Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Sex po potrate – po akej dobe môžeme opäť súložiť?

1/52/53/54/55/5 (5 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Mnoho párov sa snaží počať dieťa. Niektorým sa to podarí ihneď, ďalšie sa o počatie musia pokúšať o niečo dlhšie. Bohužiaľ, nie jedno tehotenstvo v počiatočnom štádiu končí potratom.

Aké druhy potratu existujú? Potratila aj vaša partnerka? Nie ste istý, kedy budete môcť mať sex bez toho, aby ste jej ublížili? Doba je u každej ženy individuálna. Prečítajte si, aké faktory ju ovplyvňujú a na čo by ste si mali dávať pozor.

smutné dievča

Pre ženu je potrat veľkou stratou, takže na ňu nenaliehajte. Na sex nemusí mať chuť dlhšiu dobu

 

Čo je potrat?

Potrat je vypudenie plodu z maternice a to v prvých 24 týždňoch tehotenstva. Čítajte aj podrobný článok o potrte a rizikách, ktoré ho môžu sprevádzať.

 

Samovoľný potrat

Podľa štatistík každé ôsme tehotenstvo končí samovoľne do 12. týždňa vývoja. Samovoľný potrat môže mať na svedomí mnoho príčin – životný štýl, imunologická alebo hormonálna príčina, vysoký krvný tlak a ďalšie.

Po samovoľnom potrate je nutné navštíviť lekára, ktorý vašu partnerku vyšetrí a prevedie kyretáž, teda odstráni zbytky placentárneho tkaniva po potrate. Kyretáž musí vaša partnerka podstúpiť pri zamlčanom potrate, kedy plod odumrie, ale maternica ho zo seba nevypudí, alebo pri potrate neúplnom.

 

VIDEO: Ako prebieha kyretáž?

 

Umelé prerušenie tehotenstva

Žena môže tehotenstvo ukončiť umelo. Pri neúmyselnom počatí je umelé prerušenie tehotenstva častým riešením. Tehotenstvo je možné ukončiť do 12. týždňa a ide o platený zákrok. Tehotenstvo môže byť prerušené pomocou tablety do 9. týždňa tehotenstva, alebo chirurgicky do 12. týždňa na vyžiadanie. Do 24. týždňa je tehotenstvo možné prerušiť len z genetických dôvodov.

 

Za ako dlho po potrate môžem mať sex?

Ženské telo na vyliečenie po potrate potrebuje minimálne dva až tri týždne. Po prerušení tehotenstva môžu byť tkanivá maternice po istú dobu náchylnejšie na infekciu. Skorší sex môže maternicu vašej partnerky ohroziť a to kvôli rôznym baktériám či mikroorganizmom, ktoré sa jej do vagíny dostanú v jeho priebehu.

Vyhnúť by ste sa s partnerkou počas tejto doby mali akémukoľvek druhu prieniku – nepoužívať sexuálne hračky, prsty a na chvíľu vylúčiť aj análny sex.

Niekde sa uvádza aj klasické šestonedelie (šesť týždňov), ktoré je potrebné na zotavenie po pôrode. Žena je totiž po kyretáži veľmi citlivá a potrebuje sa dať do poriadku. Ohrozujú ju rôzne zápaly, krváca a pri pohlavnom styku by mohla pociťovať bolesti. Vaša partnerka ani vy by ste si tak milovanie určite neužili.

Doba, ktorú musíte obaja bez sexu vydržať, je individuálna. Záleží od štádia tehotenstva, v ktorom sa vaša partnerka nachádzala, od zásahu do maternice a jeho rozsahu a v neposlednom rade od odporúčaní lekára.

Gynekológ spravidla po dvoch až štyroch týždňoch na lekárskej prehliadke skontroluje rodidlá vašej partnerky. Ak hojivý proces bude prebiehať bez komplikácii , môžete bez problémov pokračovať v sexe aj v ďalších penetračných aktivitách.

 

Alternatívou predčasnej súlože je prezervatív

Ak ste s partnerkou predsa len rozhodnutí, že sex chcete skôr, ako liečebný proces ukončíte, nezabudnite na prezervatív. Ten zníži (ale neeliminuje!) riziko ochorení a infekcií. Lekári však dôrazne odporúčajú, aby ste so sexom počkali, kým sa partnerka neuzdraví.

 

Kedy je vhodná doba opätovné otehotnenie po samovoľnom potrate?

Gynekológovia sa zhodujú v tom, že po potrate musíte spolu s partnerkou počkať, kým sa o počatie začnete znova snažiť. Berie sa do úvahy príčina samovoľného potratu, dĺžka tehotenstva a spôsob jeho ukončenia.

Do normálu sa musia dostať hormonálne pomery vašej partnerky, dostaviť sa teda musí aj normálna menštruácia. Vo všeobecnosti sa odporúča počkať aspoň tri cykly – žena by mala od potratu mať aspoň 3 menštruácie.

Niektorí lekári odporúčajú počkať až 6 mesiacov. Doba je u každej ženy individuálna, líši sa v závislosti od faktorov, ktoré predošlý potrat spôsobili.

 

Sex po samovoľnom potrate bez kyretáže

Existujú aj prípady, kedy žena po potrate nemusí podstupovať kyretáž či revíziu. Vtedy maternica sama od seba vypudí plod aj plodové obaly. Ak v maternici skutočne nič neostane a vyčistí sa sama, nie je nutné podstúpiť kyretáž.

Aj napriek tomu sa ale odporúča so sexom počkať aspoň 14 dní, počas ktorých je maternica citlivejšia a náchylnejšia na infekcie či zápaly.

 

Sex v tehotenstve

Ak sa vám predsa len podarilo opätovne počať a tehotenstvo prebieha bez komplikácií, nemáte žiaden dôvod na sexuálnu zdržanlivosť. Opatrenejší by ste s partnerkou mali byť najmä v prvom trimestri.

Sex sám o sebe nemôže vyvolať potrat, ale akýmsi nedopatrením môžete partnerku poraniť. Existujú aj situácie, kedy musíte sex počas prvých troch mesiacov úplne vypustiť. Nastávajú poväčšine vtedy, ak je tehotenstvo partnerky problematické a hrozí jej potrat.

Pokiaľ s partnerkou patríte k párom, ktoré radi experimentujú, počas tehotenstva by ste na nové dobrodružstvá mali na chvíľku zabudnúť. Neodporúčajú sa ani žiadne erotické pomôcky, ako sú vibrátory, pretože nie sú tak tvárne ako penis.

 

Aké sexuálne polohy voliť počas tehotenstva?

Voľte polohy, pri ktorých nebudete partnerke tlačiť na bruško. Ženy dávajú často prednosť polohám, kedy sú hore ony. Obľúbená je tiež poloha na boku.

 

Dá sa tehotenstvo zvládnuť bez sexu?

Veľa párov prejde celým tehotenstvom bez toho, aby mali pravidelný sex. Často sa tak rozhodnú vtedy, ak sa o otehotnenie snažili dlhšiu dobu a ich pokusy boli neúspešné. Ak ste sa rozhodli počkať s pohlavným stykom aj vy, spoločné chvíle trávte s partnerkou inak. Túľte sa, masírujte, napusťte si spoločnú vaňu a užívajte si jeden druhého.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Najlepšie a najhoršie sexuálne polohy pre otehotnenie.

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze