Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

HIV: 19 príznakov bezcitného zabijaka, ktorého sa už nezbavíte

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 4,33 z 5)
Loading...

V posledných rokoch sa na smrteľný vírus HIV spôsobujúci chorobu AIDS akosi zabudlo. Stále pritom ide o najnebezpečnejšiu a veľmi rozšírenú smrteľnú chorobu. Nakaziť sa môže ktokoľvek, takže riziko je prítomné stále. Neexistuje človek imúnny proti zabijakovi menom HIV.

Zatiaľ sa nenašiel účinný liek, ktorý by AIDS naplno vyliečil. V článku sa pozrieme na spôsoby prenosu nákazy, na jej prvotné príznaky a možnosti zmiernenia nepríjemných komplikácií, ktorými musí infikovaný človek trpieť, než príde trpký koniec.

prvé príznaky HIV

Červená stužka je symbolom 1. decembra, Svetového dňa boja proti AIDS

 

Prvotné prejavy HIV sú podobné chrípke

Odhaliť, že ste sa skutočne nakazili vírusom HIV, je zo začiatku ťažké. Jednotlivé symptómy sa prejavujú nenápadne, a pokiaľ si človek nespomína na nechránený styk alebo zdieľanie ihly s nakazeným, možnosť nákazy si nepripúšťa.

Pokiaľ máte akékoľvek podozrenie, ihneď navštívte svojho obvodného lekára, prípadne venerológa, ktorý sa pohlavnými chorobami zaoberá.

Prvoradým príznakom sú stavy podobné chrípke. Celý vírus totiž podkopáva imunitu organizmu, takže pacienta ohrozí aj drobné prechladnutie. Telo sa s baktériami alebo zápalom nedokáže vysporiadať.

HIV, štatistiky na Slovensku

ZDROJ ŠTATISTIKY

 

16 prvých príznakov HIV infekcie

Nenápadné, ale dlhotrvajúce zvýšenie teploty

Vírus sa v tele usídľuje a začína sa šíriť v krvnom riečišti. Teploty nie sú vysoké a málokedy prekročia 38 °C.

K horúčke sa pridávajú nepríjemné, ale inak bežné pocity ako sústavná únava, silné vyčerpanie, bolesti a zápaly krku, opuchnuté uzliny alebo návaly studeného potu.

Zatiaľ nič, čo by človeka prekvapilo, zvlášť pokiaľ býva prechladnutý viackrát za rok.

 

Stupňujúca sa neprekonateľná únava

Únava s vyčerpaním sa prejavujú v počiatočnej, ale aj v záverečnej fáze choroby. Nakazený nemá silu zvládnuť inak bežné denné úlohy ako chôdza do schodov alebo beh na autobus. Po čase je nadľudským výkonom aj vynášanie odpadkov.

Fyzické vyčerpanie dopĺňa psychické „vyhorenie“. Nakazený začína byť apatický, má pocit, že nič nemá zmysel a prejavovať sa začnú občasné depresie z pocitu vlastnej bezmocnosti.

Ani toto zatiaľ nie sú stavy, ktoré by ľudí nepostihovali aj bežne. Choroba sa rozmáha, ale pokiaľ o nej nakazený stále nevie, neodvratne sa blížia ďalšie prejavy.

 

VIDEO: HIV pozitívna Alena rozpráva o pocitoch ľudí, ktorí sa s chorobou skrývajú a nepriznajú ju pred verejnosťou.

 

Pobolievanie celého tela

Postupne človeka začínajú trápiť bolesti svalov, šliach, kĺbov a zápaly lymfatického systému. Po čase zistí, že je celý boľavý, nemôže sa normálne hýbať, a dokonca ani spať, pretože bolesti nepoznajú odpočinok.

 

Sústavné potenie a návaly tepla

Trápia nakazených prevažne v prvých štádiách, pričom nezáleží na teplote okolia a ani na tom, či sa vôbec hýbali. Nakazení zažívajú silné návaly tepla vo dne v noci.

 

Poruchy sústredenia

V počiatkoch sa prejavujú ako nesústredenosť na jednu vec a roztrúsená pozornosť. Stavy však pretrvávajú, čo nakazeného vedie k hnevu, frustrácii a sústavnej podráždenosti.

Neskôr sa pripájajú problémy s pohybom a končatinami, horšie sa orientuje v priestore. Choroba totiž začína napádať mozog a dôležité centrá v ňom.

 

Neprestávajúca bolesť v krku

Je veľmi náročné pripísať bolesti a opuchy v hrdle nákaze HIV. Pokiaľ sa však prejavuje spoločne s ostatnými spomenutými príznakmi, dokáže byť aj boľavý krk veľmi dobrým dôkazom.

 

Nepríjemný suchý kašeľ

„HIV kašľa“ sa nedá len tak zbaviť. Pokiaľ nezaberajú sirupy, kvapky ani tablety od alergológa, tajomný kašeľ bez príčiny nie je radno podceňovať.

 

Zápal pľúc

Problémy s kašľom a zápalom hrdla sa postupne zhoršujú, až prerastú do zápalu pľúc. Vírus telo oslabuje, a to postupne chradne.

 

Nepríjemne veľké vyrážky a vredy

Škaredé vyrážky podobné akné sa dospelým ľuďom obvykle netvoria. Preto pokiaľ na svojej tvári alebo zvyšku tela nájdete ťažko sa hojace vyrážky, majte sa na pozore.

Problém môžu mať narkomani, ktorých tváre a telá sú posiate odpudivými vredmi. Nové „prírastky“ kvôli HIV si nemusia vôbec všimnúť.

 

Kvasinkové infekcie

Objavujú sa v ústach, na ďasnách a jazyku, v krku, na pohlavných orgánoch a dokážu sa dostať až do tráviaceho traktu.

Pripomínajú aftydrobné bolestivé zápaly, kvôli ktorým nakazený nedokáže prehĺtať stravu. Aj kvôli tejto infekcii ešte viac chudne a prichádza o živiny.

 

Genitálne a iné opary

Spomenuté drobné afty prerastajú do rozsiahlejších oparov. Keďže ide o otvorené rany na tele, omnoho rýchlejšie sa do tela dostávajú ďalšie a ďalšie baktérie s infekciami.

Horšie je, že sa z nich dostáva vírus von z tela, a práve vtedy vzniká riziko nakazenia ďalších ľudí. Nakazený by si už mal byť istý, akou chorobou trpí a upozorňovať na ňu každého, s kým príde do styku.

Bohužiaľ nie každý je natoľko svedomitý, takže HIV sa často šíri bez vedomia ostatných a tí v šírení pokračujú.

HIV príznaky, afty a vyrážka

Afty a vyrážky bránia prehĺtaniu potravín a vody

 

Tráviace a žalúdočné problémy

Problémy s trávením a vylučovaním postihujú cez 60 % nakazených. Niektorí trpia zápchami a majú problémy s vylučovaním.

Iní trpia hnačkami a strava cez telo iba „prebehne“. Zdravotný stav sa zhoršuje aj kvôli tomu, že telo prestáva prijímať potrebné živiny.

 

Strata váhy

Pacient v neskorom štádiu AIDS vyzerá ako smrtka. Lekári varujú, pokiaľ dôjde k strate viac než 10% hmotnosti za menej ako 30 dní.

Pri týchto komplikáciách už sa dá vírus HIV odhadnúť. Často už však býva neskoro.

 

Vynechávanie a strata menštruácie

Ako telo slabne a chradne, krvi je pri menštruácii menej. Neskôr k menštruácii nedochádza vôbec a u žien nastáva predčasná menopauza. Kľudne aj v 20. roku života, kedy by v zdravom stave mala byť žena na vrchole plodnosti.

 

Problémy s ústnou dutinou a vypadávanie zubov

Časté sú bolestivé zápaly a opuchy ďasien spolu s infekciami. HIV môže viesť aj ku strate zubov. Ustupujúce ďasná obnažujú zubné krčky, tie sa rýchlo kazia a zuby po čase vypadávajú.

 

VIDEO: HIV pozitívny Roman rozpráva o nepríjemných skúsenostiach s neochotou lekárov.

 

Deformácie a poškodzovanie nechtov

Zmeny na nechtoch sa prejavujú až v neskoršom štádiu. Neprirodzene zhrubnú, krútia sa, menia farbu na tmavšiu. Správajú sa podobne ako pri mykóze – plesni na nechtoch.

Dôvodom môže byť aj samotná mykóza, pretože oslabená imunita si s ňou nedokáže poradiť a ľahko jej podľahne.

 

Vypadávanie vlasov

Pokožka je veľmi slabá aj na hlave, telu navyše chýbajú živiny, čo sa odráža na kvalite vlasov. V neskorších etapách ochorenia vlasy vypadávajú aj kvôli silnej chemoterapii.

 

Tiky, kŕče a záchvaty

Poukazujú na zhoršenú mozgovú činnosť. Nakazený zažíva nečakané kŕče a nepríjemné záchvaty, ktoré bránia v pohybe.

Vyskytujú sa tiež rôzne tiky a nervozita, ktoré ešte viac podkopávajú psychickú pohodu a fyzický komfort nakazeného.

 

Degradácia svalov a strata pohyblivosti

Vírus zákerne ničí nervy, takže mozog nemôže do tela šíriť signály správne. Nastupujú poruchy pohybu, ktoré končia v trvalej invalidite bez možnosti pohybu.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Venerológia – čo ošetruje, kedy ju navštíviť a na čo sa pripraviť?

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze