Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Farba ejakulátu (spermy) – zdravá je mliečne biela, každá iná preukazuje úraz alebo ochorenie

1/52/53/54/55/5 (7 hlasů, průměr: 3,57 z 5)
Loading...

Vedeli ste, že  ejakulát nemusí mať iba bielu farbu? V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov môže byť farba ejakulátu inú. Ejakulát totiž odráža stav prostredia, v ktorom vzniká a odkiaľ prúdi.

  • Čo o vašom zdravotnom stave dokáže prezradiť farba ejakulátu?
  • Aká má byť tá správna farba ejakulátu?
  • Ako poznáte, že ste ešte v poriadku a kedy už máte problém, s ktorým je potrebné navštíviť lekára?

farba ejakulátu

Jediná zdravá farba ejakulátu je mliečna biela s adekvátnou konzistenciou

 

Farba ejakulátu – aká farba sa považuje za zdravú a normálnu?

Správna farba ejakulátu je mliečne biela. Ani žltá, ani číra, ani hnedá, ale biela. Len taký ejakulát sa považuje za zdravý. Je tomu tak najmä vďaka prítomnosti bielkovín v sekrétoch.

Prečo? Skvelým prípadom je kuracie mäso. Keď kuracie mäso varíte, tiež najprv zmení farbu z ružovej na bielu. Je to tým, že sa na jeho povrchu zráža bielkovina.

Okrem viac než 400 druhov bielkovín tvorí ejakulát aj mnoho minerálnych látok, ako napr. zinok, vápnik, horčík a sodík. Súčasne obsahuje aj fruktózu, vitamín C, cukry a kreatín.

Tieto všetky zložky prispievajú k tomu, že je ejakulát mliečne biely. Rozhodne by nemal byť priehľadný, zakalený, sfarbený do hneda či do červena.

Správna vôňa ejakulátu má pripomínať gaštanový kvet.

ČO ZAUJÍMA ČITATEĽOV: Životnosť spermií – ako dlho vydržia na vzduchu, v pošve a vo vode, kedy umrú a určite partnerku neoplodnia?

životnost spermií

 

Zmena farby ejakulátu

Čo však vtedy, ak sa vaša farba ejakulátu zmenila? Čo to môže znamenať? Je nutné okamžite letieť k doktorovi alebo sa nič nedeje?

Najčastejšie stojí za zmenou farby ejakulátu infekcia. Ak váš ejakulát zrazu začne podivne zapáchať a má žltú až zelenú farbu, radšej vyhľadajte lekára.

Neliečený zápal sa totiž môže rozšíriť ďalej do vašich močových ciest.

Ďalej môže byť na vine dlhšia sexuálna abstinencia, niektoré potraviny, sexuálne prenosné ochorenia, dehydratácia, alkohol alebo cigarety. To všetko môže meniť farbu vášho ejakulátu.

Farba ani hustota ejakulátu však neodráža neveru. Neveru dokáže odhaliť iba vaša partnerka vďaka „šiestemu zmyslu“.

Teraz si popíšeme jednotlivé odtiene ejakulátu a čo to môže znamenať:

 

Hnedá farba ejakulátu

Hnedá farba ejakulátu signalizuje krv v ejakuláte. Čím sýtejší je odtieň, tým viac je v ejakuláte prítomnej krvi.

Ak je farba naozaj veľmi hnedá až čierna, ide o veľké množstvo krvi prítomnej vo vašom ejakuláte. Stopy krvi v ejakuláte sa väčšinou objavia bez súvisiacich bolestí a často aj bez iných príznakov. Nemusí to však byť podmienkou.

 

ČO TO ZNAMENÁ?

Hnedá farba ejakulátu môže značiť rakovinu semenníkov, rakovinu prostaty, infekciu močového mechúra, infekciu prostaty, infekciu močovej rúry, pohlavne prenosné ochorenie, infekciu semenovodu, cysty, zápal semenných mieškov či také obličkové kamene.

Príčin môže byť mnoho. Nijakým spôsobom to však neznižuje závažnosť vašich príznakov. V prípade hnedej farby ejakulátu okamžite vyhľadajte lekára.

Pokojný spánok teraz nemá ani Matyáš:

„Mám 25 rokov a zhruba pred tromi týždňami som našiel v ejakuláte malú stopu krvi. Dočítal som sa, že nemusí ísť o žiadnu závažnejšiu vec, lenže asi po týždni som mal nahnedlý ejakulát, ktorá akoby obsahovala starú krv.

Skúsil som týždennú abstinenciu a po týždni bol ejakulát iba krvavý. Veľmi ma to vystrašilo. Za bežnej situácie by som utekal k lekárovi, no momentálne žijem v Anglicku a neviem, ako to tu s doktorom chodí.

Zatiaľ som k lekárovi nemusel ísť. Navyše som odhlásený zo zdravotného poistenia v ČR, takže nemôžem riešiť ani vycestovanie do ČR.

Môže ísť o nejaký zápal? Dosť ma to straší a bojím sa, aby to nejakým spôsobom neovplyvnilo zdravotný stav do budúcnosti.“

 

Odpovedá praktická lekárka MUDr. Kristýna Jiříčková:

Dobrý deň Matyáš. Bohužiaľ takto na diaľku to ťažko určiť. Ako hovoríte, nemusí ísť o závažnú diagnózu, ale aj môže. Určite je nutné, aby vás vyšetril špecialista z urológie.“

 

Ružová farba ejakulátu

Ružová farba ejakulátu signalizuje to isté, čo v predošlom prípade, teda krv v ejakuláte, avšak v omnoho menšom množstve. Krvi v ejakuláte v tomto prípade nie je toľko.

Urológ MUDr. Jan Vašinka z Ambulancie nemocnice Znojmo vysvetľuje:

„Krv v ejakuláte je obvykle dôsledkom poranenia pri pohlavnom styku alebo zápale. Postačí vynechať pohlavný styk a masturbáciu, telesný pokoj.

Opakovanie, trvalo alebo s inými príznakmi sa vyskytujúca hemospermia sa musí dať vyšetriť lekárovi.“

 

ČO TO ZNAMENÁ?

Ružová farba ejakulátu môže značiť prasknutú cievku, infekciu močového mechúra alebo močovej rúry, prípadne zväčšenú prostatu.

Aj keď to v tomto prípade nevyzerá závažne, určite radšej navštívte lekára. Ten vás vyšetrí a určí presnú príčinu vašich problémov.

Rozhodne je lepšie preventívne vyšetrenie s banálnou diagnózou než podcenenie vašich príznakov.

 

Červená farba ejakulátu

Do tretice všetkého „dobrého“ tu mám po ružovej a hnedej farbe ejakulátu aj tú červenú. Opäť to neznačí nič iného než prítomnosť krvi. Čím sýtejší je odtieň, tým viac je v ejakuláte prítomnej krvi.

V prípade hnedej farby ejakulátu bola krv už zachnutejšia. Pri sýto červenej farbe naopak hovorím o čerstvej krvi, ktorá s najväčšou prevdepodobnosťou práve teraz niekde uniká.

S podobným problémom sa trápi aj pán Martin:

„Občas sa mi objaví načerveno sfarbený ejakulát. Pred pol rokom som bol na vyšetrení na urológii a nič mi nezistili. Brali mi krv, vzorku ejakulátu, sono a nič.

Od vyšetrenia som to nejakú dobu nezaznamenal a teraz sa to vrátilo. Dokonca mi vyšiel aj malý krvavý hlien.“

 

ČO TO ZNAMENÁ?

Aj červená farba ejakulátu môže mať mnohé príčiny, od prasknutej cievky, vnútorného poranenia a zväčšenej prostaty, cez rakovinu semenníkov alebo rakovinu prostaty, až po infekciu močového mechúra či močovej rúry.

Akékoľvek odtiene červenej v ejakuláte rozhodne nie sú žiadúce, preto opäť nečakajte na to, ako sa to vyvrbí, ale v čo najbližšom termíne si naplánujte návštevu svojho lekára.

Urológ MUDr. Jan Vašinka z Ambulancie nemocnice Znojmo dopĺňa:

„Najčastejšie ide o neškodnú záležitosť, ktorá vzniká prasknutím krvných ciev. Postačí základné vyšetrenie a obvykle aj napríklad preliečenie antibiotikami.

Pri opakovaní problémov by sa dalo zvážiť podrobnejšie vyšetrenie – CT (počítačová tomografia) alebo NMR (spektroskopia nukleárnej magnetickej rezonancie).“

 

Číra farba ejakulátu

Ani číry až priesvitný ejakulát nie je normálny. Správna farba ejakulátu je totiž mliečne biela. Ak je teda váš ejakulát číry, znamená to, že je v ňom málo spermií.

ČO TO ZNAMENÁ?

Ak ste veľmi mladý, znamená to, že ešte nie ste úplne pohlavne dozretý, a preto sa vo vašom ejakuláte nachádza malé alebo takmer nulové množstvo spermií.

Na vine ale môže byť aj príliš dlhá sexuálna stimulácia. V túto chvíľu sa do ejakulátu dostáva predejakulačná tekutina, tzv. preejakulát, ktorý spôsobuje, že je následne samotný ejakulát veľmi číry.

Ak sa vaše príznaky pravidelne opakujú, radšej navštívte odborníka. Nemusí to byť síce nič vážne, ale môže to tiež značiť znížené množstvo spermií vo vašom ejakuláte, a tým aj zníženú plodnosť z vašej strany. Nič teda neradno podceňovať.

S tým súhlasí aj praktická lekárka MUDr. Dagmar Doležalová z Centra ambulantní gynekoloie a primární péče, Brno:

„Pokiaľ je problém opakovaný alebo pretrváva dlhšiu dobu, je na mieste urologické vyšetrenie, aby sa vylúčili aj iné možné príčiny.“

 

Žltá farba ejakulátu

Sýtožltá farba ejakulátu tiež nie je nič normálne. Jemne žltkastá farba ejakulátu je v poriadku, ale pokiaľ je ejakulát skutočne sýto, jasnožltý, potom to môže značiť jediné – hnis v ejakuláte.

 

ČO TO ZNAMENÁ?

Sýtožltá farba ejakulátu je najčastejšie znakom dehydratácie či infekcie močového mechúra. Pokiaľ ide o infekciu, tak tá väčšinou býva silným zápachom ejakulátu, pálením pri močení, častým nutkaním na malú potrebu či začervenaním vstupu močovej rúry.

Opäť vtedy na nič nečakajte a navštívte svojho praktického lekára. Ten vám predpíše účinné antibiotiká, ktoré so zápalom rázne zatočia. Za pár dni už zas budete ako rybička.

S rovnakými problémami sa obracia na odborníka pán Františel:

„Cca mesiac dozadu sa mi zmenila farba a konzistencia ejakulátu. Z bielej farby je žltkastá farba. Z hustého je „voda“. Jem zdravo, športujem, sex mávam párkrát do týždňa, no fajčím.

Vždy však úplne rovnaké množstvo, cca 10 cigariet denne. Masturbujem skoro každý deň. Táto situácia ma veľmi znepokojuje.

Čím by táto zmena mohla nastať? Keď nemám sex a nemasturbujem, dávam si pauzu, žiadna zmena. Skúsil som zinok, mliečne výrobky.“

 

A odpoveď prináša praktická lekárka MUDr. Daniela Obrová:

„Vo vašom prípadne je nutné urologické vyšetrenie, či je na zmenu ejakulátu nejaký dôvod. Dôležité tiež je, či nemáte ďalšie problémy.

Zmena konzistencie môže nastať vplyvom zmeny životného štýlu, liekov, príjmu výživy atď. Ďalej to môže byť spôsobené ochorením močopohlavných orgánov.

Ťažko posúdiť z vášho popisu, či konzistencia spadá do normy. Ďalej sa ochorenie obvykle neprojaví len samotnou zmenou konzistencie.“

 

Zelená farba ejakulátu

Zelená farba ejakulátu je vlastne podobný problém ako v predošlom prípade, akurát v pokročilejšom a závažnejšom štúdiu. Hnis sa nachádza vo vašom ejakuláte vo veľkom množstve a má silno zelenú farbu.

 

ČO TO ZNAMENÁ?

Opäť ide najčastejšie o zápal močového mechúra. V tomto prípade o veľmi silný zápal. Preto znovu apelujem, navštívte svojho praktického lekára a nechajte sa vyšetriť. Zápal neradno podceňovať.

 

Problémy s farbou ejakulátu? Tu je riešenie:

Zmenila sa nejako farba vášho ejakulátu? Trochu sa obávate toho najhoršieho? Chceli by ste vedieť, čo je toho príčinou?

Ako už som uviedla prakticky pri každom prípade, najlepšie urobíte, ak navštívite svojho praktického lekára alebo urológa. Iba ten môže odhaliť pravú príčinu vašich problémov.

Návštevu lekára odporúča aj praktická lekráka z Újezdu nad Lesy MUDr. Dominika Pitaková:

„Krv v ejakuláte síce nemusí znamenať nič vážne, ale napriek tomu je urologická kontrola úplne na mieste. Je potrebné vylúčiť infekciu či iné problémy.“

Ani vy, ani vaša partnerka nedokážete bez lekárskeho vzdelania ani profesionálneho vybavenia odhaliť, čo sa za zmenou ejakulátu skrýva. Preto na nič nečakajte, neskúšajte to prechodiť, ani nedúfajte, že sa to samo nejakým spôsobom vyrieši. Nevyrieši. Radšej navštívte svojho lekára a poraďte sa s ním.

PRIPRAVTE SA: Odber semena – ako presne prebieha, ako sa pripraviť a ako nebyť nervózny?

odber spermií

 

Zdravá farba ejakulátu je teda iba jedna

Jediná správa farba ejakulátu je mliečne biela. Je tomu tak preto, že ejakulát tvorí viac než 400 druhov bielkovín a zároveň tiež samotné spermie, ktoré majú tiež bielu farbu.

Pokiaľ je váš ejakulát zafarbený do hneda, ružova, červena, sýtožlta alebo zelena, na nič nečakajte a navštívte lekára.

Na vine môže byť infekcia, rakovina, sexuálne prenosné ochorenia a mnohé ďalšie príčiny. Rozhodne by ste nemali zmenu farby ejakulátu podceňovať.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PREDČASNEJ EJAKULÁCII, METÓDACH ODDIALENIA A ZVÝŠENÍ MNOŽSTVA EJAKULÁTU

Ejakulácia – kompletný sprievodca oddialením, poruchami a liekmi
Oddialenie ejakulácie – metódy predĺženia súlože
Poruchy ejakulácie – 6 intímnych utrpení muža. Čo s nimi?
Krv v ejakuláte – hematospermia – 15 častých príčin + metódy liečby
Retrográdna ejakulácia – trápi vás suchý orgazmus?
Predčasná ejakulácia – 14 tipov pre najdlhšiu súlož
Ako zvýšiť objem ejakulátu pre vyššiu kvalitu spermií, a tiež pre ohromenie partnerky?

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze