Samovyšetrenie prostaty nie je presné a nepreukáže ochorenie. Čo presne robiť?
Tento rok si na Slovensku vypočuje 3 000 mužov neradostnú diagnózu: „Máte rakovinu prostaty”. Každý deň je to celkom 8 Slovákov, ktorým sa zo dňa na deň obráti život hore nohami. A zhruba jeden muž jej každý deň podľahne. Očakáva sa, že sa počet prípadov do roku 2030 ešte zdvojnásobí.
Rakovina prostaty je veľmi zákerné ochorenie. V počiatočných štádiách sa nijako nehlási o slovo. Nebolí, neprekáža, nevadí, nebráni bežným každodenným činnostiam. Hneď, ako prerastie do niečoho väčšieho, je už prakticky nevyliečiteľná.
Preto viac ako hocikedy inokedy je dôležitá prevencia a preventívne vyšetrenie. Je možné si prostatu vyšetrovať sám doma? Existuje nejaká metóda samovyšetrenia prostaty, ako napríklad samovyšetrenie pŕs u žien? To je otázka, na ktorú nájdete odpoveď v tomto článku.
Samovyšetrenie prostaty – existuje vôbec niečo také?
MUDr. Marek Tůma z urologickej kliniky UroKlinikum Praha uvádza:
„Od vyšetrenia prostaty bežne muža odrádza predovšetkým to, že sa vykonáva cez konečník. Je pochopiteľné, že to pre neho nie je príjemné, ale práve preventívne prehliadky môžu mnohým mužom zachrániť život.”
Je logické, že muži hľadajú nejaké iné spôsoby, ako sa tradičnému vyšetreniu prostaty vyhnúť a pritom odhaliť závažné ochorenie včas. Bohužiaľ vás ale budem musieť sklamať – žiadne účinné a preukázateľné domáce vyšetrenie prostaty neexistuje.
Len môžete sledovať fyzické zmeny na svojom tele a podozrivé príznaky, ktoré však nemusia byť vždy preukázateľné. V tom je práve tá obrovská zradnosť tohto ochorenia.
Urológ MUDr. Jiří Kladenský vysvetľuje:
„Bohužiaľ v prípade rakoviny prostaty neexistuje žiadne „domáce“ vyšetrenie, ktoré by si muž vykonal sám, či jeho partnerka, preto vzhľadom na to, že rakovina prostaty u mužov patrí k jednému z najčastejších zhubných nádorov v mužskej populácii, je dôležité u mužov nad 50 rokov podstúpiť takzvanú preventívnu prehliadku zameranú na prostatu.
Dnes tieto vyšetrenia sú vykonávané neinvazívnym spôsobom, takže strach z bolesti či hanba nie sú namieste. A tu môže mužova partnerka zohrať významnú rolu v tom, že svojho partnera môže presvedčiť, aby toto vyšetrenie zbytočne neodkladal.”
Orientačné samovyšetrenie prostaty – krok za krokom
Samozrejme existujú určité postupy na samovyšetrenie prostaty a príznaky, ktoré vás na rakovinu môžu upozorniť. Bohužiaľ ale niekdy nie sú tak presné, ako práve obávané vyšetrenie u lekára.
Orientačné samovyšetrenie prostaty sa vykonáva pozorovaním ejakulácie semena. Skrátka klasicky ejakulujete a pozorujete svoj výron semena. Pokiaľ je ejakulácia nevýrazná a semeno nestrieka dosť ďaleko, zrejme nie je vaša prostata úplne zdravá.
Okrem toho zopakujem, že nejde o jednoznačne preukázateľný symptóm, ktorý by s istotou rakovinu prostaty odhalil. Niekedy aj muži s rakovinou majú kvalitnú ejakuláciu ako zdraví páni. Preto sú dôležité klasické lekárske prehliadky.
NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?
Varovné signály odhaľujúce rakovinu prostaty
Varovným signálom pre vás môže byť aj malé množstvo semena alebo neobvyklá konzistencia semena. Pokiaľ si však chcete byť na 100 % istý, navštívte vášho ošetrujúceho lekára či urológa. K lekárovi zájdite aj v prípade, že chodíte častejšie močiť alebo vás nutkanie na močenie budí zo spánku.
Venujte pozornosť aj tomu, či máte problémy s dlhým močením alebo prerušovaným prúdom moču. Podozrivá je aj dlhodobá bolesť v podbrušku. To všetko môže značiť rakovinu prostaty.
Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., prednosta Urologickej kliniky 2. LF UK a FN Motol, upozorňuje:
„Keď už je nádor značne veľký a prerastá celý orgán, potom sa v tej chvíli objavia problémy pri močení, v moči môže byť viditeľná krv. Prvými prejavmi ale môže byť až bolesť v kostiach alebo dokonca zlomenina. Práve v kostiach sa totiž najčastejšie tvorí rakovina prostaty metastázy.”
Rakovina si nevyberá. Ochorel na ňu aj známy vrcholový športovec Petr Koukal, bedmintonista a česká olympijská nádej, ktorému kvôli tejto chorobe hrozila dokonca aj neplodnosť:
„V jednej chvíli som bol, podľa seba, zdravý mladý chlapec, ktorý športuje a má pred sebou sľubnú kariéru, a potom som naraz ležal na operačnom stole a bojoval o život. Čas, ktorý strávime tým, že sa bojíme, nevieme, váhame, hanbíme sa, ten môže byť rozhodujúci v kvalite života, ktorá nám po lekárskom zákroku zostane. Pretože čím skôr prídete, tým menšia operácia vás čaká.”
Na čo je dôležité dávať pozor?
Pri orientačnom samovyšetrení prostaty sú dôležité tieto znaky:
- semeno nestrieka dosť ďaleko,
- malé množstvo semena,
- abnormálne semeno,
- kvapkajúce semeno,
- krv v ejakuláte alebo v moči.
MUDr. Jana Horáková z urologického oddelenia nemocnice v Českých Budejoviciach, uvádza:
„Prítomnosť krvi v moči nemusí byť sprevádzaná bolesťou ani ďalšími príznakmi. Krvou sfarbený moč by tak mal byť jasným signálom na návštevu urológa.”
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ako presne prebieha odber semena, ako sa pripraviť a ako nebyť nervózny?
Ako často vykonávať samovyšetrenia prostaty?
Odborníci odporúčajú samovyšetrenia penisu, semenníkov a prostaty vykonávač raz za štyri týždne, teda zhruba raz za mesiac. Urobte si z toho samovyšetrenia rutinu a vložte ju v pravidelných intervaloch do svojho každodenného života.
Zároveň nezabudnite, že po 50. roku života by ste mali dochádzať na pravidelné lekárske prehliadky prostaty raz za dva roky. Do 50 rokov je totiž výskyt rakoviny prostaty nízky, po päťdesiatke sa výskyt tohto ochorenia zvyšuje.
Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., prednosta Urologickej kliniky 2. LF UK a FN Motol, zdôrazňuje:
„Prostata je orgán, ktorý by si muži mali zhruba od päťdesiat rokov veku poriadne kontrolovať.”
Domáci test na vyšetrenie prostaty
Novinkou na trhu je tiež domáci test vyšetrenie prostaty Unionshare. Funguje rovnako, ako tehotenský test pre ženy. Muž sa naň vymočí a po 5 minútach vie,, na čom je. Teda teoreticky.
Domáci test na vyšetrenie prostaty Unionshare vyskúšal aj MUDr. Jiří Kočárek, primár urológie v Ústřední vojenskej nemocnici, u troch pacientov so zhubným nádorom:
„Jedného z troch označil ako pozitívneho, a to ešte pacienta, kde je už diagnóza pokročilejšia. Zo zvyšných dvoch pacientov má jeden PSA hodnotu 4,3 a druhý 3,8 a majú karcinóm prostaty. Vyšli ale negatívne.“
Príbalový leták síce upozorňuje na skutočnosť, že test je presný len na 97 %, ale aj tak je zatiaľ jeho úspešnosť diskutabilná.
Odborníci kontrujú: príďte rovno na prevenciu. Zvýšená hladina PSA môže totiž značiť aj iné ochorenie, napríklad zápal prostaty. Naopak nízka môže vyvolať falošný pocit bezpečia, pretože až 20 % pacientov s nádorom má normálnu hladinu PSA. Preto sa na tento test nespoliehajte a radšej rovno navštívte svojho lekára
MUDr. Jiří Kočárek upozorňuje:
„Samovyšetrenie nemôže nahradiť odborné urologické vyšetrenie.”
VIDEO: O rakovine prostaty a jej prejavoch.
Najväčší problém slovenského muža? Strach
Rakovinou prostaty aktuálne trpí okolo 15 000 Slovákov, pričom 600 z nich každým rokom tomuto ochoreniu podľahne. Problém je predovšetkým v tom, že sa rakovina prostaty u týchto pánov neodhalí včas, pretože muži podceňujú pravidelné prehliadky u urológa, ktoré sa odporúčajú každé dva roky od 50. roku. Viac než 60 % ochorení sa totiž prejaví po 65. roku veku.
MUDr. Marek Babjuk, predseda Českej urologickej společnosti, dopĺňa:
„Fajčiari majú navyše častejšie agresívnejšie typy nádorov než nefajčiari, ochorenie má horšiu prognózu a vyššie riziko opakovania. Riziko ochorenia stúpa s počtom vyfajčených cigariet.”
To, ako sú dôležité prehliadky u lekára, potvrdzuje zo svojej skúsenosti aj Honza:
„Volám sa Honza, mám cez 50 a strach som mal už toľkokrát. Ten najväčší však prišiel, keď som si uvedomil, že by som už ďalšie Vianoce nemusel tráviť so svojou rodinou… Vždy som mal na všetko dosť času, aj napriek tomu som si nikdy nenašiel pár minút na to, aby som šiel na vyšetrenie…
Vedel som, že je u mňa riziko prepuknutia rakoviny prostaty vyššie, umrel naň môj otec. V päťdesiatke. Nikdy som tomu ale nevenoval pozornosť, veľmi sa so mnou o tom ani nebavil. Aj kvôli tomu som sa bál ísť na kontrolu a zakaždým som si našiel dôvod, prečo to znova odložiť. Nakoniec ma presvedčila až manželka so synom.”
Dve tretiny slovenských mužov sa síce bojí, že ochorie na rakovinu prostaty, avšak pravidelné onkologické prehliadky v priemere absolvuje len štvrtina dospelých mužov. Lenže strach môže v tomto prípade zabíjať.
VIDEO: Biopsia prostaty, jej priebeh a zdravotný význam.
Ako predchádzať rakovine prostaty?
Ako sa vôbec nedostať s rakovinou prostaty do styku? Ako jej predchádzať? Alebo ako ju odhaliť včas, kedy ešte nebude potrebná agresívna liečba? Jedným slovom: Prevencia. Dodržujte pravidelnosť preventívnych prehliadok u svojho praktického lekára a rakovinu prostaty budete mať pod palcom.
Prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., prednosta Urologickej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe a 1. LF UK, podáva upokojujúce informácie:
„Za posledných 30 rokov sa záchyt nádorov prostaty zvýšil päťkrát. Existuje viac preventívnych prehliadok a moderné vyšetrovacie metódy, ktoré nádory odhalia. Úmrtnosť na karcinóm prostaty sa vďaka modernej medicíne a zdravotníctvu nezvyšuje.”
Nehovorím, že vďaka preventívnym prehliadkam sa rakovine prostaty úplne vyhnete, ale pokiaľ by si na vás predsa len ukázala prstom, odhalíte to hneď v prvých štádiách ochorenia a prípadné komplikácie sa vás tak úplne vyhnúť. Preto vyššie popísané samovyšetrenie prostaty považujte len ako doplňujúcu techniku, ktorá však nemôže konkurovať klasickému vyšetreniu u lekára.