Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Potrat (interrupcia) – čítajte skôr, než tehotenstvo prerušíte!

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Potrat alebo abortus je vypudenie plodu z maternice v prvých 24 týždňoch jeho trvania. Rozoznávame:

potrat

Potrat nie je len zdravotná, ale aj etická a morálna otázka

 

Samovoľný potrat

Samovoľným potratom končí 15 až 25 % všetkých tehotenstiev, ktoré sú už potvrdené tehotenským hormonálnym testom hCG alebo ultrazvukom. Je za tým veľa civilizačných príčin, ako je znečistené prostredie, stres, rýchly životný štýl a odkladanie materstva do neskoršieho veku.

 

Príčiny a riziká samovoľného potratu:

Samovoľný potrat sa prejavuje krvácaním z rodidiel a často aj bolesťami v podbrušku. Je potrebné ihneď túto situáciu konzultovať s gynekológom. Pri týchto príznakoch je nutné lekárske vyšetrenie.

 

VIDEO: Priebeh potratu počas 2 trimestra. 

 

Liečba potratu

 

Kedy ideálne prerušiť tehotenstvo?

Čím skôr sa žena rozhodne prerušiť tehotenstvo, tým bude zákrok jednoduchší a šetrnejší k zdraviu. Môže to mať následky vzhľadom na ďalšie chcené tehotenstvo.

 

Umelé prerušenie tehotenstva

Na Slovensku môže žena na vlastnú žiadosť prerušiť tehotenstvo do ukončeného 12. týždňa, 11 týždňov a 6 dní. Ide o platený zákrok za 250 350 eur podľa stupňa gravidity.

Ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov hradí poisťovňa. Predpísaný odstup medzi potratmi je u nás 6 mesiacov, ale s každým potratom sa zvyšuje zdravotné riziko aj riziko neplodnosti.

 

Interrupcia pomocou tabletky

Chemická interrupcia je obyčajná metóda do 9. týždňa tehotenstva. Ide o podanie mifepristonu s názvom Mifegyne. Asi 8 % až 10 % týchto interrupcií vyžaduje následný chirurgický zákrok v podobe podtlakového odsania. V SR je metóda schválená od roku 2013.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Podrobne o metódach antikoncepcie

 

Chirurgická interrupcia

Ukončenie od 12. do 24. týždňa má svoje špecifiká. Tieto výkony sa robia počas hospitalizácie v nemocnici a len z genetických dôvodov. Je potrebné absolvovať podrobné vyšetrenia u špecialistov na genetike. Bez toho nie je možné vykonať ukončenie. Potrat sa vykonáva v nemocnici na gynekologickom oddelení.

potrat interrupcia

Vzhľadom na morálne zásady nezobrazujeme žiadne detailné fotografie

 

Ako dlhý je pobyt v nemocnici po potrate?

Pobyt sa líši podľa zariadenia, kde sa vykonáva.

Optimálny je potrat do 8. až 9. týždňa tehotenstva, čo je najšetrnejšie. Čím je tehotenstvo väčšie, tým je výkon pre ženu aj organizmus zaťažujúcejší a prináša viac rizík. Vykonáva sa ambulatne v rámci jednodennej operatívy a odchod domov po zákroku je za 2 a viac hodín.

Pokiaľ je žena, ktorá potratila, Rh negatívna, musí dostať protilátky anti-D, aby v ďalšom tehotenstve nenastali žiadne komplikácie u dieťaťa. Po akomkoľvek type potratu krvnú skupinu embrya nie je možné zistiť, a preto musia injekciu dostať všetky ženy.

 

Hygienické zásady po interrupcii

Pokiaľ sa po zákroku objaví príznak zápalu, ako vysoká teplota nad 38 °C, silné bolesti brucha a silné krvácanie, je potrebné vyhľadať lekársku pomocou čo najskôr a vykonať kontrolné gynekologické vyšetrenie. Zápal môže viesť až k problémom s ďalším otehotnením a vajcovody sa môžu stať nepriechodnými.

 

Čo sa stane po zákroku?

Tesne po zákroku sa asi týždeň objavujú miernejšie bolesti v podbrušku a mierne špinenie. Bolesti sa dajú väčšinou zvládnuť bežnými analgetikami, ako je Ibuprofen a s pokojovým režimom.

Menštruácia sa po potrate objavuje individuálne a po celú dobu šestonedelia môže žena krvácať a špiniť. Menštruácia sa objavuje najskôr za 14 dní a najneskôr po skončení šestonedelia, kedy by mala žena absolvovať prehliadku u gynekológa. Pokiaľ sa dovtedy menštruácia neobjaví, je potrebné vykonať ultrazvuk a prehliadnuť maternicu.

 

Riziká a následky potratov

Najväčšie riziko je práve infekcia. Ženy musia po akejkoľvek forme potratu dôsledne dodržiavať hygienické zásady. Maternica je po zákroku vďaka roztiahnutému hrdlu pre baktérie z pošvy oveľa ľahšie prístupná.

Pokiaľ dôjde k zápalu maternice a podceneniu situácie, môže sa infekcia šíriť na vajcovody a vaječníky. Dôsledkom môže byť trvalá neplodnosť vďaka zmieneným nepriechodným vajcovodom. Ak sú len ťažšie priechodné, vyskytuje sa mimomaternicové tehotenstvo, ktoré je potrebné ukončiť.

 

Možné komplikácie po potrate

Ide o komplikácie, ktoré majú vplyv na pacientov v priebehu chirurgického zákroku a môžu, ale nemusia byť spojené s chorobami, pre ktoré sa operácia vykonáva, alebo v rámci jedného chirurgického zákroku.

Perforácia maternice pri UPT či revízii je značná. Riziko poranenia maternice a jej prederavenia počas výkonu sa rieši ihneď v jednej narkóze, obyčajne laparoskopiou. Následky z hľadiska plodnosti ale väčšinou nebývajú.

Klinicky významná sa javí strata väčšia ako 500 ml. Pri miniinterrupcii sa väčšinou s touto komplikáciou bežne nestretávame.

Príznakom je bolesť v podbrušku, o niečo silnejšie krvácanie ako to, čo bolo doteraz a zvýšená teplota. Ak sa rozšíri zápal až k vaječníkom, pridá sa naviac vysoká horúčka a kŕčovité bolesti.

Pokiaľ sa u ženy komplikácie vyskytnú, musí ísť neodkladne ku gynekológovi. Nasadí sa kombinovaná antibiotická terapia a často je v nemocničnej starostlivosti aplikovaná priamo do žily.

Keď sa vajcovody stanú nepriechodnými, jediným riešením pre následné otehotnenie je umelé oplodnenie v skúmavke IVF.

Menším rizikom je nedostatočnosť maternicového hrdla, ktorá hrozí viac pri UPT, pretože sa hrdlo rozťahuje umelo. To potom spôsobuje opakované potraty plodov alebo predčasný pôrod.

 

Potrat, psychika a morálne zásady

Mnoho mužov v tejto chvíli hovorí: „Rob, ako myslíš, budem to rešpektovať.“ Čím ženy paradoxne nepodporí, ale nechajú ich vo veľmi ťažkej situácii celkom samotné. Žena podvedome či zreteľne cíti, že ju partner odmieta podporiť.

Žena očakáva: „Áno, na dieťa sa teším, aj keď bolo neplánované, ale spolu to zvládneme.

Mnoho žien sa potom rozhodne pre interrupciu, preto, aby „zachránili“ vzťah a svojho partnera si udržali. Stoja pred rozhodnutím: „Partner alebo dieťa“. Zúfalo hľadá podnety pre a proti interupcii, bojí sa komukoľvek zveriť a zdieľanie jej chýba.

 

VIDEO: Ženy po potrate hovoria o tom, aký strašný zásah do ich života to bol. 

 

PAS postabortívny syndróm

  1. strach, že ostatným deťom sa môže niečo stať a ide o záchvaty strachu
  2. „robot feeling“ – otupenie citu, trápi ženy aj roky, žena nemôže plakať a zatvrdne

Postavenie ženy v spoločnosti je vždy oveľa zložitejšie. Vždy má ťažšiu pozíciu a musí niesť veľký nátlak spoločnosti, hormonálnych zmien a zodpovednosť za rozhodnutie mať či nemať deti, poprípade bojovať s následkami potratu alebo sa postarať o nikdy nekončiacu starostlivosť o dieťa a následné vnúčatá.

Bohužiaľ sa nikdy muž nemôže vžiť do jej pocitov. Zážitky sú totiž celkom nepredvídateľné. Napriek tomu musí byť čo najväčšou podporou v akomkoľvek rozhodnutí a vždy je to ťažké pre obidvoch partnerov.

 

Ako dlho po potrate sa môžem znova pokúsiť o dieťa?

Väčšina odborníkov sa zhoduje počkať aspoň 6 mesiacov. Podľa novej škótskej štúdie je však bezpečné otehotnieť počas polroka po prekonanom potrate a z lekárskeho hľadiska je to aj vhodnejšie. Odborný lekársky tím pod vedením Sohinee Bhattacharyaovej zhromaždil údaje od viac ako 30 000 žien, ktoré prekonali potrat a potom znovu otehotneli.

Ženy boli evidované v škótskych nemocniciach medzi rokmi 1981 až 2000. Ženy, ktoré otehotneli počas 6 mesiacov po prekonanom potrate, mali v porovnaní so ženami, ktoré otehotneli až neskôr, menšiu pravdepodobnosť, že znova potratia.

Ženy, ktoré skoro po potrate otehotneli, mali aj menšiu pravdepodobnosť pôrodu cisárskym rezom, predčasného pôrodu a nižšej pôrodnej hmotnosti novorodenca. Nesúviselo to ani so sociálnymi a osobnými faktormi či s inými problémami v tehotenstve, a to vrátane fajčenia.

Lekár teda žene odporučí otehotnieť až po 6 mesiacoch, ale je len na matke, ako sa cíti a ako sa rozhodne. Muž musí byť podporou v rozhodnutí, inak to nefunguje. Je teda potrebné preventívne riešiť antikoncepciu aj prípadné možné následky. Bohužiaľ aj v prípade antikoncepcie je žena tá, čo nesie zdravotné riziká a hazarduje so zdravím, či už ide o hormonálnu antikoncepciu alebo telieska.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Aj ženy po prekonanom potrate chcú niekedy opäť otehotnieť. Ako prebieha umelé oplodnenie

Obriezka - druhy, postup, cenník a jej vplyv na erekciu a oddialenie ejakulácie
Asexuál môže by šťastný, smutným ho robia neprajní ľudia v okolí
Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze