Zápal semenníkov (orchitída) sa lieči jednoducho, je ale nutná včasná diagnóza
Semenníky sú uložené v miešku, ktorý sa nachádza mimo mužského tela kvôli zachovaniu optimálnej teploty pre správnu funkčnosť spermií. Rovnako, ako zvyšok svojho tela, by ste mali teda určitú starostlivosť venovať aj im, najmä pokiaľ chcete byť zdravý a pokiaľ v budúcnosti plánujete rodinu.
Jedna z ťažkostí, ktorá sa v prípade semenníkov môže vyskytnúť, je práve zápal semenníkov, prípadne nadsemenníkov. Zápal semenníkov je choroba podľa kliniky Urosanté pomerne vzácna. Väčšinou býva následkom zápalu nadsemenníkov, ktorý sa potom rozšíri do semenníkov.
V detskom veku sa potom so zápalom chlapci môžu stretnúť, keď majú príušnicu. Niekedy sa totiž stane, že sa k nej ešte pridá zápal semenníka ako komplikácia naviac.
Prejavy zápalu semenníkov
Zápal semenníka spoznáte ta, že sa vám jeden semenník nevysvetliteľne začne zväčšovať a stvrdne. Pokiaľ dostanete zápal semenníka, začne vás veľmi nepríjemne bolieť práve tá zasiahnutá polovica mieška, v ktorej je semenník uložený, a tiež chorý semenník bude väčší.
Koža je v tejto oblasti oveľa citlivejšia na dotyk, môže byť aj napätá so začervenaním. Niekedy vám môže bolesť od mieška vystreľovať až k trieslam alebo do spodného brucha a obyčajne je zápal sprevádzaný aj horúčkou.
V niektorých prípadoch môže byť prejavom zápalu semenníka aj bolesť pri pohlavnom styku a ejakulovaní, a krv v sperme alebo v moči. Pokiaľ je zápal vážny a komplikovaný, môže viesť k obmedzeniu plodnosti či negatívne ovplyvniť tvorbu spermií.
Pokiaľ ste vypozorovali niektorý z týchto príznakov, nebojte sa urýchlene vyhľadať pomoc lekára. Zoznam kliník nájdete nižšie.
Príčiny zápalu semenníkov a komu hrozí najčastejšie?
Ako spomína klinika Urosanté, zápal semenníka vzniká kvôli pohlavne prenosným baktériám – môže ísť aj o komplikáciu v prípade pohlavne prenosných chorôb, ako je kvapavka či chlamýdie.
- Teda najviac ohrozenou skupinou sú mladí muži medzi pätnástimi až tridsiatimi piatimi rokmi, ktorí sú jednak viac sexuálne aktívny a tiež častejšie striedajú partnerky. Pokiaľ teda často meníte partnerky na milostné chvíle, nezabudnite sa vždy chrániť kondómom.
- U starších mužov nad tridsaťpäť rokov a viac môžu zápal vyvolať baktérie v močových cestách, ktoré sa kvôli nedostatočnému vyprázdneniu močového mechúra začnú množiť v moči.
- Zápal môže rovnako zapríčiniť, pokiaľ ste trpeli zápalom močových ciest, ktorý ste neliečili alebo ste ho liečili zle. V tomto prípade sa totiž môže stať, že sa infekcia presunie pohlavnými cestami až k semenníkom.
- Určitým rizikom je však aj akýkoľvek mechanický zákrok v oblasti močových ciest, teda napríklad zavedenie cievky. Najčastejšie však spôsobujú zápal práve vírusy.
- Časté zápaly, ktoré sa potom stanú chronickými, by ste nemali brať na ľahkú váhu, keďže potom môžu zapríčiniť zvýšené riziko vzniku rakoviny semenníkov.
Liečba zápalu semenníkov
Vyšetrenie na zápal semenníkov prebieha prehmataním mieška a následným skontrolovaním prostaty cez konečník. Prípadne sa môže ešte urobiť ultrazvukové vyšetrenie mieška, aby ste mohli vylúčiť ďalšie choroby. Úplne posledným krokom je potom preskúmanie vzorky moču a krvi.
PRIPRAVTE SA: Ako presne prebieha vyšetrenie prostaty?
Bežné zápaly semenníkov a nadsemenníkov sa potom liečia antibiotikami a pokojnejším režimom. Teda snažiť sa odpočívať aj pokiaľ sa liečite iba doma. Podobne, ako v prípade infekcie močových ciest, je potrebné dôsledne dodržiavať pitný režim. Pomáha aj prikladať studený obklad na semenníky.
V prípade náročnejších prípadov zápalov semenníkov a nadsemenníkov sa podľa Urosanté môže niekedy odporučiť hospitalizácia a podávanie antibiotík vnútrožilovo.
Sexuálny život po liečbe zápalu semenníkov
Pokiaľ sa všetko vylieči tak, ako sa má, nemá zápal semenníkov a nadsemenníkov žiadny neskorší vplyv na váš život, ani na ten sexuálny. Aj v prípade odstránenia jedného semenníka to nijako zásadne neovplyvní vašu plodnosť – semenníky sú párový orgán, takže stále vám ešte jeden plodný semenník zostane.
S čím si môžete spliesť zápal semenníkov?
Vodná cysta (hydrokéla)
Takzvaná hydrokéla alebo vodná prietrž je vyvolaná nahromadením tekutiny v obaloch semenníka. Podľa Českej urologickej spoločnosti sa vodná prietrž môže objaviť ako sprievodný príznak zápalu semenníkov.
Častejšie sa s ňou stretávajú muži nad štyridsať rokov. Spoznáte ju tak, že si v miešku nahmatáte guľovitý až oválny tvar, ktorý má elastickú konzistenciu a hladký povrch. Väčšinou sa potom postupne zväčšuje.
Pokiaľ však máte iba prietrž, ktorá vás nijako nebolí a zároveň je vylúčená diagnóza zápalu semenníkov, nemusíte mať obavy. Len pokiaľ by ste mali bolesti, prietrž sa musí operačne odstrániť. V opačných prípadoch sa volá liečba pomocou nosenia suspenzora či odsatie tekutiny ihlou.
Vnútorné poranenie semenníkov následkom úrazu
Vnútorné poranenie semenníkov alebo aj trauma vonkajšieho genitálu predstavuje poranenie, ktoré môže byť dvojakého charakteru.
- Prvý typ tohto poranenia je tupé – teda pri náraze.
- Druhým typom je otvorené poranenie semenníkov spôsobené bodným zranením. K tomuto typu poranenia môže dôjsť pri veľmi vášnivom a odviazanom sexe, niekedy sa ale môže spojiť s poranením panvy – napríklad v dôsledku autonehody.
Pokiaľ vás trápi akákoľvek bolesť semenníkov alebo mieška, konečnú diagnózu vám aj tak povie až urológ, a pokiaľ vás postihne zápal semenníkov, jeho návšteve sa skrátka nevyhnete.
MAJTE PREHĽAD: S čím vám pomôže urológ, sexuológ a andrológ?
Rakovina semenníkov – ako ju spoznať?
Vaše semenníky by ste skutočne nemali podceňovať. Ideálne by ste si ich mal prehliadať pomocou samovyšetrenia každý mesiac. Pokiaľ totiž rakovinu odhalíte včas, máte šancu s ňou bojovať.
Za lepší povedomie o rakovine semenníkov a pŕs bojuje česká kampaň #prsakoule založená neziskovou organizáciou Loono. Na ich stránkach nájdete podrobný manuál, ako si semenníky vyšetriť buď sám, alebo ako vám ich môže vyšetriť partnerka či partner.
TU SA PRESNE NAUČÍTE, ako si samovyšetriť semenníky.
Najdôležitejšie je zamerať sa, či ste si na semenníkoch nenahmatali výstupky či hrudky. V tomto prípade už väčšinou ide o nádor. Nebojte sa však požiadať partnerku, či by vám samovyšetrenie urobila.
Vy jej zase na oplátku môžete prehmatať prsia a skontrolovať, či náhodou nemá nádor v prsiach. Obidvaja tak môžete spojiť príjemné s užitočným. Podľa tejto kampane až v 30 % prípadov nádor odhalí práve naša partnerka či partner.
Prevencia zápalu semenníkov
Podľa kliniky Urosanté je pravidelné chodenie na prehliadky tým najspoľahlivejším spôsobom prevencie, a to nie len zápalu semenníkov, ale všeobecne všetkých urologických problémov. Preventívnu návštevu tak odporúčam všetkým mužom starším ako tridsaťpäť rokov. Päťdesiatnici a vyššie by potom mali chodiť na prehliadku pravidelne každý rok.
Medzi prevenciu tiež určite patrí aj nestriedať tak často sexuálne partnerky, vždy používať ochranu v podobe kondómu, prípadne chodiť na pravidelné vyšetrenia na pohlavné choroby.
Pokiaľ cítite nejaký problém, nebojte sa o tom hovoriť s partnerkou. Pokiaľ je vám nepríjemná myšlienka toho, že vám niekto prehmatáva vaše prirodzenie alebo vám strká prsty do telesných otvorov, myslite na to, že pokiaľ chcete mať deti, mohli by ste v dôsledku podcenenia prevencie prísť o schopnosť splodiť dieťa.
Nespoliehajte sa teda len na navštívenie lekárne. Môžete požiadať partnerku, aby šla na vyšetrenie s vami a bola pre vás ako podpora.
Veď aj ženy musia chodiť na pravidelné vyšetrenia, aby sa uistili,, že sú v poriadku a prípadne schopné počať deti. Pri návšteve sa im gynekológ tiež rukami a kliešťami „prehrabáva“ ich pošvou, čo vôbec nie je príjemné a niekedy to býva aj bolestivé.
Ďalšie články o zdraví a chorobách semenníkov
VYŠETRENIE SEMENNÍKOV |
SAMOVYŠETRENIE SEMENNÍKOV |
ZÁPAL SEMENNÍKOV |
HYDROKÉLA (VODNÁ CYSTA) |
TORZIA SEMENNÍKOV |
BOLESŤ NADSEMENNÍKOV |
ORCHIEKTÓMIA - ODSTRÁNENIE SEMENNÍKOV |