Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Retrográdna ejakulácia – trápi vás suchý orgazmus?

1/52/53/54/55/5 (4 hlasů, průměr: 4,25 z 5)
Loading...

Máte ťažkosti so suchým orgazmom a pri vyvrcholení cítite bolesť? Pravdepodobne ide o retrográdnu ejakuláciu. Zistite, ako porucha vznikla a ako ju riešiť. Bez kvalitnej ejakulácie nie je kvalitný ani sex.

retrográdna ejakulácia

Azda jedinou výhodou suchého orgazmu je, že funguje ako antikoncepcia

 

Keď sex nekončí výronom semena

Spätná ejakulácia, alebo retrográdna ejakulácia je menej častou poruchou ejakulácie. Označuje úplnú stratu bežne normálnej ejakulácie. Tá je však vôľou človeka neovplyvniteľná. Intenzívne uvoľňovanie semena (ejakulátu) z penisu je samovoľné. Dochádza k nemu na konci pohlavného styku pri orgazme, teda vyvrcholení. Najskôr však musíte pochopiť, ako to vlastne funguje a porozumieť svojmu telu.

NAUČTE SA: Kompletný návod ako oddialiť skorú ejakuláciu. 

Retrográdna ejakulácia predstavuje neschopnosť výronu semena von z penisu. Na rozdiel od chýbajúcej ejakulácie k nej dôjde, no nedostane sa z tela von. Problémom retrográdnej ejakulácie trpia asi 2 % mužov a je zapríčiňuje neplodnosť.

Ak máte po orgazme moč znečistený ejakulátom, trpíte týmto problémom aj vy. S istotou vám to však po rozbore moču potvrdí lekár. Pri retrográdnej ejakulácií sa mužovi väčšinou nedarí oplodniť svoju partnerku. Vykonáva sa laboratórny odber spermií z moču po vyvrcholení a následne sa umelo oplodnia vajíčka.

 

Ako funguje ejakulácia?

K ejakulácii a celkovému prežívaniu orgazmu dochádza v dôsledku sexuálnej stimulácie penisu alebo priamej stimulácie mužskej prostaty. Niekedy tiež samovoľne počas spánku, kedy ide o takzvanú nočnú polúciu a spontánny orgazmus.

Vo chvíli, keď je muž sexuálne stimulovaný, mozog začne vysielať nervové signály cez nervy v mieche priamo do oblasti pohlavných orgánov. Následne prichádza k sťahovaniu svalov semenovodov a súčasne aj svalov panvového dna.

Pri orgazme vlny svalových stiahnutí dopravia spermie aj s malým množstvom tekutiny von zo semenníkov. V semenných vačkoch a tiež v prostate sa k spermiám pridávajú ešte ďalšie tekutiny na ochranu spermií – tvorí sa ejakulát. Ten cestuje von z tela priamou dráhou až ku špičke penisu. Ejakulát je následne uvoľnený von z tela. To však len u zdravých mužov.

Pohlavné cesty ústia do močovej trubice v oblasti prostaty a to je relatívne blízko močového mechúra. Svalový zvierač bráni spätnému prieniku ejakulátu do močového mechúra. Ten sa úplne automaticky pri orgazme uzavrie.

V prípade spätnej ejakulácie prechádza ejakulát naspäť do močového mechúra. Príčinou poruchy je, že svalový zvierač, ktorý je umiestnený priamo v dolnej časti močového mechúra, nepracuje tak, ako by mal. Pri ejakulácii sa neuzavrie.

Následkom toho je, že pri orgazme muž neprodukuje žiadnu viditeľnú ejakuláciu. Ejakulácia však prebehne. Spermie sú totiž ejakulované späť do močového mechúra.

 

VIDEO: Vizualizualizácia erekcie a ejakulácie. 

 

Retrográdna ejakulácia a plodnosť

Preto sa táto porucha nazýva retrográdna ejakulácia alebo spätná ejakulácia. Ide o veľmi nepríjemný problém. Spätná ejakulácia nenarúša iba sexuálny život muža – a to najmä psychicky, ale môže narušiť tiež mužskú plodnosť.

V tomto prípade je nutné nezamieňať túto poruchu s pojmami neschopnosť ejakulácie alebo suchá ejakulácia, kedy sa semeno neuvoľní vôbec. Pri retrográdnej ejakulácii dochádza pri pohlavnom styku či pri masturbácii k normálnemu sexuálnemu vzrušeniu.

To je zakončené orgazmom. K výstreku ejakulátu z močovej trubice však nedôjde. Opakujúci sa stav narúša schopnosť muža oplodniť partnerku. Spermie odobrané z moču po ejakulácii sa však dajú použiť pri asistovanej reprodukcii.

 

Príčiny spätnej ejakulácie

Za spätnou ejakuláciou stoja rôzne príčiny, často ich kombinácie:

  • ochorenia centrálneho nervového systému (mozog, miecha)
  • po mozgovej príhode
  • roztrúsená skleróza
  • nádory mozgu
  • narušenie funkcie zvierača úrazom
  • prerušenie miechy
  • poškodenie nervov priamo v blízkosti močového mechúra a prostaty
  • cukrovka
  • chirurgické zákroky na močovom mechúre
  • po operácii zväčšenej prostaty a rakovine prostaty

Centrálny nervový systém negatívne ovplyvňuje aj užívanie liekov na psychiku. Ide najčastejšie o lieky proti depresii. Ťažkosti sa však objavujú aj pri užívaní niektorých liekov na vysoký tlak a zväčšenú prostatu.

Môže tiež ísť o zúženie močovej trubice. K tomu dochádza z najrôznejších príčin. Prejavuje sa poruchou odtoku moču, ťažkosťami pri močení, ale tiež spätnou ejakuláciou. Zúžené miesto v močovej trubici je prekážkou a ejakulát je tak doslova pod tlakom vtlačený naspäť. Prechádza priamo cez zvierač do močového mechúra. Ochorenie je veľmi bolestivé.

Existujú muži, ktorí tvrdia, že sa vytrénovali tak, aby dosiahli retrográdnu ejakuláciu práve ako spôsob antikoncepcie. Spermie neskôr vylúčia z tela s močom.

 

VIDEO: „Babské rady“ na oddialenie erekcie ponúka sex-koučka Dominika

 

Priebeh a liečba retrográdnej ejakulácie

Diagnóza sa stanoví na základe rozhovoru s pacientom, z výsledkov urologického vyšetrenia pacienta a z vyšetrenia jeho moču, v ktorom sa objaví veľké množstvo spermií. Je nutné ďalej pátrať po príčine. Liečba pacienta trpiaceho spätnou ejakuláciu sa vždy snaží najskôr odstrániť pôvodnú príčinu. To však nie je vždy možné.

Niekedy sa vysadia lieky, ktoré môžu vyvolávať poruchu. Samotá liečba poruchy funkcie svalového zvierača pri postihnutí nervov a celkového nervového systému je naozaj veľmi náročná. Občas pomôže napríklad nasadenie liekov proti depresii a tiež liekov, ktoré zvyšujú sťahy zvierača močového mechúra.

Liečba retrográdnej ejakulácie sa zameriava na vyvolávajúcu príčinu. Často bohužial nie je príčina retrográdnej ejakulácie zistená. O retrográdnu ejakuláciu môže ísť aj pri veľmi malom objeme ejakulátu, ktoré sa nazýva parciálna (čiastočná) retrográdna ejakulácia.

Túto poruchu môžu lekári riešiť aj vibrostimuláciou alebo elektroejakuláciou. Pri 90 % pacientov s poranením miechy sa dá táto ejakulácia indikovať. Kvalita spermií je často veľmi nízka – v ejakuláte sa nachádza málo pohyblivých spermií.

 

Ak penis nestrieka, je potrebný lekár

Či už máte oneskorenú, slabú alebo žiadnu ejakuláciu, choďte za lekárom. Porucha môže byť rôzna a problém prerastie do horšieho stavu. Je nutné pátrať po príčine.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PREDČASNEJ EJAKULÁCII, METÓDACH ODDIALENIA A ZVÝŠENÍ MNOŽSTVA EJAKULÁTU

Ejakulácia – kompletný sprievodca oddialením, poruchami a liekmi
Oddialenie ejakulácie – metódy predĺženia súlože
Poruchy ejakulácie – 6 intímnych utrpení muža. Čo s nimi?
Krv v ejakuláte – hematospermia – 15 častých príčin + metódy liečby
Retrográdna ejakulácia – trápi vás suchý orgazmus?
Predčasná ejakulácia – 14 tipov pre najdlhšiu súlož
Ako zvýšiť objem ejakulátu pre vyššiu kvalitu spermií, a tiež pre ohromenie partnerky?

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze