Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Prostata a príznaky ochorenia – 2. časť – BIOPSIA PROSTATY

1/52/53/54/55/5 (Žádné hodnocení)
Loading...

Prostata (tiež predstojná žľaza) sa nachádza pod močovým mechúrom a jej hlavnou funkciou je tvorba preejakulátu – predejakulačnej tekutiny.

V minulom článku sme písali o najčastejších ochoreniach prostaty. V tom dnešnom sa budeme venovať biopsii – odberu vzoriek z chorej prostaty.

 

Čo je to biopsia prostaty a kedy vám ju budú robiť?

Biopsia prostaty je test, pri ktorom sa zo žľazy odoberá niekoľko vzoriek (zvyčajne 6 – 14). Tie sú následne podrobené histologickému vyšetreniu pod mikroskopom. Cieľom testu je zistiť, či tkanivo neobsahuje rakovinové bunky.

Samotný proces prebieha vsunutím ihly do tela tak, aby sa lekár dostal až k prostate. Existujú tri spôsoby odberu vzorky:

 

VIDEO: Simulácia odberu vzoriek prostaty cez konečník. 

 

Ako sa na biopsiu pripraviť a čo očakávať?

LIEKY NAČIERNO NEKUPUJTE! Čítajte, aký je rozdiel medzi overeným liekom a jeho napodobeninou. 

 

Ako prebieha biopsia prostaty? 

Biopsiu prostaty rieši urológ. Samotný zákrok môže byť uskutočnený v ordinácii alebo na špecializovanom pracovisku. Rátajte s tým, že si budete musieť vyzliecť oblečenie a obliecť si nemocničný plášť.

Rektálnu biopsiu môže lekár vykonať v niekoľkých polohách. V kľaku, v ľahu na boku či v ľahu na chrbte. Lekár môže tiež použiť lokálne anestetikum v oblasti okolo prostaty pred odberom vzoriek.

Následne vám lekár zavedie do konečníka ultrazvukovú sondu vo veľkosti prstu, zmeria veľkosť prostaty a zhodnotí možné podozrivé miesta, kde uskutoční odber.

TIP: Erektílna dysfunkcia sa dnes lieči modernou metódou rázovej vlny. 

Potom pomocou bioptickej pištole či ihly odoberie niekoľko vzoriek prostaty na vopred vytipovaných miestach.

Pacienti hodnotia vyšetrenie skôr ako nepríjemné, než bolestivé. Nepríjemný je skôr vpich lokálneho anestetika a niekedy aj tlak sondy či prsta v konečníku. Vzácne sa môže objaviť tiež ostrá bolesť pri odbere vzoriek z prostaty. Vlastné vyšetrenie trvá asi 10 až 30 minút.

 

VIDEO: Druhá metóda biopsie prostaty.

 

Nástroje používané pri odbere vzoriek prostaty

Lekári používajú ultrazvuk, aby mohli správne naviesť ihlu na vhodné miesto. Najčastejším nástrojom pre samotný odber je bioptická pištoľ. Tá umožňuje rýchle zasunutie a vysunutie ihly tak, aby odobratie vzorky tkaniva bolo čo najrýchlejšie a čo najmenej bolestivé.

Niekedy môže lekár použiť ihlu, ktorá je predĺžením lekárovho prsta. V tomto prípade lekár vsunie prst do konečníka a odoberie vzorku.

Kedy je biopsia prostaty nevyhnutná?

K tomuto zákroku sa pristupuje pri podozrení na nádor prostaty. Biopsia sa väčšinou vykonáva, ak krvné testy vykazujú vysokú hladinu PSA (špecifický antigén prostaty). Niekedy k nej dochádza, ak je pri rektálnom vyšetrení ultrazvukom zistená zväčšená prostata alebo jej nezvyčajný tvar.

 

Prevencia ochorenia prostaty

V nasledujúcom odseku sa dočítate niekoľko zaujímavých tipov podľa doktora Doc. Uldricha, ktoré by mal ovládať každý muž.

Pamätajte, že problémy s prostatou sú ako blížiaca sa kontrarevolúcia. Nastupujúce problémy vôbec nemusíte spozorovať alebo ich podceníte a dúfate, že sa sami upravia. Väčšinou si ich všimnete až neskoro. Keď sa idete vymočiť, potlačíte a ono to stále tečie rovnako, tak už je to dosť vážne! Podstatne skôr predtým by ste mali mať pocit, že akoby nemôžete prestať močiť alebo krátko po močení vám ešte niečo kvapne. Odtiaľ pramenia tie okvapkané špičky topánok starších pánov alebo malé mláčky pred pisoármi. K väčšej hygiene síce môže pomôcť výrok: „Pristúp bližšie, máš ho kratší, než si myslíš.“ No problémy s prostatou to nevyrieši.

TIP: Kegelove cviky ako účinný spôsob posilnenia panvového dna. 

 

Cviky pre posilnenie panvového dna

Existujú cviky, ktoré sú prednostne určené ženám a sú vhodné na spevnenie panvového dna. Je kardinálny omyl, ak si myslíte, že sú určené iba ženám. Mnohé z nich majú priamo zázračný vplyv na prostatu mužov a oplatí sa ich naučiť a používať.

Za najzákladnejší a pritom najnáročnejší cvik považujem: Nadýchnuť sa, zadržať dych na cca 3 sekundy, dlho vydychovať pri súčasnom stiahnutí svalov panvového dna, (smerovať tak nadol cez stiahnuté slabiny až po zvierač minimálne 5-krát, ako kto znesie)

Cvičí sa najlepšie v mierne rozkročenom a ľahko uvoľnenom, eventuálne mierne pokrčenom postoji. Môžte cvičiť kedykoľvek, aj počas cestovania MHD, po sediačky pri počítači a podobne. Cvičenie si nikto nevšimne!

Už len jedno cvičenie denne, ale na pravidelnej báze, má značne pozitívny vplyv nielen na prostatu, ale na všetky orgány brušnej dutiny. Samozrejme, ak pociťujeme počiatočné problémy, je vhodné cvičenie úmerne predĺžiť.

 

VIDEO: Podrobný postup cvičenia svalov panvového dna 

 

Čo sa deje po biopsii prostaty?

Po zákroku budete požiadaný, aby ste dodržiavali pokoj a vyhli sa akejkoľvek aktivite aspoň 4 hodiny. Môžete pociťovať miernu bolesť v oblasti panvy a tiež sa pravdepodobne pri väčšine prípadov objaví aj krv v moči. Tá postupne zmizne približne do 5 dní.

Vaše semeno bude tiež inak zafarbené. Tento problém odoznie väčšinou do jedného mesiaca. Pokiaľ absolvujete rektálny odber, ktorý je u nás najčastejší, môžete tiež pozorovať mierne krvácanie z konečníka počas 2 až 3 dní po biopsii.

Po biopsii sú podávané antibiotiká, aby sa zamedzilo infekcii. Tie sa užívajú počas niekoľkých dní po odbere.

 

VIDEO: Druhá dávka cvikov na posilnenie panvového dna

 

Riziká a nežiaduce účinky biopsie prostaty

Biopsia prostaty so sebou nesie niekoľko drobných rizík:

 

Lekára kontaktuje ihneď, pokiaľ:  

 

Výsledky

Drobné vzorky tkaniva prostaty sú odoslané na histologické vyšetrenie, kde sú podrobené dôslednému skúmaniu pod mikroskopom. Výsledky sú zvyčajne k dispozícii do 10 dní.

 

Udržujte prostatu zdravú!

Nezabúdajte svoju prostatu chrániť. Nefajčite tabak, neseďte na studenom povrchu, správne a dostatočne jedzte a hýbte sa.

Problematické močenie alebo bolesti v podbrušku či krížovej oblasti si nechajte ošetriť lekárom. Vaša prostata sa vám odvďačí pevným zdravím a potenciou.

 

7 NAJČÍTANEJŠÍCH ČLÁNKOV O PROSTATE

Prostata je nesmierne cenný a pre muža dôležitý orgán. Majte prehľad o jej častých chorobách a udržujte ju zdravú a vitálnu vďaka našim odborným článkom.
Podrobný priebeh vyšetrenia prostaty
3 najčastejšie ochorenia prostaty
Vplyv zväčšenej prostaty na pevnosť erekcie
Prostatektómia - chirurgické odstránenie časti prostaty
Zväčšená prostata - príznaky a vyšetrenie
Zväčšená prostata - lieky na predpis a preventívne doplnky stravy
11 príčin nepríjemného zápalu prostaty

 

4 lieky na erekciu a ich nežiaduce účinky
Prostata a príznaky ochorenia - 1. časť - ZOZNAM OCHORENÍ
Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze