Rakovina prostaty a zväčšená (hyperplastická) prostata – takto ich rozoznáte
Trápi vás v posledných dňoch močenie? Chodíte často na malú potrebu? Stretávate sa s prerušovaným, zdĺhavým a namáhavým močením? Na vine môže byť prostata. Lenže čo presne je príčinou vašich problémov? Rakovina prostaty či zväčšená prostata? Je nutné okamžite maľovať čerta na stenu?
Rakovina prostaty či zväčšená prostata – v čom je problém?
V prvom rade svoje problémy nepodceňujte a vyhľadajte odbornú pomoc. Iba lekár vás môže vyšetriť a určiť presnú diagnózu. Nenechajte svoje problémy zväčšovať sa.
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA. všetkých upokojuje:
„Väčšina mužov sa prehliadky bojí. Je to pre nich príliš intímne. A práve preto je nutné ich podporiť a zdôrazniť, že vyšetrenie nie je bolestivé a nie je dôvod na obavy.“
Ako sa prejavuje zväčšená prostata?
Zväčšená prostata sa prejavuje častým nutkaním na malú potrebu, slabým prúdom moču, inkontinenciou, odkvapkávaním po močení, neustálym nočným vstávaním kvôli potrebe močiť a nepríjemným pocitom tam dole.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ, aké ďalšie príznaky má zväčšená prostata.
Ako sa prejavuje rakovina prostaty?
Lenže podobne sa prejavuje aj rakovina prostaty. V tom je práve rakovina prostaty veľmi ošemetné ochorenie.
V raných fázach ochorenie nebolí, nijakým spôsobom človeka nelimituje ani ho netrápi. Zo začiatku sa väčšinou odhalí iba náhodu. Až keď už je rakovina v neskoršom štádiu, začne človeku prekážať. Pri pokročilých nádoroch sa objavujú problémy s močením, krv v moči, bolesť chrbta, nechutenstvo, krv v sperme, slabosť či únava.
Rakovina prostaty a jej príznaky
Rakovina prostaty je veľmi zradná v tom, že nemá prakticky žiadne príznaky.
MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Prahe a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje:
„Akonáhle sa začne rakovina prejavovať niektorým z príznakov, akými sú problémy pri močení, v moči môže byť viditeľná krv, bolesti v kostiach, či dokonca zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyliečiteľný.
Apelujem preto na mužov, aby vyšetrenie podstúpili ešte v dobe, kedy problémy nemajú. Pokiaľ lekár objaví ochorenie skoro, môže predísť nebezpečným komplikáciám, ako sú kostné metastázy, a pacientov tak vo výsledku zachrániť život. Muži by sa teda vyšetrenia skutočne nemali obávať.
Preto je nutné svoje problémy nepodceňovať a navštíviť lekára. Ten vás vyšetrí a určí, či je na vine zväčšená prostata alebo rakovina prostaty.
Urológ Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín všetkých upokojuje:
„Obavy mužov z vyšetrenia nie sú na mieste. Nie je síce zvlášť príjemné, no ide len o zhruba dvadsaťminútovú kontrolu, ktorá však dotyčnému môže zachrániť život.“
Vyšetrenie prostaty – VIDEO
Súvisí rakovina prostaty so zväčšenou prostatou?
Často mužov zaujíma, či rakovina prostaty súvisí so zväčšujúcou sa prostatou. Odpoveď je ale v tomto prípade celkom jasná – nie, nesúvisí. Zväčšovanie prostaty je úplne bežný jav a v populácii sa vyskytuje často. Spája sa so starnutím a s mužským pohlavným hormónom – testosterónom.
Prostata sa postupom času zväčšuje a trápi väčšinu mužov vo veku nad 70 rokov. Už od 30. roka sa každým rokom pomaly zväčšuje. Uvádza sa, že prostata môže narásť z veľkosti vlašského orecha až na veľkosť broskyne.
Odborne túto problematiku vysvetľuje MUDr. Jiří Stejskal z urologického oddelenia Thomayerovy nemocnice v Prahe 4:
„Benígna (nezhubná) hyperlázia prostaty (BHP) znamená zväčšenie žľazovej časti prostaty, ktoré nie je spôsobené karcinómom prostaty ani inou malignitou (zhubným novotvarom). Môže k nej v niektorých prípadoch dochádzať už od 30. roku života, obvykle býva veľmi pozvoľná, tempo však býva individuálne.
Mierne problémy sa spravidla vyskytujú typicky okolo 50. roku. Aj keď je vo vyššom veku BHP postihnutá skutočne väčšina mužov, problémy s ňou spojené zažíva asi iba polovica z nich.“
Predchádza zväčšená prostata jej rakovine?
Rovnako to platí aj pre vznik rakoviny prostaty. Môže vzniknúť úplne nezávisle od zväčšovania prostaty. To teda znamená, že bez ohľadu na to, či prostatu zväčšenú máte, môže u vás začať rásť rakovina.
Najistejšie je teda v každom prípade navštíviť lekára. Ak sa na rakovinu príde včas, môže sa významne utlmiť, či dokonca aj vyliečiť.
Potvrdzuje to Doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., prednosta urologickej kliniky FNO:
„Rakovinu prostaty možno v prípade skorého odhalenia veľmi úspešne liečiť. Moderná diagnostika nám umožňuje vybrať pre pacienta liečbu s čo možno najmenšími nežiadúcimi účinkami.
Pokiaľ je ale ochorenie pokročilé, dokážeme jeho priebeh už len spomaliť a zmierniť komplikácie.“
Ordinácia, kde vám vyšetria prostatu
Prostatu vám vyšetria na mnohých miestach po celom Slovensku. Obrátiť sa môžete na akéhokoľvek urológa. Tu vám ponúkame niekoľkých z nich:
Na samovyšetrenie prostaty sa nespoliehajte. Samovyšetrenie prostaty totiž nie je presné a ochorenia nepreukáže. Iba lekár dokáže určiť správnu diagnózu.
Návštevnosť mužov urologickej ambulancie s cieľom preventívneho vyšetrenia v závislosti od výskytu ochorenia prostaty v rodine.
Preventívne opatrenia proti zväčšovaniu prostaty
Keďže zväčšovanie prostaty súvisí s vekom a starnutím, neexistuje proti nemu žiadny liek. Ideálnou prevenciou je iba zdravý životný štýl, dostatok pohybu po celý život, pestrá a vyvážená strava, pravidelný sex a časté prechádzky do prírody.
TIP: Ako prevenciu pred komplikáciami s prostatou môžete užívať aj kanadské tabletky Vimax.
Primárne je Vimax určený na podporu erekcie. Vďaka silnému prekrveniu intímnej oblasti ale prekrvuje aj prostatu, ktorá potom funguje lepšie. Zároveň sa znižuje riziko jej zväčšovania či rakoviny.
Prevencia proti rakovine prostaty
Rovnako to platí aj v prípade rakoviny prostaty. Po 50. roku života potom prichádza na scénu aj pravidelná lekárska prehliadka prostaty, ktorá dokáže prípadnú rakovinu prostaty odhaliť.
Prečítajte si tiež, ako prebieha vyšetrenie prostaty od príchodu do ordinácie až po odchod domov.
Urológ Otakar Čapoun, ktorý pôsobí na urologickej klinike 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Prahe, radí:
„Muží by si mali nechať urobiť krvný odber už v 40-ke. Podľa jeho hodnoty by potom mal byť určený ďalší interval, kedy vyšetrenie hodnoty PSA opakovať. Riziko vzniku rakoviny prostaty sa významne zvyšuje po 50. roku života.
Každý muž by teda v tomto veku mal pravidelne absolvovať aspoň preventívne kontroly. Muži po päťdesiatke by mali toto vyšetrenie absolvovať raz za 1 – 2 roky v rámci preventívnej prehliadky u praktického lekára.“
To je teda jediná možnosť prevencie proti zväčšovaniu a rakovine prostaty.
Rozdiel medzi zväčšenou prostatou a rakovinou prostaty sám neodhalíte.
Základom je ale vždy a za každých okolností konzultácia s lekárom. Nespoliehajte sa na vlastný úsudok. V tomto prípade sa totiž rakovina prostaty v počiatkoch nijakým spôsobom neprejavuje a neskôr veľmi pripomína problémy so zväčšenou prostatou. Rozdiel medzi zväčšenou prostatou a rakovinou prostaty sám nespoznáte.
Preto návštevu lekára neodkladajte. Môže vám doslova zachrániť holý život.
ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE
Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách