semenník do 4 až 6 hodín odumiera. Ide teda o akútny stav, pri ktorom je rozhodujúca rýchla diagnostika a liečba.

Podľa serveru The Richest sa torzia semenníka na nachádza na pomyselnej 4. priečke najextrémnejších bolestí na svete a o osem priečok dokonca predbehla aj pôrod.

So svojou osobnou skúsenosťou s torziou semenníkov sa podelil pán Radek:

Zničohonič mi začala z ľavého semenníka vystreľovať neuveriteľná bolesť. Povedal som si, že som si ho asi pritlačil počas jazdy na bicykli, vzal si lieky na bolesť a šiel si ľahnúť. Dúfal som, že to prejde, no nestalo sa tak.

Ráno ma kamarát odviezol na pohotovosť. Tam ma lekár vyšetril a okamžite poslal na operačnú sálu. Bohužiaľ sa im už môj semenník nepodarilo zachrániť. Po operácii mi chirurg povedal, že bol už úplne čierny a odumretý.

mužské pohlavné orgány

 

Torzia semenníkov a jej príznaky

Rozlišujú sa tri druhy torzií semenníkov:

  • Extravaginálna torzia – semenník sa pretočí okolo semenovodu a môžu rotovať aj jeho obaly.
  • Intravaginálna torzia – rotuje iba semenník vnútri vačku.
  • Torzia mezorchia – dochádza k rotácii závesného mezorchia.

ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Bolesť v podbrušku u mužov – objavte 11 obvyklých príčin a metódy liečby. Zistite, aké sú najčastejšie príčiny bolesti semenníkov.

Každý z týchto typov torzie so sebou prináša, samozrejme, aj svoju špecifickú bolesť a príznaky. Všeobecne sa však dá povedať, že sa torzia semenníkov prejavuje obrovskou, náhlou, prudkou bolesťou semenníku vystreľujúcou do slabín, opuchom  a začervenaním mieška. To sú základné príznaky torzie semenníkov.

Pripojiť sa môže únava, nevoľnosť, malátnosť, vracanie, bledosť, horúčka, celkové vyčerpanie či zápal.

Príznaky torzie semenníka popisuje aj MUDr. Kateřina Dušková z urologickej kliniky 2. LF a FN Motol:

Pre torziu semenníka je typická náhle vzniknutá prudká bolesť v semenníku či podbrušku. Bolesti môžu byť také silné, že postihnutému znemožňujú stáť a chodiť. Veľmi často je pridružená nevoľnosť a vracanie, zvýšené potenie až celková únava.

Lokálne pozorujeme pritiahnutie postihnutého semenníka bližšie k telu. Neskôr sa môžu rozvinúť vysoké teploty, začervenanie či zdurenie. Príznaky bývajú často veľmi podobné ako pri zápalových ochoreniach semenníkov a nadsemenníkov.

 

Torzia semenníkov u dospelého muža

Aj keď sa torzia semenníkov objavuje častejšie u detí a dospievajúcich chlapcov, postihnúť môže aj dospelého muža. Najhoršie je, že väčšinou k nej dochádza vo chvíli, kedy ste úplne pokojný, bez zjavnej vyvolávajúcej príčiny.

Málokedy dôjde k torzii napríklad v posilňovni alebo pri športe. Nemožno teda odporučiť, akým aktivitám by ste sa mali vyhnúť.

So svojimi problémami sa na lekárku obrátil aj pán Pavel:

Dobrý deň. Môžem mať torziu semenníkov? Už asi 2 týždne ma bolí ľavý semenník a mám pocit, že aj zmenil tvar.

 

Pani doktorka MUDr. Klára Martoníková odpovedá:

Dobrý deň Pavol. Torzia semenníka je akútny stav, s ktorým by ste 2 týždne doma len tak nevydržali. O torziu teda pravdepodobne nejde, no určite je vhodné urologické vyšetrenie, aby sa vylúčil napr. zápal semenníka/nadsemenníka.

sonografické vyšetrenie semenníkov

 

Vzácny prípad torzie semenníka u novorodenca

Na začiatku minulého roku bol zaznamenaný vzácny prípad, kedy sa u zatiaľ nenarodeného dieťaťa prejavila tzv. bilaterálna torzia semenníka, ktorá mu spôsobila úplnú neplodnosť. S týmto prípadom zoznámil verejnosť lekársky časopis British Medical Journal (BMJ).

Lekári v časopise British Medical Journal (BMJ) napísali:

Novorodenecká torzia je takmer vždy jednostranná. Poznáme iba niekoľko prípadov, kedy došlo k obojstrannej torzii ešte v maternici. Tento stav chlapcovi spôsobil nenávratné poškodenie, v dôsledku ktorého s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nebude mať vlastné deti.

Aj keď semenníky po narodení nevykazovali žiadne známky fungovania, rozhodli sa ich ponechať v nádeji, že sa samovoľne otočia späť. V časopise British Medical Journal (BMJ) nájdete informácie o mnohých ďalších prípadoch torzie semenníkov.

 

Torzia semenníkov u detí

Najčastejšie sa s torziou semenníkov stretávajú deti a mladí chlapci. U chlapcov a mužov pod 25 rokov sa vyskytuje v pomere 1 : 4000.

Potvrdila to aj MUDr. Kateřina Dušková z Urologické kliniky 2. LF a FN Motol:

Postihnuté bývajú najčastejšie deti a dospievajúci chlapci. K torzii semenníka dochádza väčšinou pri plnom zdraví, v úplnej väčšine prípadov sa to stáva v pokoji, či dokonca v spánku.

Ani v tomto prípade teda znova nemožno povedať, akým aktivitám by sa chlapci mali vyhýbať.

anatómia penisu

Anatómia penisu

 

Liečba torzie semenníkov

Ako sa torzia semenníkov lieči? Na to nám odpovie pani doktorka MUDr. Kateřina Dušková:

Jedinou správnou liečbou je pri podozrení na torziu operačná revízia postihnutého semenníka. Z drobného rezu na miešku sa semenník vyberie pred operačnú ranu a urológ tak získa možnosť skontrolovať cievny zväzok semenníka.

Pretočený semenník rozmotá obráteným smerom, čím umožní prívod krvi. Následne sa vykoná fixácia (prišitie) semenníka k vnútornej stene mieška. Ide o preventívne opatrenia, aby sa pretočenie semenníka už nemohlo opakovať. Odporúča sa vykonať fixácia aj druhého semenníka.

Torziu semenníku teda nikdy nie je možné riešiť svojpomocne. Neexistuje žiadna mastička ani babská rada, ktorá by vám pomohla. Pomoc nájdete iba v ordinácii lekára. Navyše obrovskú rolu zohráva čas.

MUDr. Kateřina Dušková dodáva:

Rozhodujúcim faktorom úspechu liečby je čas. Podľa dostupnej literatúry sa udáva, že už po šiestich hodinách môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu tkaniva semenníka, teda k jeho odumretiu.

Pri jasne odumretých semenníkoch sa vykoná ich operačné odstránenie (orchiektómia), aby následne nedošlo k rozvinutiu sa infekčných či imunologických komplikácií.

Ak teda máte čo i len malé podozrenie na torziu semenníka, rozhodne na nič nečakajte a okamžite vyhľadajte lekára. Každá minúta je drahá a príliš dlhé váhanie váš môže vyjsť draho. Semenník vám totiž môže úplne odumrieť.

 

Rekonvalescencia po vyliečení torzie semenníka

Ak lekára navštívite čas a v rade niekoľkých desiatok minút dôjde k chirurgickému zákroku, môžu vám semenník úplne zachrániť a už o niekoľko dní budete znova ako rybička.

V prípade, že však návštevu lekára budete dlho odkladať a do ordinácie dorazíte neskoro, môžete o svoj semenník úplne prísť.

MUDr. Jiří Štefánek hovorí:

Hlavným faktorom je čas. Ak sa operácia nevykoná do niekoľkých hodín (udáva sa do 6 hodín) od vzniku problémov, je veľké riziko, že semenník bez prívodu kyslíku a živín odumrie.

Ak urológ pred operáciou stanoví túto diagnózu, tkanivo semenníka sa odstráni. V opačnom prípade by sa mŕtve tkanivo mohlo stať zdrojom infekcie.

 

Primárka ústeckej plastickej chirurgie MUDr. Blanka Vraspírová uvádza možný spôsob rekonvalescencie v takomto prípade:

Robia sa implantáty do semenníkov. Niekdy možno o semenník prísť kvôli rakovine, inokedy pacienti v detstve prekonajú torziu semenníkov, kedy sa im otočia okolo stopky, zaškrtia sa a následne je ich treba vybrať.

V miešku zostane len jeden a muži sú na to citliví. Sú názoru, že čím väčší majú miešok, tým sú mužnejší. Ten semenník tam proste chcú mať.

 

Opäť teda apelujem na všetkých – radšej si vypočujte z úst lekára:

Zbytočne ste sa obávali. Vaše semenníky sú úplne v poriadku,“ než aby došlo na „Máme pre vás zlé správy. Váš semenník už bohužiaľ nezachránime“. Pokiaľ predsa len ide o torziu semenníka, príliš dlho sa v nemocnici neohrejete.

 

Už druhý deň po operácii môžete ísť domov, čo uvádza aj MUDr. František Kučera:

Pri cca 60 % prípadov možno semenník zachovať. Sekundárna atrofia vzniká v 20 až 68 percentách. Vo väčšine prípadov je možné pacienta prepustiť domov už druhý deň po operácii. S časovým odstupom od prvej operácie je vhodné vykonať fixáciu druhého semenníka (orchidopexia), aby sme zabránili prípadnej torzii.

 

Má torzia vplyv na plodnosť?

A na záver tu otvorím ďalšiu otázku na vašu plodnosť. Môže torzo semenníky nejakým spôsobom vplývať na plodnosť muža?

Ako ste už videli v prípade novorodenca – áno, môže. Ak muž dorazí k lekárovi neskoro a semenník mu odmurie, môže to mať nezvratný negatívny vplyv na vašu plodnosť. V lepšom prípade budete mať menej spermií, v horšom prípade prídete o plodnosť úplne. Preto na nič nečakajte a už len v prípade podozrenia na torziu semenníka okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Na druhej strane sa ale nemusíte zbytočne stresovať. Ako som už uviedla, torzia semenníkov sa u detí a dospievajúcich objavuje len v jednom zo 4 000 prípadov a u dospelých je to ešte menej.

Takže sa nemusíte báť, že by ste si šli ľahnúť a ráno sa zobudili s torziou semenníka. Ak vás však prepadla náhla a nevysvetliteľná bolesť vystreľujúca do triesla, na nič nečakajte a okamžite navštívte lekára.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách semenníkov

VYŠETRENIE SEMENNÍKOV
SAMOVYŠETRENIE SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
HYDROKÉLA (VODNÁ CYSTA)
TORZIA SEMENNÍKOV
BOLESŤ NADSEMENNÍKOV
ORCHIEKTÓMIA - ODSTRÁNENIE SEMENNÍKOV

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze