Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Poruchy erekcie: 3 najčastejšie + ROZHOVOR so sexuologičkou MUDr. Šrámkovou

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Poruchy erekcie možno deliť do niekoľkých kategórií a stupňov v závislosti na ich charakteristike. Lekári sa zhodujú v tom, že 90 % mužov sa do 40 rokov veku niekedy stretlo s problémom. Vo vyššom veku sa ich počet zvyšuje.

Uvádzajú sa spravidla dve hranice, pri ktorých dosiahnutí by sa muž mal nad sebou zamyslieť. Pokiaľ sa v posledných 6 mesiacoch objavil problém s erekciou aspoň v 10 % prípadov, a teda v každom desiatom styku, potom je to dôvod ku zhodnoteniu svojho životného štýlu a prípadne obohatiť stravu o určité prípravky.

poruchy erekcie

 

Typy porúch erekcie

Erektílna dysfunkcia (ED) znamená trvalú či opakovanú neschopnosť dosiahnuť a udržať stoporenie penisu dostatočné k realizácii uspokojivého sexuálneho styku. Muž s ED zlyháva vo viac než 25 % pokusov o sexuálny styk.

Príležitostné zlyhanie je bežné. Zažila ho väčšina mužov po konzumácii alkoholu, pri nechuti na sex alebo vplyvom nepriaznivých vonkajších podmienok. Erektílna dysfunkcia je najčastejšou sexuálnou poruchou. Trpí ňou 150 miliónov mužov na celom svete. Podľa výskumu Sexuálneho správania českých mužov trpí erektílnou dysfunkciou 54 % českých mužov vo veku od 35 do 65 let. Slovenské štatistiky sú veľmi podobné. Česi a Slováci majú podobne nezdravú životosprávu a trápia ich rovnaké choroby.

 

Kompletná porucha erekcie:

Muž nedosahuje stoporenie za žiadnych okolností, ráno, v noci, pri styku, ani pri masturbácii. Najčastejšie býva pri ťažkom stupni porucha erekcie po operáciách v oblasti panvy (po operačnom odstránení prostaty, operácii zhubného nádoru čriev a konečníka), úrazoch alebo u pacientov s cukrovkou.

 

Nekompletná porucha erekcie:

Nedostavuje sa stoporenie dostatočné k realizácii uspokojivého sexuálneho styku, ale prítomná je ranná erekcia alebo erekcia behom masturbácie.

 

Ďalšie delenie je podľa príčiny:

  • Porucha erekcie vzniknutá na psychickom podklade – asi 20 % všetkých prípadov
  • Porucha erekcie vzniknutá pri zdravotnom poškodení – cievne, nervové, hormonálne atď., 80 % prípadov

 

Vyšetrenie – stupnica tvrdosti (rigidity) erekcie (EHS, Erectile Hardness Score):

  1. stupeň: penis je väčší, ale nie je pevný
  2. stupeň: penis je pevný, ale nie je dostatočne pevný k penetrácii vagíny
  3. stupeň: penis je dostatočne pevný pre penetráciu, avšak nie je úplne tvrdý ani tuhý
  4. stupeň: penis je úplne tvrdý (rigídny)

 

Priapizmus – dlhotrvajúca bolestivá erekcia

Priapizmus je relatívne vzácny stav, ktorý sa vyznačuje dlhotrvajúcou (>6 hodín) bolestivou erekciou, vznikajúcou väčšinou bez závislosti na sexuálnej stimulácii. Môže vzniknúť pri závažných hematologických ochoreniach, napríklad pri leukémii, anémii, po úrazoch hrádze či po úrazoch miechy, pri úplnom prerušení miechy, kedy existencia priapizmu znamená nepriaznivú prognózu pre chorého.

Spomína sa tiež po užití niektorých liekov: drogy, antihypertezíva. Môže vzniknúť po aplikácii intrakavernóznej injekcie, avšak pri dobre vedenej diagnostike a liečbe by k tejto komplikácii nikdy nemalo dôjsť.

Dlhotrvajúca erekcia je od 4 – 6 hodín. Už v tomto časovom intervale by pacient mal vyhľadať najbližšie urologické pracovisko s nepretržitou prevádzkou. Pokiaľ nie je priapizmus ihneď liečený, vedie k nevratnému poškodeniu tkanív toporivých telies a k erektílnej dysfunkcii.

 

Psychické príčiny porúch erekcie

Jednou z najčastejších psychických príčin je neistota či strach zo zlyhania, hlavne na začiatku sexuálneho života či s novou partnerkou. V tomto prípade môže nečakane dôjsť k prakticky všetkým poruchám, od úplnej absencie erekcie, až po jej opadnutí v priebehu styku. Mužom je taká situácia veľmi nepríjemná, sú v strese a cítia zlyhanie.

U pacientov s psychogénnou poruchou erekcie sú poruchy erekcie dôsledkom úsilia, vôle a strachu. Muž sa pri sexuálnej predohre začne zameriavať na svoju erekciu, začne o ňu usilovať, dostáva sa do psychického stresu, ktorého dôsledkom je vyplavovanie adrenalínu z nadobličiek. Organizmus sa chystá na boj alebo útek, čo vedie ku strate erekcie a sexuálneho vzrušenia. Behom strachu a stresu sa totiž telo pripravuje na prípadný rýchly únik. 

Podľa Odporúčaní Európskej urologickej spoločnosti by psychogénna ED mala byť liečená psychoterapiou. Psychoterapiu by mal vykonávať lekár alebo psychológ, ktorý je v tejto oblasti erudovaný.

V psychoterapii je potreba sústrediť sa na uvoľnenie pacienta, potlačenie kontroly erekcie a zameranie sa na výkon či na sex ako úlohu. Psychoterapeut by mal pacienta viesť ku vnímaniu vzrušivých podnetov, dotykom partnerkinho tela bez kontroly erekcie. Spolupráca partnerky je preto dôležitá.

 

Fyzické príčiny porúch erekcie

Nie nadarmo sa hovorí, že erekcia je barometrom mužského zdravia. Ak máte nad 50 rokov a začínate trpieť erektílnou dysfunkciou, mali by ste vyhľadať lekára. Porucha býva v tomto veku ukazovateľom inej závažnejšej choroby, hlavne cievnej, hormonálnej či diabetickej.

K rizikovým faktorom patrí kôrnatenie ciev, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, obezita, fajčenie či nadmerná konzumácia alkoholu.

V týchto prípadoch môžu problémy s erekciou pretrvávať aj po začatí liečby kvôli psychickej fixácii.

Inou príčinou poruchy erekcie môže byť priamo porucha, abnormalita či choroba genitálu. Zatiaľ, čo abnormalita je vrodená a vy o nej pravdepodobne viete, poruchu si môžete privodiť v podstate nevedomky napríklad dlhým nosením erekčného krúžku.

Pokiaľ dôjde k porušeniu toporivých teliesok, je možné, že už nikdy erekciu nedosiahnete. Podobne aj úraz penisu či jeho operácia môže viesť k rovnakému výsledku, rovnako ako dlho ignorovaná choroba. V týchto prípadoch je strata spravidla trvalá. K ovplyvneniu erekcie môže dôjsť aj vplyvom ochorenia nervovej sústavy či vplyvom poranenia mozgu a miechy.

Kvalitu erekcie rovnako ovplyvňujú hormóny. Hlavne testosterón, mužský pohlavný hormón, ďalej prolaktín či hormóny štítnej žľazy. Kolísaním ich hladiny sa môže erektílna dysfunkcia objaviť, ale dodaním potrebných látok sa opäť bez problémov obnoví. Účinok testosterónu na erekciu možno pozorovať každú jar, kedy sa vplyvom predĺženia slnečného svitu zvyšuje v mužoch po zime jeho hladina, takže sme viac v nálade.

 

Vyšetrenie pevnosti erekcie, ktoré zvládnete aj doma

Pásková skúška, anglicky snap-gauge skúma prítomnosť nočnej erekcie. Pred spaním si okolo penisu pripevníte papierové prúžky. Pokiaľ sa cez noc niektoré pretrhnú vďaka erekcii, ide o príčiny problémov psychického pôvodu, ktoré vás behom noci neťažia.

 

Musím ísť s problematickou erekciou k lekárovi?

Odpoveď na túto otázku je veľmi individuálna a závisí na tom, ako sa celkovo cítite.

Ojedinelý problém

Vyznačuje sa tým, že dokážete pomerne presne povedať, kedy k poruche erekcie dochádza. Napríklad keď prídete domov unavení z práce, keď chcete mať s novou priateľkou prvý krát styk a pod. Pokiaľ máte problém iba v jednej konkrétnej situácii a v ostatných nie, jedná sa o psychickú či emocionálnu príčinu.

Príležitostný problém

Čas od času pocítite erektílnu dysfunkciu, hlavne ak ste v strese, pod vplyvom alkoholu či bezprostredne po bujarom večierku, prípadne sa chystáte skúšať styk na nezvyklom mieste či objavovať novú praktiku. Tu možno opäť vysledovať príčinu vo forme konkrétneho spúšťača. Hlavne muži, ktorí sa potýkajú s nadmernou konzumáciou alkoholu, majú s erekciou problémy.

Stupňujúci sa problém

Cítite, že sa vaša erekcia stáva pozvoľne stále menej kvalitná. Váš penis už prestáva byť úplne tvrdý, prípadne pomaly prechádzate do ďalších štádií. V takom prípade s návštevou lekára neotáľajte, pravdepodobne sa jedná o priamy dôsledok niektorého zo závažných ochorení, ktoré je potreba liečiť. Hneď ako budete mať ochorenie pod kontrolou, sami sa znovu vrátite k plnohodnotnému sexuálnemu životu.

PAMÄTAJTE: Lekára by mal vyhľadať každý muž, ktorý zlyháva vo viac ako 25 % pokusov o sexuálny styk.

 

Rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D. o častých poruchách erekcie a metódach liečby

MUDr. Taťána Šrámková, Ph.D.

MUDr. Taťána Šrámková, Ph.D., sexuologička a odborný garant článku

 

Pani doktorka, ktoré poruchy erekcie trápia mladých mužov do 30 rokov?

Mladé muže do 30 let trápí psychogenní i organická porucha erekce. Laici i odbornící podléhají mýtu, že porucha erekce mladých mužů je výhradně psychogenní. Není tomu tak. U řady mladých mužů odeslaných k vyšetření pro psychogenní ED byl potvrzen cévní problém.

Může se jednat o vrozenou vývojovou vadu tepen nebo zvýšení žilního odtoku krve z topořivých těles pohlavního údu. Je proto nezbytně nutné u mladých mužů přicházejících pro poruchu erekce nejprve vyloučit tělesnou příčinu potíží.

Pokud pacient není vyšetřen, příčina poruchy není zjištěna, tudíž mladý muž není a nemůže být správně léčen. Běžně užívané léky nefungují, lékaři si pacienta předávají jako horký brambor. Mladý muž je stresován neúspěšnou léčbou a často i rozpadajícím se vztahem nebo trpí strachem partnerku si hledat.

 

Títo mladí muži často mávnu rukou nad odborným vyšetrením a ignorujú ho dlhodobo. Máte nejaký odstrašujúci príklad z praxe, ktorý mládencov donúti zájsť na preventívne vyšetrenie?

Lékaře by měl vyhledat mladý muž, který nikdy, za žádné situace neměl pevnou erekci. To znamená nejen při pokusu o sexuální styk, ale i ranní, noční, při masturbaci atd. V tomto případě se může jednat o cévní problém, ať již v tepenném zásobení, tak i ve zvýšeném odtoku krve z pohlavního údu.

Nedá se hovořit o odstrašujícím případu, ale mám několik mladých mužů, kteří byli dlouhodobě „neúspěšně léčeni“ pro domněle psychogenní poruchu erekce, přitom příčina byla cévní.

 

Ako často odporúčate preventívne navštíviť urológa či sexuológa?

Urologa by měl navštívit každý muž starší 50 let jednou ročně. V tomto věku se mohou objevovat problémy související se zvětšenou prostatou, ale také zhoubný nádor prostaty, který se ve věku nad 50 let vyskytuje častěji než v nižších věkových kategoriích.

Pokud se zhoubný nádor prostaty vyskytl u příbuzných v přímé linii, měl by muž vyhledat urologa již ve věku 40 let. Urologa by měl vyhledat muž s jakýmkoli problémem v oblasti močově-pohlavní soustavy.

Např. pokud se objeví potíže s močením – časté, bolestivé, krev v moči, výtok z močové trubice, vždy, a to co nejdříve, pokud se objeví zduření, bolest, zvětšení či jiná změna varlat. Stejně jako u žen je důležité samovyšetřování prsů v rámci prevence nádoru prsu, to stejné platí u mužů ve vztahu k varlatům.

Preventivní vyšetření u sexuologa nejsou standardem. Muž by měl vyhledat sexuologa při poruchách sexuálních funkcí – erekce, ejakulace (předčasná, opožděná, chybějící), pokud má sníženou chuť k sexu, či pokud má partnerský sexuální problém.

Sexuologická pracoviště se zabývají rovněž řešením problematiky neplodnosti. Pár, kterému se nedaří otěhotnět do 1 – 1,5 roku při pravidelných sexuálních stycích 3x týdně by měl navštívit lékaře. Sexuologa by měl vyhledat muž vždy, pokud má pochybnost o svojí sexuální orientaci.

 

Prepláca tieto vyšetrenia poisťovňa?

Sexuologické i urologické vyšetření (komplexní, cílené, kontrolní) je hrazeno ze zdravotního pojištění ve státních zdravotnických zařízeních vždy, u soukromých center se musí pacient předem informovat. Pokud se týká odborných výkonů, lékař by měl nemocného vždy informovat, zda navrhovaný výkon je nebo není hrazen ze zdravotního pojištění.

 

Ktoré poruchy se naopak objavují vekom, najčastejšie po 50. roku života?

Ze sexuologických poruch je to jednoznačně erektilní dysfunkce a problémy spojené se sníženou hladinou mužského pohlavního hormonu testosteronu.

Zvyšující se výskyt erektilní dysfunkce souvisí s nárůstem srdečně-cévních a onkologických onemocnění, se zvýšeným výskytem cukrovky 2. typu, ale i nezdravým životním stylem, který zahrnuje kouření, absenci fyzické aktivity a obezitu.

Čtvrtina mužů nad 40 let věku a 30 % diabetiků má sníženou hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu se všemi důsledky na tělesné i duševní zdraví.

 

Dosť sa odporúča rapídna zmena životosprávy – každodenný pohyb, zdravá strava, odstránenie zlozvykov. Pokiaľ sa toto všetko mužovi podarí, môže čakať erekciu silnú ako vo 20. roku?

Se stárnutím muže klesá kvalita erekce, může být pomalejší nástup a menší tuhost. Erekce je nervově-cévní děj. Tepénky topořivých těles penisu mají velmi malý průměr, 1 – 2 mm, a v těchto drobných tepénkách se důsledky např. aterosklerózy projeví dříve.

Zdravý životní styl, pohyb, optimální váha, ale i absence vysokého krevního tlaku, cukrovky, zvýšené hladiny cholesterolu a tuků a dalších rizikových faktorů vede k udržení dobré kvality erekce, i když ne jako ve 20 letech.

 

Je možná prevencia vzniku erektílnej dysfunkcie?

Primární prevence vzniku ED zahrnuje udržení zdravého srdečně-cévního systému a prevenci vzniku aterosklerózy. Přiměřená výživa s udržením tělesné váhy, nekouření, strava obsahující nenasycené mastné kyseliny, střídmé pití alkoholu (nejvíce 3 dcl vína denně) a pohyb. Prevenci představuje pravidelná sexuální aktivita.

Sekundární prevence spočívá v léčbě přidružených onemocnění-cukrovky, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cholesterolu i obezity.

Cílem je normalizace krevního tlaku, normalizace hladiny cukru u diabetiků, hladiny cholesterolu a tuků. S kvalitou erekce úzce souvisí i sexuální touha: Mít vyšší plat, práci, nižší věk, být ženatý, mít vyšší hladinu testosteronu a méně abdominálního tuku (=tuk v oblasti břicha, ukládá se okolo pasu) jsou faktory, které zlepšují sexuální touhu.

 

Poznáte nejaké “mýty alebo babské rady”, pomocou ktorých sa muži snažia vylepšiť stav svojej erekcie bez toho, aby zašli za lekárom? V čom môžu byť tieto metódy nebezpečné?

Řada nemocných ze studu či z obavy navštívit lékaře s intimním problémem sáhne po doplňcích stravy či padělcích účinných léků, protože se stydí se za svoje sexuální selhání, snaží se o autoterapii („samoléčba“).

Muži trpící ED jsou sugestibilní, tzn. snadno podléhají reklamě na doplňky stravy (placebo efekt). Láká je anonymní léčba bez nutnosti navštívit lékaře. Padělky léků představují nebezpečný a rostoucí problém.

Padělky mají neznámý původ, neznámé složení, ilegální zdroj. Prodávají se v sex-shopech, pod širým nebem, ve fitness centrech, nemocný je může objednat na internetu. Od nemocného není požadovaný předpis léku, nejsou podány informace o nežádoucích účincích léku.

V zemích EU jsou nejčastěji padělky léků na ED, zeštíhlující produkty a hormony. Mýtem je opředeno užití tzv. španělských mušek. Španělská muška, puchýřník lékařský, je brouk z čeledi majkovitých. Při vzrušení vylučuje páchnoucí tekutinu.

Výtažky z puchýřníku lékařského se používaly pro výrobu tzv. „nápoje lásky“, zejména v nich obsažený kantharidin vyvolával sexuální vzrušení a erekci. Kantharidin je prudký jed, není těžké překročit „bezpečnou“ dávku, proto se užití španělských mušek nedoporučuje. Španělské mušky byly proto oblíbeny i mezi traviči.

 

Vymenujte prosím najčastejšie choroby alebo zdravotné komplikácie, ktoré mužov oberajú o erekciu a majú na ňu oslabujúci vplyv.

Rizikové faktory ED představují hypertenze (vysoký krevní tlak), hypercholesterolemie (zvýšená hladina cholesterolu), ateroskleróza, ale už i její první stupeň, kterým je tzv. endoteliální dysfunkce (porucha funkce cévní výstelky) s aterosklerózou souvisí ischemická choroba srdeční. Poruchou erekce trpí nejen muži po infarktu, potíže však přiznávají již několik let před objevením se ischemické choroby srdeční.

Proč porucha erekce předchází srdeční infarkt? Tepny zásobující  topořivá tělesa penisu mají menší průměr, než tepny zásobující srdeční sval. Proto se důsledky poškození tepen aterosklerózou dříve projeví v menších tepnách penisu, a to výpadkem funkce erekce. Erektilní dysfunkce o 2-5 let předchází projevy poškození srdečních tepen, které se projeví buď jako srdeční infarkt, nebo angína pectoris.

Významným rizikovým faktorem poruchy erekce je cukrovka, zejména diabetes mellitus 2. typu vznikající u čtyřicátníků a starších mužů. Až 90% mužů s cukrovkou má potíže s erekcí. Varující je, že až u 12-30% mužů může být porucha erekce prvním projevem cukrovky! Proto je důležité muže přicházející pro poruchu erekce vyšetřit zejména s cílem vyloučit onemocnění srdce a diabetes, což jsou onemocnění, která prokazatelně zkracují délku života.

Rizikový faktor vzniku poruchy erekce je i obezita, kouření a fyzická inaktivita. Další závažnou příčinou selhávající erekce je poškození nervů při pánevních operacích u pacientů se zhoubným nádorem prostaty či střev a konečníku. Z úrazů jsou riziková poranění míchy a  pánve.

Z hormonálních příčin způsobují poruchu erekce snížená funkce štítné žlázy a zvýšená hladina hormonu prolaktinu. Pokud má muž sníženou hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, je doporučeno testosteron podávat. Zejména u diabetiků v kombinaci s léky zlepšující erekci dosahujeme lepších výsledků v léčbě.

 

Ktoré lieky a liečebné metody majú ako vedľajší účinok oslabujúci vplyv na erekciu?

Léky předepisované na snížení krevního tlaku (tzv. antihypertenziva) jsou nejčastěji diskutovány v souvislosti s negativním působením na erektilní funkci. Nejrizikovější je skupina beta-blokátorů a diuretika.

Naopak beta-blokátor nebivolol (Nebilet) erektilní funkce zlepšuje a měl by být předepisován mladším mužům, kteří potřebují léčbu beta-blokátory. Všechny ostatní skupiny léků na snížení vysokého krevního tlaku jsou vhodnější a bezpečnější z hlediska zachování funkce erekce.

Nemocní, užívající antihypertenziva všech běžně užívaných lékových skupin, a to i v kombinaci, mohou být bezpečně léčeni inhibitory fosfodiesterázy 5 (sildenafil, tadalafil, vardenafil, avanafil). K dalším lékům spojovaným se zvýšeným výskytem ED patří léky užívané pacienty s Parkinsonovou chorobou, antidepresiva, benzodiazepiny (diazepam), či léky snižující hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu (užívané např. pacienty se zhoubným nádorem prostaty).

 

Do redakcie často dostávame otázku, že pokiaľ muž berie léky na depresiu a zmiernenie úzkosti, oslabuje se mu erekcia. Dá sa ju nejak posilniť aj cez užívanie týchto tlmivých liekov? Pokiaľ áno a mužovi sa podá liek na erektílnu dysfunkciu, nie je kombinácia “upokojovačov” mysle a stimulantov erekcie nebezpečná? Pokiaľ je táto kombinácia nevhodná, akú majú muži možnosť nápravy?

Nejčastěji předepisovaná antidepresiva (tzv. blokátory zpětného vychytávání serotoninu) skutečně zhoršují kvalitu erekce a prodlužují dobu do dosažení výronu semene. Pokud pacient tento nežádoucí účinek má, měl by mu být lék vyměněn za vhodnější stran ochrany sexuálních funkcí (trazodon, bupropion, agomelatin…).

Pokud lékař nemůže antidepresivum zaměnit, kombinace s léky zlepšující erekci (sildenafil, tadalafil, avanafil, vardenafil) je možná a je bezpečná. Anxiolytika, léky na utlumení úzkosti, by měla být užívána krátkodobě a co nejdříve vysazena. Stejně tlumivý vliv na erekci jako anxiolytika má i alkohol.

 

Čo se týka liečby ED, odborné články uvádzajú hlavne 4 látky – avanafil, sildenafil, tadalafil a vardenafil. Existujú aj ďalšie liečivé látky? Môžete zoznam doplniť?

K lékaři přichází jen 10-15% nemocných trpících erektilní dysfunkcí, a to často až po několika létech trvání potíží. Ostatním brání stud, strach či neznalost. Doufají, že se porucha „upraví sama“ nebo naopak jsou přesvědčení, že ve věku kolem šedesátky „jsou na sex staří“, či berou poruchu erekce za daň nemoci či úrazu (cukrovka, po prodělání srdečního infarktu či onkologického onemocnění, ochrnutí po úraze).

Situaci podporuje problém komunikace na téma ED v ordinacích lékařů. Proto někteří nemoci v představě anonymní „léčby“ sáhnou po doplňcích stravy nebo padělcích účinných léků. A to i přesto, že v dnešní době máme k dispozici škálu léčebných metod od konzervativních po operační, díky kterým jsme schopni erekci obnovit u téměř 100% postižených mužů.

Léčba poruch erekce:

Doporučení změnit životní styl a eliminovat rizikové faktory (obezita, kouření) by mělo předcházet léčbě ED.

Pokud je nalezená příčina, která vedla k ED (cukrovka, vysoký krevní tlak), měla by být léčena jako první. Je doporučeno pacientovi, případně jeho partnerce, vysvětlit, co vedlo k poruše erekce a jako jsou možnosti léčby. V tomto kontextu je třeba zjistit přání a očekávání nemocného i jeho partnerky.

První linii léčby ED představuje tabletová léčba pomocí tzv. inhibitorů fosfodiesterázy 5. Patří do této skupiny sildenafil, tadalafil, vardenafil nebo avanafil. Podávají se jednorázově asi hodinu před sexuálním stykem u mužů s alespoň částečně zachovanou schopností erekce. Tyto léky jsou doporučeny mužům nad 18 let a lékař je musí předepsat na recept.

Nemocným, u kterých nebyla léčba vedena podle pravidel, tzn. zdá se, že pacienti na lék nereagují, může být léčba zbytečně předčasně ukončena. Jsou to ti, kterým nebyla zvýšena dávka do maximální nebyl doporučený a realizovaný dostatečný počet podání 6 – 8 krát, nebyla provedena sexuální stimulace po podání léku nebo bylo špatné načasování podání léku.

První linii léčby doplňuje prostaglandin krém, který se aplikuje cca 20 minut před sexuálním stykem do oblasti ústí močové trubice na žaludu penisu, tzv. lokální léčba. Další možností je používání podtlakových přístrojů a/nebo  aplikace rázové vlny nízké intenzity.

Druhou linii léčby ED představuje injekční aplikace prostaglandinu E1 do topořivých těles. Třetí linie léčby ED je implantace penilní protézy

TIP: Nezabudnite, že kanadské tablety Vimax máte kedykoľvek k dispozícii. Do 2 dní sú u vás. Bylinné zloženie napomáha roztahovať cievy a tak lepšie prekrvuje penis.

tablety vimax na erekci

Kliknite na tlačidlo. Dostanete sa priamo k výberu balení. Balíček vám diskrétne doručíme do 48 hodín a ihneď tak môžete začať s cielenou podporou erekcie.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROBLÉMOCH S EREKCIOU A METÓDACH ZLEPŠENIA

Ako konečne vybrať účinný a bezpečný doplnok na erekciu, ktorý pomôže?
Steroidy oslabia vašu erekciu, celý organizmus aj plodnosť
Dôchodcovia a erekcia – čo všetko sa dá ešte stihnúť?
Cukrovka a erekcia – rozlúčia sa diabetici so sexom?
Lieky, generiká a doplnky na erekciu – hlavné rozdiely
Poruchy erekcie 1. časť – mierne, ale nedostatočné stoporenie penisu
Podpora erekcie, 2. časť – 25 príčin oslabenia erekcie a mäknutia penisu

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze