Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Choroby semenníkov – zoznam nádorových, zápalových a kožných ochorení, príznaky, liečba a prevencia

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Semenníky predstavujú asi tú najcitlivejšiu časť mužského tela. Určite vám nemusím bližšie približovať, ako hrozne to bolí, keď vás do nich niekto kopne. A čo je ešte horšie, tejto časti tela sa nevyhýbajú ani choroby.

Od nádorových ochorení, cez infekčné až po kožné. V tomto veľkom súhrnnom článku si ich všetky popíšeme. Ak vás teda niečo so semenníkmi trápi, tu nájdete odpoveď.

choroby semenníkov

 

Nádorové ochorenie semenníkov

Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov je jedným z najbežnejších typov nádorového ochorenia mužov.

 • Každý rok ochorie na rakovinu semenníkov asi 450 mužov.
 • Zhruba 40 pacientov ročne tomuto ochoreniu podľahne.

Najviac ohrozenou vekovou skupinou sú muži vo veku 15 až 25 rokov. Preto by sa mali muži pravidelne kontrolovať a ideálne raz za tri mesiace si svoje semenníky prehmatávať.

Pán doktor MUDr. Miroslav Louda, Ph.D., MBA odporúča samovyšetrenie semenníkov vykonávať v pravidelných intervaloch:

„Vhodné je vykonávať samovyšetrenie semenníkov priebežne u každého muža.“ Frekvencia samovyšetrenia nie je nijakým spôsobom stanovená. Z mojej praxe by som sa ale prikláňal aspoň k trojmesačnému intervalu alebo aj kratšiemu.

 

PRÍZNAKY RAKOVINY SEMENNÍKOV:

Najčastejším príznakom rakoviny semenníkov býva nebolestivá hrčka alebo zväčšenie semenníka, ktoré si muž sám všimne. Ďalšími príznakmi môže byť tupá bolesť v oblasti semenníka alebo pocit ťažoby v intímnych partiách.

S vlastnou skúsenosťou sa s nami podelil pán Miroslav:

Moje problémy začali tým, že mi stvrdol pravý semenník. Bolo mi to divné, ale moc som to neriešil. Nejaké zdravotné problémy som si začal pripúšťať až vo chvíli, kedy semenník začal naberať na objeme.

Bolo stále väčšie a väčšie. To ma trocha znepokojilo, tak som asi po pol roku, keď už bolo v porovnaní so zdravým semenníkom asi dvojnásobne veľké, začal hľadať na internete, kde som naozaj našiel, že by mohlo ísť o nádor.

Môj stav sa postupne zhoršoval, až som skončil v nemocnici. Jedného večera pri návrate domov som pocítil režúcu bolesť v podbrušku, z ktorej sa mi urobilo zle. Zostal som stáť a vedel som, že už neurobím ani krok.

Chcel som si sadnúť, ale bolelo to ešte viac, tak som radšej zostal stáť. Lekárka mi v nemocnici oznámila, že mám rakovinu semenníka a metastázy v bruchu a pľúcach.

Ak si nahmatáte na semenníku hrčku, významne sa zmenila veľkosť jedného či obidvoch semenníkov, zaznamenali ste krv v ejakuláte, nahmatali ste si na semenníku stvrdnutie, semenníky zmenili svoj tvar alebo ste na semenníkoch zaznamenali zmenu farby, potom okamžite vyhľadajte lekára.

Nemusí však hneď ísť o rakovinu semenníkov, ale riziko je v tomto prípade príliš vysoké, než aby ste s pokojným svedomím podcenili prevenciu.

MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lekářské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje:

„Akonáhle sa začne rakovina prejavovať niektorým z príznakov, akými sú problémy s močením, v moči sa tiež môže objaviť krv, bolesti v kostiach, či dokonca zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyliečiteľný.

Apelujeme preto na mužov, aby vyšetrenie podstúpili ešte v dobe, kedy problémy nemajú. Ak lekár objaví ochorenie skoro, môže predísť nebezpečným komplikáciám, ako sú kostné metastázy, a pacientovi tak vo výsledku zachrániť život.

Muži by sa teda vyšetrenia skutočne nemali obávať.

príčiny bolesti nadsemenníkov

 

LIEČBA RAKOVINY SEMENNÍKOV:

Ako sa rakovina semenníkov lieči? Ako prvé je potrebné odstrániť postihnutý semenník (orchiektómia semenníka). Odstránenie vykoná urológ z rezu v slabinách, z ktorého sa semenník vyberie. Nemusíte sa ale báť o svoju následnú plodnosť.

Semenníky sú totiž párový orgán, a teda odstránenie jedného semenníku nemá na vašu plodnosť alebo na sexuálnu aktivitu významný vplyv.

Následne sa semenník vyšetrí, aby sa určilo, o aký typ nádoru ide. K tomu sa ešte doplní CT brucha, röntgen, CT pľúc a prípadne aj iné vyšetrenia, ktoré by vylúčili metastázy.

Pokiaľ sa nádor podchytí včas, máte až 95 % šancu na úplné vyliečenie. Vďaka tomu patria nádory semenníkov medzi jeden z najlepšie liečiteľných druhov rakoviny.

Dokonca aj prípady pokročilého ochorenia s rozšírením nádoru mimo semenníka majú veľmi slušnú nádej na vyliečenie. Nikdy to ale nepodceňujte a radšej príďte k lekárovi zbytočne, než by ste prišli úplne neskoro.

 

Spermatokéla

Spermatokéla patrí medzi ďalšie nádorové ochorenia semenníkov. Ide o nezhubnú cystu, ktorá sa obvykle nachádza nad alebo za semenníkom.

Objaviť sa môže aj u mužov v každom veku. Môže dosahovať rôzne veľkosti, obvykle však nepresahuje jeden centimeter. Obsahom spermatokély môžu byť spermie, ale aj hromadiaca sa tekutina.

 

PRÍZNAKY SPERMATOKÉLY:

Vo väčšine prípadov je spermatokéla úplne bezpríznaková. Mnohí muži si ju ani nevšimnú. Niekedy sa na ňu príde úplnou náhodou pri preventívnom vyšetrení.

Obvykle však vôbec nebolí, nerobí mužovi žiadne väčšie problémy, ani mu v ničom neprekáža. V týchto závažnejších prípadoch môže muž pociťovať ťažobu v intímnej oblasti, tlak v semenníkoch, prípadne môže spozorovať zväčšovanie semenníkov.

 

LIEČBA SPERMATOKÉLY:

Spermatokéla sa obvykle nijako nelieči, len sa pozoruje. Ďalšou možnosťou je obsah cysty vysať, prípadne celú cystu chirurgicky odstrániť. K tomu sa ale pristupuje len v tých najzávažnejších prípadoch, kedy je spermotokéla skutočne veľká a mužovi spôsobuje bolesti.

Aj keď je spermatokéla úplne neškodné ochorenie, rozhodne ho nepodceňujte. Vždy, keď si na semenníku nahmatáte čo i len malý útvar, alebo sa vám zdá, že sa v ňom niečo zmenilo, okamžite navštívte svojho lekára.

MAJTE PREHĽAD: Anatómia penisu – z čoho sa skladá a aké sú úlohy jednotlivých častí?

anatómia penisu

 

Zápalové ochorenia semenníkov

Zápal semenníkov či nadsemenníkov

Zápal semenníkov je podľa kliniky Urosanté pomerne vzácne ochorenie. Väčšinou býva následkom zápalu nadsemenníkov, ktorý sa následne rozšíri aj do semenníkov.

Zápal semenníkov je obvykle spôsobený pohlavne prenosnými baktériami, z čoho vyplýva, že najohrozenejšou skupinou sú sexuálne aktívni muži, najčastejšie vo veku 15 až 35 rokov, ktorí často striedajú sexuálne partnerky.

 

PRÍZNAKY ZÁPALU:

Typickým príznakom zápalu semenníkov je zväčšenie a stvrdnutie postihnutého semenníka. K tomu sa pridáva nepríjemný pocit a bolestivosť v oblasti nadsemenníka, pocity pálenia a rezania pri močení.

Pokožka postihnutého semenníka je citlivá na dotyk a býva napätá. Obvykle je zápal sprevádzaný aj horúčkou. V týchto úplne najzávažnejších prípadoch sa môže objaviť krv v ejakuláte.

 

LIEČBA ZÁPALU:

Zápal semenníkov a nadsemenníkov sa lieči antibiotikami a pokojom na lôžku. Podobne ako pri infekcii močových ciest, je potrebné dôsledne dodržiavať pitný režim. Pomáha aj studený obklad semenníkov.

Pri závažnejších prípadoch sa môže pristúpiť ku krátkodobej hospitalizácii a podávaniu antibiotík vnútrožilovo.

PODROBNOSTI O OCHORENÍ: Zápal semenníkov sa lieči jednoducho, no je potrebné ho správne diagnostikovať.

zápal semenníkov

 

Hydrokéla

Hydrokéla je ochorenie semenníkov, kedy dochádza k nahromadeniu čírej jantárovej tekutiny v obaloch semenníku. Najčastejšie vzniká pomaly, v priebehu napríklad aj niekoľkých rokov.

Hydrokéla môže vzniknúť poškodením cievneho zásobenia semenníkov pri úraze, zápale alebo pri nádorovom ochorení semenníku.

 

PRÍZNAKY HYDROKÉLY:

Hydrokélu poznáte jednoducho tak, že sa vám naraz začne zväčšovať obsah obalu semenníku. Žiadne iné problémy však nečakajte.

Muži väčšinou netrpia žiadnymi bolesťami, nebýva zvýšená teplota, ani nie je prítomná krv v moči, či nebývajú prítomné problémy s močením.

 

LIEČBA HYDROKÉLY:

V prípade hydrokély sa volí operačné riešenie len vtedy, ak toto ochorenie spôsobuje mužovi bolesti či nepohodlie.

Operácia spočíva vo vypustení obsahu hydrokély a úprave obalov semenníku tak, aby sa zabránilo opätovnému hromadeniu tekutiny. Zákrok sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii. Samotný výkon trvá obvykle 30 až 45 minút.

Niekedy sa pristupuje aj k tzv. punkcii, teda odsatiu obsahu hydrokély. Jedinou nevýhodou tohto zákroku je však pomerne rýchle opätovné doplnenie do pôvodnej veľkosti. Úľava teda môže byť len krátkodobá.

hydrokéla na semenníku

 

Varikokéla

Veľmi podobný názov, avšak úplne odlišné ochorenie. Varikokéla je ochorenie prejavujúce sa rozšírením ciev v semenníkoch. Postihuje asi 15 % mužov a najčastejšie sa objavuje okolo puberty.

Vzniká väčšinou na ľavej strane. Varikokélu môžeme zaradiť do rovnakej skupiny ochorenia, ako sú napríklad kŕčové žily či hemeroidy.

 

PRÍZNAKY VARIKOKÉLY:

Varikokéla sa prejavuje hlavne ťahavou bolesťou v oblasti semenníkov. K tomu sa môže pridať zvýšená teplota semenníkov, zhoršenie tvorby spermií a znížená sekrécia mužských hormónov.

To v konečnom dôsledku môže viesť k poruchám erekcie a ejakulácie.

 

LIEČBA VARIKOKÉLY:

Varikokéla sa lieči operatívne. Počas tohto zákroku sa vyhľadá postihnutý cievny zväzok, ktorý sa buď odstráni, alebo preruší. Operácia sa vykonáva v úplnej anestézii.

Pacient môže byť prepustený do domáceho ošetrovania už deň po operácii. Jazvy po operácii sú veľmi malé a mužovi do budúcna nespôsobujú žiadne problémy.

Jedinou nevýhodou tohto ochorenia je fakt, že aj vyoperovaná varikokéla sa môže po čase znova vrátiť.

varikokéla

 

Torzia semenníkov

Torzia semenníkov predstavuje podľa mnohých mužov úplne najbolestivejšie mužské ochorenie. Traduje sa, že je to tisíckrát bolestivejšie než to slávne „kopnutie do vajec“.

Podľa serveru The Richest sa torzia semenníku nachádza na pomyselnej 4. priečke najextrémnejších bolestí na svete. O osem priečok predbehla dokonca aj pôrod.

Torzia semenníkov je označenie pre otočenie semenníku vnútri svojho mieška okolo svojej cievnej stopky. Inými slovami ide o prerušenie prívodu krvi z a do semenníku.

Predstavuje tak jeden z najnebezpečnejších stavov, ktoré musí muž čo najskôr vyriešiť s odborníkom, inak môže o svoje semenníky doslova prísť.

Lekárka MUDr. Kateřina Dušková z Urologické kliniky v Motole vysvetľuje:

Ide o akútny stav v urológii, kedy dochádza k otočeniu cievnej stopky semenníku. Otočením cievnej stopky dôjde k zaškrteniu ciev. Prítok a odtok krvi zo semenníku sa zastaví.

Pokiaľ nedôjde k obnoveniu krvného prietoku, semenník do 4 až 6 hodín odumiera. Ide teda o akútny stav, pri ktorom je rozhodujúca rýchla diagnostika a liečba.“

 

PRÍZNAKY TORZIE:

Torzia semenníkov sa prejavuje obrovskou, náhlou, prudkou bolesťou semenníku vystreľujúcou do slabín, opuchom a začervením mieška.

K tomu sa môže pridať aj únava, nevoľnosť, malátnosť, vracanie, bledosť, horúčka, dýchavičnosť či zápal.

Príznaky torzie semenníku popisuje aj MUDr. Kateřina Dušková z Urologické kliniky 2. LF a FN Motol:

Pre torziu semenníka je typická náhle vzniknutá prudká bolesť v semenníku či v podbrušku. Bolesti môžu byť aj silné, že postihnutému znemožňujú stáť a chodiť.

Veľmi často je pridružená nevoľnosť a vracanie, zvýšené potenie až dýchavičnosť. Lokálne potom pozorujeme pritiahnutie postihnutého semenníka bližšie k telu. Neskôr sa môžu rozvinúť vysoké teploty, začervenanie či zdurenie.

Príznaky bývajú často veľmi podobné ako pri zápalových ochoreniach semenníku a nadsemenníka.“

 

LIEČBA TORZIE SEMENNÍKA:

Ako sa torzia semenníku lieči? Torzia semenníku sa lieči pomocou operačnej revízie postihnutého semenníka.

Z drobného rezu na miešku sa semenník vytiahne pred operačnú ranu a urológ tak získa možnosť skontrolovať cievnu zväzok semenníka. Pokiaľ skutočne ide o torziu semenníka, potom sa pretočený semenník rozmotá obráteným smerom, čím sa opätovne umožní krvné zásobenie semenníka.

Následne sa vykoná fixácia semenníku k vnútornej stene miešku, aby sa predišlo ďalšiemu otočeniu semenníku v budúcnosti.

Dôležitým faktorom úspešnej liečby je ale čas. Rozhodne v tomto prípade na nič nečakajte a už len pri podozrení na torziu semenníku okamžite vyhľadajte lekára. V prípade dlhého vyčkávania vám totiž semenník môže úplne odumrieť.

torzia ľavého semenníka

 

Opuch semenníkov

Opuch semenníkov nie je ani tak samotné ochorenie semenníkov, ako skôr príznak iných chorôb, ktoré môžu postihovať vaše intímne partie. Napriek tomu si ho tu popíšeme.

Opuchnutý semenník je vždy známkou nejakého závažného problému. Či už ide o zápal semenníka, rakovinu semenníka či hydrokélu.

 

PRÍZNAKY OPUCHNUTÝCH SEMENNÍKOV:

Semenníky sú opuchnuté, veľmi bolestivé, citlivé a začervenané. Pridružiť sa môže horúčka, únava, nevoľnosť, bolesti hlavy, mdloby. K opuchu môže dôjsť už vo veľmi krátkej dobe, napríklad cez noc. Môže to prísť aj postupne, napríklad v priebehu niekoľkých rokov.

 

LIEČBA OPUCHU SEMENNÍKA:

Ako som už uviedla, opuch semenníka nie je ani tak samotné ochorenie, ako skôr príznak nejakej inej choroby. V žiadnom prípade ale nečakajte na to, či to samo zmizne, a navštívte lekára.

Ten vás vyšetrí, semenníky vám prehmatá, prípadne ich vyšetrí pomocou ultrazvuku a určí presnú príčinu vašich problémov.

 • Na vine môže byť torzia semenníka,
 • zápal semenníka,
 • rakovina semenníka,
 • cysta na semenníku,
 • alebo aj hydrokéla.

MUDr. Romana Pavelková vysvetľuje, ako takéto vyšetrenie u lekára prebieha:

Postup pri vyšetrení obnáša základný pohovor s pacientom, ktorý zahŕňa dobu trvania problémov, pridružené ochorenia, rodinnú anamnézu a podobne.

Ďalej ide o samostatné klinické vyšetrenie a labratórne vyšetrenie moču, pokiaľ je nutné, tak aj vyšetrenie krvi. U mužov nad 50 rokov aj preventívne vyšetrenei PSA – prostatického špecifického antigénu, ktorého hladina je zvýšená pri nádorovom ochorení prostaty a podobne.

Ďalším vyšetrením býva aj ultrazvukové vyšetrenie.“

 

Priškrtenie cievy v semenníku

Pri športe, dlhom sedení, pri hodinách strávených na bicykli, pri horlivom sexe. Cievu v semenníku si môžete priškrtiť pri všetkých týchto činnostiach. Cievku si môžete priškrtiť v samotnom semenníku, tak aj v semenovode.

 

PRÍZNAKY PRIŠKRTENIA CIEVY:

Prejavy takejto príhodu môžu byť od veľmi miernych a prakticky nebolestivých, až k tým najhorším, ktoré sú zrovnateľné s torziou semenníku. Záleží od závažnosti vašich problémov.

Semenníky môžu v takúto chvíľu opuchnúť, mierne zmeniť farbu, môžu byť veľmi bolestivé na dotyk, citlivé a začervenané. K tomu sa môže pridať aj únava, nevoľnosť, malátnosť, vracanie, bledosť, horúčka, dýchavičnosť či zápal.

 

LIEČBA PRIŠKRTENEJ CIEVY:

Väčšina pánov, ktorí sa vo svojom živote stretnú s priškrtením cievy v semenníku, nemusí podstupovať žiadnu zložitú liečbu. Skrátka len dodržiavajú pokojový režim, dostatočne pijú a čakajú, až si s týmto problémom telo samo poradí.

Pokiaľ majú vaše príznaky závažnejší charakter, navštívte svojho lekára. Ten vás vyšetrí a v prípade potreby môže operatívne prerušenú cievu odstrániť či spriechodniť.

 

Kožné ochorenia semenníkov

Zaparené semenníky

Najmä v lete mužov veľmi často trápi tzv. zaparenie semenníka. Nie je to vôbec nič neobvyklé. Hodiny strávené vo vlhkých plavkách, vysoké teploty, vyššia vlhkosť a väčšia potivosť. To všetko vedie k zapareným semenníkom.

 

PRÍZNAKY ZAPARENÝCH SEMENNÍKOV:

Zaparené semenníky sa prejavujú začervenaním, svrbením, vyrážkou, prípadne pálením a rezaním pri močení. Semenníky môžu byť citlivejšie na dotyk a môže byť veľmi nepríjemné ich mať uzatvorené v priliehavej spodnej bielizni.

 

LIEČBA ZAPARENÝCH SEMENNÍKOV:

Ako prvú pomoc použite detský zásyp. Tým si uľavíte od prvotných príznakov svrbivej vyrážky v záhyboch pokožky a predíde sa ďalšiemu šíreniu.

Ďalej sa nejakú dobu vyhýbajte priliehavej spodnej bielizni, vždy sa po kúpaní v bazéne alebo v mori okamžite prezlečte do čistej a suchej spodnej bielizne, nikdy nenechávajte svoje intímne partie zapariť v plavkách.

Pokojne sa aj niekoľkokrát denne prezlečte do čistej spodnej bielizne, ideálne z bavlny, aby ste ani v práci nevysedávali v prepotených trenkách.

Na intímnu hygienu používajte len neparfémované a šetrné mydlá, ideálne z lekárne špeciálne určené na intímnu hygienu.

Pokiaľ by vám nič z toho nepomohlo a stále by vaše problémy pretrvávali, potom vyhľadajte odbornú pomoc.

VYBERAJTE SPRÁVNE: Trenky alebo slipy – čo je pre penis a semenníky najlepšie si obliekať?

trenírky boxerky alebo slipy?

 

Ekzém semenníkov

Tak, ako na rukách, nohách či na hlave, aj v oblasti semenníkov vášho rozkroku sa môže objaviť ekzém. Ekzém je chronicky svrbivý kožný zápal, ktorý môže byť alergického, no aj nealergického pôvodu.

Ekzém semenníkov môže postihovať mužov v akomkoľvek veku. Príčinou môže byť napríklad alergická reakcia na prací prášok, v ktorom si periete svoju spodnú bielizeň, alebo napríklad reakcia na intímny gél, ktorý používate na intímnu hygienu.

 

PRÍZNAKY EKZÉMU NA SEMENNÍKOCH:

Ekzém semenníkov sa najčastejšie vyznačuje zápalom, suchosťou či začervenaním na povrchu pokožky vašich semenníkov.

V akútnej fáze sa prejavuje výskytom svrbivých, začervenaných ložísk, na ktorých sa neskôr tvoria mokvavé pupáky. Pri chronickej forme ekzému semenníkov je typické zhrubnutie kože a jej farebné zmeny.

 

LIEČBA EKZÉMU NA SEMENNÍKOCH:

Postihnutú pokožku udržiavajte dostatočne hydratovanú, a to najmä po sprchovaní. Noste iba bavlnenú spodnú bielizeň, nekúpte sa vo vode teplejšej než 36 stupňov, používajte vhodné sprchové gély, ktoré sú šetrné k vašej pokožke.

Pokiaľ by vám tieto kroky s vašimi problémami nijakým spôsobom nepomohli, obráťte sa na lekára, ktorý vám môže predpísať antihistaminiká na potlačenie alergických reakcií. V najťažších prípadoch sa potom môžu lokálne podávať kortikoidy.

 

Pleseň na semenníkoch

Kožné plesne všetkých najrôznejších druhov a typov postihujú až 50 % dospelých. Nie je preto divu, že často môžu napadnúť aj semenníky.

Kožná pleseň alebo mykóza vzniká najčastejšie mikroskopickými hubovitými mikroorganizmami, ktorým sa darí v teplom a vlhkom prostredí, kedy pokožka vplyvom vlhka a tepla zmäkne.

Mykóza sa často objavuje obzvlášť u mužov, v trieslach či priamo na semenníkov a v ich záhyboch.

 

PRÍZNAKY PLESNE NA SEMENNÍKOCH:

Pleseň na semenníkoch sa prejavuje najmä svrbením a pálením pokožky, ich olupovaním, začervenaním či zaružovením.

Pokožka môže byť vysušená a šupinatá. Občas sa môžu objaviť pľuzgiere či praskliny pokožky.

 

LIEČBA PLESNE NA SEMENNÍKOCH:

Na liečbu akýchkoľvek plesní, a to aj tých na semenníkoch, sa užívajú cielené antimykotiká, ktoré zabraňujú rastu a ďalšiemu množeniu húb. Na celkovú liečbu plesne na semenníkoch sa hodia práve najrôznejšie masti, krémy a roztoky s antimykotikami.

 

Vyrážka na semenníkoch

Posledným ochorením, ktoré si tu popíšeme, je kožná vyrážka na semenníkoch. Vyrážka na semenníkoch môže síce značiť pohlavné prenosné ochorenie, no niekedy môže ísť čisto o kožnú chorobu.

Na koži sa objaví začervenané miesto, pupáčiky či dokonca podivné škvrny. Príčiny vyrážky na semenníkoch môžu byť najrôznejšie.

Existujú prípady, kedy vyrážka sama zmizne, no pokiaľ u vás trvá dlhšie než týždeň, je vhodná konzultácia s lekárom.

 

PRÍZNAKY VYRÁŽOK NA SEMENNÍKOCH:

Medzi základné príznaky kožnej vyrážky na semenníkoch patrí svrbenie, červené vriedky, pupáčiky a pľuzgieriky, kožné začervenanie, škvrny.

Pokožka je nápadne suchá, nepríjemne svrbí a často praská. Svrbenie je úporné najmä v počiatočných fázach ochorenia, čo núti postihnutého k škrabaniu si postihnutých miest.

 

LIEČBA VYRÁŽOK NA SEMENNÍKOCH:

Pri komplikovanom kožnom ochorení je potrebné navštíviť lekára. Pri bežných vyrážkach si vystačíte s nasledujúcim odporúčaním:

 • Neumývajte si semenníky bežným mydlom, ale používajte na to špeciálne určené intímny gély.
 • Sprchujte sa len vo vlažnej vode.
 • Po kúpeli si ošetrite pokožku zvláčňujúcim krémom.
 • Snažte sa pokožku neškriabať.
 • Používajte len vlastný ručník. S nikým sa oň nedeľte, a to najmä v tomto období.
 • Udržiavajte pokožku suchú, dôkladne sa po kúpeli osušte.
 • Noste len bavlnenú a priedušnú spodnú bielizeň.

DAJTE SA VYŠETRIŤ S KAŽDÝM PODOZRENÍM: Ako prebieha vyšetrenie u urológa? Nemusíte mať z toho obavy. Nie je sa čoho báť.

prehliadka u urológa

 

SLOVO AUTORA:

Intímne zdravie je tým najväčším darom, čo človek má. Preto ho nikdy nepodceňujte. V prípade akýchkoľvek pochybností navštívte svojho lekára.

Či už ide o nejakú banalitu, alebo o niečo závažnejšie, nie je nič horšie, než keby sa prvotné príznaky podcenili.

Uvidíte, že budete radi, ak ste na nič nečakali a svoje problémy ste hneď vyriešili. Zdravie máme len jedno a je krásne si ho užívať.

MUDr. Zbyněk Mlčoch uzatvára:

So svojím problémom sa nebojte obrátiť na obvodného lekára alebo urológa. V medicíne vždy platí, že je lepšie k lekárovi prísť zbytočne ako neskoro.

Z vyšetrení vás čaká zrejme kultivácia moču, ultrazvuk, určite rozbor krvi (známky zápalu a prípadného nádorového bujnenia – tzv. tumormarkery alebo onkomarkery, stanovenie zrážanlivosti atď.). Vyšetrenia sú vo všeobecnosti nebolestivé.“

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách semenníkov

VYŠETRENIE SEMENNÍKOV
SAMOVYŠETRENIE SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
HYDROKÉLA (VODNÁ CYSTA)
TORZIA SEMENNÍKOV
BOLESŤ NADSEMENNÍKOV
ORCHIEKTÓMIA - ODSTRÁNENIE SEMENNÍKOV

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze