Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Bolesť v podbrušku u žien – 18 obvyklých príčin a metódy liečby

1/52/53/54/55/5 (12 hlasů, průměr: 2,83 z 5)
Loading...

V predošlom článku sme vám prezradili, aké zdravotné problémy môže signalizovať bolesť v podbrušku u mužov. Dnes sa na tento problém pozrieme z pohľadu žien. Čo znamená bolesť v podbrušku u žien?

Bolesť všeobecne nikdy neveští nič dobré. Či už ide o bolesť hlavy, bolesti kĺbov alebo práve spomínané bolesti v podbrušku. Znamená to, že v tele niečo nie je v poriadku a že by človek mal spozornieť alebo ideálne vyhľadať odbornú pomoc.

Každá bolesť má však nejaký svoj pôvod. Aké sú teda najčastejšie príčiny bolesti v podbrušku u žien? To zistíte práve tu.

bolesť v podbrušku u žien

 

18 častých príčin bolesti v podbrušku u žien

Keď sa povie „bolesti v podbrušku“, každá žena si okamžite predstaví blížiacu sa menštruáciu. U žien sú totiž podobné bolesti prakticky na dennom poriadku. Pre ženu nie je tento typ bolesti ničím neznámym.

Avšak menštruácia nie je jediným dôvodom, prečo vás môže bolieť v podbrušku. V podbrušku sa totiž nachádzajú samé dôležité orgány. Čo teda stojí bolesťou v podbrušku u žien?

 

Menštruácia (dysmenorea)

Asi najčastejšou a najznámejšou bolesťou v podbrušku je tá spôsobená menštruáciou. Prakticky každá žena sa s ňou počas svojho života stretla. Bolestivej menštruácii sa odborne hovorí dysmenorea a postihuje predovšetkým dievčatá a mladé ženy.

Prečo menštruácia niekedy bolí? Na vine sú látky s názvom prostaglandíny. Tieto látky si telo produkuje samo, aby stimulovali sťahy maternice.

Áno, aj počas menštruácie dochádza k sťahom podobným tým pri pôrode. Bohužiaľ niekedy je týchto látok, prostaglandínov, v tele až príliš a sťahy sú tak príliš intenzívne, a teda aj bolestivé.

MUDr. Roman Kříž, gynekológ z Benešova, dodáva:

V niektorých prípadoch mávajú ženy aj problémy spojené so stolicou alebo močením.

Existuje množstvo babských rád, ako takú bolestivú menštruáciu vyriešiť. Niekto odporúča ležať na boku v novorodeneckej polohe, iní vám odporučia teplé obklady na podbruško, niekto zase nedá dopustiť na harmančekový čaj.

Na menštruačné bolesti neexistuje žiadny zaručený liek, ale samozrejme pomôžu aj klasické lieky od bolesti.

 

Predmenštruačný syndróm (PMS)

Veľmi podobná situácia nastáva aj v prípade predmenštruačného syndrómu (PMS). Niektoré štatistiky uvádzajú, že predmenštruačným syndrómom trpí až 65 % žien, príznaky sa viac objavujú u žien po tridsiatke a štatisticky sa toto obdobie horšie prežíva v zime.

V tomto období prichádza nielen typická náladovosť danej ženy, ale aj bolesť v podbrušku, ktorá môže byť dokonca silnejšia ako následne počas samotného krvácania.

Gynekologička MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu Praha 7 hovorí:

Charakteristickým znakom ženského reprodukčného obdobia nie je len tehotenstvo, ale najmä PMS, teda obdobie tesne pred menštruáciou.

Hoci sú medicínsky za PMS považované bolesti pŕs, kŕče a dávenie, ženy majú túto časť mesiaca spojenú skôr s výkyvmi nálad, depresiami, úzkosťami, s pocitmi melanchólie a nelásky k sebe samým.

A naozaj, ženy v tomto období sú k sebe obzvlášť kritické. Fyziológiu tela síce nezmeníme, ale môžeme zmeniť štýl života, a tým niektoré problémy zmierniť.

Ani v tomto prípade bohužiaľ neexistuje žiadny zaručený liek.

 

Gynekologička MUDr. Svatava Žalmanová vysvetľuje:

Samozrejme to nefunguje tak, že na PMS existuje jeden univerzálny liek. Musím teda zohľadniť, kto oproti mne sedí. Ako lekár som bohužiaľ limitovaná časom, ktorý je na pacientku vymedzený.

Niektoré dámy sa teda spoliehajú na tradičný ibalgin, iné vsádzajú na silu byliniek, homeopatík alebo babských rád.

 

Endometrióza

Ďalšou možnou príčinou bolestí v podbrušku u žien môže byť tiež endometrióza. Možno ste tento pojem ešte nikdy nepočuli a ani sa za to nemusíte hanbiť. Ešte nedávno totiž nikto o endometrióze prakticky nevedel.

Nebolo to ale tým, že by toto ochorenie neexistovalo a objavilo sa až s novým storočím, ale preto, že sa najprv až pred niekoľkými rokmi veda toto ochorenie odhalila. Endometriózou trpí zhruba 6 10 % žien v plodnom veku.

Endometrióza sa prejavuje bolesťou v podbrušku, bolesťou pri sexe či bolesťou pri menštruácii. Mnohé ženy týmto ochorením trpia a pritom to ani netušia. Ťažkosti považujú za súčasť ženského údelu.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., vedúci lekár kliniky asistovanej reprodukcie IVF Clinic Olomouc popisuje príčiny tohto ochorenia:

Zdravotné problémy pri endometrióze spôsobujú ložiská sliznice maternice, ktoré sa začnú objavovať inde ako v maternici, najčastejšie na podbrušnici v oblasti panvy, na vaječníkoch a vajcovodoch, ale môžu sa vyskytnúť v podstate všade okrem sleziny a srdca.

Zatiaľ si lekári nie sú celkom istí, prečo a ako vlastne endometrióza vzniká.

To, čo nevieme, je, prečo u niektorých žien dôjde k tomu, že bunky odlúpenej sliznice maternice sa usadia v dutine brušnej najčastejšie v oblasti za maternicou, na čreve, na vaječníku,krúti hlavou vedúci centra pre liečbu endometriózy z Ústavu pro péči o matku a dítě v Prahe Jan Drahoňovský.

Endometrióza sa lieči podávaním špeciálnych liekov, ako účinnou látkou dienogest, čo je synteticky pripravený progestín. Úspešnosť tejto liečby je veľmi vysoká, až 75 – 95 %, a má prakticky nulové vedľajšie účinky.

 

VIDEO: Operácia endometriózy s MUDr. Martinom Němcom.  

 

Myómy

Za bolesťami brucha môžu byť aj nezhubné nádory zvané myómy.

Marek Ožana zo zdravotníckeho zariadenia Novagyn v Ostrave uvádza:

Myómy, teda nezhubné nádory svaloviny maternice, sú hormonálne závislé a rastú dovtedy, dokým sú hormonálne činné vaječníky, ktoré vytvárajú ženské pohlavné hormóny. Hneď, ako sa žena dostane do prechodu, myómy už ďalej nerastú.“

A práve myómy sa môžu podieľať na typickej bolesti podbruška. Okrem bolestí spôsobujú aj dlhé, nadmerné či nepravidelné krvácanie a ďalšie príznaky.

Gynekológ Roman Kříž vysvetľuje:

Myómy nemusia pacientku vôbec obťažovať, väčšinou sa ale prejavia silnou menštruáciou, predĺženým krvácaním, krutými bolesťami v podbrušku a ďalšími príznakmi, ako je výtok z rodidiel, tlak v panve a v bedrách alebo časté močenie.

Liečba je našťastie jednoduchá a dostupná. Väčšinou sa ženám podávajú hormonálne lieky, ktoré dokážu zmierniť príznaky myómov a niekedy aj myómy dokonca zmenšia.

V posledných rokoch je na trhu k dispozícii hormonálny liek s účinnou látkou ulipristal acetát. Pokiaľ však tieto lieky neúčinkujú, je potrebné pristúpiť k operácii a myómy chirurgicky odstrániť.

 

VIDEO: Čo sú to maternicové myómy? Hovorí Dr. Vladimír Dvořák.

 

Náhla príhoda brušná

Pomerne dosť nepríjemnou príčinou bolesti podbruška u žien býva aj náhla príhoda brušná. V jednoduchosti ide o krvácanie do brušnej dutiny.

To môže byť spôsobené hneď celým radom príčin, od mimomaternicového tehotenstva cez obtočenie a priškrtenie vaječníkovej cysty až po endometriózu. Je teda na odborníkovi, aby presnú príčinu týchto problémov odhalil.

Gynekológ Roman Kříž to uvádza na pravú mieru:

Najprv musíme nájsť zdroj krvácania, ten zastaviť a vykonať čo najmenší operačný výkon, aby bola zachovaná plodnosť ženy.

Náhla príhoda brušná sa lieči vždy operatívne, a to väčšinou laparoskopicky. To znamená, že sa do brušnej dutiny zavedie sonda s kamerou a pomocou nej sa vykoná operatívny zákrok, pri ktorom sa zastaví krvácanie.

Dĺžka takého zákroku sa odvíja od jeho obtiažnosti, väčšinou sa ale pohybuje medzi 30 a 60 minútami.

 

Zrasty

Chronické, neustále sa vracajúce a opakujúce bolesti v podbrušku – tieto problémy môžu mať na svedomí aj tzv. zrasty. Tie sa najčastejšie objavujú u žien po operáciách, po cisárskom reze či iných zákrokoch.

Ide o zrasty tkaniva medzi podbrušnicou a orgánmi panvy spôsobené narušením počas operácie.

MUDr. Dana Ondrová z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Olomouc vysvetľuje:

I hoci je operácia vykonaná precízne, zrastom sa často nedá zabrániť. Len antiadhézny gél znižuje riziko zrastov na minimum.

Zrasty sú veľmi nepríjemné a bolestivé a ich liečba zahŕňa len operatívne rozrušenie. Dané miesto sa teda opäť chirurgicky nareže, tým sa zrast naruší a daná oblasť sa znovu starostlivo zašije. Potom bolesti spravidla zmiznú.

 

Mimomaternicové tehotenstvo

Už raz tu bolo uvedené – mimomaternicové tehotenstvo. Stav, kedy sa oplodnené vajíčko v prvých dňoch tehotenstva zahniezdi mimo sliznice maternice. Najčastejšie k tomu dochádza vo vajcovode, vo výnimočných prípadoch vo vaječníku, hrdle maternice alebo v dutine brušnej.

Mimomaternicové tehotenstvo nie je síce tak časté, objavuje sa len u 0,5 % či 1 % prípadov, ale je veľmi nepríjemné. Ide o veľmi nebezpečný stav, ktorý môže spôsobiť dokonca aj smrť ženy. Je sprevádzané neznesiteľnou bolesťou v podbrušku, krvácaním, únavou, pocitom omdlenia, nevoľnosťou, šokovým stavom – slabým pulzom, bledou kožou.

So svojou skúsenosťou sa nám zverila tridsaťročná Tereza:

Otehotnela som bez problémov, hneď mesiac po vysadení antikoncepcie a všetko prebiehalo úplne hladko. Po tom, čo mi vyšiel pozitívny tehotenský test, som sa objednala na gynekológiu, pár dni pred termínom prehliadky som ale začala špiniť.

Neprikladala som tomu žiadnu veľkú váhu, jedno dieťa už mám a spočiatku predošlého tehotenstva som špinila tiež. Špinenie ale neustávalo, naopak prešlo do krvácania, ktoré stále zosilňovalo. Išla som okamžite na pohotovosť a zmierovala som sa s myšlienkou, že som potratila.

Na mimomaternicové tehotenstvo som vôbec nepomyslela, predsa už som jedno dieťa bez problémov porodila. Bohužiaľ šlo ale skutočne o mimomaternicové tehotenstvo, naviac umiestnené v tak nepriaznivom mieste, že mi pri operácii museli odobrať celý vajcovod.

Zhruba polovica mimomaternicových tehotenstiev odznie sama bez akéhokoľvek lekárskeho zákroku a skončí potratom. V takej chvíli sa teda nepristupuje k žiadnej liečbe ani zákroku. Tehotenstvo je samovoľne ukončené.

Odborníci na serveri Ženská-neplodnost.cz vysvetľujú:

Vajíčko má vhodné podmienky na rast len v maternicovej sliznici. Pokiaľ sa uhniezdi inde, s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k potratu. Telo ho jednoducho odmietne.

Pokiaľ sa tak nestane a vajíčko rastie, dôjde pri ďalšom raste vajíčka k prasknutiu prekrvenej steny vajcovodu a nastane nebezpečné krvácanie do brušnej dutiny sprevádzané intenzívnou bolesťou brucha.

Bohužiaľ ale v niektorých prípadoch je nutné pristúpiť k lekárskej pomoci. V prvom rade sa volí injekcia metotrexátu, ktorý zastaví rast vajíčka, a to sa potom potratí.

Ďalej sa využíva laparoskopia alebo laparotómia. Niekedy je možné odstrániť len gestačný vak, ale často je nutné odstránenie celého vajcovodu, ako v prípade pani Terezy.

 

Zápal vajcovodov, vaječníkov, maternice

Bolesti podbruška môžu spôsobovať nie len menštruačné problémy alebo vyššie uvedené mimomaternicové tehotenstvo, ale aj zápaly ženských pohlavných orgánov, teda vajcovodov, vaječníkov či maternice.

Týmito zápalmi trápi 10 až 15 % sexuálne aktívnych žien najčastejšie vo veku 15 až 20 rokov. K nákaze väčšinou dochádza pri pohlavnom styku alebo pri častom striedaní sexuálnych partnerov. Neplatí teda stereotyp našich babičiek „Neseď na zemi, prechladnú ti vaječníky.”

Tieto zápaly pozná žena podľa jasných symptómov. Pošvový výtok neobyčajnej farby, nepravidelná či bolestivá menštruácia, bolesti pri ovulácii, kŕče v bruchu, bolesti pri pohlavnom styku či po ňom, horúčka, únava, nechutenstvo či neustále nutkanie na močenie.

A ako sa vlastne zápal vajcovodov, vaječníkov alebo maternice lieči? V prvom rade je dôležité navštíviť lekára. Ten ženu prehliadne a určí presnú príčinu jej problémov. Následne jej predpíše účinné antibiotiká a odporučí pokoj na lôžku.

Samozrejmosťou je aj sexuálna abstinencia po dobu liečby. Rozhodne ale návštevu lekára neodkladajte. Pokiaľ sa zápaly vaječníkov alebo vajcovodov neliečia, môžu dokonca spôsobiť neplodnosť a zvyšujú riziko mimomaternicového tehotenstva.

 

Zastavené vetry

Rovnako, ako u mužov, aj u žien spôsobujú bolesti v podbrušku zastavené vetry. Tie dokážu napáchať peknú neplechu. Často kvôli ňom ľudia navštívia aj pohotovosť. Niektorí si ich totiž dokážu spliesť aj s infarktom.

Praktický lekár MUDr. Zdeněk Hamouz avšak upokojuje:

Pokiaľ pacient nemá dychové ťažkosti ani tendenciu k omdlievaniu (teda nízky krvný tlak), má normálny pulz (Asi 60 80 za minútu) a ide o mladšiu, inak zdravú osobu, s veľkou pravdepodobnosťou o infarkt nejde.

Zastavené prdy sa prejavujú nepríjemným tlakom v bruchu, ktorý smeruje nahor, s občasným pichnutím. Brucho je tvrdé a nafúknuté.

Na zastavené prdy sú najlepšie bylinkové čaje či špeciálne tablety, ktoré rozpúšťajú plyny v črevách. Zároveň je nutné vyhýbať sa ťažkým jedlám, ktoré nafukujú. Našťastie na zastavené vetry nemôžete umrieť.

 

Zápcha

Podobné problémy, ako zarazené vetry, dokáže spôsobiť aj zápcha. Dôvodov, prečo sa nemôžete normálne vyprázdniť a trápi vás zápcha, môže byť veľa. Tradične sa hovorí o nedostatku vlákniny, vody a pohybu. Za zápchou ale môžu stáť aj niektoré lieky, káva, znížená činnosť štítnej žľazy, depresie, poranenia chrbta a ďalšie.

Našťastie nie je nijako zložité zbaviť sa zápchy. Stačí zmeniť svoje stravovacie návyky. Tučné a ťažké jedlá vymeňte za zeleninu a ovocie. Pridajte do svojho jedálnička zelený čaj, sušené ovocie, slivky a uvidíte, že sa so zápchou skoro rozlúčite. A zároveň nezabudnite na dostatok tekutín a pohybu.

 

Zápal slepého čreva (apendicitída)

Zápal slepého čreva postihuje počas života asi len 5 % populácie. Nie je teda nijako bežný. Avšak hneď, ako sa s nim raz stretnete, je to veľmi nepríjemná skúsenosť.

MUDr. Josef Štolfa, vedúci lekár katedry všeobecného lekárstva IPVZ a 2. LF UK, vysvetľuje:

Zápal slepého čreva apendicitída môže viesť k roztrhnutiu črevnej steny, prestupu infekčného črevného obsahu do sterilnej dutiny brušnej a spôsobiť veľmi vážny stav zápal pobrušnice, výnimočne aj smrť.

Zápal slepého čreva sa prejavuje bolesťou podbruška, zvýšenou teplotou, zimnicou, nevoľnosťou, nechutenstvom a častou potrebou na malú. Pokiaľ máte byť len podozrenie na zápal slepého čreva, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc.

Liečba zahŕňa buď nasadenie silných antibiotík, alebo chirurgické odstránenie slepého čreva. Liečba liekmi býva lacnejšia a pre pacientov menej náročná, avšak niekedy nie je dostatočná, a preto lekári pristupujú k operácii.

 

Zápal močového mechúra

Pre muža prakticky neznámy problém, pre ženu komplikácia spojená tradične s letnými mesiacmi. Zápal močového mechúra. Ženy všeobecne trpia na ťažkosti močových ciest oveľa častejšie ako muži. Počas svojho života prekoná zápal močových ciest až polovica žien.

Častejší výskyt u žien je spôsobený kratšou močovou trubicou a väčšou blízkosťou ku konečníku. Ženská močová trubica je totiž dlhá 4 cm, mužská je naopak v priemere päťkrát dlhšia. Príčinu tohto ochorenia je v 80 % prípadov malá baktéria E coli.

Zápal močového mechúra sa prejavuje bolesťou podbruška, nepríjemným rezaním a pálením počas močenia, častým močením a neustálym nutkaním na malú. Zápal močového mechúra rozhodne neprehliadnete.

Lieči sa nasadenými antibiotikami či extraktami z brusníc. Brusnice totiž obsahujú veľké množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré pomáhajú v boji s týmto nepríjemným ochorením. Samozrejmosťou je aj dostatočný pokoj na lôžku a pobyt v teple.

 

Infekcia močových ciest (cysticída)

Rovnako, ako sa môže nachádzať infekcia vo vašom močovom mechúre, môžu byť napadnuté baktériami aj močové cesty, teda močová trubica, horné močové cesty a v najhoršom prípade aj obličky. Infekcie močových ciest sú veľmi časté a objavujú sa asi u u 3 5 % populácie v mladšom veku a u 10 30 % starších jedincov.

Opäť sú veľmi nepríjemné a bolestivé. Infekcie močových ciest na seba upozornia bolesťou podbruška, nepríjemným rezaním a pálením počas močenia, častým močením a neustálym nutkaním na malú. Prítomná môže byť dokonca aj krv v moči. Infekciu môže sprevádzať aj zvýšená teplota.

Liečba je v tomto prípade veľmi podobná liečbe zápalu močového mechúra. Aj v tomto prípade totiž býva najčastejšie prítomná baktéria E coli. Podávajú sa preto účinné antibiotiká, dostatok tekutín a dôležitý je aj pobyt v teple.

 

Obličkové kamene

Bolesti v podbrušku môžu vyvolať aj obličkové kamene. Táto bolesť je veľmi ostrá, vzniká náhle bez výraznejších dôvodov a prejaví sa v podbrušku a v dolnej časti chrbta. Okrem toho sa táto komplikácia prejavuje aj poruchou odtoku moču, potením a nevoľnosťou so zvracaním.

Prečo vlastne obličkové kamene vznikajú? Je tomu tak v dôsledky zmeny zloženia moču. K najčastejším obličkovým kameňom patria kamene vápnikové. Okrem nich sa ale môžu tvoriť aj kamene tvorené napríklad šťavelanom, fosfátmi alebo kyselinou močovou.

Obličkové kamene sa liečia rôznymi metódami. Menšie kamene vám lekár nebude operovať, ale odporučí vám dostatok tekutín a kamene väčšinou samy od seba opustia váš organizmus alebo sa rozpustia.

Pokiaľ sú ale kamene väčšie, podá vám váš lekár lieky na rozpustenie kameňov. Úspešnosť tejto liečby závisí od chemického zloženia vašich kameňov.

Niekedy je do pár hodín po všetkom, inokedy je potrebné pristúpiť k ich chirurgickému odstráneniu. Najnovšie sú v niektorých nemocniciach k dispozícii špeciálne prístroje, ktoré jednoducho laserovým lúčom rozbijú obličkové kamene.

 

Crohnova choroba

Crohnova choroba, teda chronické zápalové ochorenie čriev, ktoré sa môže prejaviť v akejkoľvek časti tráviaceho ústrojenstva, je ďalšou príčinou bolesti v podbrušku u žien. Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje v oblasti tenkého a hrubého čreva Hlavnými symptómami tejto choroby sú bolesti v podbrušku, chudnutie, únava, zvýšená teplota a dávenie.

Na prvé stretnuties Crohnovou chorobou spomína aj Eliška, 23 rokov:

Klasické príznaky som vôbec nemala, len ma bolelo brucho v pravom podbrušku ako pri zápale slepého čreva. Nikdy predtým som o tej chorobe nepočula, až od lekárov. Informácie som získavala väčšinou na internete.

Liečba Crohnovej choroby je veľmi individuálna a vždy ju musí posúdiť lekár. Liečba väčšinou zahŕňa pokojový režim, úpravu stravy, špeciálne lieky či probiotiká.

Jana Klečková z katedry informatiky a výpočtovej techniky Fakulty aplikovaných ved ZČU bohužiaľ neprináša príliš pozitívnu správu:

Crohnova choroba je bohužiaľ zradná v tom, že je prakticky nevyliečiteľná. Lekár môže pacienta len uviesť do stavu bez ťažkostí, ale ukazuje sa, že choroba sa takmer pravidelne vracia. U niekoho skôr, u niekoho neskôr.

 

Zápal hrubého čreva (ulcerózna kolitída)

Staršie osoby nad 50 rokov sa tiež môžu stretnúť so zápalom hrubého čreva. Ide o bolestivé ochorenie, ktoré je vyvolané ťažkými a tučnými jedlami či nedávno dobratými antibiotikami, a teda zhoršenou črevnou mikrofĺórou.

Zápal hrubého čreva sa prejavuje bolesťou v podbrušku, dávením, vredmi, bolestivým konečníkom, častou stolicou či nevoľnosťou. Nie je to rozhodne nič príjemné.

Liečba tohto zápalového ochorenia spočíva v prvom rade v podávaní protizápalových liekov a nariadenou diétou. Dôležité je vyhnúť sa vláknine a zároveň pravidelne dopĺňať minerály a tekutiny.

 

Zapálené výrastky hrubého čreva (divertikulitída)

Divertikulitída alebo zapálené výrastky hrubého čreva je ďalším druhom zápalu hrubého čreva. Zápal je v tomto prípade spôsobený baktériami z čriev.

Toto ochorenie sa často inak neprejavuje. A keď už, tak ide o ďalšie štádium tejto choroby. Divertikulitídu poznáte vďaka bolesti v podbrušku, krvi v stolici, zápche, plynatosťou a náhlymi brušnými príhodami.

Liečba je v tomto prípade daná stupňom poškodenia čreva. Niekedy vyžaduje len pokoj na lôžku, zákaz príjmu potravy ústami, dostatočný pitný režim, prikladanie studených obkladov na podbruško a užívanie antibiotík. Pokiaľ je ale ochorenie závažné, prechádza sa k chirurgickému odstráneniu poškodeného a nepriechodného čreva.

 

Pohlavné choroby

Na záver máme niektoré pohlavne prenosné choroby, ktoré sa taktiež prejavujú bolesťou v podbrušku. Chlamýdie, kvapavka.

Začneme najprv kvapavkou. Tá patrí medzi najrozšírenejšie sexuálne prenosné choroby na svete a prejavuje sa bolesťou v podbrušku, hnisavým výtokom v krčku maternice, ale aj v močovej trubici a v maternici. K nakazeniu kvapavkou dochádza najčastejšie pohlavným stykom.

Pokiaľ ste teda mala v posledných dňoch nechránený pohlavný styk a objavili sa u vás prvé príznaky kvapavky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Liečba potom zahŕňa nasadenie antibiotík a sexuálnu abstinenciu.

Okrem kvapavky sa bolesťou v podbrušku prejavujú aj chlamýdie. Žena spozná, že je nakazená týmto bakteriálnym ochorením na základe výtoku z pošvy, abnormálneho krvácania, bolestivej menštruácie, bolesti v podbrušku, bolesti pri pohlavnom styku, svrbením a pálením v pošve a bolesti pri močení.

Opäť urobíte najlepšie, pokiaľ pri prvých príznakoch tohto ochorenia navštívite svojho lekára. Ten v prípade pozitívnych nálezov započne liečbu pozostávajúcu z podávania vhodných antibiotík a sexuálnej zdržanlivosti po dobu aspoň päť až desať dní.

 

Vždy počúvajte bolesť v podbrušku, aby ste vedeli správne zareagovať

Toto teda boli najčastejšie dôvody bolesti v podbrušku u žien. Presnú diagnózu vám ale môže určiť len váš lekár. Preto zachovajte pokoj, nepanikárte a v prvom rade navštívte svojho ošetrujúceho lekára.

Ten vás prehliadne a určí, čo je príčinou vašich problémov. Niekedy sa totiž aj z hrozne vyzerajúcich bolestí môže vykľuť banalita a naopak.

STE MUŽ? Pozrite sa na 11 príčin bolestí u mužov.

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze