Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Venerológia – čo ošetruje, kedy ju navštíviť a na čo sa pripraviť?

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Nájsť si dnes partnera na jednu noc nie je vďaka internetovým zoznamkám a klubom žiadny problém. Väčší problém ale môže nastať po tom, keď začneme premýšľať, či sme sa mohli niečím nakaziť. Nejde len o HIV, pretože sexuálne prenosných infekcií je naozaj oveľa viac. A napríklad v prípade hepatitídy C to nie je o nič menej nebezpečná choroba ako AIDS.

venerológia

S každým podozrením by ste sa mali nechať vyšetriť. Pohlavné choroby môžu neliečené dopadnúť veľmi škaredo.

 

Venerológia zachraňuje životy a chráni ostatných ľudí pred nákazou

Ako je možné nakaziť sa pohlavnou chorobou nekoitálnou cestou v saune alebo na WC?

Posadením na lavicu v saune asi nie, to by ste v nej museli vykonávať ozaj iné veci. Baktérie spôsobujúce sexuálne prenosné choroby sú totiž veľmi citlivé, prežívajú len krátko, a to len vo veľmi teplom a vlhkom prostredí.

 

Príznaky pohlavnej nákazy

Ak začnete na sebe pozorovať nejaké príznaky nákazy chorobou, ako je pálenie močovej trubice, bolesť v krku či vyrážka, je najvyšší čas hneď vyraziť k špecializovanému lekárovi. Infekcie prenášané pohlavným stykom bohužiaľ majú naviac tendenciu ešte viac sa združovať.

Nákaza jednou infekciou potom niekoľkonásobne zvyšuje riziko nákazu inou infekciou. Preto je najlepšie mať istotu a podstúpiť venerologické vyšetrenie. Hľadajte, kde je najbližšia venerologická ambulancia. Pokojne zavolajte na hlavnú ambulanciu na Slovensku a pýtajte sa na najbližšie venerologické oddelenie. Každá venerologická ordinácia totiž nemá potrebné vybavenie.

 

Najrozšírenejšie sexuálne prenosné choroby na Slovensku

Najrozšírenejšia je chlamýdiová infekcia. V lepšom prípade zápal močových ciest či krčka maternice u žien, pri komplikáciách nepriechodnosť vaječníkov, neplodnosť, mimomaternicové tehotenstvo a rad ďalších problémov. Často sa vyskytujú vírusové opary, herpesy a kvasinková choroba.

Ani pohlavné choroby, ako je syfilis či lues, ďalej kvapavka alebo gonorea, nie sú minulosťou. Kvapavka sa u mužov prejavuje pálením pri močení a výtokom, takzvanou rannou kvapkou. U žien potom výtok ľahko unikne pozornosti.

Syfilis je veľmi závažná choroba a prebieha v 3 typických štádiách. Pokiaľ sa zanedbá, následne vedie k poškodeniu centrálneho nervového systému, ale aj srdca, ciev a kostí. U žien vyvoláva naviac potraty a vrodené vývojové poruchy plodu. Ide o nepríjemné venerologické ochorenie.

 

Kam sa mám obrátiť s pohlavnou chorobou?

Na dermatovenerológa v mieste bydliska. Nie každý dermatológ ale venerologické vyšetrenie vykonáva, niektorí nemajú k dispozícii potrebné vybavenie, ale iste vás odošlú na správne pracovisko.

Vyšetrenie na dostačujúcej úrovni zaisťujú aj všetky okresné nemocnice. Centrum špecializované na sexuálne prenosné choroby je ale jediné v Českej republike. STD centrum (Sexually Transmitted Diseases) u Apolináře pri dermatovenerologickej klinike VFN v Prahe. Vyšetrenie a následná liečba je potom plne hradená zo zdravotného poistenia.

 

Nasledujúci zoznam je z českej verzie Vimax-blogu. Kde sa v ČR vykonáva venerologické vyšetrenie?

TIP: Pokiaľ budete kontaktovať akúkoľvek venerologickú ambulanciu, vždy si overte, aký je rozsah jej činnosti a či má potrebné vybavenie na vami požadované testy. Rozsah činností venerologického oddelenia sa môže zmeniť.

 

Je nutné odporúčanie od praktického lekára?

Na vyšetrenie môže prísť ktokoľvek a odkiaľkoľvek, bez nutného objednania a bez odporúčania praktickým lekárom. Snahou je pacienta neodradiť. Na týchto pracoviskách dobre vedia, že sem každý ide s úzkosťou, hanbou, so strachom z HIV a ďalších pohlavných chorôb. Úlohou týchto pracovísk je brániť šíreniu nákazy. Keď pacient prejaví dôveru, oveľa lepšie potom spolupracuje pri liečbe. Toho sú si venerologické pracoviská dobre vedomé.

Budú zisťovať rizikové správanie, sexuálne praktiky, náhodné styky chránené aj nechránené. Potom nasledujú odbery krvi, z močovej trubice, eventuálne z krku, z konečníka a u žien z krčka maternice. Vzorky spracováva vždy špičkovo vybavené laboratórium a väčšinou sú výsledky vyšetrenia k dispozícii v priemere do dvoch dní. Každého pacienta štandardne vyšetrujú na kvapavku, chlamýdie, opary, urogenitálnu mykoplazmu, syfilis, gardnerellu, kvasinky, bičíkovec pošvový, HIV protilátky, niekedy aj na žltačku.

 

Čo všetko venerologické vyšetrenie vyšetruje?

Ako prebieha testovanie na pôvodcov infekcií prenášaných pohlavných stykom na špecializovanom dermatovenerologickom pracovisku? Venerologické oddelenie vykonáva:

 

Ako prebieha venerologické vyšetrenie?

Môžete sa ráno pokojne naraňajkovať a napiť. Podmienkou vyšetrenia moču je odstup minimálne 1,5 hodiny od poslednej mikcie, teda vyprázdnenia močového mechúra. Potrebujete kartičku vašej zdravotnej poisťovne. Vyšetrenie u lekára hradí zdravotná poisťovňa. Pokiaľ ste na venerologickom vyšetrení prvý raz, vyplníte krátky registračný dotazník.

Lekár s vami prediskutuje obavy z nákazy a vykoná klinické vyšetrenie. Podľa osobnej anamnézy môže spočívať vo vonkajšej kontrole genitálií a iných kožných prejavov kdekoľvek na tele v niektorej venerologickej ambulancii.

Budete odoslaný na WC, odkiaľ prinesiete vzorku moču. Ideálna vzorka je ranná, ale môže sa odobrať aj tu. Z moču sa vykonáva priame preukázanie kvapavky a chlamýdií, ktoré sú častým pôvodcom zápalu močovej trubice s tendenciou prechádzať do chronických zápalov.

Test na chlamýdie sa v prípade pretrvávajúcich príznakov pálenia v močovej trubici opakuje, pretože chlamýdie môžu byť v rámci svojho životného cyklu v tú chvíľu schované v bunkách a testom ich nie je možné zachytiť.

Na odberovom kresle vám odoberú vzorku krvi, ktorá sa použije pre vyšetrenie protilátok proti vírusu HIV typu 1 a 2, žltačke typu C a syfilisu. Zo vzorky krvi sa vykoná test aj na prítomnosť antigénu žltačky typu B. Ako test dopadol sa dozviete telefonicky.

 

Čo pokiaľ vyšetrenie potvrdí nákazu?

 

Venerológii sa nevyhýbajte môže vám zachrániť život

Diagnostika vyžaduje vždy dôležité anamnestické údaje, kedy, kde a za akých okolností k možnej infekcii došlo, a klinické príznaky, ako kožné príznaky a systémové prejavy v podobe teploty, únavy, zväčšených uzlín a pod. Dôležité je včasné a kvalitné laboratórne vyšetrenia. Pokiaľ nepožadujete lekárske vyšetrenie, máte v Medicínskom centre Praha možnosť absolvovať len laboratórne vyšetrenie aj bez registrácie, ktoré si sami zaplatíte na venerologie.cz.

Online laboratórny systém ponúka širokú škálu laboratórnych testov vrátane pohlavných chorôb. Zvolíte si požadovaný test, odberové miesto, spôsob prevzatia výsledkov osobne či elektronicky a spôsob úhrady. Poprípade vám bude zaslaný odberový set s inštrukciami, ako absolvovať odber na inom pracovisku a akým spôsobom doručiť odobraný materiál do laboratória. Skúste teda využiť aj venerologickú ambulanciu ponúkajúcu tieto služby, aj keď si ich takto budete hradiť sami. Ceny sú na webe.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako prebieha preventívne vyšetrenie u urológa

Varikokéla - nepríjemne boľavé rozšírenie ciev v semenníkoch
Kamagra - na Slovensku zakázaný pomocník s erekciou
Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze