Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Ranná erekcia je normálna. Ak ju nemáte, spozornite.

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Ranná erekcia a teda erekcia hneď ráno po zobudení (odborne nočná penilná tumenescencia) je celkom normálny a očakávaný telesný proces. Môže byť dôkazom, že sú vaše cievy, nervy a telesné procesy v poriadku.

Počas spánku sa penis napĺňa krvou a zároveň stúpa hladina hormónu testosterónu. Ten je najvyšší práve ráno, takže u zdravého muža je ranná erekcia veľmi žiaduca. Zvláštne a rizikové naopak je, pokiaľ sa budíte bez erekcie.

Ranná erekcia obvykle vydrží iba niekoľko minút, potom prirodzene opadá. Hlavne mladí chlapci môžu mať penis v erekcii až niekoľko hodín, nie je to však bežné a môže to spôsobiť problémy s odchodom do školy či do práce.

Možno vás napadlo, že ranná erekcia vzniká v dôsledku erotických snov. Nie je to ale pravda a to, o čom sa vám sníva, obvykle nemá vplyv na dosiahnutie erekcie. Ranná erekcia je naopak dôsledkom striedania etáp spánku, zmien hormonálnych hladín (hlavne spomenutého testosterónu), naplnenia močového mechúra či dokonca obtierania penisu o pyžamo a obliečky.

V článku vysvetlím bežné príčiny rannej erekcie, upozorním, čo sa môže diať, pokiaľ sa u vás ranná erekcia neobjevuje a čo robiť, aby sa penis po prebudení opäť „správal normálne“.

ranná erekcia

 

Zmeny erekcie v spánkovom cykle

Ranná erekcia vzniká vo fáze R.E.M. (fáza rýchleho pohybu očí), čo je etapa, kedy máme sny. Aj pokiaľ sa vám zdá, že dej sna trval niekoľko hodín či dokonca dlhšie, v skutočnosti šlo iba o niekoľko málo sekúnd vo fáze R.E.M.

Počas fázy R.E.M. dochádza k aktivácii telesných procesov vrátane prekrvenia. Výsledkom silnejšieho prítoku krvi je okrem iného práve ranná erekcia. Tú si na sebe samozrejme všimnete. To, že telo poslalo viac krvi do pečene alebo pľúc, si po prebudení nevšimnete. Organizmus sa počas spánku snaží „kontrolovať“ funkcie tela, preto ich uvádza do chodu a zase vypína.

V spánku bežne absolvujete niekoľko R.E.M. fází. S erekciou sa tak môžete zobudiť aj počas noci a nejde iba o moment prebudenia. Tieto nočné aj ranné erekcie vydržia zhruba 25 až 35 minút. Nemusí k nim pritom dochádzať každú noc ani niekoľkokrát za jednu noc. Každý muž je iný.

Možno vás zaujme, že podobne reaguje aj ženské telo. Erekciu penisu vtedy nahrádza erekcia klitorisu, aj keď tá je omnoho menej citeľná a viditeľná.

 

Hormonálna hladina po zobudení

Erekciu aj ďalšie sexuálne funkcie má na starosti práve hormón testosterón. Testosterón aktivuje nervy, cez ktoré z mozgu prúdi signál pre navodenie erekcie, zároveň reguluje činnosť hladkej svaloviny v penise. Typickým príznakom zníženej hladiny testosterónu je práve problém s erekciou a tiež iba občasná alebo žiadna ranná erekcia.

Hladina testosterónu v priebehu dňa kolíše. Najvyššia je práve ráno, najnižšia naopak večer. Všetko za predpokladu, že nemáte rozhodený biorytmus kvôli práci na smeny a podobne.

Okrem iného je tak ranná erekcia dôkazom, že v krvi stále cirkuluje dostatok testosterónu.

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: 12 dobre citeľných príznakov zníženého testosterónu. Pozorujte sa.

príznaky zníženého testosterónu

Ranná erekcia ako dôsledok náhodnej stimulácie penisu

Dotyk na penise vám môže vyvolať erekciu kedykoľvek a nielen ráno. Nemusí pritom ísť o sexuálnu stimuláciu. Pokiaľ sa vám penis obtiera o pyžamo a obliečky, k erekcii môže dôjsť celkom normálne.

Dotyky na penise alebo iných erotogénnych zónach vysielajú nervové signály do spodnej časti miechy. To je vlastne „centrum“ erekcie, takže ranná erekcia je aj po nedobrovoľnej stimulácii normálna.

Muž môže dosiahnuť erekciu aj keď nie je vôbec vzrušený a na sex nemá ani pomyslenie. Telo a penis reagujú „svojvoľne“, takže k erekcii môže dôjsť úplne kedykoľvek. Vtedy vás môže zaujímať článok Ako zabrániť nechcenej erekcii, ktorý spísala redakcia magazínu Lepšia-Erekcia.sk.

 

Rannú erekciu môže vyvolať aj plný močový mechúr

Pokiaľ sa v noci nebudíte kvôli močeniu, ráno budete mať mechúr logicky plný. Vtedy tlačí na sakrálny nerv, čo je spletenec nervov v dolnej časti chrbta.

Sakrálny nerv je zároveň ten, cez ktorý z mozgu putuje signál pre navodenie erekcie. Ak nerv stimuluje plný močový mechúr, môže dôjsť k rannej erekcii, ale tiež aj k erekcii kedykoľvek počas dňa bez toho, aby ste bol vzrušený. Postačí, že sa vám chce močiť.

Tu musím upozorniť hlavne mužov, ktorí sa kvôli močeniu budia aj niekoľkokrát za noc aj keď nevypili príliš mnoho tekutín. Môže sa totiž jednať aj o problémy s prostatou, typicky zväčšenou prostatu (lekársky benígna hyperplázia prostaty), ktorá tlačí na mechúr. S častým nočným močením vám odporúčam navštíviť urológa.

MAJTE PREHĽAD: Ochorenia prostaty (zväčšenie, zápal a rakovina): Príčiny, príznaky a metódy liečby.

ochorenia prostaty

 

 

Čo ak sa nedokážem zbaviť rannej erekcie?

Ranná aj každá iná erekcia by sa mala stratiť sama do niekoľkých desiatok minút. Existuje totiž závažný a rizikový stav, ktorým je priapizmus. Vtedy penis dosiahne erekciu, ale krv z neho kvôli nežiaducemu priškrteniu nemôže odtiecť. Pokiaľ včas nezasiahne chirurg, penis môže dokonca aj odumrieť.

Priapizmus spôsobuje veľmi bolestivú erekciu, ktorá môže trvať aj celé hodiny. Do tej doby vás neznesiteľná bolesť iste dovedie do pohotovostnej úrazovej ambulancie.

Odborné zdroje síce radia ísť za lekárom, pokiaľ erekcia presiahne 4 hodiny. Z bezpečnostných príčin ale odporúčam ísť za ním kľudne omnoho skôr, zvlášť pokiaľ pociťujete bolesť a erekcia trvá nápadne dlhšie, než ste bežne zvyknutý. Nie je príliš na čo čakať a rýchly zásah lekára vám môže penis zachrániť.

 

Čo ak nemám rannú erekciu?

V prvom rade nepanikárte. Každý muž je iný a to, že ráno erekciu nemávate, ešte nepotvrdzuje problémy s erekciou ani erektílnou dysfunkciou. Možno máte erekciu ešte v spánku a ráno ju tak nevidíte, prípadne potrebujete silnejšiu sexuálnu stimuláciu.

Možné je tiež to, že nespíte celkom správne a pred prebudením nieste vo fáze R.E.M. Ani to ale nepotvrdzuje problémy s erekciou.

Platí totiž, že výskyt ranných erekcií sa znižuje s vekom. Ranná erekcia je bežnejšia u mladých chlapcov v puberte a dospievajúcich. Rovnako je ale vhodné byť rozumný a absenciu ranných alebo ostatných erekcií konzultovať so sexuológom alebo aspoň praktickým lekárom.

Ak ste rannú erekciu nezažil ešte nikdy alebo sa stratili náhle, je to dôvodom pre lekárske vyšetrenie. Existujú rôzne príčiny straty a problémov s erekciou, ktoré prehľadne zoradila stránka Proerecta.com.

 

Čo sme zistili o rannej erekcii?

  • Ranná erekcia po prebudení je normálna a naznačuje, že procesy v spiacom organizme fungujú správne.
  • Ranná erekcia vzniká vo fáze R.E.M., čo je časový úsek spánku tesne pred zobudením.
  • Dôvody vzniku ranných erekcií sú hormonálne zmeny, prirodzená „kontrola“ organizmu mozgom, ale tiež plný močový mechúr alebo neerotická stimulácia penisu cez pyžamo alebo obliečky.
  • Ranná erekcia obvykle opadá do niekoľkých minút po prebudení.
  • Ak ste rannú erekciu nikdy nemal alebo naopak mal, ale odrazu sa stratila, je vhodné zájsť za sexuológom alebo špecialistom, ku ktorému vás odporúči praktický lekár.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROBLÉMOCH S EREKCIOU A METÓDACH ZLEPŠENIA

Ako konečne vybrať účinný a bezpečný doplnok na erekciu, ktorý pomôže?
Steroidy oslabia vašu erekciu, celý organizmus aj plodnosť
Dôchodcovia a erekcia – čo všetko sa dá ešte stihnúť?
Cukrovka a erekcia – rozlúčia sa diabetici so sexom?
Lieky, generiká a doplnky na erekciu – hlavné rozdiely
Poruchy erekcie 1. časť – mierne, ale nedostatočné stoporenie penisu
Podpora erekcie, 2. časť – 25 príčin oslabenia erekcie a mäknutia penisu

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze