Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Bolesť nadsemenníkov – od príčin a príznakov, cez liečbu až po sexuálny život po nej

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Nadsemenník. Malý nenápadný výbežok, ktorý sa nachádza na vrcholku vášho semenníka. Má ho každý muž a slúži vám ako zásobáreň spermií. Priškrtením nadsemenníka môže dôjsť k sterilite.

Je teda pre vás veľmi dôležitý. Nadsemenník si môžete veľmi ľahko sám nahmatať. Stačí nájsť vrchol svojich semenníkov a tu pocítite malý hrbolček, a to je práve nadsemenník.

Lenže čo ak vás nadsemenník začne bolieť? Ako vôbec zistíte, že vás bolí práve nadsemenník a nie napríklad samotný semenník? Aké sú príčiny bolesti nadsemenníka? A ako sa boľavý nadsemenník lieči? To všetko zistíte v tomto článku.

bolesť nadsemenníkov

 

Bolesť nadsemenníka a jej prejavy

Ako sa vlastne prejavuje bolesť nadsemenníkov?

Taká bolesť väčšinou o sebe dáva vedieť nepríjemnými bolestivými stavmi v oblasti semenníkov. Miešok býva veľmi citlivý, koža v oblasti semenníkov je napätá a začervenalá, bolesť môže vystreľovať až do bedier alebo podbruška a pacient môže mať dokonca aj horúčku. Bolesť nadsemenníkov potom sprevádza aj bolesť pri ejakulácii a v niektorých prípadoch i krv zo spermy.

MAJTE PREHĽAD: 5 príčin bolesti penisu pri erekcii a najčastejšie príčiny bolesti semenníkov.

Zároveň je potrebné rozlišovať bolesť, ktorá sa u vás objavila iba nedávno, a bolesť, ktorá vás už sprevádza nejaký ten piatok.

V prvom prípade môže ísť o banálne pomliaždenie. V tom druhom prípade už ale môžu byť na vine rôzne príčiny. Ale k tým sa dostaneme až o chvíľu.

mužské pohlavné orgány

 

Občasná boliestka a chronická bolesť nadsemenníkov

Keďže sa nadsemenník nachádza na hornej strane semenníka a na dolnej strane semenníka plynule prechádza do semenovodu, býva obyčajne pre muža pomerne komplikované odhaliť, či ho bolí práve nadsemenník, ale semenník či semenovod. Naviac sú tieto časti spoločne prepojené, takže keď bolí jeden, môže väčšinou bolieť aj druhý.

Pokiaľ si nie ste istý a nechcete nič riskovať, urobíte, samozrejme, najlepšie, pokiaľ navštívite svojho ošetrujúceho praktického lekára alebo urológa.

Austrálsky lekár, miestopredseda tamojšej lekárskej komory, Tony Bartone hovorí:

Všeobecne sa dá povedať to, že pokiaľ sa vám rozbehnú ťažkosti, ktoré pretrvávajú niekoľko dní a nemajú zjavnú príčinu, nič nepokazíte, pokiaľ navštívite svojho obvodného lekára.

 

Príčiny bolesti nadsemenníka

Asi si teraz hovoríte „prečo ma bolí nadsemenník“? Prečo sa vlastne u vás bolesť nadsemenníkov vôbec objavila?

Na prvom mieste je jednoznačne traumatické poranenie, teda stav, kedy vás, ľudovo povedané „niekto nakope do gúľ”. Do tejto kategórie spadá aj zasadnutie semenníkov, mechanické poranenie semenníkov pri športe alebo po automobilovej nehode.

Taká bolesť má úplne zjavnú a jednoznačnú príčinu a väčšinou po pár hodinách či v najhoršom prípade po pár dňoch sama odznie. Nie je potrebné tento stav príliš preceňovať a väčšinou sa obíde aj bez návštevy lekára.

Stačí semenníky chladiť, prípadne ich obkladať harmančekovým obkladom a všetko onedlho bude tak, ako pred tým.

Lenže, čo keď ste v poslednej dobe „do gúľ“ nedostal? Čo keď sa bolesť objavila doslova z čista jasna?

VIETE, ako prebieha vyšetrenie u urológa?

príčiny bolesti nadsemenníkov

 

Zápal nadsemenníkov

Pokiaľ ste „do gúľ” nedostali a napriek tomu vás semenníky alebo nadsemenníky bolia, môže byť na vine zápal. To je druhá najčastejšia diagnóza po traumatickom poranení semenníkov, ktorú muži počujú z úst svojich lekárov. Samozrejme, nejde to takto na diaľku jednoznačne povedať, ale väčšinou je to práve zápal, ktorý dokáže pánov poriadne potrápiť.

Zápal semenníkov spôsobujú patogénne mikroorganizmy a najčastejšie v spojitosti s príušnicami. Pokiaľ sa teda práve teraz liečite na toto ochorenie a do toho vás ešte začali bolieť semenníky, potom je to skoro na 100 % jasné.

Zápal môže postihnúť obidva alebo iba jeden nadsemenník. Najviac ohrozenou vekovou skupinou sú sexuálne aktívni muži vo veku 15 až 35 rokov.

Ako spoznáte, že ide o zápal semenníka? Semenník i celý semenník býva začervenalý, bolí vás, je napätý a môžete mať aj horúčku.

 

Hydrokéla na semenníkoch

Ďalšou príčinou problémov s nadsemenníkmi môže byť hydrokéla. Hydrokéla je pojem označujúci nahromadenie tekutiny v obaloch semenníkov. Opäť sa môže objaviť len tak v jednom nadsemenníku alebo semenníku, ale aj v oboch naraz.

Prejavuje sa zväčšeným mieškom, pretrvávajúcim tlakom v oblasti nadsemenníka a vystupujúcimi žilkami na semenníku a nadsemenníku.

Hydrokéla môže byť vrodená, ale môže ísť aj o stav získaný, a to väčšinou poranením semenníkov, pomliaždením semenníkov alebo prisadnutím semenníkov.

 

Torzia semenníkov

Torzia semenníkov je asi to najhoršie, čo môže človeka stretnúť. Je to snáď tá najhoršia bolesť, akú si dokážete predstaviť. S torziou semenníkov nevydržíte ani pár minút. Okamžite musíte navštíviť lekára.

Či už ide primárne o problém týkajúci sa samotných semenníkov, v tomto článku ho spomínam celkom zámerne. Aj torzia semenníkov totiž môže spôsobiť veľkú bolesť nadsemenníkov. Ako je totiž každý človek unikátny, sú unikátne aj torzie semenníkov. U niekoho sa teda aj tento problém môže prejavovať bolesťou nadsemenníkov.

Torzia je náhla urologická príhoda, pri ktorej sa semenník otočí okolo cievnej stopky. Ako som už uviedla, nadsemenník sa nachádza priamo na semenníku, a to na jeho vrchole. Preto môže v niektorých prípadoch torzia bolieť práve aj v nadsemenníku.

So svojou skúsenosťou sa s nami podelil pán Radko:

Z ničoho nič mi začala z ľavého semenníka vystreľovať neuveriteľná bolesť. Povedal som si, že som si ho asi pritlačil pri jazde na bicykli, vzal som si lieky na bolesť a išiel som si ľahnúť.

Dúfal som, že to prejde, ale neprešlo. Ráno ma kamarát odviezol na pohotovosť. Tam ma lekár vyšetril a ihneď poslal na operačnú sálu.

Bohužiaľ, môj semenník sa im už zachrániť nepodarilo. Po operácii mi chirurg povedal, že bolo už úplne čierne a odumreté.

 

Cysta na nadsemenníku

Ďalšou možnou príčinou bolesti vášho nadsemenníka môže byť cysta. Cysta je nezhubný útvar väčšinou vyplnený tekutinou, ktorý sa vám môže objaviť prakticky kdekoľvek v tele. Nebolí to síce nijako extra, ale napriek tomu si ju všimnete.

Keď je cysta malá, prakticky ju nevnímate. Keď ale cysta trochu vyrastie, môže začať spôsobovať problémy, začať tlačiť na nadsemenník a pomaly, ale isto viac a viac bolieť.

Cysty síce nebývajú nebezpečné a väčšinou sa nijako neliečia, ale pokiaľ sú väčšie, dokážu poriadne potrápiť.

 

Nádor na nadsemenníku

Asi tou najhoršou možnosťou, ktorej sa bojíme snáď všetci, je nádor. Teda rakovinotvorný, zhubný útvar, ktorý sa vám v oblasti semenníkov či nadsemenníkov môže vytvoriť.

Rakovina semenníkov je najčastejšie diagnostikovaným rakovinotvorným ochorením u mužov. Každý rok na Slovensku ochorie na rakovinu asi 150 mužov. Najčastejšie postihuje  mužov medzi 15 – 35 rokov veku.

MUDr. Marek Babjuk, predseda Českej urologickej spoločnosti, doplňuje:

Fajčiari majú navyše častejšie agresívnejšie typy nádorov než nefajčiari, ochorenie má horšiu prognózu a vyššie riziko opakovania. Riziko ochorenia stúpa s počtom vyfajčených cigariet.

Nádor sa môže objaviť aj na semenníkoch, aj v oblasti nadsemenníkov. V ranom štádiu väčšinou nijako nebolí, ani sa nijako neprejavuje. Až neskôr, kedy už naberá na veľkosti, môže začať bolesť, tlačiť na okolité tkanivo a začať o sebe dávať hlasne vedieť.

Gynekológ MUDr. Petr Hrubeš radí:

Keď pôjdete k lekárovi, nikdy mu netvrďte, že máte rakovinu semenníka. Len mu popíšte svoje problémy a diagnózu nechajte na ňom.

A pripravte sa na otázky typu: Ako dlho na sebe príznaky pozorujete, či vás semenníky bolia a keď, tak akým spôsobom (stále, len v sede atď.). Pomôžete tým lekárovi lepšie a rýchlejšie určiť príčinu vašich problémov.

 

Liečba boľavého nadsemenníka

Keďže príčin bolesti nadsemenníka je hneď niekoľko, je tiež niekoľko možných liečebných postupov. Pokiaľ vás ale bolí nadsemenník kvôli úrazu či nepríjemnosti spojenej s „kopnutím do gúľ“, dajte tomu čas a semenníky sa vám samy vyliečia. Nie je potrebné v takej chvíli panikáriť.

Keď vás ale nadsemenník bolí dlhšiu dobu, a to bez zjavnej príčiny, môže byť na vine niektorá z vyššie uvedených možností. Sám to ale nezistíte. S tým vám môže pomôcť iba váš ošetrujúci lekár.

Preto na nič nečakajte a navštívte svojho praktického lekára alebo urológa. Ten vás vyšetrí, prehliadne vás a spýta sa vás, ako dlho už dané problémy máte, kedy to všetko začalo, ako sa vaše problémy prejavujú, prípadne či nemáte k nejakým problémom genetické predispozície. Na základe všetkých týchto informácií určí správnu diagnózu a odporučí vám vhodnú liečbu.

  • Zápal nadsemenníkov či zápal semenníkov sa lieči chladnými obkladmi, pokojom na lôžku a užívajú sa aj lieky tlmiace zápalovú reakciu, tzv. glukokortikoidy.
  • Hydrokéla sa lieči jednoduchým chirurgickým zákrokom, kedy sa zo semenníkov vypustí prebytočná tekutina. Pokiaľ sa u vás problém opakuje, zošijú sa obaly semenníkov k sebe, aby sa tekutina nemohla už ďalej tvoriť.
  • Pri torzii semenníkov musí v čo najkratšom čase dôjsť k chirurgickému zákroku, počas ktorého sa semenník vráti späť do normálnej polohy a zafixuje sa v nej špeciálnym pútkom.
  • Cysta na nadsemenníku sa väčšinou nijako nelieči. Môže sa dokonca a časom sama vstrebať. Pokiaľ by sa príliš zväčšovala, odstráni sa opäť pomocou chirurgického zákroku.
  • Nádor na nadsemenníku nie je len tým najnepríjemnejším problémom, ale obnáša zrejme aj tú najzložitejšiu liečbu. Liečebné možnosti sú totiž veľmi veľmi široké a závisia od stupňa pokročilosti rakoviny a aj od jej veľkosti. Lekár môže zvoliť liečbu liekmi na potlačenie rakoviny, chemoterapiu, ožarovanie alebo chirurgické odstránenie (orchiektómia).

TIP PRE ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ NADSEMENNÍKY A SEMENNÍKY: Vyskúšajte masáž semenníkov pre zdravie a plodnosť.

 

Čo sa stane, keď budete bolesť nadsemenníkov ignorovať?

Čo keď svoje problémy nebudete riešiť? Čo ak necháte bolesť nadsemenníkov žiť vlastným životom? Kam až to môže dôjsť?

  • Tým úplne najhorším scenárom, a to v súvislosti s rakovinou, môže byť vaša smrť. Každý rok na rakovinu semenníkov umrie 41 českých mužov.
  • Druhým najhorším prípadom, kedy bolesť nadsemenníkov či semenníkov nijako neriešite, môže byť odumretie vášho semenníka alebo obidvoch semenníkov. Ide o častý dôsledok neriešenej torzie semenníkov.
  • A treťou najhoršou situáciou, ktorá môže nastať, pokiaľ bolesť nadsemenníkov ignorujete, je neplodnosť. Teda stav, kedy už nikdy nebudete môcť mať vlastné deti. Nadsemenníky sa totiž môžu počas daného problému zaškrtiť, a tým sa znemožní uchovávanie spermií, ich dostatočne dozrievanie a získanie schopnosti oplodniť vajíčko.

Bolesť semenníkov či nadsemenníkov rozhodne nepodceňujte. Dôležitosť lekárskeho vyšetrenia spomína aj riaditeľka Nadačného fondu Petra Koukala Kamila Lukášková:

Bohužiaľ stále platí, že s pravidelnou prehliadkou lekára sú u mužov spojené značné tabu – hanba, pocit straty „mužnosti“, strach, že sa potvrdí ochorenie, pocit „predsa sa to nemôže stať mne“. Pravidelné prehliadky sú pritom bezbolestná vec a pokiaľ sa nedajbože aj nález objaví, pri jeho včasnom odhalení je vysoká pravdepodobnosť na uzdravenie.

 

Prevencia proti bolesti nadsemenníka

Ako zaistiť, aby vás nadsemenníky nikdy neboleli? Tak v prvom rade sa, samozrejme, vyhýbajte ich mechanickému poškodeniu. Nenoste príliš tesnú spodnú bielizeň alebo príliš obopnuté rifle, počas športu si vždy dávajte na svoje náradie pozor a vyhýbajte sa chorobám a prechladnutiu.

Bohužiaľ, proti rakovine toho príliš veľa neurobíte. Udržujte sa preto v dobrej kondícii, pravidelne sa hýbte, zdravo jedzte, užívajte si pravidelné spoločné chvíle so svojou partnerkou a majte pozitívny prístup. To je asi tá najlepšia prevencia.

Pán Josef nám popísal chvíľu, keď zistil, že má rakovinu semenníkov:

Ja som na rakovinu prišiel vo vani, keď som sa kúpal a mal som zrazu jeden semenník veľký cca 6 cm. A ešte ma boleli bedrá. Išiel som teda k lekárovi, kde ma vyšetril a ešte ma poslal do inej nemocnice, kde mi potvrdili, že mám nádor na semenníku.

A potom to začalo, ráno vyšetrenie a popoludní som už ležal v nemocnici a čakal na operáciu.

 

Sexuálny život po doliečení bolesti nadsemenníka

Máte za sebou úspešnú liečbu bolesti nadsemenníka? Môže mať tento problém na vás do budúcnosti nejaký vplyv? Ovplyvní to nejako vašu sexualitu?

Opäť záleží od toho, akou situáciou ste si prešli. Pokiaľ vás niekto iba „kopol do gúľ“, potom vás môže pár hodín po danom incidente bolieť miešok, ale rozhodne to na vás žiadne negatívne dôsledky nezanechá.

Ak ale máte za sebou liečbu rakoviny, potom môže byť dôsledok na vašu sexualitu oveľa citeľnejší. Ako ale zámerne píšem, tento problém na vás môže mať negatívny dopad, ale aj nemusí.

Záleží od toho, ako závažným ochorením ste si prešli, ako prebiehala liečba a ako rýchlo ste dané ťažkosti podchytili. Aj po doliečení rakoviny semenníkov totiž môžete mať normálny sexuálny život. Jednoznačnú odpoveď vám ale môže dať iba váš lekár.

PREVENTÍVNY TIP: Kanadský Vimax s bylinným zložením funguje ako výživa semenníkov (tribulus, ženšen, vitamín E). 

Dobre vyživené semenníky v dobrej kondícii produkujú kvalitnejšie spermie vo väčšom množstve. 

tablety vimax na erekciu

 

 

Bolesť nadsemenníka vás nemusí ochromiť

Páni, pokiaľ nebudete svoje problémy ignorovať, môže sa všetko obísť bez zbytočných komplikácií. Naviac môžete svoje ťažkosti vyriešiť veľmi rýchle. Preto na nič nečakajte a okamžite navštívte svojho lekára. Uvidíte, že budete rád, že ste na nič nečakali a svoje problémy ihneď vyriešili. Zdravie máme iba jedno a je krásne užívať si ho.

Náš článok uzatvára Ján, 39 rokov, ktorý sa stretáva s rakovinou semenníkov:

Všetkým chlapom by som rád povedal, aby ste sa nehanbili a v prípade problémov šli k urológovi, dokým sa všetko dá riešiť. A nemysleli si, že sa to vstrebe. Je potrebné potlačiť svoju ješitnosť, nebáť sa vyšetrenia a nehanbiť sa hovoriť o tom.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách semenníkov

VYŠETRENIE SEMENNÍKOV
SAMOVYŠETRENIE SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
HYDROKÉLA (VODNÁ CYSTA)
TORZIA SEMENNÍKOV
BOLESŤ NADSEMENNÍKOV
ORCHIEKTÓMIA - ODSTRÁNENIE SEMENNÍKOV

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze