Krv v moči (hematúria) – 8 častých príčin a metódy liečby (riešte ich okamžite!)
Keď sa v moči neočakávane objaví krv, nikdy to neveští nič dobré. V podstate to znamená jediné – niekde niečo krváca, čo samozrejme nie je dobré. Krvácanie môže byť malé, drobné, no môže byť tiež veľké a môže si vyžadovať rýchlu liečbu.
Čo spôsobuje krv v moči u mužov? Čo by ste mali robiť, keď je krv v moči? Ako spoznáte krv v moči? Na to získate odpoveď práve tu.
Čo znamená krv v moči?
Nález krvi v moči sa odborne nazýva hematúria. Rozlišujú sa dva druhy hematúrie:
Mikroskopická hematúria
Krv v moči odhalí iba laboratórne vyšetrenie. V moči je totiž veľmi malé množstvo krvi, ktoré nie je viditeľné voľným okom.
Makrohematúria
V tomto prípade je moč viditeľne sfarbený krvou, má červenú až hnedú farbu.
Ako spoznať krv v moči? Na túto otázku odpovedá nefrológ prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.:
„Krv v moči môžeme pozorovať ako väčšinou hnedý či načervenalý zákal, a to vtedy, ak je prítomný viac než jeden mililiter krvi na liter moču – teda väčšie množstvo v krvi.
Bežná, tzv. mikroskopická hematúria nie je voľným okom viditeľná. Tá je väčšinou zachytená ako náhodný nález pri chemickom vyšetrení moču a močového sedimentu.“
V každom prípade ale ide o varovné znamenie, ktoré by ste rozhodne nemali podceňovať. Ak nechcete nechať nič náhode, radšej navštívte svojho praktického lekára alebo urológa.
POUČTE SA: Čo presne lieči sexuológ, andrológ a urológ? A s čím za nimi ani nemusíte chodiť?
Príčiny krvácania do moču
Krv v moči sa môže objaviť z mnohých dôvodov. Popíšeme si teda tie najčastejšie, najbežnejšie, ktoré môžu byť aj vaším prípadom.
Infekcia močových ciest
Na prvom mieste prakticky vo všetkých odborných publikáciách vždy figuruje ako príčina krvi v moči infekcia či zápal močových ciest. Je to asi tá najbežnejšia príčina výskytu krvi v moči.
Infekcia sa prejavuje okrem toho aj pálením pri močení, problematickým močením, prípadne aj horúčkou.
Lieči sa nasadením antibiotík, dostatočným pitným režimom, pokojom na lôžku a prípravkami s extrakmi z brusníc.
Zranenia močových ciest
Druhou najčastejšou príčinou krvi v moči je poranenie močových ciest. K tomu môže dôjsť najrôznejšími spôsobmi – nešetrnými sexuálnymi praktikami, silným nárazom do oblasti brucha, lekárskym zákrokom, cyklistikou, automobilovou nehodou.
Pokiaľ ste si vedomý niečoho takéhoto vo vašej blízkej minulosti, nemusíte sa ničoho obávať. Vaše problémy zrejme za pár dní samé zmiznú. Nie je potrebné navštíviť lekára ani absolvovať špeciálnu liečbu.
Pokiaľ by sa váš stav do pár dní nezlepšoval, potom je nevyhnutné navštíviť lekára.
Močové (obličkové) kamene
Tretím dôvodom, prečo sa vám objavila krv v moči, môžu byť močové, obličkové kamene. Močové kamene sú malé kamienky, ktoré vznikajú v močových cestách. Ide o zhluk rozpustených minerálov.
Niekedy sa samy vstrebajú a zmiznú, inokedy môžu v močových cestách putovať. A práve v tú chvíľu ostrým koncom narušia stenu močových ciest, spôsobia zranenie a zapríčinia krv v moči. Prejavujú sa neskutočnou bolesťou v bedrách, trieslach a semenníku. Prvým krokom pri ich liečbe je dostatočný pitný režim.
Ak samy nezmiznú, pristupuje sa k ich chirurgickému odstráneniu.
PODROBNE SI PREČÍTAJTE: Obličkové kamene – komu hrozia, ako vznikajú a ako sa odstraňujú?
Rakovina prostaty
Ďalšou príčinou krvi v moči môže byť aj rakovina prostaty. Ide o najčastejší typ rakoviny, ktorá postihuje mužov. Bohužiaľ býva veľmi zradná. Najprv sa totiž nijako neprejavuje. Až keď je v pokročilejšom štádiu, začne mať postihnutý problémy s močením, začne pociťovať pálenie pri močení, či prítomnosť krvi v moči. Rakovina prostaty sa lieči operatívnym odstránením prostaty, chemoterapiou, rádioterapiou alebo tzv. brachyterapiou.
PODROBNE SI PREČÍTAJTE: Rakovina prostaty – príznaky a liečba a tiež aj Vyšetrenie prostaty – háklivé, ale nebolestivé ohmatanie cez konečník.
Rakovina močového mechúra
Rakovina močového mechúra nie je taký častý typ rakoviny, no môže stretnúť každého z nás.
- Výskyt rakoviny močového mechúra stúpa nad 50 rokom života.
- U ľudí medzi 70 a 85 rokmi sa objavuje pri 118 prípadov na 100 000 obyvateľov.
Nádor močového mechúra sa môže prejaviť prímesou krvi v moči, bolestivým močením alebo častým nutkaním na malú potrebu.
Lieči sa operatívnym odstránením, chemoterapiou, imunoterapiou či rádioterapiou.
Pohlavne prenosné ochorenia
Výskyt krvi v moči môžu spôsobiť aj pohlavne prenosné ochorenia. Medzi najtypickejšieho pôvodcu krvi v moči môžem zaradiť chlamýdie a kvapavku.
Obidve tieto ochorenia sa okrem výskytu krvi v moči prejavujú bolesťou a pálením pri močení, častým močením, častou únavou, bolesťami hlavy a zvýšenou teplotou.
Jedinou overenou liečbou pohlavne prenosných ochorení, ako je kvapavka či chlamýdie, je okamžité nasadenie antibiotík. Antibiotiká sa spravidla berú tri týždne.
Negatívny účinok niektorých liekov
Krv v moči môžu spôsobiť aj niektoré lieky.
„Ak ide o lieky, sfarbenie moču môžu mať na svedomí niektoré preháňadlá, či antibiotiká,“ uvádza urológ Jakub Řezáč.“
Vladimír Teplan dopĺňa tým, že „ide o lieky, ktoré obsahujú sulfonamidy či rifampicín. Vedľa toho sa môže hematúria objaviť aj pri užívaní liekov ovplyvňujúcich krvnú zrážanlivosť.“
Hemofília
Poslednou možnou príčinou výskytu krvi v moči je ochorenie zvané hemofília. Zjednodušene povedané ide o zhoršenú zrážanlivosť krvi.
S hemofíliou sa môžete narodiť, ale tiež ju časom môžete počas svojho života získať. Častejšie sa s ňou trápia muži. Horšiu zrážanlivosť krvi dokonca spôsobujú aj niektoré lieky.
Hemofília sa prejavuje častými modrinami, podliatinami, pohmoždeninami či monoklami. Liečba prebieha na základe závažnosti vášho ochorenia.
Slabšia hemofília sa iba sleduje. Pri silnejších typoch hemofílie je nutná injekčná aplikácia koncentrátu zrážacieho faktoru, ktorý v krvi osôb s hemofíliou chýba.
Urológ Jakub Řezáč dopĺňa:
„Najčastejšou príčinou hematúrie bývajú už zmienené močové infekcie, ďalšími sú traumy močových ciest a močové kamene. Najzávažnejšou diagnózou sú nádorové ochorenia – tumory močového mechúra, obličiek, močových ciest či prostaty.“
Vladimír Teplan k svojmu kolegovi pridáva:
„Prechodná mikroskopická hematúria sa môže vyskytovať aj po veľkej námahe, napr. u železných mužov, po maratónskom behu, ale aj u zdravých jedincov, v pokoji zmizne.“
Jaku Řezáč ešte dodáva:
„Aj pri jazde na bicykli môže dôjsť k traume prostaty a močovej trubice, ktorá sa prejaví hematúriou. Ochorenia, ako napríklad obličkové kamene, sa môžu prvýkrát prejaviť až po záťaži. Pri úraze potom krv v moči býva predovšetkým pri poranení bedier alebo podbruška.“
VIDEO: Výskyt krvi v moči – príbeh pacienta
Krv a bielkovina v moči, alebo, čo by ste v moči nemali nájsť?
Okrem krvi by sa vo vašom moči nemala objaviť ani bielkovina. Bielkovinu v moči odhalíte opäť veľmi jednoducho – moč je zakalený, svetlý a belavý.
Príčinou takéhoto stavu býva zápal obličiek, obličkové kamene a nádory, rozpad svaloviny alebo napríklad aj otravy organizmu.
Problém zaznamenal v posledných dňoch aj pán Jaroslav:
„Mám už cez 3 týždne problém s močením. Chodím často na toaletu a vymočím strašne málo. Pritom mám pocit, že sa pomočím. Pri močení mám strašnú bolesť až rezanie, ktorá sa stupňuje, že sa to až nedá vydržať. Párkrát som vymočil krv a raz aj zrazenú krv. Z výsledku moču mi neobjavili žiadnu baktériu ani infekciu. Čo to môže byť?“
Na otázku pána Jaroslava odpovedala MUDr. Petra Šmelcová z ordinácie praktického lekára Dymokury, Nymburk, Činěves:
„Dobrý deň pán Jaroslav. Navštívte urologickú ambulanciu, kde vás cielene vyšetria. Mohlo by ísť o zápal prostaty či močového mechúra. Urológ vykoná potrebné vyšetrenia (fyzikálne, ultrazvuk, kultivácia moču) a riadne vás prelieči. Ak máte vedomosť o rizikovom sexuálnom správaní, je potrebné vylúčiť aj pohlavne prenosné ochorenie.“
Ako sa zbaviť krvi v moči?
Ak vás krv v moči trápi po zjavnom úraze, nemusíte nič zveličovať. Stačí sa sledovať a do niekoľkých dní by mala krv z moču sama zmiznúť.
V prípade, že sa však u vás krv objaví úplne nečakane a bez zjavných príčin, potom radšej navštívte svojho praktického lekára či urológa. Lekár vás požiada o vzorku moču a podľa neho spozná, čo by mohlo stáť za vašimi problémami.
Nefrológ prof. MUDr. Vladimír Teplan DrSc. vysvetľuje:
„Praktik po zistení okolností odošle pacienta buď na urológiu (v prípade krvácania z obličiek či močových ciest väčšieho rozsahu), alebo k nefrológovi (keď situácia nie je urgentná), aby sa ďalšej zariadili podrobné vyšetrenia, akými sú napríklad sonografia obličiek, presný močový sediment na červené krvinky a podobne..“
PODOBNÝ PROBLÉM: Objavila sa u vás krv v ejakuláte? Čo teraz? Je to vážne? Je nutné okamžite navštíviť lekára? Čím to môže byť spôsobené?
Odpovede nájdete v článku Krv v sperme (ejakuláte) – 15 pravdepodobných príčin.
Vyšetrenie moču u lekára
Vyhľadať odbornú pomoc nie je žiadna slabosť. Naopak tak môžete predísť ďalším komplikáciám. Ako takéto vyšetrenie u lekára prebieha?
Urológ Jakub Řezáč popisuje vyšetrenie u lekára:
„Z rozboru moču vieme odhaliť infekciu močových ciest. Po jej vylúčení je vhodné doplniť endoskopické vyšetrenie – tzv. cystoskopoiu, pri ktorej sa prezrie močový mechúr a močová rúra.
U mužov dnes už využívame tenký ohybný nástroj, vďaka ktorému je vyšetrenie omnoho šetrnejšie. V prípade neobjasnenia zdroja krvácania pokračujeme zobrazovacím vyšetrením, napríklad počítačovou tomografiou, kde si prehľadne zobrazíme aj horné močové cesty – obličky a močovody.“
Nefrológ prof. MUDr. Vladimír Teplan DrSc. dopĺňa:
„Počet, eventuálne tvar červených krviniek musíme vyšetriť v odbere moču za presné časové obdobie (napr. za tri hodiny podľa Hamburgera či za desať hodín podľa Addisa).
Pri posudzovaní tvaru červených krviniek môžeme zistiť aj to, či pochádzajú z močových ciest, prípadne z obličiek. K diagnóze okrem močového nálezu potrebujeme sonografiu obličiek a močových ciest, prípadne ďalšie neinvazívne vyšetrenia (CT, MR či vylučovaciu urografiu s kontrastnou látkou či izotopové vyšetrenie).
Pri podozrení na ochorenie obličiek sa vykonáva aj obličková biopsia. Príčinou krvi v moči môže byť aj konkrement v obličkách či močových cestách a obličkové cysty.“
VIDEO: Rakovina močového mechúra: Keď na farbe skutočne záleží
Neliečené krvácanie do moču
Čo vtedy, ak krv v moči nebudete riešiť? Kam až môžu vaše problémy dospieť?
Ak ide o zápal močových ciest, môže baktéria postupovať hlbšie do močových ciest až k obličkám. Keď to budete aj naďalej ignorovať, môžete o obličky prísť úplne.
Baktéria môže ďalej napadnúť aj vaše rozmnožovacie ústrojenstvo a spôsobiť vám tak problémy s erekciou či dokonca neplodnosť.
V prípade pohlavne prenosných ochorení si koledujete o sepsu či rozšírenie do zvyšku tela, napríklad do kĺbov. Aj tu vám hrozí neplodnosť.
Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc. uzatvára:
„Nález krvi v moči býva nálezom závažným a nemal by sa v žiadnom prípade podceňovať. Množstvo krvi v moči môže kolísať, či sa dokonca prechodne stratiť. Bohužiaľ, nebolestivá hematúria, a to aj tá kolísavá, môže byť sprievodným javom nádoru obličiek a močových ciest.“
Preto krv v moči nepodceňujte a radšej čo najskôr vyhľadajte odbornú pomoc. Áno, môže ísť len o nejakú banalitu, no rozhodne to neskúšajte podceňovať. Tie následné problémy vám za to rozhodne nestoja.
Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách