Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Umelé oplodnenie – kde kúpite spermie, ako prebieha a koľko vás bude stáť?

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 4,33 z 5)
Loading...

Mnoho neplodných párov a osamelých žien zháňa darcu spermií pre umelé oplodnenie. Na to slúži ponuka darcovskej spermy na oplodnenie. Služba je určená práve neplodným párom a v cudzine aj ženám bez partnera.

V súlade s právnymi predpismi môžu v Českej republike a na Slovensku o vykonaní oplodnenia s využitím darcovskej spermy písomne žiadať výhradne neplodné páry, teda žena a muž, pričom dnes už nemusí ísť o manželov, a muž sa potom stane úplne legálnym otcom narodeného dieťaťa.

Ženy bez partnera sa môžu nechať oplodniť darcovskou spermou bez účasti partnera v zahraničí. V prípade záujmu o túto službu je možné kontaktovať darcovské centrá kliniky SBI, kde túto službu v rámci Českej republiky poskytuje práve len SpermBank International s.r.o. Tá potom sprostredkujte oplodnenie.

Umelé oplodnenie párov sa robí aj v iných strediskách v Čechách a niektoré z nich nájdete na konci článku.

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: Impotencia u muža a jej príčiny

umelé oplodnenie

Percentuálne je dnes umelé oplodnenie vo väčšine prípadov úspešné. Štatisticky je to až v 85 % zákrokov. 

 

Prečo využiť službu umelého oplodnenia?

Máte jedinečnú možnosť vybrať si sami darcu spermií podľa svojich požiadaviek na jeho fyziologické parametre a psychologické vlastnosti. Pri výbere vhodného darcu spermií si môžete skontrolovať všetky pre vás dôležité kritériá.

Najmä ide o dosiahnuté vzdelanie, telesnú konštitúciu, etnikum, farbu pleti, vyznanie, záľubu v športe, umenie, psychologický profil, rodinnú anamnézu, plány do budúcna. Vhodného darcu spermií si vyberiete v katalógu darcov.

Darcovia musia mať minimálne stredoškolské vzdelanie, perfektný zdravotný stav, negatívne testy na prenosné infekčné ochorenia a žiadne prenosné či geneticky podmienené ochorenia.

 

VIDEO: Priebeh umelého oplodnenia a jeho vplyv na kvalitu života.

 

Zamerajte sa na vysokú „kvalitu“ darcu

Darovanie a spracovanie spermy sa dnes vykonáva podľa najmodernejších štandardov. Darcovia spermy sú starostlivo vyberaní na základe vysoko kvalitne spracovaných výsledkov laboratórnych vyšetrení, vyhodnotenia psychosociálneho profilu a po osobných pohovoroch s lekárom.

Darcovia spermy sa opakovane podrobujú odberom krvi a moču, z ktorých sa vykonávajú povinné vyšetrenia na pohlavné a ďalšie prenosné choroby. Preto máte na certifikovaných klinikách zaručenú kvalitnú a preverenú spermu.

UPOZORNENIE: Pokiaľ by sa narodilo postihnuté dieťa, na žiadnu „reklamáciu“ či kompenzáciu bohužiaľ nemáte nárok.

 

Uchovanie a spracovanie darovanej spermy

Vzorky darovanej spermy sa uchovávajú v nádobách v kvapalnom dusíku, ktorým sa hovorí Dewarove nádoby, v podmienkach, ktoré sú neustále monitorované a vyhodnocované. Zariadenie laboratória, metódy manipulácie a skladovania vzoriek darovanej spermy vždy zodpovedajú požiadavkám právnych predpisov EÚ aj SR, a sú schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, inak podobné nariadenia nie je možné vykonávať.

 

V čom spočíva služba umelého oplodnenia?

Vzorkou spermií alebo semena vami zvoleného darcu môže byť vykonané oplodnenie vo vami zvolenom zdravotníckom zariadení takzvanou metódou inseminácie či ďalšími metódami asistovanej reprodukcie , alebo u vášho gynekológa. Úspešnosť umelého oplodnenia je dnes vysoká.

 

Aký zvoliť typ vzorky?

Vyššie uvedená spoločnosť SBI ponúka vzorky darcovských spermií pre oplodnenie metódami IUI a ICSI, ktoré sú ponúknuté aj v ďalších zariadeniach. Oplodnenie sa líši v spôsobe konečného užitia vzorky pri jeho vykonávaní.

Konkrétne dostupné vzorky jednotlivých darcov si môžete vybrať po registrácii v Katalógu darcov. Voľbu najvhodnejšej metódy umelého oplodnenia tiež najprv konzultujte s vaším lekárom a najmä gynekológom.

 

Priebeh umelého oplodnenia

ISCI intracytoplazmatická injekcia spermií

Metoda ICSI je najpoužívanejšia mikromanipulačná technika, kedy sa do každého vajíčka aktívne prenesie jedna spermia. Je použiteľná a odporúčaná pri všetkých cykloch mimotelového oplodnenia, pričom výrazne zvyšuje úspešnosť.

Nevyhnutná je v prípade zníženého počtu spermií a pri ich nedostatočnej pohyblivosti, v prípade imunologického faktoru neplodnosti, pri horšej kvalite a nízkom počte získaných oocytov a tam, kde je plánovaná metóda preimplantačnej genetickej diagnostiky, preimplantačného genetického skríningu a v špeciálnych prípadoch.

Metóda je z hľadiska vývoja embryí bezpečná a neovplyvňuje výskyt vývojových porúch plodov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Podrobný článok o kvalite a poruchách spermií. 

 

IUI in utero inseminácia jednoduchá metóda umelého oplodnenia

Arteficiálna alebo umelá inseminácia je technika pre liečenie niektorých typov neplodnosti. Sperma sa dopraví lekárskym nástrojom priamo do krčka maternice, maternice alebo vajcovodov. Skráti sa trasa, ktorú musí spermia absolvovať a minimalizujú sa prekážky v pohlavných orgánoch ženy, ktoré by priechodu spermií bránili.

Spermie sú umiestnené in utero do maternice. Úspešnosť je nižšia ako pri iných spôsoboch umelého oplodnenia, ale je jednoduchá, s nízkym rizikom vedľajších účinkov a kvôli cene. Ide o bezbolestný zákrok, kedy zavedenie katétra ani aplikáciu spermií žena pri zákroku vôbec necítiť.

 

IVF in vitro fertilizácia komplikovanejší spôsob vhodný pri rôznych druhoch neplodnosti

In vitro fertilizácia je oplodnenie v skle a ide o zložitý proces spojenia otcovskej spermie s materským vajíčkom mimo tela matky. Vzniknuté embryo alebo embryá sa potom uložia do maternice.

Najprv je ale potrebné materský organizmus stimulovať pre odber zrelých vajíčok pomocou hormónov, ktoré si žena po určitú dobu injekčne aplikuje. Zrelosť vajíčok lekár spozná pomocou ultrazvuku a krvných testov.

Samotný odber sa najčastejšie vykonáva v celkovej anestézii a výkon trvá asi 30 minút. Väčšinou môžete ísť domov ešte v ten deň, pokiaľ máte zabezpečený odvoz. Informujte sa vždy na danej klinike.

 

VIDEO: Ako funguje IVF?

 

Ako prebieha umelé oplodnenie?

Po odbere putujú vajíčka do laboratória so spermou partnera či darcu. Vývoj oplodnených vajíčok sa v laboratóriu niekoľko dní sleduje. Potom sa vrátia do maternice matky alebo sa zamrazia pre neskoršie využitie.

Počas jedného pokusu sa zavádzajú maximálne dve embryá do maternice ženy počas krátkeho a nebolestivého výkonu cez krčok maternice. Nekomplikovaný transfer trvá 3 až 5 minút. Po transfere zostane žena ležať na transferovej sále asi 10 až 15 minút, potom môže ísť domov.

 

IVF umelé oplodnenie podmienky pre zákrok

 • endometrióza
 • nízky počet spermií
 • problémy s vajcovodmi a maternicou
 • ťažkosti s ovuláciou
 • protilátky proti spermiám a vajíčku
 • neschopnosť spermií preniknúť alebo prežiť v cervikálnom hliene
 • neznáme príčiny neplodnosti
 • IVF sa používa, pokiaľ nepomôžu iné spôsoby liečby

 

Ceny dávok spermy

Cena jednej dávky spermy sa pohybuje v rozmedzí okolo 80 až 250 euro, v závislosti od zvolenej techniky asistovanej reprodukcie. Pokiaľ narazíte na nižšie čiastky, radšej si preverte dané zariadenie a kvalitu spermy.

Čiastky môžu byť ale aj vyššie. Zo zdravotných dôvodov sa zákrok preplatí. Umelé oplodnenie teda poisťovňa hradí. Je potrebné si vždy zistiť, koľko zákrokov hradí vaša poisťovňa a v akých zariadeniach.

 

Vek vhodný pre umelé oplodnenie

Každej žene zo všeobecného zdravotného poistenia sú hradené 4 IVF cykly, teda 4 prenosy čerstvých embryí, pokiaľ je žene v prvých dvoch cykloch prenesené len jedno embryo, do veku 39, resp. 42 rokov.

Nad vekovú hranicu nie je liečba hradená poisťovňami. Vlastná liečba IVF je hradená poisťovňami čiastkou 1 000 eur, približne rovnako vysoká je cena za hormonálne lieky potrebné na stimuláciu vaječníkov pred IVF.

Pokiaľ si potom umelé oplodnenie hradíte sami, pohybuje sa v rade stoviek eur v závislosti od metódy, ale aj kliniky. U ICSI 200 350 eur a IVF asi 2 300 až 3000 eur.

 

Zavedenie darovanej spermie a oplodnenie

Hormonálna príprava pred mimotelovým oplodnením začína druhý deň cyklu, teda druhý deň pri menštruácii, a trvá 7 až 8 dní. Potom je ambulantným spôsobom pod kontrolou ultrazvuku v krátkej anestézii vykonaný odber vajíčok a asi po 5 dňoch od oplodnenia, po kontrole vývoja embryí v laboratóriu, sú jedno alebo dve embryá prenesené do maternice a ostatné sa zmrazia. Po 14 dňoch výsledok tehotenského testu ukáže, či bola liečba úspešná.

ISCI je postup, ktorý s oplodnením posudzuje kvalitu vajíčok a eliminuje riziko, aby nedošlo k oplodneniu žiadneho zo získaných vajíčok. Štandardom je zmrazenie spermií, embryí aj neoplodnených vajíčok.

Mimotelové oplodnenie je v mnohých prípadoch súčasťou širšej liečebnej stratégie, ako pri zachovaní plodnosti u pacientov s onkologickým ochorením alebo pri liečbe páru so známym genetickým rizikom.

Priemerná úspešnosť pri umelom oplodnení po prenose čerstvých embryí je 40 %, po prenosu rozmrazených embryí 30 %, s darovanými vajíčkami 60 %. Kumulatívnu úspešnosť po 3 IVF cykloch je až pri 85 % liečených párov.

 

Ako postupovať pri výbere spermy?

Vyberte si vhodného darcu z katalógu darcov a následne kontaktujte osobného lekára alebo sa obráťte na niektoré zo spolupracujúcich zariadení v okolí vášho bydliska. Váš lekár potom spermobanke zašle záväznú objednávku, pokiaľ sa zavádzanie nevykonáva na rovnakej klinike.

S ňou sa potom dohodnú podmienky transportu spermy a forma úhrady nákladov, pokiaľ si všetko hradíte sami.

 • vyberte si vhodného darcu z katalógu darcov
 • následne e-mailom alebo kontaktným formulárom kontaktujte spermobanku pre dohodnutie podrobností a rezerváciu
 • základná cena rezervácie za jednu dávku je asi 20 eur na rok
 • cena rezervácie vyššieho počtu dávok na dlhšie obdobie sa rieši individuálne
 • predajná cena rezervovaných dávok sa tiež môže v priebehu trvania dlhodobej rezervácie do okamihu ich zakúpenia zmeniť

 

VIDEO: Umelé oplodnenie v zahraničí a vlastná skúsenosť. 

 

Rezervácia darcovskej spermy

Neplodné páry a ženy bez partnera, ktoré plánujú opakované oplodnenie spermou toho istého darcu, si vhodného darcu vyberú na základe požadovaných parametrov z katalógu darcov. Vyberú si dlhodobú rezerváciu na dobu jedného roka, dvoch či viac rokov v prípade požadovanej vzorky.

Odporúča sa rezervácia vždy aspoň 3 až 6 dávok pre každé jednotlivé plánované počatie, podľa zvolenej a plánovanej techniky oplodnenia. Vzorkou semena vybraného darcu potom môže byť vykonané oplodnenie vo zvolenom zdravotníckom zariadení, ktoré má súhlas Ministerstva zdravotníctva ČR podľa § 27f odst. 2 zákona č. 20/1996 Sb.

 

Uplynutie rezervačnej lehoty a zrušenie dlhodobej rezervácie

Pred uplynutím rezervačnej lehoty je nevyhnutné rezervované vzorky odobrať alebo si rezervačnú lehotu predĺžiť, inak budú vzorky opäť uvoľnené do ponuky. Spoločnosti majú vyhradenú možnosť zrušiť dlhodobú rezerváciu vybraných vzoriek zo závažných dôvodov.

Väčšinou ide o nutnosť naložiť s nimi v súlade s právnymi či vnútornými predpismi ohľadom vzoriek a je potrebné s nimi naložiť iným spôsobom. Ide ale o naozaj ojedinelé prípady a cena služby sa potom klientovi vráti. O zrušení dlhodobej rezervácie a dôvodoch je klient písomne informovaný.

Každý darca spermy má vždy obmedzený počet uskladnených vzoriek. Ak teda plánujete opakované oplodnenie, kedy chcete mať súrodenca s rovnakým genotypom rovnakého darcu spermy (čo sa odporúča) je potrebná rezervácia.

Vysoké štandardy postupov kryokonzervácie darcovských vzoriek uložených v kvapalnom dusíku v Dewarových nádobách pod nepretržitým monitoringom umožňujú ich zachovanie až po dobu 20 rokov a viac. Odporúčame si tiež prečítať recenzie a diskusie.

 

Kde môžem darovať spermie? Zoznam pracovísk na odber spermy v Čechách. Článok sme prebrali z českej verzie stránky

ĎALEJ ČÍTAJTE: Koľko môžete zarobiť na darovaní spermií a kde ich odovzdať?

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze