Ochorenia prostaty – zväčšenie, zápal a rakovina – príčiny, príznaky a metódy liečby
Prostata je veľmi zaujímavý orgán. Aj keď na ňu stále počúvame len samé sťažnosti, ako mužom spôsobuje početné ochorenia, je mimoriadne dôležitá.
Plní totiž jednu veľmi dôležitú funkciu, bez ktorej by sme sa ako ľudstvo nemohli vôbec rozmnožovať. V prostate sa totiž vytvára sekrét, ktorý je hlavnou zložkou semena, a je dôležitý pre životnosť a pohyblivosť spermií.
Bez tohto sekrétu by sa teda spermie nedostali k vajíčku a vôbec by ho neoplodnili.
Ani prostata sa bohužiaľ nezaobíde bez ochorení a problémov. V tomto článku si popíšeme tie najbežnejšie ochorenia prostaty, ktoré vás môžu postihnúť a s ktorými sa Slováci najčastejšie objavujú v urologických ambulanciách.
Nezhubné zväčšenia prostaty, alebo aj benígna hyperplázia prostaty (BHP)
V prvom rade tu nemôžem opomenúť klasické zväčšenie prostaty. S týmto pojmom sa stretol už každý z nás.
Nech už tomu chcete hovoriť zväčšená prostata, nezhubné zväčšenie prostaty alebo benígna hyperplázia prostaty, všetky tieto pojmy označujú rovnaký pojem.
V 50 rokoch veku má tieto problémy 50 % pacientov. V 80 % rokoch až 80 %.
Odborne nezhubné zväčšenie prostaty vysvetľuje MUDr. Jiří Stejskal z urologického oddelenia Thomayerovej nemocnice v Praze 4:
„Benígna (nezhubná) hyperplázia prostaty (BHP) znamená zväčšenie žľazovej časti prostaty, ktoré nie je spôsobené karcinómom prostaty ani inou malignitou (zhubným novotvarom).
V niektorých prípadoch k nej môže dochádzať už od 30. roku veku, obvykle býva veľmi pozvoľná, tempo je však individuálne. Mierne problémy sa spravidla vyskytujú typicky okolo 50. roku.
Aj keď je vo vyššom veku postihnutá BHP skutočne väčšina mužov, problémy s ňou spojené zažíva iba asi polovica z nich”
Na obrázku vidíte normálnu a zväčšenú prostatu, ktorá tlačí na močový mechúr a močovú trubicu.
Príčiny benígnej hyperplácie prostaty
Čím je človek starší, tým býva prostata väčšia a väčšia. Prostata totiž začína rásť už okolo 25. roku života. Nie je to síce žiadny radikálny rast niekoľkých centimetrov ročne, avšak už v päťdesiatke môže mať dvojnásobnú veľkosť.
U zdravého muža má prostata veľkosť vlašského orechu. V starobe potom môže mať aj veľkosť broskyne.
A tým, ako sa prostata zväčšuje, tlačí na okolité tkanivo a orgány. Najmä na močovú trubicu.
Vývoj a zväčšenie prostaty je závislé na premene testosterónu na dihydrotestosterón vnútri prostaty. Zväčšenie prostaty je teda inak povedané nezhubným premnožením buniek prostaty.
Príznaky benígnej hyperplázie prostaty
Zväčšená prosta, alebo inak povedaná benígna hyperplázia prostaty sa prejavuje:
- častým nutkáním na malú potrebu,
- slabým prúdom moču,
- nechceným únikom moču – inkontinenciou,
- odkvapkávaním po močení,
- neustálym nočným vstávaním kvôli potrebe močiť,
- problémami pri močení
- a nepríjemným pocitom tam dole.
Mnoho mužov kvôli tomu stratí sebavedomie, prestane sa stretávať s priateľmi, či sa dokonca uzavrú doma.
PRIPRAVTE SA: Vyšetrenie prostaty – Pre väčšinu mužov háklivé, no nebolestivé prehmatanie cez konečník.
Liečba benígnej hyperplázie prostaty
Zväčšená prostata sa lieči dvomi základnými spôsobmi – liekovou liečbou alebo operatívnou liečbou.
- Liečba liekmi, tzv. alfablokátormi sa volí v menej závažných prípadoch. Alfablokátory sa viažu na receptory buniek hladkého svalstva pri močovom mechúre a bránia tak svalu v napätí. Vďaka tomu sa môžete jednoducho povedané ľahšie vymočiť.
- Pokiaľ je zväčšenie prostaty príliš závažné, alebo pokiaľ na neho alfablokátory neúčinkujú, pristupuje sa k operatívnej liečbe. Tá stále patrí k tomu najúčinnejšiemu variantu liečby zväčšenej prostaty. Počas chirurgického zákroku sa odstraňuje nadbytočné tkanivo, ktoré spôsobuje problémy.
Jiří Ladman z Urologického oddělení, Nemocnice Písek a.s., popisuje postup odstránenia časti prostaty cez močovú trubicu:
„Pri výkone zavádzame do močovej trubice úzky trubicovitý nástroj, s pomocou ktorého elektrickou kľučkou v malých rezoch odstraňujeme zväčšené prostatické tkanivo, ktoré uzatvára močovú trubicu a bráni odtoku moču.
Tkanivo následne odosielame na histologický rozbor. Na záver zákroku zavedieme močovú cievku, ktorej nafúknutý balónik nahrádza pôvodne tkanivo a znižuje tak krvácanie po výkone.”
Bohužiaľ ani po úspešnej operácii či liečbe liekmi ešte nemáte vyhraté. Zväčšená prostata sa vám totiž môže vrátiť, a preto je vhodné zmeniť životný štýl, začať sa zdravo stravovať, dostatočne sa hýbať a dbať na zdravú životosprávu.
NAUČTE SA: Samovyšetrenie prostaty nie je presné a nepreukáže ochorenia. Ako postupovať?
Zápal prostaty
Ako druhé typické ochorenie prostaty tu mám zápal prostaty. Zápaly prostaty sa delia na akútne a chronické.
V prípade akútneho zápalu je na vine väčšinou bakteriálna infekcia. Naopak pri chronickom zápale ide najčastejšie o nedoliečený akútny zápal alebo sexuálne prenosné ochorenie.
Zápalom prostaty preto môžu byť postihnutí muži všetkých vekových kategórií.
Príčiny zápalu prostaty
Ako som už spomínala, najčastejšie je na vine bakteriálna infekcia. Môže ísť o infekciu získanú nechráneným pohlavným stykom, nedostatočnou hygienou v intímnej oblasti, alebo napríklad môže ísť o zápal ako následok prechladnutia.
Príčiny zápalu prostaty tak nie sú vždy úplne jasné. Rizikovými faktormi zápalu prostaty sú okrem prechladnutia aj prekrvenie prostaty a celkové oslabenie obranyschopnosti organizmu.
Príznaky zápalu prostaty
Ako sa prejavuje zápalové ochorenie prostaty?
- Zápal prostaty spoznáte pomerne isto:
- vysoká horúčka,
- dýchavičnosť,
- bolesti svalov a kĺbov,
- bolesť v podbrušku, slabinách a na hrádzi,
- obtiažne a bolestivé močenie,
- výtok z močovej trubice,
- sexuálne poruchy,
- objaviť sa môže aj krv v ejakuláte či krv v moči.
MAJTE PREHĽAD: Bolesť v podbrušku u mužov – 11 obvyklých príčin a metódy liečby.
Liečba zápalu prostaty
Zápal prostaty sa lieči antibiotikami. Ak vás infekcia trápi dlhodobo, inými slovami už prešla do chronického štádia, podávajú sa antibiotiká dlhodobo v malých dávkach.
Ďalej vám lekár môže odporučiť pokoj na lôžku, lieky na zlepšenie vyprázdňovania močového mechúra, lieky proti zápalom a analgetiká.
Rakovina prostaty
Okrem nezhubného zväčšenia a zápalu môžu prostatu postihnúť aj to úplne najhoršie ochorenie modernej doby – rakovina.
Rakovina prostaty postihuje mužov najmä po päťdesiatke a je dokonca najčastejším nádorovým ochorením mužov. Len tento rok si na Slovensku túto diagnózu vypočuje 4 500 mužov.
Na obrázku vidíte rastúci nádor na prostate
Príčiny rakoviny prostaty
Akú sú príčiny rakoviny prostaty? Na to zatiaľ nikto nedokáže presne odpovedať.
Odborníci uvádzajú, že príčiny zhubného bujnenia sú uložené predovšetkým v genetickej dispozícii každého jedinca, hormonálnych zmenách a životnom štýle.
Nie je to však vždy tak. Zatiaľ je pre nás záhadou, prečo niekto na rakovinu ochorie a iný nie.
NAUČTE SA ROZLIŠOVAŤ: Rakovina prostaty a zväčšená (hyperplastická) prostata – takto ich rozpoznáte.
Príznaky rakoviny prostaty
Rakovina prostaty sa prejavuje veľmi podobne ako zväčšená prostata. V skorých fázach ochorenie nebolí, nijakým spôsobom človeka nelimituje ani netrápi.
Zo začiatku je preto rakovina prostaty odhalená úplne náhodou.
Častejšie chodíte na záchod, mávate problémy s močením, môže sa objaviť krv v moči, bolesti chrbta, nechutenstvo, krv v sperme, slabosť či únava.
MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lekářské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje:
„Akonáhle sa začne rakovina prejavovať niektorým z príznakov, akými sú problémy s močením, v moči sa tiež môže objaviť krv, bolesti v kostiach, či dokonca zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyliečiteľný.
Apelujeme preto na mužov, aby vyšetrenie podstúpili ešte v dobe, kedy problémy nemajú. Ak lekár objaví ochorenie skoro, môže predísť nebezpečným komplikáciám, ako sú kostné metastázy, a pacientovi tak vo výsledku zachrániť život. Muži by sa teda vyšetrenia skutočne nemali obávať.“
Liečba rakoviny prostaty
Rakovina prostaty sa lieči rôznymi spôsobmi. Samozrejme záleží najmä na odporúčaní vášho ošetrujúceho lekára. Možnosti liečby rakoviny prostaty sú tieto:
- Liečba ožarovaním – dochádza k cielenému ožarovaniu a hubeniu rakovinových buniek.
- Konformná radiačná terapia – radiačné lúče sú smerované do zasiahnutej oblasti, kde sa prekrývajú.
- Rádioterapia – ide o pokročilú formu konformnej radiačnej terapie.
- Kryoterapia – špeciálne sondy sa vkladajú do prostaty cez stenu konečníka, kde zmrazia prostatovú žľazu a tým zabijú rakovinové bunky.
- Chemoterapia – najznámejšia forma liečby rakoviny.
Každý lekár však môže zvoliť iný variant liečby, či napríklad aj viaceré typy liečby súčasne. Vždy záleží na uvážení vášho ošetrujúceho lekára.
Našťastie je dnes už rakovina prostaty veľmi dobre liečiteľná. Potvrdzuje to aj Doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., prednosta urologické kliniky FNO:
„Rakovinu prostaty, ak sa odhalí včas, možno veľmi úspešne liečiť. Moderná diagnostika nám umožňuje vybrať pre pacienta liečbu s čo možno najmenšími nežiaducimi účinkami. Ak je ale ochorenie pokročilé, dokážeme jeho priebeh už len spomaliť a zmierniť komplikácie.“
SLOVO AUTORA:
Prostata nemusí nutne znamenať problém, ako si mnohí myslia. Môžete prežiť úplne spokojný a pokojný život, bez toho, aby ste sa niekedy s problémami s prostatou stretli. Stačí žiť zdravo, pravidelne sa hýbať a nezabúdať ani na preventívne lekárske prehliadky. Práve tie totiž môžu odhaliť doteraz skryté ochorenie včas a zachrániť vám život.
Máte podozrenie na rakovinu prostaty? Alebo len chcete mať istotu, že ste v úplnom poriadku? Potom je najjednoduchším krokom návšteva lekára.
„So svojím problémom sa nebojte obrátiť na obvodného lekára alebo urológa. V medicíne vždy platí, že je lepšie k lekárovi prísť zbytočne ako neskoro. Z vyšetrení vás čaká zrejme kultivácia moču, ultrazvuk, určite rozbor krvi. Vyšetrenia sú vo všeobecnosti nebolestivé.“
uzatvára náš článok MUDr. Zbyněk Mlčoch.
ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE