Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Krv v ejakuláte – hematospermia – 15 častých príčin + metódy liečby

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Ste sám doma. Partnerka je vonku s kamarátkou. V televízii nič nedávajú. Na internete ste už všetko prečítali a ani na sociálnych sieťach to dvakrát živo nevyzerá. Napadne vám teda, čo tak si skrátiť chvíľu menšou erotikou?

Akonáhle vám to napadne, už sa vám kolega v gatiach stavia do pozoru. Začnete sa teda pokojne oddávať autoerotike. Akonáhle však dôjde k vyvrcholeniu, čaká na vás šok. Namiesto belavej tekutiny, na ktorú ste zvyknutý, vidíte v ejakuláte krv. Čo teraz? Je to vážne? Je nutné okamžite navštíviť lekára? Čím to môže byť spôsobené?

krv v ejakuláte

 

Čo preukazuje krv v ejakuláte?

Nech už sa vám krv objaví kdekoľvek, nikdy neveští nič dobrého. Teda až na menštruáciu u žien, ale to je iný príbeh. Preto ani v prípade ejakulácie to nie je úplne normálne a neznačí, že je všetko v úplnom poriadku. Naopak môže ísť o predzvesť zdravotných problémov aj závažných ochorení.

 

Krv v ejakuláte z pohľadu odborníkov

Krv v ejakuláte nie je nič nové, s čím by sa lekári a odborníci doteraz nestretli. Odborný termín pre prítomnosť krvi v ejakuláte je hemospermia. Odborná literatúra hovorí o hemospermii ako o červenom alebo hrdzavo hnedom ejakuláte, ktorý signalizuje prímes krvi v ejakuláte.

Tento príznak často privedie pacienta najprv do urologickej ordinácie. Podľa odborníkov by ale väčšina z nich mala omnoho skôr navštíviť hematúriu, teda odborné pracovisko pre ochorenia pečene, ktoré často niektorí pacienti ignorujú a bagatelizujú.

Stopy krvi v ejakuláte sa väčšinou objavia bez súvisiacich bolestí a často aj bez iných príznakov. Čo všetko teda môže byť príčinou krvi v ejakuláte? Na to sa pozrieme práve teraz:

 

Rakovina, karcinóm semenníkov

Vidieť vo svojej „posvätnej tekutine“ krv nie je rozhodne nič príjemné. Na prvom mieste určite každému hneď napadne to najhoršie, a to napríklad rakovina.

Peter, 19 rokov:

Dnes som si všimol, že mám v ejakuláte krv. Skúšal som hľadať na nete, no dočítal som sa len to, že je to rakovina semenníkov a pod. Nikde však žiadnu hrčku nemám. Mám vcelku strach. Mám len 19 rokov. Chcel som sa spýtať, čo by to mohlo znamenať. Máte s tým niekto skúsenosti?

Áno, rakovina semenníkov skutočne môže byť strojcom celého problému, ale nie je tomu tak úplne vo všetkých prípadoch.

„Je jasné, že máte obavy aj z niečoho vážneho. Nádor sa ale potvrdí len v 3,5 percentách prípadov. Určite ale vyhľadajte lekára, ten určí presnú diagnózu,“ upokojuje pacientov sexuologička MUDr. Petra Sejbalová.

Ako rakovinu semenníkov spoznáte? Semenníky si stačí prehmatať tak, ako to robia ženy pri samovyšetrení prsníkov. Ak sú tvrdé, nerovnomerné alebo v nich nahmatáte nejaké hrčky, môže byť prítomná rakovina. Stále sa však pohybujeme v oblasti špekulácií a hypotéz. Kým vás lekár nevyšetrí, nemusíte maľovať čerta na stenu.

Ak vám bude rakovina semenníkov predsa diagnostikovaná, ešte nie je všetkým dňom koniec. Ak sa totiž tento typ rakoviny zachytí v liečiteľnom štádiu, máte veľkú šancu na celkové uzdravenie a navrátenie sa do normálneho života. Takže pokiaľ si myslíte, že niečo na semenníku „máte“, obráťte sa na svojho lekára.

 

Rakovina, karcinóm prostaty

Rovnako to platí aj v prípade rakoviny prostaty. Tá býva druhým najčastejším zhubným nádorom u mužov. Výskyt rakoviny sa pohybuje okolo 60 prípadov na 100 000 mužov. Aj tá môže byť príčinou, prečo sa vo vašom ejakuláte objavila krv. Znova sa však nemusíte báť.

Pokiaľ sa obrátite na svojho lekára a toto ochorenie podychtíte včas, máte opäť obrovskú šancu na úplné uzdravenie. Už dávno neplatí, že akákoľvek rakovina je diagnózou smrti. Avšak v pokročilých štádiách už nádor metastázuje, predovšetkým do kostí, a následne sa tak stáva takmer nevyliečiteľnou. Preto návštevu lekára neodkladajte. Vieme, že je to nepríjemné, no je to úplne nutné.

 

Infekcia močového mechúra

Zatiaľ sme sa venovali tým najzávažnejším možnostiam. Na vine ale môžu byť aj prostejšie dôvody. Jedným z nich je aj infekcia močového mechúra. Tá väčšinou spôsobí nie len prítomnosť krvi v ejakuláte, ale aj bolesť a pálenie pri močení, problémy s močením, pálenie v oblasti rozkroku či neustále nutkanie na malú potrebu. Zápal močového mechúra má vplyv aj na erekciu a výkonnosť.

Liečba je v tomto prípade omnoho jednoduchšia než v prípade rakoviny. Váš lekár vám predpíše účinné antibiotiká a do pár dní budete opäť ako rybička.

 

Infekcia prostaty

Zápaly a infekcie sú všeobecne základnou príčinou výskytu krvi v ejakuláte, a preto sa pri tejto oblasti ešte chvíľu pristavíme. Ďalšou príčinou tohto problému môže byť infekcia prostaty. Aj tá sa v niektorých prípadoch prejavuje krvou v ejakuláte spojenou s pálením pri močení, problémami s močením a pálením v oblasti rozkroku. Stačí však cielená liečba a za chvíľu už opäť budete v poriadku.

 

Infekcia močovej trubice

Ďalšou možnou príčinou krvi v ejakuláte je infekcia močovej trubice. Táto príčina je síce menej častá a bežná, ale aj tak sa u vás môže objaviť. Je zase veľmi jednoducho zameniteľná za zápal močového mechúra.

Všetky podobné infekcie sa vyznačujú podobnými symptómami a sú tu prítomné aj podobné baktérie. Výhodou je ale ich jednoduchá liečba. Preto sa nebojte navštíviť svojho lekára a ten vás už dá do pucu.

 

Infekcia v semenovode

Poslednou možnou infekciou, s ktorou sa môžete stretnúť a ktorá môže viesť k výskytu krvi v ejakuláte, je infekcia semenovodu. Semenovod je malý kanálik, ktorý spája vývod nadsemenníka a močovú trubicu. Pri ejakulácii konkrétne slúži na transport spermií. Práve semenník môže tiež trpieť infekciou, čo vo výsledku vedie ku krvi v ejakuláte.

„Spravidla nejde o nič vážne, no ejakulát je lepšie si nechať vyšetriť. Môže ísť napríklad aj o zápal nadsemenníkov. Pri potvrdenom náleze krvi či červených krviniek v ejakuláte a neprítomnosti zápalu sa vykoná ešte urologické vyšetrenie na vylúčenie chorobných zmien,“ vysvetľuje MUDr. Ivo Procházka.

Z akých ďalších častí sa skladá penis? To zistíte v článku Anatómia penisu – z čoho sa skladá vaša pýcha a aké sú úlohy jednotlivých častí?

 

Zápal semenných vačkov – vezikulitída

Oblasť infekcií a zápalov zakončíme zápalom semenných vačkov. Semenné vačky sa nachádzajú medzi močovým mechúrom a konečníkom a produkujú hustý sekrét, ktorý sa pri ejakulácii mieša so spermiami.

Tento sekrét tvorí najväčšiu časť objemu ejakulátu. Uvádza sa, že zhruba 50 až 80 % ejakulátu predstavuje práve tento sekrét. Preto sa nie je čomu diviť, keď sa objavia stopy krvi v ejakuláte, pokiaľ máte zápal semenných vačkov.

Opäť vás však môžeme upokojiť. Nejde o nič závažné. Aj keď všetky spomínané infekcie a zápaly vyzerali nepríjemne a nebezpečne, nejde o nič, čo by sa nedalo vyriešiť po jednej návšteve lekára.

 

Obličkové kamene – konkrement obličky

Ďalšou možnou príčinou prítomnosti krvi v ejakuláte môžu byť obličkové, močové kamene. Pri tomto probléme sa na chvíľu zastavíme. Obličky totiž nemajú žiadny priamy vplyv na tvorbu spermií ani na samotný ejakulát.

Prečo tu teda tento problém spomíname? Pokiaľ máte skutočne závažný problém s obličkovými kameňmi a váš moč je silne kontaminovaný krvou, je potom jasné, že sa trocha krvi môže primiešať aj do vášho ejakulátu. Ejakulát totiž tvorí prostatický sekrét, sekrét zo semenných vačkov, ale aj moč. Preto môžu byť pričinou krvi v ejakuláte aj obličkové kamene.

 

Zväčšená prostata – benígna hyperplázia prostaty

Na vine môže byť aj zväčšená prostata. Tá sa podieľa na tvorbe ejakulátu, a preto pokiaľ prekoná nejakú významnú zmenu, ktorou jej nekontrolovateľný rast rozhodne je, môže sa následne objaviť pri orgazme krv. Ako odhalíte, že je problém práve so zväčšenou prostatou? Odhaľte príznaky, vyšetrenia a liečbu zväčšenej prostaty.

Znova sa však nie je čoho báť. Váš lekár vám dokáže predpísať účinnú liečbu, ktorá vám pomôže zamedziť ďalšiemu rastu prostaty.

 

Prasknutá cievka

Zo závažných zdravotných problémov, ktoré môžu viesť ku krvi v ejakuláte, sa na chvíľu presunieme do úplne bagatelnej oblasti:

Svoj problém popísal Karel:

Mám taký problém. S priateľom sme sa milovali (nie však análny sex) a mne po orgazme spoločne so semenom vytieklo zo žaluďu trocha krvi. Bežne takýto problém nemám. Stalo sa to prvýkrát. Ide o vážny problém? Čím to môže byť spôsobené? Deň predtým som trikrát po sebe vyvrcholil. Môže to byť spôsobené „únavou materiálu“? Inak mám 22 rokov.“

 

Sexuológ MUDr. Jaroslav Zvěřina na túto otázku odpovedá:

Ľudské telo nie je dokonalé a občas sa vyskytnú neinfekčné stavy, ktoré buď bagatelizujeme, alebo im venujeme prílišnú pozornosť. Prímes krvi v ejakuláte je určite desivá záležitosť, no príkláňal by som sa k domnienke, že ide o dôsledok drobného krvácania v dôsledku mechanického poškodenia močovej trubice evokované zvýšenou sexuálnou aktivitou.

Pri erekcii je v kavernóznych telesách penisu veľké množstvo krvi. V podstate celá lokalizácia panvového dna je mohutne zásobená krvou. Prasknutie drobnej cievky či kapiláry je úplne bežné a nie je nebezpečné. Množstvo krvi, ktoré z takéhoto poranenia uniká, je nepostrehnuteľné, no niekedy sa krv dostane aj von z penisu. To je práve tvoj prípad. Nie je v našich silách určiť, odkiaľ krv pochádzala, no je možné, že to bolo naposledy, čo sa objavila.

Okrajovo by som zmienil veľmi nepravdepodobnú možnosť: Niektoré krvácania, častejšie však vnútorné, môžu byť samovoľné pri prasknutí rôznych (aj drobných) aneuryzmov (vydutie ciev), a to najmä vtedy, ak je sexuálna aktivita takto vysoká. Aneuryzma je vrodená, či vzniká pôsobením mnohých faktorov. Okrem aterosklerózy to môže byť aj pôsobením niektorých chlamýdií či iných baktérií, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom.

Myslím, že je na mieste ťa upokojiť, pretože ide o mechanickú záležitosť a teda nič závažné. Pre istotu však môžeš navštíviť lekára. Ak by sa krvácanie vyskytovalo samovoľne, či opakovanie spolu s inými príznakmi, neodkladne navštív urologickú ambulanciu. Hanba nie je na mieste!“

TIP: Pozreli sme sa na zúbok aj ďalším 5 príčinám bolesti penisu pri erekcii.

 

Kvapavka

Okrem najrôznejších zápalov alebo prasknutej cievky môže byť príčinou krvi v ejakuláte aj niektorá z prenosných pohlavných chorôb. Jednou z nich, ktorá krv v ejakuláte môže spôsobiť, je kvapavka.

Patrí medzi najrozšírenejšie sexuálne prenosné ochorenia na svete. U mužov sa prejavuje rezaním a pálením pri močení, hustým hnisavým výtokom z močovej trubice a prípadne aj krvou v ejakuláte.

S podobnými prejavmi sa nedávno stretol aj pán Tomáš:

„Mám problém s ejakulátom. Poslednú dobu pri výrone je ejakulát sfarbený akoby krvou do tmava. Neviem si dať rady, či som niekde niečo nechytil alebo som len dobre prechladol.“

 

MUDr. Přemysl Procházka, vedúci venerológie Praha, na tento problém odpovedá:

Myslím, že tento vami popisovaný problém by mal riešiť urológ. Každý prejav krvi v ejakuláte môže znamenať zápal v oblasti nadsemenníka či semenných vačkov. Nemožno vylúčiť aj infekčný pôvod problémov, ale v každom prípade ide o riešenie pre urológa, na ktoré by ste sa mali akútne dostaviť a ten prípadne rozhodne o ďalšom venerologickom dovyšetrení sexuálne prenosných chorôb.

Zistite, ako prebieha vyšetrenie na venerológii, kde hľadať ambulancie a kedy tam zájsť.

 

Chlamýdie

Ďalšou možnou pohlavne prenosnou chorobou, ktorá môže spôsobiť výskyt krvi v ejakuláte, sú chlamýdie. Tie už okrem iného spomenul aj pán sexuológ MUDr. Jaroslav Zvěřina vo svojej odpovedi pánovi Karlovi.

Chlamýdie sú nepohyblivé baktérie, ktoré parazitujú vnútri eukaryotických buniek. Spôsobujú výtok, svrbenie, bolesť pri pohlavnom styku a občas aj ľahké krvácanie. Prvým vodítkom, že máte chlamýdie, môže byť bolestivý vred na genitáliách.

Svrbenie pohlavných orgánov však môžu mať na svedomí aj aj iné ochorenia. Prečítajte si preto 1. časť nášho seriálu o pohlavných ochoreniach.

 

Poruchy zrážanlivosti krvi – hemofília

Všetky krvácavé stavy a poruchy zrážanlivosti krvi môžu byť spojené s krvácaním aj do pohlavného ústrojenstva, ejakulátu. Ak sa u vás objavia aj iné symptómy, ako je krv v stolici, krv v moči, krvácanie z ďasien, krvácanie z nosa, môžete trpieť poruchami zrážanlivosti krvi.

Toto ochorenie je vrodené a jeho liečba spočíva v dodávaní chýbajúceho faktoru na správnu zrážanlivosť krvi získaného z krvi zdravých jedincov.

 

Upchanie niektorej z malých trubičiek v pohlavnom ústroji

Niekedy je príčina krvi v ejakuláte viac nejasná. Môže dôjsť napríklad k upchaniu niektorej z malých cievok či trubičiek v pohlavnom ústroji a hneď je oheň na streche. Väčšinou v takúto chvíľu lekár presne neodhlalí, kde sa skrýva pes zakopaný. Účinnou liečbou sa však problému jednoducho zbavíte.

Pani Lucia sa pýta:

„Môj priateľ pri pohlavnom styku aj po ňom krváca. Pred dvomi rokmi sme navštevovali urológiu, kde podstúpil cytoskopiu, čo nebolo veľmi príjemné. Povedali mu, že mu praskajú žilky. S týmto vysvetlením sme veľmi spokojní neboli. Po dvoch rokoch má znova krvácanie. Zaujímalo by nás, akého iného lekára môžeme s touto problematikou vyhľadať.“

 

Pán doktor MUDr. Radim Uzel odpovedá:

„Všetko záleží od toho, aké intenzívne krvácanie je. Ak sú to len mikroskopické známky krvi, snáď by sa to mohlo ponechať bez liečby. Aj na praskajúce žilky však existuje príslušná liečba (podľa výsledku cystoskopického vyšetrenia). Neviem, aké špecializované urologické pracovisko máte v blízkosti vášho bydliska, no najlepšie by bolo obrátiť sa na niektoré krajské alebo univerzitné zariadenie.“

VIETE, ako prebieha vyšetrenie u urológa? Nie je sa čoho báť.

 

Krvácanie po operácii prostaty

Poslednou možnosťou, prečo sa vám v ejakuláte objavila krv, je nedávna operácia prostaty. Ak ste v posledných niekoľkých dňoch podstúpili tento zákrok, nie sú vážnejšie obavy na mieste. Jasnou príčinou bude práve operácia.

Môžete však pre istotu navštíviť lekára, no s najväčšou pravdepodobnosťou to nebude nutné. Dávajte si však pozor, či sa krv v ejakuláte neobjaví znova. Pokiaľ nie, môžete byť úplne pokojný.

Urológ MUDr. Tomáš Vavřík celý problém vysvetľuje:

Krv v ejakuláte je jedna z možných komplikácií, ktoré sa objavujú po biopsii prostaty. Problémy vo väčšine prípadov odznejú počas niekoľkých dní po výkone. Ak by krv v ejakuláte pretrvávala cca 14 dní od vykonania biopsie, odporučil by som vyšetrenie vaším urológom, ktorý vykoná kultivačné vyšetrenie moču a určite aj ultrasonografické vyšetrenie.“

 

Krv v ejakuláte – včasná návšteva lekára je životne dôležitá

Všetky nami popísané body spája jedna vec – vždy je potrebná návšteva lekára. Sám sa síce môžete prehmatať na všetkých intímnych miestach, môžete sa dlhodobo sledovať, no aj tak nikdy neodhalíte pravú príčinu výskytu krvi v ejakuláte.

Jediným spôsobom, ako odhaliť skutočné strojcu týchto problémov, je návšteva lekára. Preto na nič nečakajte a navštívte buď svojho praktického lekára, urológa, alebo sexuológa. V každom prípade vás lekár prezrie, vyšetrí a určí správnu diagnózu vašich problémov. S účinnou liečbou sa dá začať až po správnej diagnóze.

So svojím problémom sa nebojte obrátiť na obvodného lekára alebo urológa. V medicíne vždy platí, že je lepšie k lekárovi prísť zbytočne ako neskoro. Z vyšetrení vás čaká zrejme kultivácia moču, ultrazvuk, určite rozbor krvi (známky zápalu a prípadného nádorového bujnenia – tzv. tumormarkery alebo onkomarkery, stanovenie zrážanlivosti atď.). Vyšetrenia sú vo všeobecnosti nebolestivé,“ uzatvára náš článok MUDr. Zbyněk Mlčoch.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PREDČASNEJ EJAKULÁCII, METÓDACH ODDIALENIA A ZVÝŠENÍ MNOŽSTVA EJAKULÁTU

Ejakulácia – kompletný sprievodca oddialením, poruchami a liekmi
Oddialenie ejakulácie – metódy predĺženia súlože
Poruchy ejakulácie – 6 intímnych utrpení muža. Čo s nimi?
Krv v ejakuláte – hematospermia – 15 častých príčin + metódy liečby
Retrográdna ejakulácia – trápi vás suchý orgazmus?
Predčasná ejakulácia – 14 tipov pre najdlhšiu súlož
Ako zvýšiť objem ejakulátu pre vyššiu kvalitu spermií, a tiež pre ohromenie partnerky?

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze