Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Vazektómia – prečo sa dobrovoľne oberať o plodnosť?

1/52/53/54/55/5 (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Vazektómia je jednou z metód mužskej antikoncepcie. Jej podstatou je zabránenie vstupu spermií do ejakulátu počas ejakulácie. To sa dosahuje prerušením obidvoch chámovodov pomocou operačných techník.

Táto metóda je jednou z najspoľahlivejších foriem mužskej antikoncepcie (odborníci uvádzajú spoľahlivosť až 99,85 %). Samotný zákrok nemá vplyv na kvalitu erekcie ani orgazmu. Sú známe prípady zníženej chuti na sex. Tie však budú skôr psychologického charakteru.

Kedysi bola táto operácia vykonávaná pomocou skalpelu. Súčasná metóda volí menej invazívnu metódu – vazektómiu bez skalpelu.

prestrihnutý kábel

Pri vazektómii ide o nenáročné „prerušenie káblov“

 

Vazektómia – prerušenie semenovodov

Jednoducho povedané – semenovod je trubica vedúca z mieška. Konkrétne z nadsemenníka (sklad na dozrievanie spermií), odkiaľ vedie ďalej k prostate (továreň na prídavné zmesi do ejakulátu) až do močovej trubice.

Semenovod má schopnosť sekrécie, takže doplňuje spermu na ceste ďalšími potrebnými tekutinami. Ďalej je vybavený hladkým svalstvom, ktoré sa počas orgazmu zmršťuje a prepravuje semeno ďalej. V preprave pomáhajú aj svaly panvového dna.

TIP: Pevné a vitálne svalstvo panvového dna dosiahnete vďaka nenáročným Kegelovým cvikom. Kliknite a naučte sa jednoduchý cvik na podporu erekcie aj na prevenciu proti únikom moču.

Semenovod (chámovod) je možné podviazať a vtedy je reč o sterilizácii. Semenovod chirurg nereže a nijako ho neporuší. Podviaže ho pomocou svoriek. O vazektómii hovoríme až v prípade, keď semenovod lekár preruší pomocou chirurgického rezu.

 

VIDEO: Priebeh vazektómie

 

Súdom nariadená mužská antikoncepcia

Vazektómia je najspoľahlivejšia forma antikoncepcie a existujú dokonca bizarné prípady v súdnictve. Tento zákrok môže nariadiť súd v prípade sexuálnych delikventov.

Jeden kuriózny prípad: Muž bol obvinený zo sexuálneho napadnutia. I keď bola vina zrejmá, nemal súd dostatok dôkazov. Sudca si ale všimol, že muž mal 7 detí so 6 rôznymi ženami. A tak ako preventívne opatrenie nariadil vazektómiu.

Ako inak môže súd skrotiť sexuálnych delikventov:

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: Sex po vazektómii: Obvykle dokonale možný, počkajte aspoň 2 týždne.

 

Ako prebieha vazektómia?

Zákrok nie je technicky ani časovo náročný. Nie je dokonca ani priveľmi bolestivý, pokiaľ, samozrejme, nedôjde k zápalu kvôli nedodržaniu hygieny.

 • Ľahnite si na lôžko a doktor vydezinfikuje miešok a okolie.
 • Potom celú oblasť umŕtvi lokálnym anestetikom, ktoré je dostatočné vo väčšine prípadov. Niekomu stačí jeden vpich na každú stranu, niekto potrebuje viac. Bolesť je možné porovnať k uštipnutiu nechtom. Pre citlivky je možnosť celkovej anestézie rajským plynom. Ide o luxus za príplatok.
 • Pri zákroku lekár najprv prstami nahmatá semenovod pod mieškom. Tú následne špeciálnymi prostriedkami uchopí aj s kožou.
 • Potom kožu prepichne špeciálnym nástrojom – rana je veľká asi 5 mm.
 • Semenovod potom vytiahne von a izoluje kliešťami v pevnej polohe.
 • Následne ho podviaže na obidvoch stranách a potom malú časť semenovodu odreže (niekedy dokonca len nareže trubicu).
 • Oba konce semenovodu následne zašije, podviaže alebo zataví teplom.
 • Semenovod chirurg pustí späť na svoje miesto do mieška a ranu zašije.
 • Rovnaký postup opakuje aj pri druhom semenovode.
 • Po operácii čakáte asi 20 minút a potom nasleduje kontrola. Pokiaľ je všetko v poriadku, idete domov.

VIETE, ŽE semenovody sa dajú spojiť aj neskôr a obnoviť produkcia spermií? Nie vždy sa to ale podarí. Záleží na metóde prvej vazektómie, kvalite prevedenia, a hlavne dobe, ktorá už uplynula. 

 

Životnosť spermií

POZOR NA TO! Po vazektómii nie je muž sterilný okamžite. Je potrebných ešte asi 20 až 30 ejakulácií. Až potom je ejakulát bez spermií a nehrozí nechcené otehotnenie. Na zistenie, či je muž ešte schopný oplodniť ženu, používa metóda spermiogram. Spermie aj po operácii ďalej vznikajú v semenníkoch a ukladajú sa v nadsemenníkoch. Pretože neodchádzajú z tela preč prirodzene ejakuláciou, zostávajú v semenníkoch a semenovode. Tieto služobne najstaršie spermie po čase telo samo rozloží a vstrebe.

TIP: Kliknite a čítajte všetko o spermiách a plodnosti. 

 

Cena vazektómie

Zákrok momentálne nie je v SR hradený poisťovňami. Úhrada poisťovňou je možná len v špeciálnych prípadoch a po zhodnotení revíznym lekárom. Cena zákroku sa pohybuje okolo 350 eur v závislosti od jednotlivých centier a či volíte zákrok v lokálnej anestézii bez nutnosti hospitalizácie.

 

Nežiaduce účinky vazektómie

Ako prebieha operácia a čo treba čakať? Väčšina mužov popisuje po pôsobení anestézie miernu bolesť, ako keď napríklad dostanete miernu ranu futbalovou loptou do rozkroku. Tá vydrží asi 5 hodín. Ďalší deň to už len občas svrbí a cítite mierne nepohodlie. To časom úplne ustúpi.

Po operácii je potrebné vyhýbať sa vírivkám, vaniam a bazénom. Pri väčších bolestiach potom lekári predpisujú paralen. Na upokojenie odporúčame studené zábaly a obklady.

Sexuálny styk je možný po 7 – 14 dňoch. Počas tejto doby nedvíhajte žiadne ťažké bremená.

Výnimočne môže dôjsť k týmto komplikáciám:

ČÍTAJTE AJ: Zaujímavé články o Krvácaní do moču ako príznaku poškodenia a Krvácanie z vagíny a penisu po súloži ako dôsledok poranenia. 

 

Mužská sterilizácia regulovaná zákonom

Sterilizácia znamená zbaviť muža schopnosti plodiť potomkov. Bavíme sa o nej v prípade, keď je možné plodnosť znovu vrátiť.

V prípade obyčajného podviazania semenníka nie je antikoncepcia 100 %-ná. Sú známe aj prípady, keď došlo k otehotneniu.

Nejde o jednoduché rozhodnutie a malo by sa rozhodne riadne zvážiť.

Na Slovensku upravuje sterilizáciu zákon. Hovorí, že sterilizáciu je možné vykonať len v prípade, že:

 • Matka bola tehotenstvom ohrozená na živote alebo zdraví.
 • Narodené dieťa bolo počas tehotenstva, pôrodu a po pôrode ohrozené na živote alebo zdraví.

Operáciu je zo zdravotných dôvodov možné vykonať osobe staršej ako 18 rokov, ktorá musí k zákroku udeliť písomný súhlas. Medzi súhlasom a výkonom musí uplynúť doba aspoň 7 dní.

Pacient musí byť oboznámený s priebehom i rizikami zákroku. Pri podpise je potrebná prítomnosť svedka, čo chráni lekára od prípadných neskorších žalôb.

V prípade nesvojprávnej osoby alebo dieťaťa rozhoduje o sterilizácii komisia.

 

Prerušenie semenovodu a opätovné spojenie

Skôr, ako muž podstúpi zákrok, mal by si položiť zásadnú otázku: „Budem ešte niekedy chcieť mať deti?“ Pokiaľ váha, možno by mal zákrok zavrhnúť. Znovu napojiť semenovod je vďaka súčasným technikám možné, ale neexistuje záruka, že muž bude znovu plodný.

Obnova semenovodu je pomerne zložitý zákrok s neistým výsledkom. Napojenie prebieha pomocou cievky a náročnej mikrochirurgie. A hrozí riziko sterility až do smrti. Z vlastnej skúsenosti tento zákrok rozhodne neodporúčame. Keď už sa rozhodnete pre vazektómiu, zvážte uloženie semena v spermobanke. Zaistíte si tak možnosť mať po operácii šancu na ďalšie dieťa.

VIDEO: Vazektómia zachytená na amatérskom videu zahraničného páru. 

 

Prečo (ne)ísť na vazektómiu?

Vazektómia je pomerne nekompromisný zásah do ľudského tela a neodporúčame ju. Existujú nejaké dôvody, prečo po nej ľudia vlastne siahajú?

 • Jednoduchosť zákroku. Priemerná doba zákroku je 20 minút.
 • Ambulantná forma zákroku. Potom cesta domov.
 • Vďaka anestézii necítite bolesť.
 • Partnerke po operácii nehrozí otehotnenie. Sex bez starostí a kondómu.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Vazektómia je vhodná aj pre erotomana – muža závislého na sexe. Odstráni riziko nechceného otehotnenia a zmierni aj potrebu súložiť tak často. 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze