Poštovné po celej SR úplne ZADARMO

Príčiny impotencie: Od chorôb cez vlastné zavinenie po liečbu a cielenú prevenciu

1/52/53/54/55/5 (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Impotencia je dlhotrvajúci stav, kedy muž nedokáže dosiahnuť alebo udržať erekciu dostatočne pevnú pre sexuálny styk. Impotencia je iný názov pre erektílnu dysfunkciu. Impotencia sa štatisticky vyskytuje najčastejšie u starších mužov, ale objaviť sa môže kedykoľvek a v akomkoľvek veku.

Wisconsinská univerzita tvrdí, že impotentných je minimálne 5% Američanov nad 40 rokov. Úplne impotentných je až 15% mužov na 70 rokov. Keďže aj zdravie a životospráva slovenských mužov je podobná tej americkej (ak nie horšia kvôli ignorovaniu problému), tuzemské čísla sú podobné.

príčiny impotencie

 

Bežné a časté príčiny impotencie

Schopnosť muža dosiahnuť a udržať erekciu závisí od rôznych faktorov a zdravotných komplikácií. Impotenciu spôsobujú alebo zhoršujú aj duševné problémy.

Fyzické príčiny impotencie:Duševné príčiny impotencie:
 • stres
 • depresie
 • úzkosť
 • abnormálne stavy duševnej kondície
 • impotencia ako dôsledok problémov vo vzťahu, rodine, práci…

Impotenciu môže spôsobovať iba jedna, ale obvykle je to viacero príčin zo zoznamu. Kombinácia fyzických a psychických príčin je tiež bežná, problémy na seba časom nadväzujú a stav komplikujú.

Napríklad poranenie penisu, ktoré erekciu oslabí, ďalej spôsobí psychické problémy ako strach zo zlyhania, kvôli čomu vzniká stres alebo úzkosť. Impotencia sa prehlbuje, erekcia rýchlo slabne a vytráca sa.

Zaujímavé je, že niektorí muži dosiahnu erekciu iba v niektorej situácii, obvykle behom masturbácie. Pri sexe s partnerkou ale erekciu nedosiahnu práve kvôli psychickým príčinám a blokom. Časté je tiež dosahovanie ranných alebo náhodných erekcií, ktoré ale rýchlo opadnú a behom sexu se nedostavia.

Z toho vyplýva, že ak muž nedosahuje erekciu s partnerkou, ale inokedy áno, príčina je takmer na 100% psychologického charakteru. Pokiaľ k erekcii nedochádza nikdy a vôbec, príčina je pravdepodobne fyzická.

 

Vyšetrenie a liečba impotencie

Keďže je impotencia obvykle dôsledkom iného zhoršeného zdravotného stavu, lekár (sexuológ, andrológ alebo urológ – podľa konkrétneho problému) se najskôr snaží zistiť a liečiť tieto príčiny. Ich vyliečením alebo aspoň zmiernením môže dôjsť k zlepšeniu, alebo aj vyliečeniu impotencie.

Keď sa liečba zameria na základnú príčinu, môže lekár pokračovať priamou liečbou impotencie.

 

Perorálne (ústami podávané) lieky na impotenciu

Na impotenciu sa najčastejšie predpisujú:Nie sú vhodné, pokiaľ postihnutý:
 • trpí chorobami srdca a ciev
 • má problémy s pečeňou
 • je po infarkte alebo mŕtvici
 • má nízky krvný tlak (hypotenzia)
 • iné vzácnejšie choroby

DÔLEŽITÉ:

Tieto liečivá a lieky nespôsobujú erekciu okamžite „len tak na povel“. Vždy je nutná erotická stimulácia a vzrušenie, inak nebudú účinkovať. Nie je teda možné liek užiť, sedieť, na nič nemyslieť a čakať na erekciu. Vždy je nutná vlastná stimulácia (masturbácia) alebo pomoc partnerky. Lieky nemajú vplyv na sexuálne vzrušenie a nemajú afrodiziakálne účinky.

Bohužiaľ lieky majú silný účinok a ten môže byť aj negatívny. Častá je bolesť hlavy a návaly tlaku, začervenanie tváre, dýchacie problémy, problémy so zrakom, upchatý nos a zahlienenie, malátnosť a tráviace ťažkosti.

 

Alprostadil na impotenciu

Syntetický hormón, ktorý podporuje prítok krvi do penisu. Podáva sa buď injekčne priamo do penisu, alebo sa do močovej trubice umiestni čípok.

Alprostadil začína účinkovať po 5 až 15 minútach a trvanie účinku záleží na veľkosti dávky. Tú vždy stanovuje predpisujúci lekár. Alprostadil by sa nemal kombinovať s inými metódami liečby impotencie.

NEGATÍVNE ÚČINKY: kolísanie krvného tlaku, bolesti a tlak v hlave, závrate a mdloby, bolesť penisu, pálenie močovej trubice, krvácanie do moču, bolesť, opuch a podráždenie v mieste vpichu alprostadilu.

 

Chirurgická liečba impotencie

Operácia se obvykle odporúča až nakoniec, keď zlyhajú všetky ostatné dostupné metódy. Do penisu sa implantujú polotuhé alebo tuhé „rukávy“. Bohužiaľ erekcia tak, ako ju muž poznal, sa nevráti. Implantáty slúžia iba ako pomôcka a akási opora penisu, vďaka ktorej je možné aj nestoporený penis dostať do pošvy.

 

Psychologická liečba

Liečba a terapia sa odporúča, pokiaľ je impotencia spôsobená depresiou, stresom, úzkosťou alebo inými duševnými dôvodmi.

Pokiaľ impotenciu spôsobuje nepriaznivá situácia vo vzťahu a v rodine, lekár môže odporúčať aj párovú terapiu, a teda sedenie, na ktoré se dostavia obaja partneri. Problémy v domácnosti je tak možné vyriešiť rýchlejšie a efektívnejšie, pokiaľ je o to obojstranný záujem.

 

Prevencia impotencie

V rámci ochrany pred impotenciou sú dôležité 2 zásady: Snažiť sa vyliečiť z chorôb, ktoré impotenciu spôsobili a odstrániť zo života všetky vplyvy, ktoré vzniku prispievajú. Sú to tie, ktoré zanášajú a zužujú cievy, a tiež oslabujú duševnú silu a schopnosti.

 • žiadne cigarety, drogy ani alkohol
 • dostatok športu
 • schudnutie, pokiaľ má muž nadváhu
 • upokojenie sa a zmiernenie stresu
 • zdravá strava
 • dostatok odpočinku

Metód liečby impotencie je dnes dostatok, vďaka čomu sú aj vyhliadky na vyliečenie dobré a väčšej časti mužov se erekciu podarí opäť získať. V prvom rade je vždy nutné nechať sa riadne vyšetriť, aby bola liečba jasne cielená a čo najúspešnejšia. /ZDROJ/

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O PROBLÉMOCH S EREKCIOU A METÓDACH ZLEPŠENIA

Ako konečne vybrať účinný a bezpečný doplnok na erekciu, ktorý pomôže?
Steroidy oslabia vašu erekciu, celý organizmus aj plodnosť
Dôchodcovia a erekcia – čo všetko sa dá ešte stihnúť?
Cukrovka a erekcia – rozlúčia sa diabetici so sexom?
Lieky, generiká a doplnky na erekciu – hlavné rozdiely
Poruchy erekcie 1. časť – mierne, ale nedostatočné stoporenie penisu
Podpora erekcie, 2. časť – 25 príčin oslabenia erekcie a mäknutia penisu

 

Už za 3 pracovné dni u vás doma
Diskrétní balení a doručení
60 denní garance na vrácení peněz
Osobní odběr v Praze