Zápal močového mechúra vplýva na erekciu aj výkonnosť
Zápaly močového mechúra sa veľmi často prejavujú predovšetkým v podzimných a zimných mesiacoch. Trpia ním hlavne ženy, asi 50 x častejšie ako muži a tiež deti. Ale aj mužov trápi zápal močových ciest a môžu ho na ženu preniesť bez toho, aby sami mali významné príznaky.
Cystitída močového mechúra je zápalové ochorenie obvykle spojené s tým, že sa zápal vyskytuje v samotnom močovom mechúre aj v celých močových cestách. Najčastejšou príčinou je bakteriálna infekcia, ale aj choroby, ako je cukrovka.
Môže sa objaviť aj po dlhej sexuálnej abstinencii pri prvom pohlavnom styku po dlhšej dobe. Potom to môže byť aj celkové oslabenie organizmu a oslabená imunita. Zápal močových ciest sa môže objaviť ako následok cievkovania alebo rádioterapie.
Zápaly močového mechúra a baktérie
Najčastejším pôvodcom infekcie je Escheria coli, potom baktéria Proteus, Pseudomonas aeruginosa a ďalšie. Tie v našom tráviacom trakte pôsobia ako priateľské a telu prospešné baktérie a zabraňujú premnoženiu škodlivých baktérií.
Hneď, ako sa však Escheria coli dostane do močových ciest, vyvolá infekciu a tá vstupuje do tela najčastejšie močovou trubicou. Pokiaľ už raz infekciu tohto druhu prekonáte, o to viac vám hrozí recidíva a zvyšuje sa riziko vzniku opakovaných zápalov močových ciest. Pokiaľ ste sexuálne aktívny, riziko infekcie sa zvyšuje. Chorobu zhoršujú močové kamene aj obličkové kamene, cukrovka a zväčšená prostata.
Zápal močových ciest u mužov
Zápal močových ciest u mužov a jeho vznik zvyšuje rizikové sexuálne správanie, časté striedanie partnerov aj análny sex. Muži to majú v tomto ohľade, ale oveľa jednoduchšie ako ženy. Vďaka väčšej diaľke močovej trubice, ktorá má diaľku asi 25 cm, majú tak väčšie obranné mechanizmy a ich telá tak majú aj viacej času na likvidáciu zápalnej infekcie.
V staršom veku sa nepomer medzi možnosťami ochorenia u mužov a žien však vyrovnáva. To je dané tým, že častou príčinou je neúplné vyprázdnenie močového mechúra, ťažkosti s prostatou, inkontinencia, kedy trpia obdive pohlavia.
Negatívnym faktorom je často malý príjem tekutín, kedy nie sú močové cesty dostatočne preplachované a dochádza k usadeniu a množeniu baktérií. K rizikovým faktorom patrí aj zadržovanie močenia, ďalej nedostatočná hygiena a ochabnuté svalstvo napríklad po pôrode, pri tehotenstve alebo pri menopauze.
TIP: Svalstvo panvového dna efektívne precvičíte vďaka Kegelovým cvikom.
VIDEO: Ako správne cvičiť Kegelove cviky?
Príznaky zápalov močových ciest u mužov
Typickým prejavom je veľmi časté a súčasne bolestivé močenie, kedy sa objavuje bolestivé nutkanie, pálenie a rezanie. Niekedy dochádza aj k rezavej bolesti, ktorá potom vystreľuje až na hrádzu a do podbruška. Farba moču je väčšinou dosť zakalená, kedy býva aj s prímesou krvi. Dochádza aj k bolestiam brucha.
Pokiaľ sa však objaví horúčka sprevádzaná zimnicou alebo zvrátením, je to už veľmi vážne, pretože infekcia v túto chvíľu zasiahla aj vaše obličky, a je teda potrebné nevyhnutne vyhľadať pomoc lekára.
Dostanete protiinfekčné lieky, v tomto prípade ide o nepresne označované lieky ako antibiotiká. Väčšinou sú to lieky skupiny nazývané chemoterapeutiká, ako je Biseptol, Nolicin a mnohé ďalšie.
VIDEO: Ako prebieha vyšetrenie močových ciest?
Piť či nepiť alebo zápal močového mechúra u mužov
Často sa odporúča viac piť, ale nie je to tak úplne dobre. Množstvo vody, ktoré vypijete, sa na začiatku liečby nijako nezvyšuje, až v priebehu liečby je možné zvýšiť ho. Urologický čaj si uvarte do malej šálky a nemučte sa zo začiatku bolestivým močením. Bylinky určite pomôžu, ale zatiaľ ich dajte menej vo vyššej koncentrácii a počkajte, kým lieky zaberú.
Oveľa dôležitejšie je, aby bol pacient v teple. Nahrievaciu podušku, termofor na obličky, bedrový pás, proste hocičo, čo vás udrží v teple, to použite. Pokiaľ ste na svoju erekciu pyšný, tak si ju zbytočne neohrozujte bolesťami pri zápale. Zápal močového mechúra a liečba bez antibiotík je v prvých štádiách nemožná.
Domáca liečba mužského zápalu močového mechúra
Liečbu ako takú môžete naviac úspešne doplniť podávaním potravinových doplnkov. Niektoré prírodné látky majú antibakteriálny účinok a pomáhajú ničiť baktérie, iné podporujú znižovanie bolesti alebo posilňujú imunitu. Pokiaľ budete vsádzať na brusnice, dajte si tabletu ráno a nechajte ju pôsobiť.
Ak ju podporíte ďalším prípravkom v podobe D-manóza, berte ju až večer a nikdy ju s brusnicami neberte súčasne. D-manóza znemožňuje baktériám uchytiť sa na stenu mechúra a takto znižuje rozvoj infekcie.
Pokiaľ necháte zápal rozvinúť, na erekciu zabudnite. Už v pokoji vás bude penis v močovej trubici tak bolieť, že jeho stoporenie bude to posledné, čo si budete priať. Staviť môžete aj na Rowatinex, Urinal Akut, kustovnicu čínsku a Wobenzym.
Prevencia opakovaných zápalov močových ciest
Tiež je dobré užívať takéto prírodné prípravky preventívne a vybrať si tie, ktoré majú viac zložiek. Tie potom pôsobia vo viacerých ohľadoch proti infekcii. Najčastejšou zložkou týchto prípravkov sú spomínané výťažky z brusníc, ktoré veľmi blahodárne pôsobia na obličky, močový mechúr, močovú trubicu a tiež prostatu. Váš penis dostane, čo potrebuje a neovplyvní to erekciu.
Pokiaľ sa vám zápal vracia alebo ste ho už absolvovali, naozaj zaraďte občas preventívnu kúru. Prípravky obsahujú aj kyselinu elagovú, ktorá práve obmedzuje uchytenie baktérií spôsobujúcich zápal a ich premnoženie vo vašom močovom ústrojenstve. Tieto potvorky totiž majú na bičíkoch háčiky, tými sa zaryte držia a je obtiažne dostať ich preč. Priaznivo pôsobia aj výťažky z cesnaku a petržlenu alebo brezy. Kombinujte a striedajte. Prevencia je rovnako dôležitá ako hygiena.
Chronický zápal močových ciest u mužov
Jedna veta na začiatok – nenechajte to dôjsť až sem. Akútny zápal močových ciest je proste potrebné liečiť, aby neprešiel do svojej dosť nepríjemnej chronickej fázy. Chronický zápal močového mechúra totiž vzniká väčšinou práve z laxného prístupu a z nedoliečených akútnych zápalov. Na sliznici mechúra dochádza k prekrveniu a opuchu a v moči sú neustále prítomné baktérie.
Prejavy chronického zápalu močového mechúra sú veľmi podobné ako pri akútnom zápale, sú kontinuálne a javia sa menej intenzívne. Určite ale nechcete mať tieto nepríjemné bolesti, pálenie a svrbenie nonstop.
Pri chronickom zápale totiž dochádza k častejšiemu a bolestivejšiemu močeniu, páleniu, rezaniu, výskytu kŕčov a bolesti brucha či obličiek. Rovnako pomerne často dochádza aj ku krvácaniu do moču a celkový stav sa, bohužiaľ, postupne zhoršuje.
Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách