Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Svrbenie pohlavných orgánov 1. časť – penis, semenníky a slabiny

1/52/53/54/55/5 (7 hlasů, průměr: 2,57 z 5)
Loading...

Za svrbením penisu stojí najčastejšie mykóza. Mykóza penisu je zápalové ochorenie, ktoré môže postihovať žaluď a predkožku. Príčinou je nedostatočná hygiena, oslabenie imunity alebo prenos pri pohlavnom styku.

Mykóza penisu sa prejavuje svrbením, pálením a bolestivosťou žaluďu a môžu sa objaviť červené škvrny. Liečba je jednoduchá, len je vždy potrebné preliečiť obidvoch partnerov.

svrbenie pohlavných orgánov

Penis a intímne oblasti svrbia hlavne kvôli parazitom a baktériám. Tým sa veľmi darí vo vlhkej a tesnej bielizni. 

 

Príčiny svrbenia mieška a penisu

Mykózy sú infekcie vyvolané mikroorganizmami, teda hubami. Tie, čo sú spôsobené kvasinkami, nazývame kandidózy a tu je najčastejším pôvodcom kvasinka kvasinka Candida albicans. Kvasinky sú súčasťou organizmu a žijú v tráviacom a pohlavnom trakte, de sú prospešné.

Infekciu spôsobuje ich nadmerné premnoženie. Kandidóza väčšinou postihuje kožu a sliznicu na pohlavných orgánoch. Kandidózou bývajú postihnuté väčšinou ženy. Mykóza penisu síce nie je pohlavne prenosná choroba, k vzniku infekcie u mužov však prispieva aj chronická a opakujúca sa vaginálna mykóza ženy.

TIP: Okrem svrbenia semenníkov je vhodné pravidelne semenníky samovyšetriť. Kliknite a čítajte, ako na to a čo sledovať.

 

Ako vzniká mykóza penisu?

Mykóza penisu je zápalové ochorenie, kedy je postihnutý žaluď, čomu sa hovorí balanitis, alebo súčasne žaluď a predkožka, teda balanopostitis.

  • Kvasinkám sa darí vo vlhkom a teplom prostredí. Zabudnite na nosenie tesného a nepriedušného oblečenia.
  • K infekcii dochádza aj pri zlej hygiene, kedy sa v predkožkovom vaku nahromadí sekrét smegma a množia sa baktérie a kvasinky.
  • K premnoženiu dochádza pri zvýšených hladinách cukru, u cukrovkárov a ľudí so zníženou imunitou.
  • Môže ísť o použitie uterákov alebo bielizne infikovanej osoby.
  • Mykóza penisu sa vyskytuje najmä u mužov, kedy partnerka trpí opakovanými zápalmi pošvy. U mužov sa potom nemusia objavovať príznaky mykózy penisu a je prenášačom, kedy opakovane infikuje ženu. Preto je potrebné preliečiť obidvoch partnerov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ, ako cukrovka oslabuje erekciu a ako málo je možností erekciu zlepšiť

 

Prejavy mykózy penisu

Prvým príznakom je svrbenie, pálenie pri močení a bolesť žaluďa alebo pod predkožkou. Potom sa tu objavujú drobné červené škvrny, niekedy belavé pľuzgiere, ktoré potom praskajú, vznikajú svrbiace a pálivé ložiská s odlupovaním kože v okolí.

Pod predkožkou sa hromadí belavý sekrét tvarohovitej konzistencie. Pri kombinovanej kvasinkovej a bakteriálnej infekcii môže byť hnisavý a zapáchajúci. To môže viesť až k zápalu a zúženiu otvoru predkožky, kedy nejde pretiahnuť späť cez žaluď, tzv. fimóza. Ďalším problémom sú nepríjemné pocity pri močení.

VIETE, aké sú metódy odstránenia fimózy u dospelého muža? 

 

Liečba mykózy penisu

Mykóza penisu sa lieči pomocou antimykotických prípravkov. Ide o lokálne fungicídne lieky hubiace huby a pliesne. Lieky je možné dostať v lekárni vo forme mastí, tabliet, dražé, tekutín a gélov.

Ďalšou možnosťou sú fungicídne antibiotiká, najmä pri pridruženej bakteriálnej infekcii. Súčasťou antimykotík sú látky ako Nystanin či Amphotericin. Pri liečbe mykózy je potrebné preliečiť aj partnerku.

Asi v 25 % prípadov prebieha mykóza penisu bez príznakov a prejavom sú len vracajúce sa infekcie sexuálnej partnerky. Počas liečby je nutná sexuálna abstinencia, správna hygiena a pranie bielizne a uterákov na 95 °C.

 

Svrbenie kože na miešku

Existuje veľa príčin svrbenia semenníkov. Testikulárne svrbenie zahŕňa svrbenie semenníkov vnútri mieška. Svrbiaca vyrážka potom ovplyvňuje miešok a slabiny. Objavuje sa teda svrbenie mieška a stehien. Menej často postihnuté sú panvové oblasti a penis. Kandidózu sme popísali vyššie. Niekedy sa objavuje aj silné svrbenie medzi mieškom a penisom alebo svrbenie pod mieškom.

 

Svrbenie okolo mieška a ekzém

Chronické kožné ochorenie sa prejavuje svrbením, zápalom, začervenaním a opuchom kože. Na ekzém nie je žiadny stopercentný liek, preto sa musí dbať na to, aby sa ďalej nerozširoval. Môže ísť o svrbenie na miešku.

 

Kontaktná dermatitída

Kontaktné dermatitídy zahŕňajú podráždenie, vyrážku a svrbenie v oblasti slabín a mieška. Je spôsobená priamym kontaktom s alergénmi, je vyvolaná dráždivými látkami, ako chemické prostriedky. Ide o viac bolestivý druh ako alergická kontaktná dermatitída, ale menej svrbí. Alergická kontaktná dermatitída je častá u osôb s alergiami spôsobenými vôňami, farbami, mydlami alebo rastlinami.

 

VIDEO: Krátka reportáž o vzniku ekzémov. 

 

Extramammary Pagetova choroba

Ide o rakovinu kože, ktorá vyzerá podobne ako ekzém. Táto vyrážka sa objavuje v oblasti slabín a análnej kože. Tá potom nereaguje na liečbu. Vždy je potrebné vylúčiť túto chorobu pri svrbení kože mieška, penisu a okolia.

 

Svrbenie slabín a Tinea cruris

Dermatofytická infekcia spôsobujúca svrbenie a podráždenie v oblasti slabín a miešku najmä u mužov. Vyrážka vzniká pri potení a pri tesnom oblečení. Niekedy je v záhyboch kože začervenaná vyrážka so šupinami, ktorá sa šíri ďalej plošne.

Ide o druh plesne spôsobujúcej podráždenie, často u športovcov. Ide o intenzívne svrbenie rozkroku, semenníkov, vnútornej strany stehien a konečníka s červenou vyrážkou a šupinatením v záhyboch kože. Môže ísť o svrbenie medzi konečníkom a mieškom. Na liečbu sa používajú voľne predajné spreje alebo krémy.

 

Psoriáza a seboroická dermatitída

Psoriáza je chronické kožné ochorenie so začervenanou a zmrštenou kožou a striebornými šupinami. To sa objavuje na kolenách, lakťoch, spodnej časti chrbta a pokožke hlavy. Lupienka sa môže objaviť aj v rozkroku v oblasti slabín, pretože sa jej darí na vlhkých miestach, kde tvorí červené škvrny so šupinami. Seboroická dermatitída tiež zasahuje slabiny a je podobní psoriáze alebo lupienke.

 

VIDEO: Krátky dokument o psoriáze lupienke. 

 

Voš pohlavná filcka

Takzvané filcky sú hmyz živiaci sa ľudskou krvou najmä v oblasti genitálií. Pohryznutie spôsobuje podráždenie a intenzívne svrbenie semenníkov. Parazity sa šíria pri pohlavnom styku, cez posteľnú bielizeň, uteráky, oblečenie aj dosku na WC. Pri liečbe sa používajú voľne predajné lieky, krémy a mydlá. Skúsiť môžete aj slabý roztok hypermangánu. V ťažkých prípadoch potom lieky.

PODROBNE O FILCKÁCH vrátane rýchlych metód ich odstránenia z intímnych partií

 

Svrab

Svrab je svrbiaca vyrážka spôsobená parazitmi držiacimi sa v záhyboch v koži. Najčastejším miestom výskytu sú genitálie. Svrab je podobný vši lonovej a už jedno pohryznutie vyvolá veľké svrbenie mieška u mužov.

 

Ako zastaviť svrbenie mieška a penisu?

Nikdy postihnutú oblasť neškriabte, inak hrozí nežiaduca infekcia a rozšírenie. Vždy navštívte kožného lekára, ktorý stanoví diagnózu a liečbu. Niekedy je nutné zmeniť každodenné návyky. Najlepšia liečba na svrbenie mieška a penisu je prevencia.

  • Umývajte si denne slabiny a genitálie a hlavne dôkladne osušte. Potom zabránite svrbeniu okolo mieška a penisu.
  • Každý deň si meňte spodnú bielizeň. Zabránite pliesňam a plesňovej infekcii. Ide o jeden z najlepších spôsobov, ako odstrániť svrbenie mieška a penisu.
  • Pri cvičení v telocvični noste vlastný uterák, aj keď sú poskytované čisté uteráky. Pokiaľ si ho požičiate, uistite sa, že ste si ho nevymenili s kolegom či kamarátom.
  • Pri sprchovaní noste prezuvky, pretože pliesne na podlahe spôsobujú infekciu nôh, ktorá sa môže šíriť do rozkroku.
  • Svrbenie môže byť spôsobené reakciou na parfémované mydlá. Vyhnite sa bublinkovým kúpeľom, pokiaľ ich nemáte vyskúšané. Najlepšie je intímne mydlo alebo klasická Nivea, Dove či Neutro.

 

Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách

BOLESŤ SEMENNÍKOV
TORZIA SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
ZOZNAM CHORÔB SEMENNÍKOV
ZÁPAL PROSTATY
HYDROKÉLA (vodná cysta)
VARIKOKÉLA
ZVäČŠENÁ PROSTATA
BOLESŤ V PODBRUŠKU U MUŽOV
KRV V MOČI (hematúria)
ZÁPACH Z POŠVY A PENISU

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze