Prostata a príznaky ochorenia – 1. časť – ZOZNAM OCHORENÍ
Prostata, alebo predstojná žľaza, je nevyhnutnou súčasťou muža. Je približne veľkosti vlašského orecha a existuje preto, aby zvýšila životaschopnosť spermií. Je umiestnená pod močovým mechúrom a ako prstenec obkolesuje močovú trubicu.
Nachádza sa v oblasti medzi lonovou kosťou a konečníkom. Je teda v dobrej pozícii pre prípadné vyšetrenia a dá sa tiež využiť aj v sexuálnych praktikách.
Funkcie prostaty
Jej funkciou je vylučovanie sekrétu v ejakuláte. Ten má za úlohu spermie zriediť, zvýšiť ich pohyblivosť, stimulovať pošvové svalstvo a chrániť spermie pred príliš kyslým prostredím pošvy.
Zdravá prostata je pre muža zásadná. Najzradnejšie na nej je to, že problémy s ňou začínajú veľmi pomaly a v tichosti. Nenápadné a stupňované problémy s močením prichádzajú pomaly. Tým sa tiež zvyšuje riziko, že si na tieto komplikácie zvykneme a prestaneme ich vnímať ako problém.
PREČÍTAJTE SI, ako prebieha vyšetrenie u urológa.
Najčastejší príznak problému s prostatou je postupne sa zhoršujúci sa prietok pri močení, prípadne nepríjemné pocity počas či tesne po vyprázdnení, ktoré sú sprevádzané tlakom v podbrušku a pocitom neúplného vyprázdnenia.
Rovnako sa vyskytuje aj problém so zadržiavaním, kedy musíme navštíviť toaletu doslova každú chvíľku. Medzi ďalšie problémy patrií náročné spúšťanie močenia, prerušované močenie, časté močenie, nočné močenie a iné.
Priebeh je väčšinou veľmi pomalý, a tak skrátka zabudneme, aké to je normálne močiť. Problém si nevšímame a ani nenavštívime lekára. Môže ísť o banalitu, ale tiež sa môžeme vystavovať veľkému riziku.
NAUČTE SA: Ako rozoznať zväčšenú prostatu (hyperplázia prostaty) od rakoviny (karcinómu) prostaty?
VIDEODOKUMENT o funkcii a ochoreniach prostaty
Prečo a ako vzniká zväčšená prostata?
Zväčšená prostata sa v lekárskych kruhoch nazýva BHP – benígna hyperplázia prostaty, teda nezhubné zväčšenie. To vzniká zhlukom buniek v centrálnej časti prostaty.
Mierne problémy má 60 % mužov po 60 roku. Nadmerné problémy registruje 28 % v skupine nad 70 rokov a 13 % má nadmerné problémy dokonca vo veku medzi 40 – 49 rokov. Vyskytujú sa prípady, kedy sa problémy objavujú ešte v mladšom veku.
BHP má potom za následok vyššie uvedené problémy. Je to spôsobené tým, že zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu a zospodu na močový mechúr. Tento stav potom spôsobuje práve zmienené nežiaduce účinky.
Benígna hyperplázia prostaty
Zväčšenie prostaty má 3 fázy: Mikroskopickú, klinickú a symptomatickú. Prvé dve na sebe nezbadáme. Tú tretiu však áno.
Dobrou správou je, že zväčšenú prostatu je možné úspešne liečiť. Rozhodne však nie je dobré počínajúce príznaky brať na ľahkú váhu. Bol by to nepríjemný bonus do pokročilého veku. Zodpovedným prístupom sa tak môžeme vyhnúť nežiaducej operácii.
VIDEO: Simulovaná operácia zväčšenej prostaty
Aká je príčina zväčšenej prostaty? Je to kvôli jej zvýšenej citlivosti na DHT (dihydrotestosterón), ktorý vzniká premenou nášho hlavného mužského hormónu testosterónu. Priama príčina medzi týmto problémom a rakovinou prostaty zatiaľ našťastie nebola preukázaná.
Špekuluje sa tiež o tom, že za problémami prostaty je ochabnuté svalstvo panvového dna. Táto oblasť, ktorá je často riešená najmä u žien sa týka aj nás, mužov. V dnešnej dobe existuje množstvo spôsobov, ako panvové dno posilniť. Je tak možné tieto problémy zmierniť či úplne zastaviť, prípadne im hneď predísť.
ZLEPŠITE SI ZDRAVIE PROSTATY!
- Ochabnuté svalstvo panvového dna posilníte nenáročným cvičením – Kegelovými cvikmi. Sú zadarmo a pomôžu problematickej prostate.
- A viete po anglicky, vyplňte tento medzinárodný test zdravia prostaty.
Zápal prostaty a jeho príznaky
Zápal prostaty je ďalším problémom, ktorý môže našu predstojnú žľazu potrápiť. Najčastejšou príčinou tejto choroby sú baktérie a týka sa najčastejšie mužov v strednom veku. Samotná liečba vyžaduje niekoľko týždňov užívania antibiotík.
Komplikácie, ktoré sprevádzajú zápal sú bolesť v oblasti rozkroku, podbruška a zvýšená teplota. Tento stav rozhodne nepodceňujte, pretože baktérie sa môžu následne šíriť ďalej do celého tela a spôsobiť v krajnom prípade až otravu krvi. Zápal prostaty môže byť tiež jednou z príčin mužskej neplodnosti.
Ako sa lieči zápal prostaty?
- Pri liečbe môžu pomôcť protizápalové analgetiká, ktoré uľavia od bolesti
- Sedavé bylinné kúpele
- Masáže prostaty – priame (cez konečník) či nepriame (cez hrádzu)
VIDEOTIP: Uspokojivá a zdravá masáž prostaty
Rakovina prostaty a jej príznaky
Karcinóm prostaty tvorí asi 4% z celkového počtu nádorových ochorení v SR. Toto ochorenie postihuje cca 60 mužov zo 100 000. To znamená, že medzi mužmi má každý desiaty z práve tento typ ochorenia. To je v priemere rovnaké, ako pri mužskej populácii v západnej Európe.
U nás sa tento druh karcinómu podľa štatistík objavuje stále častejšie. Oproti deväťdesiatym rokom stúpol počet prípadov o 70 %! Najviac sú zasiahnutí muži medzi 70 až 80 rokom. Pribúda ale ochorenie mladších pacientov, preto sa do budúcna uvažuje o monitorovaní populácie.
Riziko karcinómu stúpa s vekom. Mladší muži pod 45 rokov tvoria približne 1 prípad zo 100 000. V 80 rokoch už to je 735 prípadov zo 100 000. Štatistika teda ukazuje, že v 90 rokoch bude muž s veľkou pravdepodobnosťou mať takýto nádor. Ale nemusí o ňom ani vedieť, pretože bude bez príznakov.
Ďalšiu rolu hrá rasa. U černochov je riziko karcinómu až dvakrát väčšie a môžu teda postihovať aj mladších jedincov. Veľkú rolu tiež pripisujeme aj génom.
Príznaky rakoviny prostaty
Čo sa týka príznakov, prvotná fáza ochorenia je bez nich. Ďalšia fáza je typická problémami pri močení. Muži chodia častejšie a v kratších intervaloch. Alebo naopak pociťujú nutkanie moč zadržiavať, pretože močenie je pre nich ťažké. Krv v moči je vzácna.
Pokročilé štádiá sú charakteristické bolesťou, kedy ochorenie metastázuje do kostí. Bolesť sa potom najčastejšie objavuje v oblasti chrbta, bedier a končatín. Niekedy metastáza môže preniknúť k mieche a spôsobiť problémy s pohyblivosťou.
Celkové príznaky, tak ako u všetkých druhov nádorových ochorení, sú nechutenstvo, únava, chudnutie a celková slabosť.
Niektoré typy nádorov sú dobré. Rastú pomaly a sú bez metastáz. Sú však aj opačné prípady, kedy nádor rastie a šíri sa veľmi rýchlo. Najčastejšie do kostí, pľúc a pečene, menej do obličiek a nadobličiek.
Aj tomuto ochoreniu je možné predísť. Aj tu existuje pre nás účinná prevencia. Základom je pravidelný sex a veľa pohybu. Čo sa týka sexu, nemusia zúfať ani muži bez partnerky. Pravidelná masturbácia má podobný účinok. Z pohybu je najlepšie rýchle a energické cvičenie. Tieto preventívne opatrenia dokážu znížiť riziko až o polovicu.
Prostata a bolesti chrbta
Bolesť chrbta môže mať mnoho príčin. Veľa ľudí neberie na bolesti tohto typu zreteľ, pretože ju považujú za bežnú a normálnu. Tento neduh patrí medzi civilizačné choroby a je preukázané, že chrbát bolí počas života až 80 % ľudí.
Asi štvrtina prípadov je spojená so závažnejšími problémami. Konkrétne s metastázami do kostí, ktoré sú častejšie ako samotná rakovina kostí. Najčastejšie metastáza do kosti pochádza z karcinómu pľúc, obličiek či už vyššie zmienenej prostaty. Preto prosím ani tento príznak nepodceňujte, najmä ak patríte do rizikovej skupiny.
Neseďte doma, dôležitá je prevencia!
Najlepšie vždy bude, keď sa s každým intímnym problémom okamžite zveríte lekárovi. Problémy majú rôzne príčiny, internet ponúka obvykle hororové scenáre a extrémne riešenia. Nechajte sa vyšetriť pre presný popis problému!
ĎALŠIE ČLÁNKY O PROSTATE