Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Druhy antikoncepcie – nepreniknuteľná brána pre spermie

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Termín antikoncepcia súhrnne označuje mnoho rôznych metód, ako zabrániť počatiu bez toho, aby sa pár vzdal pohlavného styku. Tieto metódy je možné rozdeliť do niekoľkých skupín, ako prirodzené metódy, mechanické – bariérové metódy, chemické metódy, hormonálna antikoncepcia a chirurgická sterilizácia mužov a žien.

ochrana pred otehotnením

Pred tehotenstvom je jednoduché chrániť sa. Obtiažnejšie je v dnešnej dobe dieťa vôbec počať.

 

Druhy antikoncepcie od A po Z

Hormonálna antikoncepcia

 • perorálna antikoncepcia – pilulky
 • náplasti na aplikáciu na kožu
 • vaginálne krúžky
 • injekcie
 • podkožné implantáty
 • hormonálne vnútromaternicové telieska

Nehormonálna antikoncepcia

 • kondómy
 • pesary
 • vnútromaternicové telieska

 

Dlhodobá antikoncepcia

Metódy dlhodobej antikoncepcie je možné rozdeliť na reverzibilné – vratné, kedy sa po ukončení užívania alebo aplikácie antikoncepcie plodnosť obnoví a nereverzibilnénevratné, kedy sa plodnosť už neobnoví.

Môže byť mužská, kedy dochádza k uzáveru semenovodov, ale aj ženská, kedy dôjde k prerušeniu vajcovodov. Nereverzibilná – nevratná metóda je sterilizácia, ktorá vedie k trvalej strate plodnosti, ale súčasne zachováva normálnu funkciu pohlavných žliaz. Reverzibilná – vratné metódy, kedy sa po ukončení užívania alebo aplikácie antikoncepcie plodnosť obnoví, sú tieto:

 • Vnútromaternicové teliesko s hormónom sa zavádza do maternice. Obsahuje hormón žltého telieska – progestín, ktorý zahustí hlien maternicového hrdla a stane sa pre spermie nepriechodným, zabráni ceste k vajíčku a nedôjde k ich spojeniu. Výhodou je dlhodobá ochrana po zavedení 3 až 5 rokov. Je vhodné pre ženy, ktoré už rodili. Môže spôsobiť určitú infekciu výrazne poškodzujúcu plodnosť ženy. Existuje teliesko uvoľňujúce hormón levonorgestrel, a je drahšie, alebo bez hormónu na báze medi.
 • Podkožné implantáty nie sú v súčasnej dobe na českom trhu dostupné. Gestagénna hormonálna antikoncepcia neobsahuje estrogén. Pôsobí ako pilulky tohto typu. Malá tyčinka sa v lokálnej anestéze zavádza do svalu na vnútornej strane paže, kde sa nechá 3 roky. Tyčinku je možné kedykoľvek vybrať a vrátiť žene plodnosť.

 

VIDEO: Blogerka Veronika Wisiorková hovorí o dôvodoch vysadenia antikoncepcie a vaginálneho telieska. 

 

Krátkodobá antikoncepcia

Metódy krátkodobej antikoncepcie sa aplikujú denne vo forme pilulky, iné sa nemusia aplikovať každý deň, ale 1 x týždenne vo forme náplasti, 1 x mesačne ako vaginálne krúžky alebo 1 x za niekoľko mesiacov vo forme injekcie.

 • Pilulky s obsahom ženských hormónov estrogénu a progestínu, poprípade len s nízkym obsahom progestínu vo forme minipilulky sa užívajú denne v rovnakej dobe. Sú monofázické, bifázické alebo trifázické.

Rozdelenie určuje, koľko rôznych piluliek v priebehu jedného cyklu daný preparát obsahuje. Monofázické majú akékoľvek pilulky s rovnakým obsahom hormónov. Bifázické majú 2 druhy piluliek a v druhom cykle majú pilulky vyššie množstvo gestragénu. Trifázické potom majú 3 rôzne typy piluliek.

Množstvo hormónov sa líši podľa výrobcu. Niektoré preparáty majú 21 piluliek, kedy robíte týždeň pauzu, iné 28, kedy pauzu nerobíte, ale beriete pilulky bez hormónov. To má zabrániť častejšiemu zabúdaniu.

 • Antikoncepčná náplasť obsahuje estrogén a progestín, lepí sa na pokožku, lono, spodnú časť brucha či rameno a za týždeň sa vymení za novú. Keďže obvykle vydrží táto náplasť týždeň, obsahuje balenie vždy 3 náplasti na jeden cyklus a medzi cyklami je rovnako, ako pri pilulkách, vždy týždenná pauza.
 • Vaginálny krúžok sa 1 x zavádza do vagíny, po 3 týždňoch sa vyberie a nasleduje 7 denná pauza, kedy sa dostaví menštruácia. Hoci sa zavádza do pošvy, ide o kombinovanú metódu hormonálnej antikoncepcie.

Prirodzená anatómia pošvy umožní pevné uschovanie krúžka vnútri a krúžok nevypadne. Partner ho pri sexe nepociťuje. Z krúžka sa uvoľňujú hormóny, blokujú ovuláciu menia silu sliznice maternice a hustotu hlienu v maternicovom hrdle. Ide o spoľahlivú metódu, vyššiu ako pri pilulkách, pretože odpadá zábudlivosť užívateliek.

 • Injekcie s obsahom progestínu sa aplikujú raz za 3 mesiace. Uvoľňujú sa z nich hormóny, niekedy nie úplne pravidelne a metóda sa na začiatku a ku koncu musí sledovať, inak je spoľahlivá.

Progesterónová injekcia sa aplikuje raz za 3 mesiace do lonového svalu, dodá do tela hormón progesterón, ten spôsobuje zmeny v sliznici maternice, znemožní uhniezdenie vajíčka v maternici, zmení vlastnosti hlienu maternicového hrdla, zahusťuje ho a spermie majú výrazne sťažený prienik za vajíčkom.

Na rozdiel od kombinovaných piluliek, ktoré obsahujú aj estrogén a bránia priebehu ovulácie, pri tejto metóde k uvoľneniu vajíčka – ovulácii dochádza, ale sliznica maternice mu znemožní uchytiť sa. Spermie sa za vajíčkom vôbec nedostanú. Ženy majú slabšiu alebo žiadnu menštruáciu.

 • Pesar dámsky kondóm – je druh antikoncepcie rozšírený v USA a u nás je dostupný len ojedinele. Ide o akýsi návlek na krčok maternice, kde zabráni preniknutiu spermií z pošvy do maternice.

Nevýhodou je komplikované zavádzanie a po pohlavnom styku musí zostať v pošve ešte 3 hodiny, než spermie zahynú. Je vhodné kombinovať ho so spermicídnymi prostriedkami.

 • Kondóm je jediný druh antikoncepcie, ktorý bráni nielen počatiu, ale aj prenosu pohlavných chorôb. Veľkou výhodou kondómov je ich dostupnosť v drogériách, lekárňach a supermarketoch a prijateľná cena. Ženské kondómy sú výrazne drahšie a kvôli určitej nepohodlnosti celkom neobľúbené.

PODROBNE SI PREČÍTAJTE o typoch, veľkostiach a bezpečnom použití kondómov. 

 

Chemické metódy antikoncepcie

Spermicídne čípky, krémy a peny patria medzi chemické antikoncepčné metódy a obsahujú spermicídne látky, ktoré znehybňujú alebo zabíjajú spermie. Aplikujú sa hlboko do pošvy bezprostredne pred každým pohlavným stykom.

Ich účinnosť je 2 až 10 hodín po aplikácii. Sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Nevýhodami sú časté alergické reakcie, neznášanlivosť spermicídnych látok, nie veľmi vysoká účinnosť a žiadna ochrana pred pohlavnými chorobami.

MAJTE PREHĽAD: Najčastejšie pohlavné choroby u mužov – nenechajte sa nakaziť!

 

DOKUMENT ČT 2: O pozitívnych a negatívnych vplyvoch hormonálnej antikoncepcie. 

 

Záchranná pilulka PO sexe

Záchranná pilulka PO či pohotovostná antikoncepcia obsahuje veľké množstvo gestagénu a používa sa len v nevyhnutných prípadoch. Môže sa použiť výnimočne aj v dobe dojčenia vždy do 72 hodín od pohlavného styku, pokiaľ možno v dobe tesne po dojčení a ďalšia tableta potom až po 12 hodinách.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Všetko o potratovej pilulke – brzde na dieťa. 

 

Prirodzené metódy antikoncepcie

Nejde o príliš spoľahlivé, ani 100 %-né druhy antikoncepcie, to je potrebné povedať hneď na začiatku. Veľa mužov totiž nestihne tesne pred vyvrcholením ejakulovať mimo pohlavných orgánov ženy. Ďalšie metódy sú tiež dosť zavádzajúce. Všetky prirodzené metódy antikoncepcie je možné označiť za značne nespoľahlivé.

 • Metóda plodných a neplodných dní

Metóda je založená na obmedzenej dobe životaschopnosti spermií a vajíčka. Vajíčko je po ovulácii, teda po uvoľnení, schopné oplodnenia asi 24 hodín. Zapamätajte si, že spermie v tele ženy prežívajú aj 3 dni.

Plodné obdobie u ženy má byť asi 3 dni pred ovuláciou a 1 deň po nej. Slovo asi je veľmi dôležité, nejde o veľmi spoľahlivú metódu.

 • Metóda kontroly maternicového hlienu

Počas ovulácie, teda plodných dní, má maternicový hlien charakteristickú konzistenciu uľahčujúcu pohyb a prežitie spermií v tele ženy. Pre určenie ovulácie je potrebná podoba, nie množstvo hlienu.

Vlastnosti maternicového hlienu sa v priebehu cyklu menia. Na začiatku cyklu v pošve nie je prakticky žiadny hlien. Pred ovuláciou je to hlien hustý, hrudkovitý a neskôr krémovitý.

Najplodnejšie štádium doplňuje hlien lubrikačný, číry a tekutý, ktorý roztiahnete medzi prstami až do dĺžky niekoľkých centimetrov. Nejde o príliš spoľahlivú metódu.

 • Prerušovaný pohlavný styk alebo prerušovaná súlož

Prerušovaná súlož alebo prerušenie pohlavného styku pred ejakuláciou partnera tak, aby skutočne došlo k výronu semena mimo pošvy, je pre mnoho mužov prakticky nemožné. Naviac semeno presakuje, uvoľňuje sa postupne aj počas styku a zostáva za predkožkou.

Spermie v tele ženy prežívajú aj 3 dni. Metóda patrí k najstarším metódam a je veľmi nespoľahlivá, najmä preto, že kladie veľmi vysoké nároky na sebakontrolu muža. Koľko detí sa zrodilo pri tomto type antikoncepcie, si môžete domyslieť. Prerušovaná súlož a tehotenstvo patria bohužiaľ nerozlučne k sebe a možnosť otehotnenia je vysoká.

TIP: Prerušovaná súlož je výhodná pre muža vydrží vďaka nej dlhšie. Aj počas tejto metódy nezabúdajte na kondóm. Čítajte, ako súlož čo najviac predĺžiť. 

 • Metóda merania bazálnej teploty

Metóda merania bazálnej teploty sa zakladá na tom, že v priebehu ovulácie je telesná teplota ženy o niekoľko desatín stupňa vyššia ako inokedy. Tých niekoľko desatín je opäť zavádzajúcich.

Meranie bazálnej teploty je meranie pokojovej teploty v pošve alebo v konečníku a vykonáva sa vždy ráno po prebudení. Problémom je, že zvýšenie bazálnej teploty nastáva obvykle po začiatku ovulácie s miernym oneskorením, odhaliť začiatok ovulácie je veľmi obtiažne a metóda nie je príliš spoľahlivá.

 • Metóda sexuálnej abstinencie

Pri tejto antikoncepčnej metóde sa sex realizuje len v neplodných dňoch, ktoré sú vždy neisté. V plodných dňoch sa abstinuje. Metóda je opäť veľmi nespoľahlivá.

 • Laktácia ako antikoncepcia

Dojčenie sa považuje za antikoncepčnú metódu, ale jeho účinnosť nie je príliš vysoká. Žena nesmie menštruovať, musí dojčiť minimálne 6 x denne a medzi dojčením nesmie byť dlhší časový interval ako 6 hodín. Opäť nejde o príliš spoľahlivú metódu antikoncepcie.

 

Chráňte sa a ušetrite sa problémov

Antikoncepcia nie je len spôsob, ako sa chrániť pred počatím. Minimálne kondóm by ste mali použiť vždy, najmä kvôli riziku prenosu chorôb.

Aj verné páry, ktoré nestriedajú sexuálnych partnerov, môžu nedopatrením nejaký vírus chytiť napríklad na verejnom WC alebo inak. Ostražitosť je v dnešnej dobe veľmi dôležitá.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Vyšetrenie na spermiograme preverí kvalitu spermií a šance na oplodnenie ženy. 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze