INKONTINENCIA u mužov – prečo „kvapká“ a ako únik moču zastaviť?
Inkontinencia – samovoľný únik moču – sa nevyhýba ani mužom a jej výskyt úmerne narastá s pribúdajúcim vekom. Môže mať mnoho príčin. Medzi tie najčastejšie patria najmä problémy s prostatou, následky operácie, úrazu alebo napríklad hyperaktívny močový mechúr.
Je potrebné navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť. Odhalením príčiny však práca urológa nekončí. Na rad prichádza adekvátna liečba. Môže ísť o tabletky, miniinvazívne laserové zákroky a operatívne riešenie úniku moču.
Mužská inkontinencia
Štatistiky ukazujú, že inkontinencia moču sa vyskytuje asi pri 3 až 5 % mužov v strednom veku. Po dosiahnutí 65 rokov má s týmto problémom do činenia až 35 % mužov.
Najčastejšie sa teda vyskytuje u mužov nad 65 rokov, no môže postihnúť prakticky akúkoľvek vekovú kategóriu. Niektoré štúdie uvádzajú vyššie čísla.
Vo veku od 18 do 45 rokov sa udáva číslo do 5 %. Vo veku 45 až 64 rokov to je 12 %, vo veku 65 až 75 rokov to je 21 % a vo veku okolo 75 rokov to je 32 %.
Aj keď ide o chúlostivú tému, ide najmä o to, do akej miery sú muži ochotní v štúdii svoje problémy priznať. Prejdite si napríklad diskusie a zistíte, že inkontinencia u mužov sa proste dá riešiť a nie ste v tom sám.
VIDEO: O problematike inkontinencie hovorí MUDr. Libor Zámečník.
Príčiny inkontinencie
Najčastejšou príčinou je ochorenie prostaty či rôzne iné choroby spojené s vekom. Patrí sem ischémia, kardiovaskulárne choroby alebo neuropatia.
Častou príčinou inkontinencie je najmä už spomenutý hyperaktívny mechúr. Vždy môže ísť aj o kombináciu niekoľkých dôvodov. U mužov rozlišujeme dva typy inkontinencie – urgentná inkontinencia a stresová inkontinencia. Muži trpia omnoho menej častejšie stresovou, ktorá je charakteristická skôr pre ženy.
Urgentná inkontinencia
Urgentná inkontinencia predstavuje únik moču prejavujúci sa pri náhlom a neodolateľnom pocitu potreby močenia. Ak vás tento problém trápi, často nestihnete dobehnúť na záchod.
Urgentná inkontinencia máva hneď niekoľko príčin. Jedným z veľmi častých dôvodov vzniku ochorenia môže byť postihnutie nervovej sústavy, kde sa najčastejšie radí demencia, roztrúsená skleróza alebo objavujúci sa stav po cievnej mozgovej príhode. Môže postihnúť jedincov s cukrovkou, ochorením prostaty alebo muža, ktorý prekonal močovú infekciu.
Stresová inkontinencia
Stresová inkontinencia je únik moču u mužov pri zvýšení vnútrobrušného tlaku. Ide teda napríklad o únik moču pri kýchnutí, kašli a fyzickej námahe. Tento typ inkontinencie u mužov najčastejšie vzniká ako nežiadúci následok objavujúci sa po operačných výkonoch ochorenia prostaty.
Týka sa asi 1 % mužov, ktorí podstúpili operáciu prostaty pre nezhubné ochorenie, a prejavila sa u nich stresová inkontinencia. Bezprostredne po operácii zhubných nádorov ide o výskyt inkontinencie u 20 % mužov.
Obvykle sa ale stav postupne zlepšuje. Aj rok po operácii je však inkontinencia u 8 až 12 % mužov taká závažná, že sú nútení vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Problémy s únikom moču u mužov môžu vznikať napríklad v dôsledku operácie po radikálnej prostatektómii.
VIDEO: O laserovom ošetrení stresovej inkontinencie rozpráva MUDr. Petra Mrázková.
Únik moču u mužov a vyšetrenia
Močová inkontinencia u mužov môže mať príznaky dolných močových ciest. Ide teda o časté nútenia na močenie, nočné močenie, únik moču v spánku ale aj cez deň.
Prejavy môžu odkazovať na viaceré ochorenia, ktoré je potrebné postupne vylúčiť a potvrdiť. Lekár s pacientom spíše anamnézu, pri ktorej možno vylúčiť, že za inkontinenciu môže pooperačný stav.
Vyšetrenie močových ciest sa vykonáva röntgenom, ultrazvukom, chemickým rozborom moču alebo uroflowmetriou, čo predstavuje vyšetrenie prietoku moču za daný časový úsek.
Týmto sa zisťuje, či nejde o infekciu, neurogénny mechúr, nejaký druh nádoru, benignú hyperpláziu prostaty, karcinóm prostaty či o stresovú inkontinenciu, ktorá môže vzniknúť poškodením zvierača či nervov.
Liečba inkontinencie
Liečba inkontinencie u mužov je možná od tabletiek až po laser. Veľmi záleží na príčinách. Na hyperaktívny mechúr možno predpísať lieky v tabletovej forme, ktoré úspešne dokážu potlačiť neustále sťahovanie svalov močového mechúra, čo práve vedie k zvýšení jeho funkčnej kapacity.
Po operáciách prostaty a úrazoch prichádza na rad najprv rehabilitácia zahŕňajúca tréning močového mechúra. Naučte sa správne vyprázdňovanie, udržanie moču a tiež nevyprázdňovanie.
Ľuďom s miernejšou formou úniku moču u mužov hradí poisťovňa špeciálne vložky a ďalšie pomôcky. Dôležitá je aj zmena diétnych návykov, kam patrí obmedzenie pitia kávy, sýtených nápojov a korenenej stravy.
Únik moču nesmie byť tabu, inak sa sav nezlepší
Zásady pri liečbe inkontinencie u mužov sú jasné. Je potrebné obmedziť sýtené nápoje. Bublinky na seba viažu tuky a priberať nechceme nikto. Čistá voda bez bublín je základom zdravého pitného režimu. Je teda potrebné celkovo upraviť svoj pitný režim.
Ďalej musíte obmedziť nápoje s kofeínom, a to nie len kávy, ale aj kokakolu a podobné kalorické bomby. Pozor si dajte na energetické drinky a športové nápoje. S tým ide ruka v ruke aj prehnané solenie zadržujúce v organizme vody a korenené jedlá, ktoré dráždia.
Je potrebné sa tiež zbaviť nadváhy, a preto odporúčame redukciu hmotnosti. Bublinky, káva a obezita sú najčastejšie príčiny.
Únik moču a operácia
Ak sa objaví inkontinencia po operácii prostaty, a to najmä po odstránení nádoru a pretrvávajú závažné úniky moču, po dôkladnom vyšetrení sa zváži aj ich operačné riešenie. I
de o rôzne modifikácie pások, ktoré majú za úlohy stlačiť na vhodnom mieste vašu močovú trubicu. Ďalšou možnosťou je nanesenie gélovej substancie priamo do oblasti zvierača močovej rúry, ktorá vďaka svojim vlastnostiam aspoň sčasti pomôže kompenzovať jeho momentálne zhoršenú funkciu.
Pokiaľ je príčinou inkontinencie benígna hyperplázia, teda zväčšenie prostaty, je na rade miniinvazívna liečba laserom. Pre ekonomickú náročnosť u nás nepríliš využívanou metódou je implantácia umelého zvierača.
Pacientom lekári zavádzajú 3 rôzne druhy implantátov, ktoré bránia úniku moču, rôzne pumpičky a nádržky. Nie je to lacná záležitosť – stoja asi 8 000 € a operácie sa vykonávajú len na 2 miestach v republike.
Lekári ročne kvôli inkontinencii operujú len niekoľko desiatok mužských pacientov. Drahú a zložitú operáciu ale potrebujú len tí, čo moč už prakticky nedokážu udržať.
Inkontinenčné pomôcky pre mužov
Pomôžu vám preklenúť obdobie do vyliečenia inkontinencie. Bohužiaľ iba tretina mužov siahne pri týchto problémoch po inkontinenčných pomôckach, ktoré sú za týmto účelom pre nich špeciálne vytvorené.
Ide o inkontinenčné vložky a nohavičky tvarovo prispôsobené mužskému pohlaviu. Rezervoáre na moč svojim tvarom pripomínajú prezervatív a podobne sa nasádzajú na penis.
Nejde o dlhodobé riešenie problémov ale o spôsob, ako zvládnuť prekonať dobu, kým sa nájde na príčinu vašej inkontinencie tá najvhodnejšia liečebná metóda.
Muži používajú inkontinenčné pomôcky s omnoho väčšími problémami než ženy. Vnímajú ich ako rušivý prvok, ale pomôžu im prekonať traumu z toho, že proste nestihnú dobehnúť. Inkontinenčné vložky pre mužov sú diskrétne, anatomicky tvarované a prispôsobia sa mužskému telu.
Inkontinencia v mladom veku ale aj u starších osôb
Únik moču u mladých ľudí síce nie je taký bežný, napriek tomu sa objavuje. Často sa objavuje únik moču po vycikaní. Čo najskôr je potrebné nechať sa vyšetriť. Môžete sa vyhnúť problémom a utnúť riešenie ešte v začiatku – pokojne a pomocou liekov.
Za tento nepríjemný problém sa hanbia najmä muži, ktorí sa nezveria ani blízkym priateľom. Mužská inkontinencia je v spoločnosti stále tabu. Aj keď tento problém trápi každého piateho seniora. Keď u starších zvieračov močovej rúry proste prestane fungovať, lekári berú do rúk skalpely.
VIDEO: Lieky a pomôcky pre riešenie úniku moču.
Cviky pri úniku moču
Kegelove cviky slúžia na zlepšenie erekcie a oddialenie ejakulácie. Cvičenie sa využíva najmä pri problémoch s dlhotrvajúcou oslabenou erekciou a v prípadoch, keď trpíte predčasnou ejakuláciou.
Kegelove cviky by mal cvičiť každý, čo má sedavé zamestnanie, trpí inkontinenciou, má problémy s chrbticou, jedinci s nevysvetliteľnou neplodnosťou, všetci, čo chcú mať intenzívnejší a lepší orgazmus a muži, ktorí majú príliš rýchlu ejakuláciu a slabú erekciu.
Kegelove cviky sú zamerané na spevnenie svalov panvového dna, oblasti penisu, močovej trubice a konečníku. Cvičenie spočíva v striedaní sťahovania svalov a ich uvoľňovaní v krátkom časovom rozmedzí nanajvýš 10 sekúnd.
Základom cvičenia je vedomé ovládanie panvového svalstva, a to konkrétne PC svalu – pubococygeálny sval. Svalstvo na konci kostrče lokalizujete, keď počas erekcie pohnete penisom alebo počas močenia zadržíte moč. PC sval je práve ten, ktorý pri tom použijete.
Ako kegelove cviky pomáhajú proti inkontinencii?
Kegelové cviky pre mužov zlepšujú prietok krvi v penise, jeho fungovanie aj zdravotný stav prostaty. Podporujú produkciu spermií a vďaka lepšiemu prekrveniu pomáhajú k pevnejšej a dlhšie trvajúcej erekcii.
Môžu pomôcť pri zlepšení erektívneho uhlu, silnejšej ejakulácii a intenzívneho orgazmu. Pomáhajú predĺžiť čas ejakulácie. Dokážu posilniť zvierače močového mechúra, predchádzajú problému vyklenutia močového mechúra, zlepšujú problémy so samovoľným únikom moču.
Cvičiť je potrebné trikrát denne po 10 minútach. Pri cvičení je potrebné mať prázdny močový mechúr a brucho a boky ponechať bez napätia uvoľnené. Svaly nesťahujte a nezadržiavajte dych. Dýchajte nosom až do brucha, aj keď je prirodzeným reflexom nedýchať vôbec.
Posaďte sa alebo zostaňte pokojne stáť. Pokúste sa stiahnuť sval, ktorý používate na zadržanie močenia a v okolí močovej rúry ucítite mierne zovretie. Snažte sa sval stiahnutý držať 10 sekúnd.
Potom ho uvoľnite a znova na 10 sekúnd cvičenie zopakujte. Cvičenie je naozaj veľmi jednoduché. Dá sa vykonávať v rôznych polohách, a to prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.
Ďalšie články o pohlavných chorobách a intímnych komplikáciách