Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Rakovina semenníkov – zákerná a tichá hrozba, ktorá nebolí

1/52/53/54/55/5 (4 hlasů, průměr: 3,75 z 5)
Loading...

Semenníky sú pre mužov nevyhnutnou súčasťou reprodukčného systému. Ide o mužskú pohlavnú žľazu, kde vzniká nový život v podobe reprodukčných buniek – spermií. Ich tvorbu majú na starosti zárodočné bunky.

V semenníkoch vytvárajú spletité kanáliky, kde prebieha celá fascinujúca produkcia. Príroda je inteligentná a má všetko dobre premyslené. Z tohto dôvodu má muž dva semenníky. V prípade poškodenia jedného z nich môže svoj účel plniť ten druhý.

Vyvíjať sa začínajú v maternici. V tomto období zostupujú z brucha trieslovým kanálom do svojho konečného domova – miešku. Do puberty sú neaktívne, no potom začne búrlivý vývoj.

Pod taktovkou mužského pohlavného hormónu – testosterónu – tu začína tvorba spermií. Tento proces trvá nepretržite až do smrti. Spermie v semenníkoch zrejú približne 72 dní a hotové putujú do nadsemenníku, kde sú pripravené na štart. Na ich vytváranie je potrebná o niečo nižšia teplota, a preto sú semenníky umiestnené nižšie.

veľkosť semenníkov

Zdravé semenníky sú pevné a pružné, nie však stuhnuté alebo tvrdé

 

Rakovina semenníkov nie je vôbec ojedinelá

Rovnako, ako iné orgány, choroba môže postihnúť aj semenníky. Podľa štatistík za rok 2009 týmto ochorením na Slovensku trpelo približne 150 mužov.

Počty sa však zvyšujú. V priemere na rakovinu ochorie jeden zo sto mužov. Tento počet nemožno považovať za zanedbateľný. Nezdravý životný štýl, stres, fajčenie, alkohol a sedavé zamestnanie – tieto faktory hrozbe len napomáhajú.

TIP: Pre zdravie semenníkov je nevyhnutné ich samovyšetrovanie. Kliknite a čítajte, ako na to

 

VIDEO: Ako rozpoznať rakovinu semenníkov? 

 

Koho rakovina semenníkov ohrozuje najviac?

Ďalším problémom pri rakovine semenníka je to, že postihuje najmä mužov medzi 20 až 35 rokom života. Ide teda o obdobie, kedy je muž na vrchole svojich síl. Buduje si kariéru, či plánuje rodinu. Rakovina tak nepríjemne a úplne nečakane môže zmeniť životné plány.

Ako vždy je dôležitá prevencia. Pri včasne zachytených nádoroch je šanca na vyliečenie približne 90 %. O tom, či rakovina semenníkov muža postihne, rozhoduje životný štýl a genetika. V prípade, že sa tento druh ochorenia objavuje v rodinnej anamnéze, prirodzene je riziko jeho vzniku omnoho vyššie.

 

Nezostúpený semenník – predpoveď rakoviny?

Ďalším často diskutovaným rizikovým faktorom býva nezostúpenie semenníka. Ide o najčastejšiu odchýlku pri novorodených chlapcoch. Podľa štatistík však tento fakt súvisí len s 10 % pacientov s nádorom semenníku. Svoju úlohu zohráva aj vek, kedy boli operované a miesto, kde sa semenník uložil (brucho alebo trieslový kanál).

Lekári tiež špekulujú o nádore v súvislosti s rôznymi inými operáciami a poškodeniami v oblasti semenníkov. Ide však len o nepotvrdené hypotézy. O niečo väčší vplyv má infekcia. Zápal semenníka zvyšuje riziko rakoviny.

Môžeme tiež spomenúť aj toxické vplyvy modernej civilizácie. Herbicídy a pesticídy v poľnohospodárstve, rôzne žiarenia, vysoká teplota a ťažké kovy. Neexistujú síce priame dôkazy, no nepriamy vplyv týchto faktorov už vedci viackrát potvrdili.

Zaujímavý je fakt, že viac ohrozenou rasou sú belosi. Zdá sa, že čím je koža svetlejšia, tým je riziko vyššie. Najviac ohrození sú severania (Fínsko, Švédsko, Nórsko). Slováci majú šancu na výskyt tohto ochorenia 5 až 10-krát nižšiu. To ale nezmanená, že sú úplne v bezpečí.

 

Ako vzniká nádor na semenníku?

Nádor je skupinou buniek, ktoré sa začali nekontrolovateľné množiť, pričom na túto anomáliu imunitný systém nedokáže zareagovať. Tieto nekontrolované bunky tak telo neničí a útvar ďalej rastie.

Nie každý nádor musí byť nutne zhubný (benígny). Nie vždy teda ide o rakovinu. Nezhubný nádor možno najčastejšie rozoznať podľa hrčky na semenníku, ktorá je jasne ohraničená a oddelená od ostatného tkaniva.

Príznaky sú veľmi podobné zhubnému nádoru a dotykom ich od seba nemožno odlíšiť. Najlepšie je navštíviť urológa, ktorý určí ďalší postup. Najčastejšie nasleduje operácia a histológia, aby lekári zistili, o aký druh nádoru ide. Nezhubné typy nádorov sa najčastejšie objavujú u chlapcov do 5 rokov.

ČÍTAJTE, ako prebieha preventívna prehliadka u urológa. 

Zhubné nádory vo väčšine prípadov majú svoj pôvod v zárodočných bunkách semenníkov. Mimoriadne dôležitá je včasná diagnóza, pretože zhubný nádor semenníkov sa pri zanedbaní jednoducho šíri cez krvné riečisko a lymfatický systém a zakladá ďalšie ložiská – metastázy.

Tie vznikajú pomerne rýchlo. Ide o jeden až dva mesiace. Najčastejšie sa metastázy objavujú v pečeni, pľúcach a lymfatických uzlinách brucha. Okrem zárodkových buniek metastázy vznikajú aj na tkanive obaľujúcom semenníky a tiež aj v prepájacom tkanive. Veľmi často tu vznikajú zhubné nádory, a to predovšetkým v pubertálom veku a v období dospievania.

 

Bolesť semenníku neznamená okamžitú rakovinu

Ak muža bolí v oblasti semenníkov, môže to byť jeden z varovných signálov. Nemusí však ísť hneď o rakovinu, no opatrnosť je na mieste. Nádor semenníka spočiatku nebolí. Postupom času príde tupá bolesť a pocit záťaže na semenníku.

POKIAĽ si pravidelne nekontrolujete a neprehmatávate semenníky, o nádore nemusíte vedieť celkom dlhý čas. 

Prudká nárazová bolesť zvyčajne značí iný problém. Ide napríklad o torziu (pretočenie semenníka okolo svojej osi), zápal alebo infarkt semenníka (nedokrvenie a zaškrtenie ciev v orgáne).

Bolestivé príznaky väčšina mužov rada ignoruje. Ak však bolesť pretrváva viac než týždeň, je návšteva lekára nevyhnutná. Sprievodnými príznakmi niekedy bývajú bolesti brucha a chrbta. Ide najmä o bolesti v oblasti bedier. Stáva sa to vtedy, ak bolesť metastázuje do lymfatických uzlín.

 

Prevencia rakoviny semenníkov

S prevenciou je to pri tomto nádore veľmi ťažké. Existujú rizikové faktory, ktoré sú vrodené, a nemožno ich ovplyvniť (biela rasa, nezostúpenie semenníka pri narodení či genetika).  Mnoho mužov sa v týchto rizikových skupinách nenachádza, no napriek tomu ich ochorenie postihne.

Jedinou skutočnou známou prevenciou je operácia nezostúpeného semenníka v detskom veku. A to ešte hovoríme o znížení rizika o iba 2 až 3 %.  Metódu samovyšetrenia nemožno považovať za prevenciu, no aspoň môže napomôcť pri skorom odhalení ochorenia, čo je na nezaplatenie.

 

VIDEO: Herec Jirka Mádl vysvetľuje, ako si samovyšetriť semenníky.

 

Zápal semenníka nie je to isté, čo rakovina

Zápal sa môže niekedy zamieňať práve s rakovinou semenníka. V súčasnosti je toto ochorenie pomerne málo rozšírené. Je však veľmi bolestivé a nepríjemné. Jeho nástup rozhodne nie je taký nenápadný, ako pri rakovine.

Zápal sa prejaví rýchlo a vyznačuje sa najmä silnou bolesťou sprevádzanou vysokými teplotami. Pri ejakulácii sa v spermiách môže objaviť krv. Podobne je tomu aj pri močení. Semenník je zväčšený, opuchnutý a časť mieška nad postihnutým miestom sčervenie.

Miesto zápalu je na dotyk teplejšie. Sprievodným javom môže byť aj nevoľnosť. Pri silnom zápale môže hroziť aj zhoršená tvorba spermií, čo má vplyv na zníženú plodnosť muža.

Najčastejšou príčinou zápalu je vírus pochádzajúci zo zápalu príušných žliaz. Ide o nepríjemné ochorenie, ktoré sa šíri kvapôčkovou infekciou. Choroba napáda najmä slinnú žľazu, ktorá je bolestivá a opuchnutá. Miesto je opuchnuté a teplé. Vďaka celoplošnému očkovaniu však zápal príušných žliaz už dnes nie je problém.

Zápal semenníkov môžu spôsobiť aj baktérie, ktoré sa prenášajú pohlavne prenosnými ochoreniami. Patria sem chlamýdie, kvapavka či syfilis. V tomto prípade sú rizikovou skupinou muži medzi 19 až 35 rokmi, ktorí majú veľa sexuálnych partneriek či partnerov.

ČÍTAJTE AJ: 6 najčastejších porúch ejakulácie. 

 

Hrčka na semenníku

Výhodou semenníkov je, že sú pomerne na očiach. Prípadné problémy tak možno odhaliť pomerne jednoducho. Existuje niekoľko príznakov, ktoré môžu indikovať nádor:

 • Zmena veľkosti semenníku. Väčšinou dochádza k zväčšeniu, no môže sa objaviť aj zmenšenie semenníkov.
 • Hrčka alebo hrbolček. Akákoľvek zmena na inak hladkom povrchu.
 • Neprirodzené stvrdnutie semenníka.

 

Mám nádor na semenníku – aké sú riešenia?

Chirurgické odňatie semenníku

Nádor semenníkov patrí medzi vyliečiteľné druhy nádorov. Výsledky liečby sa za posledné desaťročia výrazne zlepšujú. Pokrok nastal v oblasti diagnostiky aj samotnej liečby. V súčasnosti možno vyliečiť viac než 85 % pacientov so zhubným nádorom semenníka. To aj v pokročilejšom štádiu, keď sa už objavujú metastázy. Napriek tomu však 15 % pacientov aj tak nemožno pomôcť.

Základnou terapiou je operácia. Chirurgovia odstránia celý semenník. Pri operácii ešte skontrolujú, či ide o zhubný alebo nezhubný druh. Operácie sa dnes vykonávajú cez trieslový kanál, vďaka čomu nezostane na genitáliách žiadna jazva.

Rez chirurg urobí niekoľko centimetrov nad trieslom neďaleko koreňa penisu. Odstránenie ložiska nie je štandardným postupom, pretože by hrozilo riziko neúplného odstránenia nádoru.

Nasleduje histológia, pri ktoré sa v laboratóriu určí, ako veľmi je nádor ohraničený v porovnaní s okolitým tkanivom. Určí sa tiež jeho rozsah a typ. Od týchto informácií sa lekári odrážajú pri stanovovaní ďalších postupov liečby.

 

Zničenie nádorov pomocou chemoterapie

Pri mladých a dospievajúcich ľuďoch je základnou liečbou chemoterapia. Druh a veľkosť nádoru určuje kombináciu a počet liečebných cyklov. Chemoterapia predstavuje aplikáciu cytostatík (cyto – bunka, statika – zastaviť).

Cytostatiká fungujú tak, že na určitú dobu zastavia životný cyklus buniek. Rakovinové bunky majú kratší cyklus, vďaka čomu po určitom čase odumrú. Zdravé bunky síce budú pozastavené, no prežijú a budú schopné sa ďalej reprodukovať.

Cytostatiká sa podávajú do žily vnútrožilovo pomocou kanyly. Väčšinou sa pristupuje ku kombinácii troch rôznych cytostatík. Jeden blok chemoterapie trvá 3 až 5 dní a interval medzi blokmi je obvykle 21 až 28 dní.

 

Zahubenie nádorov pomocou rádioterapie

Rádioterapiu lekári používajú pri špecifickom type nádoru (semimóm), ktorý je však v mladom veku vzácny. Jeho výskyt pozorujeme vo veku od 35 až 45 rokov. Po 50. roku je opäť vzácny.

V prípade, že nádory a metastázy na príslušnú chemoterapiu nereagujú, možno použiť agresívnejší druh liečby. 2. líniou je kombinácia cytostatík. Ak je to možné, je vhodné operatívne odstrániť aj metastázy. V prípade, že operáciu nemožno vykonať a metastázy pretrvávajú, prípadne vznikajú nové ložiská, možno pristúpiť k veľmi agresívnej forme chemoterapie.

Dôležitý je fakt, kedy včasná diagnóza znamená menší rozsah ochorenia v tele. Z tohto dôvodu ani liečba nemusí byť v prípade včasného odhalenia taká invazívna. Štandardná dávka pri nemetastázovaných prípadoch sú 2 – 3 bloky. Pri pokročilejších formách ochorenia je bežná dávka 6 blokov.

 

VIDEO: Ako sa cíti obyčajný muž pred a po operácii semenníkov? 

 

Vedľajšie účinky liečby rakoviny semenníkov

Chemoterapia má neblahé účinky na ľudský organizmus. Medzi neželané vplyvy na človeka zaraďujeme:

 • Zlý vplyv na obehový systém a imunitu.
 • Nervový a svalový systém.
 • Zlé trávenie.
 • Zhoršená kvalita pokožky, vlasov a nechtov.
 • Znížená kvalita plodnosti.
 • Horší stav obličiek a močového mechúra.
 • Zhoršenie kvality kostí.
 • Emocionálna a psychologická nerovnováha.

 

Rakovina obchádza ľudí so zdravou životosprávou

Chemoterapia môže vplývať aj na hormonálnu rovnováhu. Pri mužoch je to hrozba tvorby zlých spermií alebo zníženie ich množstva. Hrozí tiež dočasná alebo úplná neplodnosť.

Ďalšími vedľajšími účinkami sú únava, úzkosť a hormonálna nerovnováha. Množstvo testosterónu klesá podobne, ako tvorba spermií. Za následok to môže mať pokles libida a chuti na sex. Podobný účinok má aj strach zo zhoršeného vzhľadu a straty vlasov.

Ak teda máte podozrenie, že vaše semenníky nie sú úplne hladké a v dobrej kondícii, odporúčame urýchlene zájsť za odborníkom.

 

Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách

BOLESŤ SEMENNÍKOV
TORZIA SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
ZOZNAM CHORÔB SEMENNÍKOV
ZÁPAL PROSTATY
HYDROKÉLA (vodná cysta)
VARIKOKÉLA
ZVäČŠENÁ PROSTATA
BOLESŤ V PODBRUŠKU U MUŽOV
KRV V MOČI (hematúria)
ZÁPACH Z POŠVY A PENISU

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze