Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Varikokéla – nepríjemne boľavé rozšírenie ciev v semenníkoch

1/52/53/54/55/5 (7 hlasů, průměr: 3,57 z 5)
Loading...

Varikokéla je rozšírenie žíl semenníka, ktoré spôsobuje bolesti, neplodnosť a pokles hladiny mužských hormónov. Varikokéla je ochorenie, ktoré postihuje najmä mladých mužov. Čo je varikokéla a k čomu pri nej dochádza?

Pri varikokéle dochádza k rozšíreniu žíl, následne krv zo semenníkov nemôže bez problémov odtiecť a semenník sa tým nadmerne zahrieva, čo pre správnu tvorbu spermií nie je vôbec priaznivý faktor. Je teda potrebné riešiť to čo najskôr.

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: 8 prejavov zníženej hladiny testosterónu

varikokéla

Presne túto žilu varikokéla postihuje 

 

Príčiny vzniku varikokély

Varikokéla sú takzvané kŕčové žily semenníka, ktoré sa prejavujú rozšírením žíl v miešku, ktoré následne odvádzajú krv zo semenníkov smerom k srdcu. Najčastejšou príčinou vzniku tejto choroby je vrodené zníženie kvality žilovej steny, teda výskyt kŕčových žíl alebo hemoroidov v rodine.

Semenníky sa zakladajú už vo výške obličiek a potom zostupujú do mieška, kde si súčasne všetky cievy tiahnu so sebou. Preto sú žily semenníka dosť dlhé a vedú potom priamo nahor.

Základným mechanizmom rozšírenia žíl je teda pôsobenie gravitácie. Identifikovať príznaky vám pomôžu aj na weboch vyhľadávané termíny varikokéla diskusia  a varikokéla skúsenosti. Pocity najlepšie pozná ten, kto to zažil.

 

VIDEO: Vizualizácia operácia varikokély. Na YouTube nájdete aj priame videá z operácií

 

Varikokéla sa častejšie prejavuje na ľavom semenníku

Zaujímavé je, že odtok žilovej krvi zo semenníkov nie je rovnaký na oboch stranách. Na ľavej strane sú žily semenníka typicky dlhšie a následne sa potom napájajú do žily odvádzajúcej krv z obličky, kde je tiež vyšší tlak.

Tieto faktory spôsobujú, že práve vľavo je varikokéla vo väčšine prípadov viac rozvinutá. Samozrejme môže byť poškodenie aj obojstranné. Varikokéla je pomerne časté ochorenie semenníkov a postihuje asi 15 % mužov. Zmnoženie a rozšírenie žíl prebieha v miešku za semenníkom a nadsemenníkom. Varikokélu je možné prirovnať k známym kŕčovým žilám na nohách alebo k hemoroidom.

 

Následky a prejavy varikokély

Rozšírenie žíl spôsobuje zhoršenie odtoku krvi zo semenníkov s mnohými ďalšími dôsledkami. Dochádza k škodlivému zvýšeniu teploty semenníkov, k bolestivému vyššiemu tlaku v ich žilovom systéme a súčasne aj k vyšším koncentráciám metabolitov a odpadových látok v semenníkoch.

Negatívne vplyvy v súhrne vedú k poruchám tvorby spermií, zníženiu ich počtu a zhoršeniu ich kvality vrátane tvoriacich sa chýb v genetickej informácii spermií. Dlhotrvajúce pôsobenie varikokély potom vedie k zníženiu hladiny mužských sexuálnych hormónov a aj k atrofii alebo zmenšeniu veľkosti semenníka.

 

Prehrievanie semenníkov

Správna tvorba spermií a pohlavných hormónov musí zásadne prebiehať pri nižšej teplote, ako je teplota celého tela, ktorá je 37,5 °C. To je zaistené práve v miešku, kde sa normálna teplota pohybuje okolo 34,4 °C.

Miešok teplotu pre správnu funkciu semenníkov za bežných okolností ovláda sám. V chlade sa miešok stiahne a pritiahne semenníky bližšie k telu, aby sa semenníky ohriali, v teple sa naopak miešok povolí. Preto sa neodporúčajú ani časté pobyty v saune, vyhrievané sedačky v aute, ale ani tesná spodná bielizeň či rifle.

 

Čo sa deje, keď varikokéla vznikne?

Jednostranný tok krvi zo semenníkov do brucha je zaistený pomocou chlopní a krv v žilách semenníkov prekonáva gravitáciu a tlak v bruchu. Pokiaľ krv odovzdá živiny semenníku, nemôže odtiecť, hromadí sa a prekáža krvi, ktorá privádza nové potrebné živiny a kyslík.

Porucha odtoku krvi zo semenníka je príčinou vzniku varikokély. Ide o narušenú funkciu chlopní alebo stlačenie žíl zvonka, ktoré je spravidla podmienené nádorom, a preto je potrebné vylúčiť rakovinu semenníkov.

Poškodené žily sa predlžujú a rozširujú, semenníky sa zahrievajú a v miešku dôjde k poruche správnej tvorby spermií a hormónov. Varikokéla je spojená s radom komplikácií a môže spôsobiť aj neplodnosť. Varikokéla a plodnosť teda spolu úzko súvisia.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Komu hrozí a ako je nebezpečná rakovina semenníkov

 

Príznaky varikokély

Varikokéla bohužiaľ často prebieha bez príznakov. Niekedy semenník zväčší svoj objem, ak sú žily viacej postihnuté. Vzácne sa varikokéla prejavuje aj ťahavou bolesťou, niekedy vystreľujúca do slabín, či pocitom ťažkosti a nepohodlia v oblasti mieška.

Zhoršuje sa najmä pri sedení, státí, fyzickej námahe a pri únave počas dňa. Úľavu prináša poloha v ľahu na chrbte. Niekedy sa pod kožou mieška objavia zväčšené žily, ako kŕčové žily na nohách, ktoré sú hmatateľné.

Pokiaľ sa objaví jeden z príznakov varikokély, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára, najlepšie urológa, podstúpiť vyšetrenie, zistiť príčinu a započať vhodnú liečbu.

TIP: Pri akomkoľvek podozrení podstúpte vyšetrenie u urológa. Ako prebieha? 

 

Diagnostika varikokély

Pri stanovení diagnózy je dôležité presne popísať príznaky a ich dĺžku trvania. Lekár vás najprv vyšetrí pohľadom a hmatom v ľahu i v stoji. Nasleduje ultrazvukové vyšetrenie semenníkov a ich ciev.

Pritom dôjde k odlíšeniu od iných chorôb semenníka, ako je hydrokéla, zápal a nádor semenníka. Hydrokéla je nahromadenie tekutiny okolo semenníkov a v miešku. Môže ísť o ochorenie lymfy a varikokélu.

Ďalšou možnosťou vyšetrenia je flebografia, kedy sa ihlou do slabinovej žily zavedie katéter alebo cievka, ktorou sa následne postupne skontroluje celý priebeh žily, ktorá vedie až do semenníka. Niekedy sa robí aj termografia, pri ktorej sa meria teplota mieška. Medzi ďalšie vyšetrenia patrí spermiogram pre kontrolu poruchy spermií a vylúčenie neplodnosti.

TIP: Pre zdravie semenníkov je nevyhnutné ich samovyšetrovanie. Kliknite a čítajte, ako na to

operácia varikokély

Takto vyzerá zašitá rana po operácii varikokély

 

Liečba a operácia varikokély

Pokiaľ choroba neprináša problémy, je ju možné na začiatku len sledovať, neskôr je potrebný operačný zákrok. Lieky na varikokélu sa nepodávajú. Tá vedie k zamedzeniu toku krvi späť do semenníkov v rozšírených a zmenených žilách.

Keď sa vyskytne varikokéla, operácia nie je nijako dramatická. Mikrochirurgickou metódou sa prerušia jednotlivé poškodené žily a krv následne prúdi len tými nepoškodenými. Vďaka šetrnému zákroku dochádza k pooperačným komplikáciám len výnimočne a následne potom k opakovaným návratom varikokély. Dnes je možné vykonať zákrok aj ambulantne a bez nutnosti hospitalizácie.

Bolesť po operácii varikokély rýchlo ustúpi. Je vhodné vyvarovať sa práci, pri ktorej sa musia veľa zapájať brušné svaly a nosiť elastická netesniaca bielizeň. Zároveň je potrebné zamedziť infekcii, ktorá by sa do rany po operácii mohla dostať.

Hneď, ako sa operuje varikokéla, liečba po operácii väčšinou už nie je nutná. Sex po operácii varikokély sa ľahko vracia do starých koľají a nie je potrebné báť sa nejakej bolestivosti či nepríjemných pocitov.

 

Prevencia varikokély

Pokiaľ je varikokéla správne liečená, je liečenie úspešné. Čo pomáha na varikokélu? K preventívnym opatreniam, ktoré je možné odporučiť, patrí predovšetkým nosenie podpornej bielizne. Pokiaľ máte ochorenie v rodine, obmedzte stavy chronického kašľa, zápchy a zdvíhanie ťažkých bremien.

Pokiaľ pozorujete zväčšenie semenníkov, ich bolestivosť či tlak, je vhodné nechať sa vyšetriť. Urológ pomocou jednoduchých a nebolestivých metód určí typ ochorenia. Nebolestivým zväčšením semenníka sa totiž prejavuje aj nádorové ochorenie semenníkov, a to musí byť pre úspešnú liečbu odhalené čo najskôr.

 

Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách

BOLESŤ SEMENNÍKOV
TORZIA SEMENNÍKOV
ZÁPAL SEMENNÍKOV
ZOZNAM CHORÔB SEMENNÍKOV
ZÁPAL PROSTATY
HYDROKÉLA (vodná cysta)
VARIKOKÉLA
ZVäČŠENÁ PROSTATA
BOLESŤ V PODBRUŠKU U MUŽOV
KRV V MOČI (hematúria)
ZÁPACH Z POŠVY A PENISU

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze