PROSTATEKTÓMIA – kedy a ako vám odrežú časť alebo celú prostatu?
Aj prostata, žľaza, ktorá produkuje preejakulát – predejakulačnú tekutinu, môže byť zo závažných príčin odstránená. Prostata má veľkosť vlašského orecha, nachádza sa pod močovým mechúrom v prednej časti konečníka a obklopuje močovú trubicu.
Prostatektómia je úplne alebo čiastočné odstránenie prostaty. Pokiaľ aj vy máte problematickú prostatu a trápi vás časté močenie, čítajte ďalej a zistite, či budú retzať aj vás, alebo sa dá prostate pomôcť aj inak.
Prostata a jej príznaky
Problémy s prostatou začínajú potichu a pomaly. V prvom rade ide o problémy s močením. Najčastejšie ide o zhoršujúci sa prietok moču, prípadne nepríjemné pocity, ktoré sa vás zmocnia počas či hneď po vyprázdnení. Pocity môže sprevádzať aj tlak v podbrušku.
Mnohí muži, ktorí trpia problematickou prostatou, musia toaletu navštevovať každú chvíľu. Niekedy sa môže vyskytnúť aj náročné spúšťanie močenia, prerušované močenie alebo únik moči – inkontinencia.
Pri predošlých zmienených príznakoch je nutné byť obozretný a opatrný. Priebeh je totiž často veľmi pomalý a mnoho mužov ho mávnutím ruky odsunie do úzadia.
Zväčšená prostata trápi hlavne mužov po 50.-tom roku života, avšak vyskytovať sa môže aj u mužov mladších – 40-ročných.
ČÍTAJTE AJ: Aký bude sex po 50tke? Báť sa alebo tešiť?
Rakovina prostaty
Jedným z najzávažnejších ochorení, ktoré môžu prostatu postihnúť, je rakovina prostaty. Tá postihuje až 4% mužov. Riziko rakoviny stúpa s pribúdajúcim vekom.
Príznaky rakoviny prostaty vás opäť môžu zmiasť. Často sa stáva, že prvotná fáza nevykazuje žiadne známky ochorenia. Pre ďalšiu fázu je typický problém pri močení. Muži niekedy moč zadržiavajú a močenie odkladajú na neskôr, pretože je pre nich ťažké a miestami bolestivé.
V pokročilejšom štádiu sa rakovina môže metastázovať aj do okolitých kostí – bedier, končatín či chrbta. Z neriešeného lokálneho problému sa tak stáva problém celého tela.
NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?
VIDEO: Vizualizácia radikálnej prostatektómie.
Príčiny rakoviny prostaty
Neexistuje konkrétna príčina rakoviny prostaty. Avšak, problémy s prostatou ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov.
- Vek – rakovina prostaty postihuje najčastejšie starších mužov po 50tke
- Etnický pôvod – černosi sú náchylnejší ako belosi a rovnako sa zvyšuje aj pravdepodobnosť, že afroameričania na ochorenie zomrú. Najmenšiu šancu dostať rakovinu prostaty majú muži ázijského pôvodu.
- Genetika – ak ochorením trpel niekto z vašich blízkych, šance, že rakovinu dostanete aj vy sa rapídne zvyšujú.
- Sexuálne prenosné infekcie – aj prenosné choroby môžu byť jedným z dôvodov, prečo trpíte rakovinou prostaty. Ľudia, ktorí nejakou z chorôb v minulosti trpeli, majú až 1,4 – krát vyššiu pravdepodobnosť výskytu rakoviny prostaty.
- Vitamín E – aj nadmiera tohto vitamínu môže zvýšiť riziko výskytu rakoviny.
Kedy je nutné podstúpiť operáciu prostaty?
Chirurgické odstránenie celej prostaty sa prevádza v prípadoch, keď muž trpí rakovinou. Počas operácie je odstránená celá prostata, semenné vačky aj ampulky semenovodu. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, ktorá nie je natoľko riziková ako anestézia celková.
Aký ma odstránenie prostaty vplyv na život muža?
Zákrok môže mať vplyv na funkciu pohlavného systému. Avšak vo väčšine prípadov pri čiastočnom odstránení sa muž po operácii zotaví do jedného roka. Ak vám odstránili celú prostatu, zotavenie záleží od veľkosti zásahu a prevedenia zákroku.
Ak chirurg pri odstránení zachoval nervy okolo prostaty, zotavenie prebehne pomerne rýchlo. Pokiaľ však nervy nezachoval, problémy môžu byť dlhotrvajúce (svojvoľný únik moču, špliechanie pri močení či slabé libido).
Invazívne operačné metódy odstránenia prostaty
Tieto metódy odstránia poškodenú časť prostaty. V prípade rakoviny sa musí prostata vyňať celá.
Laparoskopická prostatektómia
Operácia prebieha približne rovnako ako otvorená radikálna prostatektómia. Na bruchu sú prevedené malé rezy, ktoré vytvoria priestor nástrojom.
Robotická radikálna prostatektómia
Do brucha sa urobí 5 malých rezov. Chirurg do nich vloží rúrkovité nástroje a kameru, čím si na monitore vytvorí 3D obraz. Chirurg neprevádza operáciu manuálne, ale pomocou konzoly riadi nástroje. Významnú výhodu má robotická radikálna prostatektómia – pacient sa rýchlejšie zotaví a stratí menej krvi.
Obe techniky však majú približne rovnaký výsledok, čo sa týka pravdepodobnosti prežitia, inkontinencie či impotencie.
MÝTUS? V mnohých článkoch sa ako prevencia pred rakovinou prostaty odporúča častý pohlavný styk. Avšak, pravdou je, že spojitosť medzi sexom, jeho frekventovanosťou a rizikom rakoviny sa nepreukázala. Každopádne pravidelným sexom a masturbáciou kompletne precvičíte celú intímnu oblasť, takže sa sexu istotne nevyhýbajte!
Transuetrálna prostatektómia
Alternatíva k radikálnej prostatektómii odstráni iba časť mužskej prostaty. Prevedie sa pomocou nástroja, ktorý je vložený do močovej rúry. Na konci prístroja sú upevnené malé drôtené slučky, ktoré pomocou elektrického prúdu odstránia časť prostaty.
Používa sa hlavne u mužov, ktorí sa kvôli blokovanému prietoku nemôžu vymočiť a u tých, ktorí nie sú natoľko zdraví, aby mohli podstúpiť klasický zákrok. Je však nutné podotknúť, že transuetrálna prostatektómia nerieši problém s prostatou.
VIDEO: Radikálna prostatektómia v praxi v nemocnici v českých Mostištích.
Pooperačné komplikácie
Novšie techniky obvykle nezasahujú nervy, ktoré riadia močenie a erekciu. Aj napriek tomu sa však vyskytujú komplikácie:
- Inkontinencia – únik moču – v dnešnej dobe je až 98 % mužov schopných po operácii kontrolovať svoj močový mechúr.
- Impotencia – problémy s erekciou – až 60b % mužov je po operácii schopných erekciu dosiahnuť.
Obe problémy z časti závisia na tom, aké je ochorenie rozsiahle a na skúsenostiach či odborných znalostiach chirurga. Je nutné poznamenať, že odstránenie prostaty spôsobuje sterilitu. Zákrok totiž preruší spojenie medzi semenníkmi a močovou trubicou.
Ako si udržať zdravú prostatu?
- Nezadržiavajte moč príliš dlho! Prostate vôbec neprospieva, ak odkladáte svoju potrebu.
- Ranná erekcia je dôsledkom tlaku močového mechúra na prostatu. Preto si aj pred ranným sexom radšej odskočte a až tak sa venujte príjemnejším záležitostiam.
- Vyskúšajte cviky na posilnenie panvového dna! Cviky nie sú určené len ženám, ako si mnoho mužov myslí. Majú totiž vplyv aj na mužskú prostatu a preto sa ich oplatí naučiť. Nadýchnite sa, zadržte dych na 3 sekundy a pri vydychovaní sťahujte svaly panvového dna. Stiahnite slabiny aj zvierač minimálne 5-krát po sebe.
- Vyhýbať by ste sa mali aj sedeniu na studených povrchoch, nefajčiť tabak, nepiť veľké množstvá alkoholu, dostatočne jesť a žiť zdravo.
ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE