Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Fimóza – zúženú predkožku uvoľní iba chirurg pomocou obriezky. Čo sa bude diať?

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Fimóza. Hoci patrí tento problém medzi najčastejšie komplikácie u malých chlapcov, pre niektorých je tento výraz úplne neznámym pojmom. Ale nemusíte sa báť, v tomto článku si fimózu popíšeme od A do Z.

Čo to teda je? Ako sa prejavuje? Ako sa fimóza lieči? Ako jej predchádzať? A môžete fimózu vyriešiť sám doma? Hneď na začiatok upozorním, že nie, doma fimózu nevyliečite.

fimóza

 

Čo presne je fimóza?

Fimóza je, inak povedané, zúžená predkožka. Ide o natoľko zúženú prednú časť predkožky, že doslova nie je možné jej pretiahnutie cez žaluď penisu. To potom vedie k veľmi bolestivým stavom počas sexu, ale aj močenia alebo každodenných činnostiach.

 

Ako vzniká fimóza?

Fimóza sa u mužov vyskytuje v dvoch typických formách – detská fimóza a fimotický prstenec.

V prvom prípade, teda u detí,ide o vrodenú chybu u malých neobrezaných chlapcov. Tento stav sa však obyčajne zastaví okolo 3 roku veku. Potom už väčšinou chlapci rastú a prospievajú normálne.

Naproti tomu patologická fimóza či fimotický prstenec vzniká infekciou, zápalom alebo zjazvením penisu u dospelých mužov. V tomto prípade sa fimóza objavuje až v dospelom veku, a to kvôli chronickému zápalu intímnych partií alebo kvôli nedostatočnej intímnej hygiene.

fimóza

Predkožka je zúžená, nie je ju možné pretiahnuť cez žaluď. To je veľmi bolestivé a bolesť prichádza aj počas erekcie.

Ako často sa vyskytuje fimóza u dospelých mužov?

Detstvom ale príbeh o fimóze nekončí. Fimóza sa totiž môže objaviť aj u u dospelých mužov. U nich fimóze väčšinou predchádzajú chronické zápaly, úrazy či nedostatočná hygiena. Na predkožke sa v takej chvíli vytvoria trhliny, ktoré vedú až k zhrubnutí a zúženiu predkožky.

Do rizikovej skupiny, ktorú najčastejšie postihuje fimóza v dospelosti, patria hlavne diabetici. Neliečená fimóza potom môže spôsobiť problémy s močením, bolesti pri erekcii, chronické zápaly, nemožnosť dostatočnej hygieny, a v tých najhorších prípadoch aj zrasty a väčšiu pravdepodobnosť karcinómu penisu.

 

Môže fimózu spôsobiť kondóm?

Ako som už uviedla vyššie, za fimózou väčšinou stoja chronické zápaly. Mnohým mužom ale napadá, či nie je na vine kondóm. Podľa Mireille Bonierbale však nie.

Podľa tejto predsedníčky združenia Interdisciplinaire Postuniversitaire de Sexologie (AIUS) a Francúzskej spoločnosti pre štúdium a riadenie transsexualizmu (SoFECT) kondóm nemôže spôsobiť samotnú fimózu. Môže k nej prispieť, a to v spojení s nedostatočnou hygienou, ale rozhodne ju nemôže spôsobiť.

 

Fimóza u detí

Detská fimóza je fyziologický, teda inak povedané normálny stav. Po narodení totiž nie je možné predkožku pretiahnuť u väčšiny detí. To neznačí žiadnu poruchu alebo anomáliu.

Vedúci lekár detskej urológie Fakultnej nemocnice v Hradci Králové Ivo Novák:

Predkožku je možné preťahovať u novorodencov len výnimočne (4 %), v šiestich mesiacoch u 20 %, v troch rokoch veku u 50 % a v 17 rokoch u 99 % chlapcov.

 

Lekári z Fakultnej nemocnice Olomouc:

Výskyt fimózy v neskoršom veku je udávaný u chlapcov vo veku 6 – 7 rokov v 8 % a v 16 – 18 rokoch v 1 %.

Pokiaľ chlapec močí voľne, nie sú opakované zápaly v moči či predkožkovom vaku, nevzniklo jazvenie po násilnom preťahovaní predkožky alebo nedošlo k zaklineniu predkožky za žaluď, nie je dôvod narušovať prirodzený vývoj predkožky.

Rodičia aj lekári by mali rešpektovať postupné uvoľňovanie a rozširovanie predkožky v prvých rokoch života. V žiadnom prípade predkožku nepreťahujeme násilím, mohlo by dôjsť k jej poraneniu a zjazveniu.

výskyt fimózy u chlapcov

 

Príznaky detskej fimózy

Detská fimóza je ľahko rozpoznateľná a väčšinou sama zmizne. Je len potrebné, aby rodič dieťa sledoval, a pokiaľ by predsa len došlo ku komplikáciám, osloviť s týmto problémom odborníka. Len zriedkakedy ale pretrvá fimóza do dospelosti.

[su_testimonial name=“Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan bije na poplach“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“eucklinika.cz“ url=“https://www.eucklinika.cz/praha-malesice/nase-oddeleni/lekari-v-zarizeni/mudr-zdenek-otava-febu“]Už u bábätiek je vhodné opatrne predkožku pri umývaní sťahovať, kam až ide, ale nie silou.

Predkožka sa od žaluďa uvoľňuje pomaly, často aj v priebehu niekoľkých rokov, keď sa medzi ňou a žaluďom hromadí smegma. Samotné zrasty predkožky a žaluďa u novorodencov nie sú poruchou, vážnejšie je, pokiaľ bránia nie len zrasty, ale zúženie predkožky, tiež nazývané fimóza.

Pre rodičov by malo byť alarmujúce, keď pri pokuse o zhrnutie predkožky nie je vidieť vonkajšie ústie močovej trubice, alebo keď sa predkožkový vak pri močení dokonca nafukuje močom[/su_testimonial] [su_testimonial name=“MUDr. Renáta Kučerová z Kliniky jednodenní chirurgie Centrum Kramáre“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“zzz.sk“ url=“https://www.zzz.sk/zariadenie/5890-centrum-kramare-jednodnova-chirurgia-mudr-renata-kucerova“]Pokiaľ sa do troch rokov dieťaťa nevyskytujú žiadne ťažkosti s močením, zápaly, bolesti, krvácanie, eventuálne pozitívny močový nález na prítomnosť hnisu či baktérií, nie je v tomto veku dôvod na násilné uvoľňovanie predkožky.[/su_testimonial]

Mám tvaroh za límcom a dievčatám nevoniam,príbeh Patrika, 24 rokov

Môj sexuálny život bol vždy normálny, nebál by som sa povedať aj úplne obyčajný. Pred asi rokom sa mi ale začala hore preťahovať predkožka cez žaluď a začal sa mi pod ňou tvoriť, ľudovo povedané, „tvaroh za límcom” alebo „syr za ráfikom”.

Umývam sa denne, vždy ho odstránim, ale vracia sa častejšie ako hodený bumerang. Nie som žiadne špinavé prasa, naozaj sa sprchujem aj kúpem každý deň, ale dievčatám stále nevoniam.

 

Liečba fimózy

Ako sa fimóza lieči? Slovo predávam lekárom z Fakultnej nemocnice Olomouc:

Liečbu fimózy začíname miestnym podávaním steroidných mastí. Liečba kortikoidným prípravkom je bezpečná, masť pôsobí iba v mieste aplikácie. Hladiny hormónov pacienta nie sú nijako ovplyvnené.

Masť sa do kože predkožky ľahko vmasíruje dvakrát denne po dobu 4 6 týždňov. Po týždni aplikácie masti je možné začať veľmi šetrné, postupné preťahovanie predkožky. Túto liečbu by mal začať praktický lekár.

Čo ale, keď liečba fimózy steroidnými masťami nezaberá? Čo keď má muž stále problémy s pretiahnutím predkožky cez žaluď penisu?

Potom prichádza na scénu obriezka. Obriezku v tomto prípade plne prepláca vaša zdravotná poisťovňa.

[su_testimonial name=“Urolog Pavel Hanek “ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=““ url=““]Pokiaľ urológ rozpozná, že ide o vrodenú fimózu, je možné pokúsiť sa stav riešiť aplikáciou kožných mastí.

V niektorých prípadoch tento postup stav vyrieši, niekedy je ale potrebné pristúpiť k vykonaniu obriezky. Obriezka alebo cirkumcízia odstráni zúženú časť predkožky a rieši problém definitívne.

Z lekárskeho hľadiska je obriezka indikovaná len v prípade, že je k jej vykonaniu lekársky dôvod. To znamená fimóza, opakované zápaly alebo kombinácia týchto problémov.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“Lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“urologie.fnol.cz“ url=“http://urologie.fnol.cz/detska-urologie/potize-s-predkozkou-fimoza/“]Obriezku vykonávame len v indikovaných prípadoch, teda pokiaľ je nevyhnutná. Obriezka môže byť čiastočná alebo úplná (totálna).

Pri čiastočnej– plastickej obriezke odstraňujeme len zúženú časť predkožky tak, aby jej zvyšná časť kryla žaluď a došlo k rozšíreniu vonkajšieho obvodu predkožkového vaku s jeho voľným pretiahnutím cez žaluď.

Pri úplnej obriezke sa odstráni celá predkožka a žaluď zostáva trvalo obnažený. Úplnú obriezku vykonávame najčastejšie pri podozrení na kožné ochorenie balanitis xerotica obliterans, v tomto prípade je obriezka účinnou liečebnou metódou.[/su_testimonial]

 

Stav po obriezke

Aký je život po obriezke? Čo muži pociťujú? Aký je sex s obriezkou? A nebudú sa vám ženy smiať?

Na svete je celkom 33 % obrezaných mužov. Najviac je ich v Spojených štátoch amerických, avšak ani v našich krajoch nie je výnimkou, že sa s obrezaným mužom stretnete.

Sexuológ Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.

„Mužská obriezka je v Česku veľmi raritná. Vykonáva sa v zásade z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je náboženský, ten sa vyskytuje u moslimov a židov.

A druhý dôvod je hygienický, ten sa vyskytuje u Američanov alebo u Angličanov. V Českej republike sú obidva tieto dôvod výrazne menšinové.“

Pokiaľ je muž obrezaný ešte v detstve, nezažíva pri sexe prakticky nič netypické. Logicky totiž neznamená nič iné, a tak mu to príde úplne normálne.

Obriezka v dospelosti je už trochu väčším orieškom, ale rozhodne to nie je nič, čo by ste nezvládli. Najprv bude penis určite citlivejší, ale po čase si na nový stav zvyknete a opäť budete zažívať sex aj každodenné radosti ako predtým.

Sexuológ Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.:

„Citlivosť žaluďa sa po odstránení predkožky rozhodne zmení, avšak tu je rozdiel, či bol ten človek obrezaný hneď po narodení, ako je tomu najčastejšie v prípade obidvoch druhov obriezky, teda ako hygienické, tak aj náboženské, alebo v dospelosti.

Pokiaľ dôjde k obrezaniu v ranom detstve, tak sa podľa skúseností citlivosť penisu príliš nemení. Ale pokiaľ dôjde k obriezke v dospelosti, potom je penis, respektíve žaluď penisu, po istú dobu oveľa citlivejší, alebo je naraz odkrytý.

To teda logicky zmení aj celkové vnímanie pocitov počas milovania – napríklad potom môže z tohto dôvodu dochádzať k rýchlejšej ejakulácii.

Nemusíte sa ale báť. Tento stav netrvá večne. A čo na to žena? Tej to určite vadiť nebude. A ani váš sexuálny život to príliš nezasiahne.

Sexuológ Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.:

„Obvykle býva rekonvalescencia po obriezke bezproblémová, trvá zhruba 4 týždne, potom sa muž môže vrátiť k sexuálnej aktivite. Problémy s erekciou sú teda výnimočné.“

 

Videá z operácie fimózy

 

Fimóza osobný príbeh s fimózou pána Martina, 27 rokov

Dlhšiu dobu prevádzkujem pohlavný styk s partnerkou a k tomu ešte občas onanujem V poslednej dobe som si všimol, že sa mi zúžila kožička preťahujúca sa cez žaluď.

Keď je v pokoji, tak ju pretiahnem, ale keď sa pozriem, tak je v jednom mieste zúžená. Keď je pohlavný úd stoporený, tak to ide pretiahnuť len do polovice žaluďa a viac nie. Alebo ju musím pretiahnuť pred tým, ale napínanie je potom bolestivé.

 

Masť na fimózu existuje?

Ako už bolo povedané, fimóza sa v prvom rade lieči kortikoidnými masťami. Kortikoidy samy o sebe nemajú veľmi priaznivý účinok na kožu. Ale to je práve v tomto prípade úplne žiaduce. Zúžená predkožka sa totiž vďaka tejto masti uvoľní a rozšíri, vďaka čomu sa problém úplne vyrieši.

Najčastejšie lekármi predpisovanou kortikoidnou masťou je Diprosone. Prípravok Diprosone je určený na zmiernenie zápalných a svrbivých prejavov dermatóz reagujúcich na kortikosteroidy. Tenký film prípravku sa nanáša raz alebo dvakrát denne (ráno a večer) tak, aby úplne pokryl postihnuté miesto.

 

Malá odbočka parafimóza

Na záver reči o fimóze odbočím ešte k pojmu parafimóza”. Znie podobne a predstavuje podobný problém.

V prípade parafimózy ide o akútnu situáciu, kedy je síce predkožka pretiahnutá cez žaluď penisu, avšaknie je ju možné vrátiť späť do pôvodnej pozície. Dochádza tak k postupnému opuchu zaškrteného konca penisu pod stiahnutým prstencom, k bolesti a k nedokrveniu penisu. Parafimóza preto vyžaduje urgentné ošetrenie.

Doktori MUDr. Ivo Novák, Ph.D., doc. a MUDr. Richard Fiala, CSc., FEBU:

„Pri parafimóze je nutné čo najrýchlejšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

U veľkej väčšiny postihnutých je možné správnou manipuláciou (tlakovou masážou) zmenšiť objem žaluďa a následne vykonať repozíciu predkožky. Len vo veľmi výnimočných prípadoch je nutná akútna operačná repozícia s využitím uvoľňujúcich nárezov pretínajúcich škrtiace prstence alebo obriezkou. Po normalizácii stavu a ústupe opuchu je zúžená predkožka indikovaná k cirkumcízii.

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze