Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Životnosť spermií – ako dlho vydržia na vzduchu, v pošve, vo vode a kedy umrú a určite partnerku neoplodnia?

1/52/53/54/55/5 (6 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Spermia. Základný stavebný prvok na vznik nového života. Zdravý dospelý muž vytvára denne až 100 miliónov spermií. Ako dlho vlastne dokáže prežiť mimo mužské telo? Ako rýchlo sa musí dostať k vajíčku a oplodniť ho, kým „umrie“? A je možné otehotnieť posadením sa na ejakulát, ktorý už na danom mieste leží nejakú chvíľu?

životnost spermií

 

Ako dlho vydrží spermia na vzduchu?

Pokiaľ sa spermia nedostane do vagíny, veľmi rýchlo umiera. Vo vode, na vzduchu a v chladnejšom prostredí je životnosť spermií len niekoľko hodín. Je to z toho dôvodu, že na vzduchu ejakulát zhustne a spermie strácajú pohyblivosť a odumierajú.

MUDr. Miroslav Verner z Canadian Medical uvádza:

O tom, ako skutočne dlho spermia prežije na vzduchu, rozhoduje charakter vonkajšieho prostredia (vlhko, sucho, teplo, zima), zloženie ejakulátu a množstvo spermií v ňom.

Môže ísť o časový údaj od niekoľkých minút, až po niekoľko hodín.

Takže rozhodne sa nemôže stať, že by žena otehotnela tým, že by si sadla na starý zaschnutý ejakulát. V ňom už budú spermie s najväčšou pravdepodobnosťou neživé.

V teplej vode (napríklad v teplom kúpeli) budú spermie žiť dlhšie, pretože sa im darí v teplom a vlhkom prostredí. Avšak šanca, že by žena otehotnale počas kúpeľa, je opäť extrémne nízka.

Uznávaný český sexuológ MUDr. Radim Uzel dopĺňa:

Pohyblivosť spermií a tým aj schopnosť oplodnenia na vzduchu zaniká vyschnutím semennej tekutiny. V ženských rodidlách a v priaznivom prostredí môžu spermie prežívať aj niekoľko dní.“

POZOR: Zároveň je nutné si uvedomiť, že aj keď je spermia veľmi pohyblivá, nie je to chrobáčik, ktorý by sám vyhľadal vagínu, prenikol by tam a sám by oplodnil vajíčko.

Aby mohlo dôjsť k oplodneniu, musí byť spermia zavedená priamo do vagíny ženy a tam musí nájsť vajíčko. Pokiaľ teda muž vyvrcholí napríklad na bruško ženy, nemôže sa stať, že by žena aj tak otehotnela.

So svojou otázkou sa na sexuologičku obrátil aj pán Václav (26):

„Zaujímalo by ma, ako dlho sperma prežije mimo ľudského tela. Priateľke sa trocha dostalo na ruku a asi o 10 minút na to sa dotkla vagíny. Môže byť tehotná?“

 

A sexuologička MUDr. Hana Fifková odpovedá:

„Potom, čo ejakulát opustí telo, vysychá veľmi rýchlo. Akonáhle uschne, všetky spermie odumierajú. Čo sa týka pokožky na ruke, semeno uschne a odumrie veľmi rýchlo, počas niekoľkých minút.

Preto sa nemusíte báť, že by vaša partnerka bola tehotná. A aj keby sperma ešte neodumrela, obyčajným dotykom vagíny aj tak nedôjde k oplodneniu.

 

Ako dlho prežije spermia v pošve?

Vo vagíne ženy vydrží spermia o poznanie dlhšie. Stále je to však maximálne 5 dní. Všetko závisí od toho, aký „priateľský“ je ženský cervikálny hlien.

Pokiaľ je prostredie v ženskej vagíne príliš agresívne, nemusí tam spermia prežiť ani hodinu. Potom sa hovorí o tzv. partnerskej nekompatibilite, kedy sa páru nedarí počať bábätko a väčšinou sa v túto chvíľu obracajú na odborníka.

Slávny český sexuológ MUDr. Radim Uzel hovorí:

„Oplodňovacia schopnosť spermie sa prakticky kryje s jej životnosťou či pohyblivosťou. Sú to teda vlastne synonymá. Na vzduchu zaniká vyschnutím ejakulátu, v pošve vydrží aj niekoľko hodín, vo vyšších častiach ženského genitálneho traktu (maternica, vajcovody) aj niekoľko dní.

Najdlhšie zaznamenaná doba prežitia, teda nález pohyblivých spermií vo vajcovode, bol 48 hodín po súloži, čo však znamená, že by táto doba mohla byť o niečo dlhšia.

Dôkazom sú prípady úspešného otehotnenia aj týždeň po ultrazvukom preukázanej ovulácii. Tu však nemožno vylúčiť aj možnosť neskoršieho pohlavného styku, pretože pochopiteľne celý týždeň tú ženu nikto nedokáže ustrážiť. To je zrejme dôvod, prečo sa literárne údaje od seba tak odlišujú.“

 

Vplyv lubrikačného gélu na životnosť spermií

Používate počas sexu lubrikany a nedarí sa vám splodiť potomka? Potom lubrikačné gély radšej na chvíľu prestaňte používať. Pre spermie totiž nie sú ideálne. Môžu dokonca pôsobiť ako spermicídy, teda látky, ktoré spermie ničia. Rovnako je tomu aj v prípade kondómov.

Celú záležitosť osvetľuje embryológ RNDr. Lucie Zetové:

„Do kondómu nie je vhodné spermie získavať, pretože väčšina prezervatívov obsahuje spermicídne látky. Zo skúseností vieme, že drvivá väčšina takto získaných spermií umiera počas veľmi krátkej doby, nemožno ju teda použiť na oplodňovanie vajíčok v skúmavke ani na insemináciu.

Dokonca aj ľudské sliny môžu nepriaznivo ovplyvňovať pohyblivosť a životnosť spermií. Najlepšie je teda nechať spermiám voľný priebeh.

TIP: Aby boli vaše spermie zdravé a silné, musíte ich správne živiť. 

Pomôžu potraviny s vyšším obsahom vitamínu E, ale aj kanadský Vimax na podporu erekcie, libida a potencie. 

tablety vimax na erekciu

 

Základné informácie o spermiách

Spermia je mužskou pohlavnou bunkou, ktorej hlavnou podstatou je dostať sa k ženskému vajíčku a oplodniť ho. Žiadnu inú úloha táto bunka nemá.

Napriek tomu nemá jednoduchý život a každý deň na celom svete umierajú po miliónoch. Pri jednej jedinej ejakulácii sa do vagíny dostáva v priemere cez 250 miliónov spermií.

 

Zvýšenie šancí na počatie

Pokiaľ sa snažíte o bábätko, je podľa najrôznejších štúdií a prieskumov najlepší sex 5 dní pred ovuláciou. Spermia na vajíčko počas tejto doby počká a počas ovulácie, kedy vajíčko zostupuje do maternice, ho oplodní. Ide teda o najlepší čas na počatie.

Ak sa sa naopak riadite plodnými a neplodnými dňami ako formou antikoncepcie, potom vám sex 5 dní pred ovuláciou vôbec neodporúčam. Samozrejme je ale najistejšia niektorá z oficiálnych foriem antikoncepcie, ako je napríklad kondóm.

výskyt spermií v ejakuláte

 

Dbajte o zdravie svojich spermií

Spermie sú veľmi obdivuhodné pohlavné bunky. Aj keď sú veľmi chúlostivé na vonkajšie prostredie, dokázali sa prebojovať až k cieľu a vďaka nim tu dnes vôbec môžeme byť.

Nezabúdajte však na to, že na vzduchu nedokážu prežiť príliš dlho. Takže pokiaľ sa snažíte o počatie bábätka, vždy je najlepšie ich zaviesť priamo do pošvy ženy.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Vyšetrenie semenníkov – ako presne prebieha a ako sa na neho pripraviť?

vyšetrenie semenníkov

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze