Uplatnite svoju, 30% Black Friday zľavu Vybrať produkt

Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Zväčšená prostata – príznaky, vyšetrenie a liečba (1. ČASŤ)

1/52/53/54/55/5 (3 hlasů, průměr: 3,67 z 5)
Loading...

Veková hranica – 35 rokov. Možno ste ju už prekročili a možno vás ešte len čaká. V každom prípade je toto číslo kľúčové nie len z hľadiska prostaty. Muž v tomto veku už väčšinou dobre vie, čo chce od života. Často je pyšným otcom a hlavou rodiny. Život si užíva naplno a realizuje svoje nápady. Pokiaľ je zdravý a je všetko v pohode.

normálna a zväčšená prostata

Zväčšená prostata je bolestivá a blokuje močové cesty

 

Prvotné príznaky zväčšenej prostaty

Faktom je, že toto obdobie prináša aj menej príjemný životný aspekt, a tým je štart pozvoľného zväčšovania prostaty. Práve v 35 rokoch štatisticky vytŕča tento neduh prvé pazúry.

Zrazu si uvedomíte, že chodíte častejšie na toaletu. V noci sa stáva záchod vašou pravidelnou zastávkou. Počas dňa často riešite ten istý problém. Nutkanie na toaletu vás vyrušuje bez ohľadu na to, či ste práve na pracovnom stretnutí, v aute alebo verejnej doprave. Telu ťažko prikázať.

„Vždy je lepšie vymočiť sa hneď ako pocítite nutkanie. Mnohí špecialisti sa zhodujú, že je to hlavne odkladanie malej potreby, čo privádza muža do urologickej ordinácie aj v mladom veku.“

Častá nutkavá potreba je prvým signálom. Ochorenie naberá obrátky a prichádza bolestivé močenie. Spočiatku je bolesť nenápadná. Väčšina mužov v tejto fáze ešte nevyhľadá doktora a skôr dúfa, že sa problém vyrieši sám. K tomu bohužiaľ väčšinou nedôjde. Problémy naopak naberú na intenzite. Možno až do takej miery, že návšteva toalety bude skôr nočnou morou.

Zväčšená prostata prináša ďalšie komplikácie. Jednou z nich je čiastočná strata kontroly nad prúdením moču. Ide o to, že prídete na toaletu. Vykonáte potrebu a pokračujete vo svojej činnosti. Po chvíli pozorujete, že máte mokré slipy. Prečo?

Jednoducho zväčšená prostata znižuje prietok močovej trubice. A nemusí dôjsť k úplnému vyprázdneniu močového mechúra. Tým pádom zvyšok moču zostáva v močom ústrojenstve. I keď máte pocit, že ste sa vymočili úplne, zvyšok vyjde von, keď sa vám to najmenej hodí.

Pokročilejšie štádium ochorenia je charakteristické bolesťou penisu a podbruška. Tieto nepríjemné sprevádza pichajúc bolesť a nutkanie močiť, hoci mechúr je prázdny.

NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?

 

Kedy mám s prostatou vyhľadať lekára?

Ak máte pochybnosti ohľadom svojho zdravotného stavu, s návštevou lekára neotáľajte. Ide o vaše zdravie, a to máte len jedno. Nikdy neviete, čo sa môže skrývať za zdanlivo nenápadnými príznakmi.

Problémom je ideálne predchádzať. Preto má zmysel aj preventívna prehliadka. Je jasné, že nikomu sa na kontrolu k urológovi dobrovoľne nechce. Svoju rolu hrá hanblivosť a obavy. 

Toto správanie je zbytočné. Prevencia má obzvlášť v zrelšom veku obrovský význam. Ochorenie prostaty má pomalý nástup a prejavy sú minimálne. Čím skôr lekár o chorobe vie, tým sú šance na uzdravenie lepšie.

ČÍTAJTE, ako prebieha vyšetrenie u urológa a čo všetko vám bude robiť? 

Preventívne je možné navštíviť lekára hocikedy a v rámci prevencie odporúčame aspoň 1 x ročne. V každom prípade neváhajte s návštevou pri týchto príznakoch:

Okrem zväčšenej prostaty je návšteva špecialistu namieste aj pri podozrení na pohlavnú chorobu. Príznaky sa líšia v závislosti od typu.

Pátrali sme na odborných stránkach venerologie.cz a zistili sme informácie o najčastejších pohlavných chorobách v ČR.

 

Kvapavka

Kvapavka je štvrtou najrozšírenejšou pohlavne prenosnou chorobou. Prenos je možný nie len pohlavným stykom, ale aj dotykom s vecami postihnutého (uterák, oblečenie). V niektorých prípadoch sa môže infekcia šíriť do celého organizmu a spôsobiť ďalšie škody. Postihuje mužov aj ženy, predovšetkým v rozmedzí 15 až 34 rokov.

VIETE, ŽE pri nakazení pohlavne prenosnou chorobou je povinnosť lekára hlásiť váš prípad na krajskú hygienickú stanicu?

 

Syfilis

Celosvetovo rozšírené infekčné ochorenie postihujúce kožu, obehový systém, svalový a kostrový aparát a centrálny nervový systém. Baktéria sa prenáša pohlavným stykom. Najviac ohrození sú promiskuitní ľudia, drogovo závislí, homosexuáli, ľudia súložiaci bez ochrany a ľudia spájaní s prostitúciou. Bez včasnej diagnózy môže syfilis končiť smrťou.

 

Chlamýdie

Táto infekcia je v súčasnosti jednou z najviac rozšírených sexuálne prenosných chorôb. Prenáša sa pohlavným, análnym aj orálnym stykom.

Asi u 50 % nakazených mužov sa choroba neprejavuje. U ostatných zhruba po 3 týždňoch od rizikového styku dôjde k zápalu močovej trubice. Sprevádza ho typické pálenie a rezanie pri močení. Niekedy aj výtok.

Diagnostikovať túto baktériu je možné zo vzorky moču. Lieči sa antibiotikami najčastejšie po dobu 7 dní.

POZOR: Pacienti s jednou chorobou sú náchylní k ďalším. Typicky sprevádza chlamýdie aj kvapavka.

Ďalšie pohlavné choroby rozoberá podrobnejšie tento článok. Obrázky vás prinútia vziať si najbližšie kondóm.

 

Najčastejšie ochorenia prostaty

Benígna hyperplázia prostaty – zväčšená prostata

Tento termín označuje nezhubné zväčšenie prostaty (pri zhubnom zväčšení ide o rakovinu). Zväčšenie vzniká, keď sa bunky prostaty začnú množiť. Zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu a mechúr. Tým pádom vznikajú ťažkosti pri močení.

Príčina je v mužskom pohlavnom hormóne. Testosterón má pre muža veľa prínosov. Jeho derivát dihydrotestosterón môže naopak škodiť. Jeho vplyvom prostata rastie do neprirodzených rozmerov.

VIETE, ŽE zväčšená prostata je jedným z najčastejších problémov na urologických oddeleniach?

 

Zväčšená prostata a jej príznaky

Zväčšenú prostatu sprevádzajú typické príznaky. Niektoré sú veľmi podobné zápalu močových ciest a môžu byť zmenené:

  • Bolesť a pálenie pri močení
  • Bolesti v bruchu, podbrušku a krížovej oblasti
  • Problémové močenie
  • Bolestivá ejakulácia
  • Nočná návšteva toalety viac ako 2-krát
  • Nepohodlie medzi mieškom a konečníkom – oblasť hrádze
  • Nepohodlná alebo bolestivá ejakulácia

 

Zápal prostaty

Zápal predstojnej žľazy (prostatitída) nastane, keď sa do nej dostane vírus alebo baktéria. Môže sem prejsť cez močovú trubicu, krvné riečisko alebo lymfatický systém.

Prirodzená reakcia tela na infekciu je zápal. Ten ale nemusí byť viditeľný na prvý pohľad. Žiadna bolesť ani rezanie.

Odhalí ho napríklad prítomnosť stopového množstva krvi v moči alebo skúsené oko špecialistu. Ten rozozná zápal podľa výsledkov z laboratória alebo pri rektálnom vyšetrení (sklenená skúmavka zavedená do konečníka).

 

Prostatitída – akútna a chronická

Zápal môže mať podobu akútnu (prudký nástup) alebo chronickú (zdĺhavú).

Akútny zápal nastupuje rýchlo a priebeh je dramatický. Pri prudkých prejavoch je na mieste rýchla cesta na urologickú ambulanciu.

Chronický zápal nemá taký rýchly nástup. Pôsobí dlhodobo. Príznaky pomaly prichádzajú a opäť odznievajú.

 

Vyšetrenie prostaty

K jednoznačnému záveru o stave a kondícii dôjde urológ po dôkladnom vyšetrení. Veľa mužov má z vyšetrenia urológom panický strach. Zbytočne. Ide predovšetkým o ich zdravie.

 

Hmatové vyšetrenie

Toto je najmenej populárna časť celého vyšetrenia. Žiadny chlap nemá dobrý pocit, keď ho má obchytkávať iný chlap. Ale urológ je špecialista, ktorý sa vám snaží pomôcť. Vyšetrenie nie je bolestivé. Navyše vaša istota za tú chvíľu nepohodlia rozhodne stojí.

Lekár začína prehliadku pohmataním brucha. Zistí tak stav orgánov močového ústrojenstva. Rovnakým spôsobom preverí aj penis a semenníky. Tak zistí, že na nich nie sú žiadne neprirodzené novotvary.

Vyšetrenie cez konečník je veľmi dôležitou súčasťou. I keď nie je úplne príjemné, rozhodne sa vyplatí. Pomocou špeciálneho nástroja lekár vidí priamo na prostatu a môže posúdiť jej stav.

K tomuto druhu vyšetrenia potrebuje urológ váš súhlas. Bez neho nemôže pokračovať. Je to teda na vás. Vyšetrenie v každom prípade odporúčame.

Ďalšie vyšetrenie prostaty je možné pomocou ultrazvuku alebo röntgenu. Ideálna je kombinácia niekoľkých diagnostík pre čo najpresnejší výsledok.

 

VIDEO: Hmatové vyšetrenie prostaty

 

Biopsia prostaty

K tomuto kroku urológ pristupuje, aby zistil, či je zväčšenie prostaty zhubné (rakovina) alebo nezhubné (benígna hyperplázia).

Zákrok spočíva v odbere tkaniva prostaty špeciálnou ihlou. Tá rýchlo vystrelí a vráti sa. Tým pádom je zákrok relatívne pohodlný. Komfort je možné zvýšiť anestetikami. Tie sú buď lokálne, v podobe čípkov a niektoré pracoviská zaviedli dokonca rajský plyn i celkovú anestéziu.

Odber tkaniva je vykonávaný buď cez hrádzu, alebo zavedením pištole s ultrazvukom do konečníka a následným odberom. Väčšina mužov popisuje odbery ako menšie štipnutie. Niektorí to zvládnu aj bez anestetík. Na tíšiaci prostriedok máte rozhodne nárok, pokiaľ je vám odber nepríjemný.

K urológovi sa môžete dostať cez svojho obvodného lekára alebo priamo. Hlavne nechajte hanbu doma. Uvedomte si, že urológ prezerá desiatky pacientov denne. Rozhodne nebude vaše telo nijako hodnotiť.  Je tu preto, aby vyriešil váš problém. Je to odborník a hlavne človek, ktorý rozumie vašim obavám a zbaví vás ich.

 

VIDEO: Význam biopsie prostaty – odberu vzoriek pre detailný rozbor

 

Chirurgické riešenie zväčšenej prostaty

Niekedy je potrebné pristúpiť k operačnej liečbe. Hlavne v prípade ťažkých príznakov, na ktoré sú lieky krátke. Medzi ťažké príznaky je možné zaradiť:

  • Opakované zástavy močenia
  • Opakované krvácanie do moču
  • Hromadenie moču v obličkách
  • V močovom mechúre zostáva moč

Ideálna operácia by mala zlepšiť prietok na normálne hodnoty a zmierniť príznaky. Výkon by mal byť čo najmenej intenzívny a človek by mal byť schopný skoro sa vrátiť do bežného života.

Staršie operatívne smery zahŕňajú odstránenie časti prostaty cez močovú trubicu, narezanie hrdla močového mechúra cez močovú trubicu a otvorenú operáciu prostaty.

Otvorená operácia prebieha pomocou rezu. Najčastejšie dolnej polovice brucha. Táto metóda je najstaršia a najinvazívnejšia. Preto sa nehodí pre rizikovejších pacientov. Po operácii je potrebná dlhá následná starostlivosť a sledovanie.

 

Šetrná operácia zväčšenej prostaty

V súčasnosti sú k dispozícii oveľa šetrnejšie operácie. Ich účinnosť je porovnateľná s predošlými metódami a dopad na telo je oveľa menší. Doba hospitalizácie je tiež oveľa kratšia. Medicína u nás teraz používa dva typy laserov:

  • YAG laser – vie operovať mäkké tkanivo a rozbíjať močové kamene. Dokáže odstrániť časť prostaty alebo aj celú.
  • Green Light Laser – zelený laser, vaporizácia prostaty. Doslova jej vyparenie.

 

VIDEO: Vaporizácia prostaty v priamom prenose vďaka zelenému laseru.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE

Podrobný priebeh vyšetrenia prostaty
Zoznam všetkých ochorení prostaty
Rakovina prostaty – ako sa prejavuje, ako lieči a koľko sa s ňou dožijete?
Rakovina prostaty a zväčšená (hyperplastická) prostata – takto ich rozoznáte
Vplyv zväčšenej prostaty na pevnosť erekcie
Prostatektómia - chirurgické odstránenie časti prostaty
Zväčšená prostata - príznaky a vyšetrenie
Zväčšená prostata - lieky na predpis a preventívne doplnky stravy
11 príčin nepríjemného zápalu prostaty
3 najčastejšie ochorenia prostaty

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze