Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Venerológia – čo ošetruje, kedy ju navštíviť a na čo sa pripraviť?

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Nájsť si dnes partnera na jednu noc nie je vďaka internetovým zoznamkám a klubom žiadny problém. Väčší problém ale môže nastať po tom, keď začneme premýšľať, či sme sa mohli niečím nakaziť. Nejde len o HIV, pretože sexuálne prenosných infekcií je naozaj oveľa viac. A napríklad v prípade hepatitídy C to nie je o nič menej nebezpečná choroba ako AIDS.

venerológia

S každým podozrením by ste sa mali nechať vyšetriť. Pohlavné choroby môžu neliečené dopadnúť veľmi škaredo.

 

Venerológia zachraňuje životy a chráni ostatných ľudí pred nákazou

Ako je možné nakaziť sa pohlavnou chorobou nekoitálnou cestou v saune alebo na WC?

Posadením na lavicu v saune asi nie, to by ste v nej museli vykonávať ozaj iné veci. Baktérie spôsobujúce sexuálne prenosné choroby sú totiž veľmi citlivé, prežívajú len krátko, a to len vo veľmi teplom a vlhkom prostredí.

 • K prenosu nákazy často dochádza najmä pri orálnom sexe alebo pri iných milostných hrách s účasťou rúk.
 • Predstava, že je človek celkom v bezpečí, pokiaľ nedôjde naozaj k súloži, je celkom mylná.
 • Existuje prípad nákazy ročného dieťaťa, ktoré malo kvapavku a nakazilo sa od matky, ktorá mala kvapavkovú infekciu priamo v krku a preniesla ju na dieťa pri oblizovaní cumlíka alebo lyžičky.
 • Štvorročný chlapec získal od matky chlamýdiovú infekciu po spoločnom kúpaní vo vani.
 • Krčnú infekciu je možné veľmi ľahko preniesť bozkom.
 • Možný je aj prenos nákazy spoločným použitím vlhkého uteráka, ale to je skôr nepravdepodobné.
 • Určite sa nenakazíte vo verejnom bazéne, na lavičke v parku alebo z WC dosky, i keď sa tieto mýty šíria.

 

Príznaky pohlavnej nákazy

Ak začnete na sebe pozorovať nejaké príznaky nákazy chorobou, ako je pálenie močovej trubice, bolesť v krku či vyrážka, je najvyšší čas hneď vyraziť k špecializovanému lekárovi. Infekcie prenášané pohlavným stykom bohužiaľ majú naviac tendenciu ešte viac sa združovať.

Nákaza jednou infekciou potom niekoľkonásobne zvyšuje riziko nákazu inou infekciou. Preto je najlepšie mať istotu a podstúpiť venerologické vyšetrenie. Hľadajte, kde je najbližšia venerologická ambulancia. Pokojne zavolajte na hlavnú ambulanciu na Slovensku a pýtajte sa na najbližšie venerologické oddelenie. Každá venerologická ordinácia totiž nemá potrebné vybavenie.

 

Najrozšírenejšie sexuálne prenosné choroby na Slovensku

Najrozšírenejšia je chlamýdiová infekcia. V lepšom prípade zápal močových ciest či krčka maternice u žien, pri komplikáciách nepriechodnosť vaječníkov, neplodnosť, mimomaternicové tehotenstvo a rad ďalších problémov. Často sa vyskytujú vírusové opary, herpesy a kvasinková choroba.

Ani pohlavné choroby, ako je syfilis či lues, ďalej kvapavka alebo gonorea, nie sú minulosťou. Kvapavka sa u mužov prejavuje pálením pri močení a výtokom, takzvanou rannou kvapkou. U žien potom výtok ľahko unikne pozornosti.

Syfilis je veľmi závažná choroba a prebieha v 3 typických štádiách. Pokiaľ sa zanedbá, následne vedie k poškodeniu centrálneho nervového systému, ale aj srdca, ciev a kostí. U žien vyvoláva naviac potraty a vrodené vývojové poruchy plodu. Ide o nepríjemné venerologické ochorenie.

 

Kam sa mám obrátiť s pohlavnou chorobou?

Na dermatovenerológa v mieste bydliska. Nie každý dermatológ ale venerologické vyšetrenie vykonáva, niektorí nemajú k dispozícii potrebné vybavenie, ale iste vás odošlú na správne pracovisko.

Vyšetrenie na dostačujúcej úrovni zaisťujú aj všetky okresné nemocnice. Centrum špecializované na sexuálne prenosné choroby je ale jediné v Českej republike. STD centrum (Sexually Transmitted Diseases) u Apolináře pri dermatovenerologickej klinike VFN v Prahe. Vyšetrenie a následná liečba je potom plne hradená zo zdravotného poistenia.

 

Nasledujúci zoznam je z českej verzie Vimax-blogu. Kde sa v ČR vykonáva venerologické vyšetrenie?

 • Venerologická ambulancia a STD centrum VFN a 1. LF UK, Dermatovenerologická ambulancia Apolinářská 447/4, Praha, Nové Město, tel. 222 233 279
 • Medicentrum, Lidická 30 v Prahe, vystúpiť na zastávke Anděl a pôjdete na ulicu Lidickú, ideálne je prísť medzi 8 a 13:30, pretože hneď potom sa odobrané vzorky odosielajú priamo do laboratória, sú tu ale až do 17 hod. Otázky a objednanie: pevná linka 257 323 219, mobilný telefón 724 018 298. Môžete, samozrejme, prísť aj bez objednania.
 • Dermatovenerologická ambulancia – Nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha, Libeň, tel. 266 082 237
 • Medicínské centrum Praha, s.r.o., Mezi vodami 205/29, Praha, Modřany, tel. 270 003 562
 • Olga Radochlebová, Revoluční 765/19, Praha, Staré Mesto, tel. 776 346 507
 • Dermatovenerologie SH&B, spol. s r.o., Revoluční 765/19, Praha, Staré Město, tel. 221 715 225
 • Dermatovenerologická klinika VFN a 1. LF UK, U Nemocnice 499/2, Praha, Nové Město, tel. 224 962 421
 • Venerologická ambulancia Brno – Fakultní nemocnice Brno, Dermatovenerologie, Jihlavská 20, Brno, Pavilón F, tel. 53223 3381
 • Ambulancia venerológie – Nemocnice České Budějovice, B. Němcové 585/54, České Budějovice 7, tel. 387 876 615
 • Katja Hadrová, Purkyňova 1849, 47001 Česká Lípa, tel. 487 954 906
 • Urologická ambulancia – MUDr. Krishna Prasad Sapkota, EUC Klinika Ústí nad Labem, s.r.o., Masarykova 2000/92, Ústí nad Labem-centrum, tel. 477 102 172
 • Urologická ambulancia – MUDr. Jiří Sokol, EUC Klinika Ústí nad Labem, s.r.o., Masarykova 2000/92, Ústí nad Labem-centrum, tel. 477 102 172
 • Urologická ambulancia – MUDr. Václav Hynek, EUC Klinika Ústí nad Labem, s.r.o., Masarykova 2000/92, Ústí nad Labem-centrum, tel. 477 102 172
 • Urologická ambulancia – MUDr. Zdeněk Pospíšil, EUC Klinika Ústí nad Labem, s.r.o., Masarykova 2000/92, Ústí nad Labem-centrum, tel. 477 102 172
 • Kožná ambulancia – Nemocnice Břeclav, U Nemocnice 3066/1, Břeclav, tel. 519 315 220
 • Kožná ambulancia – Nemocnice Litoměřice, Žitenická 2081, Litoměřice, Predmestie, tel. 416 723 545

TIP: Pokiaľ budete kontaktovať akúkoľvek venerologickú ambulanciu, vždy si overte, aký je rozsah jej činnosti a či má potrebné vybavenie na vami požadované testy. Rozsah činností venerologického oddelenia sa môže zmeniť.

 

Je nutné odporúčanie od praktického lekára?

Na vyšetrenie môže prísť ktokoľvek a odkiaľkoľvek, bez nutného objednania a bez odporúčania praktickým lekárom. Snahou je pacienta neodradiť. Na týchto pracoviskách dobre vedia, že sem každý ide s úzkosťou, hanbou, so strachom z HIV a ďalších pohlavných chorôb. Úlohou týchto pracovísk je brániť šíreniu nákazy. Keď pacient prejaví dôveru, oveľa lepšie potom spolupracuje pri liečbe. Toho sú si venerologické pracoviská dobre vedomé.

Budú zisťovať rizikové správanie, sexuálne praktiky, náhodné styky chránené aj nechránené. Potom nasledujú odbery krvi, z močovej trubice, eventuálne z krku, z konečníka a u žien z krčka maternice. Vzorky spracováva vždy špičkovo vybavené laboratórium a väčšinou sú výsledky vyšetrenia k dispozícii v priemere do dvoch dní. Každého pacienta štandardne vyšetrujú na kvapavku, chlamýdie, opary, urogenitálnu mykoplazmu, syfilis, gardnerellu, kvasinky, bičíkovec pošvový, HIV protilátky, niekedy aj na žltačku.

 

Čo všetko venerologické vyšetrenie vyšetruje?

Ako prebieha testovanie na pôvodcov infekcií prenášaných pohlavných stykom na špecializovanom dermatovenerologickom pracovisku? Venerologické oddelenie vykonáva:

 • test na HIV preukáže negativitu až po 10 týždňoch od posledného styku
 • tvorba protilátok proti vírusu typu rôznych hepatitíd býva otázkou mesiacov
 • ostatné infekcie je možné diagnostikovať až po niekoľkých dňoch
 • zájdite preto na venerologické vyšetrenie s odstupom aspoň 2 x
 • svetová zdravotnícka organizácia odporúča mužom chodiť na test aspoň 1 x ročne, a pokiaľ vystriedajú viac ako 3 partnerky, potom aj po každom polroku.

 

Ako prebieha venerologické vyšetrenie?

Môžete sa ráno pokojne naraňajkovať a napiť. Podmienkou vyšetrenia moču je odstup minimálne 1,5 hodiny od poslednej mikcie, teda vyprázdnenia močového mechúra. Potrebujete kartičku vašej zdravotnej poisťovne. Vyšetrenie u lekára hradí zdravotná poisťovňa. Pokiaľ ste na venerologickom vyšetrení prvý raz, vyplníte krátky registračný dotazník.

Lekár s vami prediskutuje obavy z nákazy a vykoná klinické vyšetrenie. Podľa osobnej anamnézy môže spočívať vo vonkajšej kontrole genitálií a iných kožných prejavov kdekoľvek na tele v niektorej venerologickej ambulancii.

Budete odoslaný na WC, odkiaľ prinesiete vzorku moču. Ideálna vzorka je ranná, ale môže sa odobrať aj tu. Z moču sa vykonáva priame preukázanie kvapavky a chlamýdií, ktoré sú častým pôvodcom zápalu močovej trubice s tendenciou prechádzať do chronických zápalov.

Test na chlamýdie sa v prípade pretrvávajúcich príznakov pálenia v močovej trubici opakuje, pretože chlamýdie môžu byť v rámci svojho životného cyklu v tú chvíľu schované v bunkách a testom ich nie je možné zachytiť.

Na odberovom kresle vám odoberú vzorku krvi, ktorá sa použije pre vyšetrenie protilátok proti vírusu HIV typu 1 a 2, žltačke typu C a syfilisu. Zo vzorky krvi sa vykoná test aj na prítomnosť antigénu žltačky typu B. Ako test dopadol sa dozviete telefonicky.

 • pokiaľ je všetko negatívne, na ďalší test môžete prísť až o rok
 • pokiaľ niečo nie je v poriadku, budete musieť zájsť k lekárovi a podstúpiť ďalšie vyšetrenia
 • v Národnom referenčnom laboratóriu sa vylúčia falošné pozitíva laboratórneho testu
 • najmä pri HIV je známy celý rad príčin falošne pozitívneho testu v prípade základného vyšetrenia protilátok testom s názvom ELISA
 • výsledok vyšetrenia krvi a vyšetrenia moču budete poznať často aj do druhého dňa od odberu

 

Čo pokiaľ vyšetrenie potvrdí nákazu?

 • v tomto prípade sa začne liečba, pokiaľ ide o kvapavku alebo chlamýdie
 • namieste je tiež odstrániť kondylómy molusky
 • vhodné lieky vám predpíšu na svrab, kvasinkové zápaly konečníka, žaluďa a predkožky
 • syfilis sa musí liečiť v nemocnici, pretože po dodaní antibiotík dôjde k masívnemu rozpadu spirochétov baktérií spôsobujúcich syfilis, zvýšenie teploty a k prechodnému zhoršeniu celkového stavu pacienta
 • žltačky sa liečia na infekčnom oddelení nemocníc, teda ambulantne
 • nákaza vírusom HIV sa lieči ambulantne v jednom z AIDS centier, ktorých je v ČR celkom 7
 • v prípade HIV, syfilisu a žltačiek budete musieť uviesť kontakty na osoby, s ktorými ste mali v poslednej dobe pohlavný styk, pretože ich musí lekár podľa zákonných opatrení pozvať na vyšetrenie

 

Venerológii sa nevyhýbajte môže vám zachrániť život

Diagnostika vyžaduje vždy dôležité anamnestické údaje, kedy, kde a za akých okolností k možnej infekcii došlo, a klinické príznaky, ako kožné príznaky a systémové prejavy v podobe teploty, únavy, zväčšených uzlín a pod. Dôležité je včasné a kvalitné laboratórne vyšetrenia. Pokiaľ nepožadujete lekárske vyšetrenie, máte v Medicínskom centre Praha možnosť absolvovať len laboratórne vyšetrenie aj bez registrácie, ktoré si sami zaplatíte na venerologie.cz.

Online laboratórny systém ponúka širokú škálu laboratórnych testov vrátane pohlavných chorôb. Zvolíte si požadovaný test, odberové miesto, spôsob prevzatia výsledkov osobne či elektronicky a spôsob úhrady. Poprípade vám bude zaslaný odberový set s inštrukciami, ako absolvovať odber na inom pracovisku a akým spôsobom doručiť odobraný materiál do laboratória. Skúste teda využiť aj venerologickú ambulanciu ponúkajúcu tieto služby, aj keď si ich takto budete hradiť sami. Ceny sú na webe.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako prebieha preventívne vyšetrenie u urológa

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze